I Kerk- en Schoolnieuvvs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Marktberichten Veemarkt. Burgerlijke Stand. »v Aanbesteding. Overzicht van Verkoopi SRI a K n d d h r< b< b< si in in no de op aai we wo des Ki Pl< vei Bo Pa en Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rilland-Bath, V. Roos, kan didaat te Utrecht. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Vlissingen. H. R. Snijder Medemblik. Middelburg. Niet verleden week maar gisteren had de doopsbediening plaats door ds. Klaarthamer. Aan 15 kinderen werd (den doop bediend. Benoemd tot onderwijzer te Clinge de heer H. Holthuizen, te Goes. Door den minister van binn. zaken is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofd onderwijzeres, voor het jaar 1887, zal plaats hebben op 21 en 22 Juni k.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 11 Juli daaraanvolgende, en dat de commis- siën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. Tot lid der commissie te Arnhem is o. a. benoemd de heer J. Vermeulen, directeur der R. H. B. school te Middelburg. De heer J. C. v. d. Harst van Middel burg slaagde te Utrecht voor het aanvullings examen (dier en delfstofkunde.) De algemeene vergadering van de vereeniging voor Gereformeerd schoolonder wijs zal dit jaar te Amsterdam gehouden worden op Woensdag 10 Augustus aan staande. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft geweigerd rechtsingang te verleenen tegen pastoor VV. H. Voncken te Schin-op-Geul, ter zake van de ontvoering van het minderjarige meisje Allié. Die be slissing der rechtbank is door het gerechts hof te 's Hertogenbosch bekrachtigd en goed gekeurd. Goes. Zaterdag middag waren 3 kinderen uitgegaan in den z. g. n. bergpad waar zij eene plank over eene sloot gelegen wilden overgaan. Alle drie vielen in de sloot Zij werden spoedig gered, doch voor een der kleinen was aanvankelijk nog al vrees, daar hij lang in bewusteloozen toestand verkeerde. Des avonds echter, was het kind zoo goed als beter. Goes. Zaterdag middag geraakte het eenige paard van den vrachtrijder Heijman in de vaart, grenzende aan de weide. Met heel veel moeite, en meer dood dan levend werd het paard op het droge gehaald. Alle pogingen om het dier overeind te hjjschen waren vruchteloos. Men schijnt daarbij zeer onverstandig te werk te zijn gegaan, althans het dier zou aan de gevolgen bezweken zijn en moest derhalve worden afgemaakt. Goes. Zaterdagavond jl. is de spoor weg - wachteres (Wachthuis No. 42alhier aan een wissen dood ontkomen. Omtrent den tijd van binnenkomen van den trein van 4.55 m. begaf zij zich naar buiten, en zag tot haar schrik den trein in hare onmiddel lijke nabijheid. Na haastig de boomen ge sloten te hebben, liep zij terug, struikelde en verloor haar schoeisel. Nog maar net in tijds kon zij opstaan en zich bergen. Of hier aan plichtverzuim of aan harthoorendheid moet gedacht worden Veere. Zondagmiddag viel het kind van den heer G. alhier van eene tamelijke hoogte uit een schommelbewusteloos naar huis gebracht, verkeert het thans in beden kelijker» toestand. Zondag aanstaande zal de opening plaats hebben van het «Grand Hotel» op de duinen bij Vlissingen en zal de veel verbeterde nieuwe concertzaal worden in gewijd. Op dien dag zal dan eene matinee en een concert gegeven worden door de Grefelder kapel, onder directie van den heer J. Oertlinz. Vrijdag werd op de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde» te Vlissingen de kiel gelegd van het voor de Rotterdamsche «Lloyd» in aanbouw zijnde stoomschip «Bromo». Dit schip voor de vaart op Nederl. Indië bestemd, wordt geheel van staal vervaardigd en zal een lengte over dek hebben van 330 Eng. voeten. Vrijdagmiddag vertrokken de 'beide stoomschepen, Mercurius en Minerva weder van Vlissingen naar Londen (Deptford) met ongeveer 4100 stuks levende schapen, die er Donderdagnacht met speciale veetreinen, uit Duitschland waren aangebracht. - Vrijdagmiddag had te Colijnsplaat de molenaar S. het ongeluk door het uitschieten van een stuk hout van de gaanderij van zijn molen te vallen. In bewusteloozen toestand is hij naar zijn woning gebracht MIDDELBURG. J. 1. Vrijdag was op de Vlasmarkt alhier, iemand ooggetuige van een bijzonder voorval. Een bonte kraai kwam op dej straat nedervallen, en bleef daar liggen. Zij spartelde met de pouteri, zonder op of weg te kunnen. Op eens kwam een sectie ven ongeveer tien kraaien op de lijderes af, namen haar op, vlogen met haar naar een boom in de buurt en legden haar daar met uitgestrekte vlei ken over 2 tak ken heen, zoodat zij niet meer daaruit kon rollen. De lijder is kort daarop toch be zweken. O. en W. Souburg. In de vorige week had iemand een broedzieke kip onder een mand gezet in den tuin. Twee dagen daarna was de kip spoorloos verdwenen. Eindelijk door een veer die uit den grond stak werd het bestaan der kip ontdekt. En wat zag men De kip was door een hond afgem vakt en begraven. Borsele. Als bewijs hoe gevaarlijk het is voor kindei s om op wagens of rij tui-en bij het rijden te willen klimmen of han gen, b'eek 11. Zaterdag. Toen de vrachtrijder Abezig was om grond te vervoeren had een jongen de onvoorzichtigheid bij 't door rij len op een wagen te willen klimmen. Hij viel en kreeg den wagen over een voet en de hand zoodat hij moest worden weg gedragen. Bij onderzoek bleek dat de voet niet heel erg doch de hand zwaar gekneusd was. Woensdagnacht werd te Terneuzeu op brutale wijze ingebroken in het woonhuis en in den winkel van den heer B. staande op het drukste gedeelte van die gemeente. De dieven hebben omstreeks één uur een raam opgeschoven, zijn in den winkel ge komen en hebben aldaar de lamp aangesto ken; daar zij het waarschijnlijk onnoodig achtten het glas op de lamp te zetten, was des morgens de winkel vol zwart. Hun ont dekkingstocht hebben zij verder voortgezet tot de woonkamer, waar zij tevergeefs trachtten een Duplexlamp aan te steken verscheidene gedeeltelijk afgebrande lucifers, des morgens gevonden, bewezen dat zij niet wisten dat een dergelijke lamp eerst licht kan geven, wanneer het hefboompje aan den brander naar boven geduwd wordt. Ook schijnen de dieven zeer op hun gemak geweest te zijn, daar zij bij hun werk een glaasje bier gebruikt en sigaren gerookt hebben en uit zindelijkheid éenige vlekken op het vloerkleed met een laken hebben uitgewischt. Na nog een bezoek gebracht te hebben aan een slaapkamer zijn de on bekende dieven, zonder door een der bewo ners gehoord te zijn, vertrokken met een zilveren suikerstrooier en 12 lepeltjes. (Tem. Ct.) Naar de M. C. verneemt heeft Zater dag een aanvaring plaats gehad tusschen de Mercurius van Vlissingen en de Lisbon-, laatstgenoemde boot is gezonken. Vrijdagmiddag even na het zinken van den aak, reeds Vrijdag door ons mee gedeeld, is te lerseke de knecht van een vaartuig door de fok over boord geslagen en met veel moeite gered. Gelukkig kon de knecht goed zwemmen. Een schipper en een melkboer zijn Zaterdagnacht bij Haarlem te water geraakt en verdronken. Te Thorn (Limb.) kunnen de mensehen. vooral de kiezers, malkaar niet best zetten, Het komt daar van daan, dat velen, om maar kiezer te kunnen worden een patent als schipper hebben genomen niettegenstaande er in heel Thorn geen vaarwater bestaat. J)ê zoogenaamde schippers worden nu da gelijks nageroepen met het bekende woord Haal over 1 Een gedeelte der protestansche kerk te Roermond is aan de veldartillerie verhuurd tot fouragemagazijn. Dagelijks komen de soldaten gebogen onder den last van een berg stroo uit de kerk. Baldadige jongens maakten daar Vrijdagmiddag een aardig heid van, en staken ongemerkt een bos van den achtersten soldaat in brand. Deze bemerkte al spoedig dat hij in brand stond en liet zijn vrachtje vallen. Te Zevenhuizen (Gron.) geraakte Don derdag avond een jonge man in beschonken toestand te water. De weldra aangebrachte hulp kwam te laat, zoodat eene weduwe met vijf kinderen in rouw achterblijft. Men schijft uit Scheemda aan de As ser CtOnze burgemeester was van huis met zijn echtgenoote. De meid, van deze gunstige gelegenheid gebruikmakende, ging ook uit. Doch wat gebeurt Onze bur gervader en mevrouw komen thuis en vin den de deur gesloten. De burgervader even als altijd kort van beraad, laat den om roeper komen en gelast hem om te roe pen„De meid van den burgemeester is verlorenDat dit nog al gelach verwekte, zal men wel begrijpen. Vrijdag avond is te Haarlem eene vrouw, die aan de tafel in haar binnen vertrek zat te slapen, door het omvallen van de petroleumlamp in brand geraakt. Zij had nog de tegenwoordigheid van geest om op straat te vluchten, waar zij door eenen buurman werd geholpen, die de vlammen heeft u-tgedoofd. De vrouw heeft gevaarlijke brandwonden, vooral aan het onderlichaam bekomen. De vererniging voor de kindervacan- tiekolonies te Amsterdam heeft voor f 10,000 aangekocht het hotel in het Park Kostverloren te Zand voort. Te Utrecht viel eene vrouw door dronkenschap van de trap har er woning. Zij werd naar het stede'ijk ziekenhuis ver voerd, alwaar zij reeds den volgenden dag overleed, nadat zij geweigerd had toe te stemmen, dat haar been zou worden afgezet, hoewel dit noodzakelijk was. In een slachtplaats te Bergen op Zoom is een proef genomen met een nieuw werk tuig tot het dooden van slachtvee. Het bestaat uit een ijzeren ring, in welks midden zich een soort revolver bevindt. Dit voorwerp wordt het dier vóór den kop geplaatst. De revolver, uiterst eenvoudig, zooals trouwens 't geheele toestel, wordt van een patroon voorzien en een tik met een harner is voldoende om de executie te volbrengen. Bij deze proef stortte de stier bij het lossen van het schot oogenblikkelijk dood ter neder. De Rotterdamsche politie heeft Zater dag avond weer twee socialisten, en nog wel twee leiders, aan het dreigend publiek moeteu onttrekken, door hen in het politie bureau op te nemen. De 13 jarige knaap uit Rotterdam, die te Vlissingen in een logement het van zijn patroon gestolen geld verteerde, en ge snapt en teruggezonden werd, is Zaterdag aan de justitie te Rotterdam overgeleverd. Op de honden-tentoonstelling teBrus- s 1 van Nederlandsche inzendingen werdo. a. met den len prijs bekroond (pointer) mr J. C. v. d. Lek de Clercq te Zierikzee. - De afgevaardigde De Malander te Gent is bij arrest van het hof van appél afgezet als no taris. De Sobranje komt eerlang samen om de onafhankelijkheid van Bulgarije en Uumelië te proclameeren, en de kroon aan te bieden aan eenen zoon van den hertog van Mont- pensier of aan den hertog van Chartres. LONDEN, 14 Mei. De Koningin heeft heden namidd tg, vergezeld van de konink lijke prinsen en prince?sen, het indruk wekkend gebouw geopend, genaamd Paleis des volks, gelegen in Mile End, eene volk rijke buurt in het oostelijk gedeelte van Londen. De roninklijke stoet doorschreed de stad van het station Paddington tot Mile End te midden van de geestdriftige toe juichingen eener on- etelijke volksmenigte in de straten. De huizen waren met vlaggen versierd. 10,000 vrijwilligers en 5000 man troepen vormden eeu haag over den gehee- len weg. Bij hare terugkomst gebruikte de konin gin de thee bij den lord mayor op het stadhuis. De hoogste prijs der Antwerpsche premieleeningen, f50,000, is in Nederland gevalleneen weduwe te Oosterbeek ver heugt zich in dat buitenkansje. Men kan zich eenigzins een denkbeeld vormen van de drukte, die in het Grand Hotel» te Parijs heerscht, wanneer men weet, dat gedurende het jaar 1886 niet minder dan 31277 personen in genoemd hotel geher bergd werden. Nog altijd handhaaft de Pruisische regeering haar verbod tot invoer van vee uit Nederland. Te Venloo en elders staat een groote menigte vee, te Zwolle voor Pruisische kooplieden aangekocht, doch aan de grenzen aangehouden en teruggezonden. Te Charleroi hebben 300 mijnwerkers het werk gestaakt. Te Bergen hebben alle werkstakers het werk hervat. Een dame, die Donderdag met grooten spoed het station te Gent binnenstapte, ver loor op de stoep haar tournure Toen zij weder buiten kwain waren de pakjesdragers, die ze gevonden hadden, reeds druk bezig met de:i inhoud hun pijp testoppen, l'e eige nares zocht zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen. Dr. Baer uit Berlijn heeft de oorzaken van den dood nagegaan van personen, die misbruik maken van sterke dranken en dientengevolge aan chronisch alcoholisme lijden, in vergelijking met de sterfte der andere bevolking in Pruisen. Hij komt daarbij tot de volgende uitkom sten. Van de 100 ooi-zake i van den dood komen voor. sterft» aan bij alcoholisten hersenziekten 14,43 pCt. bij de over. bevolk. 11,77 pCt. 30,37 9.63 1.46 1.40 2.99 2.49 tering 36.57 longziekten 11.54 hartziekten 3.29 nierziekten 2.12 zelfmoord 4.02 kanker 3.70 Terwijl daarentegen ouderdomszwakte en verval van krachten bij alcoholisten slechts 7.05 pCt. en bij de overige be>olking 22.49 pCt. der oorzaken van den dood zijn LAATSTE BERICHTEN. De Eerste Kamer is opgeroepen tegen 23 Mei. TWEEDE KAMER. Ingekomen bericht van de intrekking van het zesde hoofd stuk der grondwet. Daarop worden verschillende ontwerpen behandeld. De Mi nister van financiën deelde mede dat voorloopi- ge ontwerpen voor pensioenen van burgerlijke ambtenaren en Kanselarijleges, aan de be trokken autoriteiten zijn verzonden. In zake toepassing van de wet op de besmettelijke ziekten zal geleidelijk het aantal ontsmettingsovens worden uitgebreid. Over 't verbod op den invoer van vee in Engeland, werd eenige discussie gevoerd, waarbij de regeering verklaarde alles wat mogelijk te zullen aanwenden om geheel vrijen invoer te verkrijgen. Per Telegraaf. Rotterdam, 16 Mei 1887. Aanvoer redelijk, prijzen nagenoeg on veranderd. Buitenlandsche vast, weinig handel. Meel vast, kleine omzet. Ajuin en lijnzaad geen aanvoer. Nieuwe Tarwe (Beste) f Nieuwe Tarwe (Mindere) - Rogge.- Nieuwe Wintergïrst - Nieuwe Zomergerst Chevallier. Nieuwe Haver Paardenboonen, Duivenboonen Platteboonen 7,45 k 6,40 4,70 3,60 3,50 4,50 2,™ 5,— 6,50 3,75 - Erwten- 6,40 - 7,75 6.90 5,50 4,70 4,60 5,40 3,40 6,- 7- 4,40 6,75 7,50 -11.25 - 7,75 - 9,25 - 6,50 -13.50 - 8;75 -11,— - Kook Erwten .- 7,2 Bruine Boonen 9,75 Witte - 6,50 Kanariezaad. - 8, Hennepzaad .- 5,50 Lijnzaad-12, N. Koolzaad (Zeeuwsch)- 8,25 Nieuwe Schokkers - 9,50 Axel, 14 Mei '87 Oude Tarwe fafNieuwe Tarwe f9,00 a f9,75. Rogge f 6,75 k f7,00. Wintergerst f7,50 a f8,00. Zomergerst, fa Haver f5,50 a f6,00, Erwten f 7,00 a f 7,50. Paardenboonen f 7,00 a f7,75. Lijnzaad f a fAlles per 100 Kilo. Rotterdam, 16 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 0 Paarden, 0 Veulen, 153 Runderen, 89 Kalveren, 118 Schapen of Lammeren. 508 Varkens, 0 Biggen en 2 Bok. De prijzen waren als volgt: Runderen (vette) lste qual. 70 cent. 2e qual. 64, 3e qual. 58 cent. Kalveren lste qual. 925 c., 2e qual. 725 cent. Schapen lste qual. 55 c., 2e qual. 50 c., alles per kilo; Varkens lste qual. a 22 c.2e qual, 20 a c., 3e qual. 18 c. Licht soort 18 a 19 c. per kilo. VLAS. Rotterdam, 16 Mei '87. Er was heden aangevoerd 14519 steen De handel was slap. AARDAPPELEN. Spuische Jammen f3,60 a f3,90; Geld. blauwe f3,30 a f3,50; Champions f 2,60 f2,80; Zeeuwsche blauwe f3,30 a f3,50; Overmaassche Jammen f 0,a f 0, Flakkeesche Jammen f2,50 a f2,70; Duit- sche Jammen f2,50 af 2,70; Duitscheroode 2,10 a f2,30: Poters f2,30 k f2,50. MIDDELBURG Ondertrouwd en Ge trouwd Geene. Bevallen S. Meerman, geb. de Kuyper z. J. de Wijze, geb. Sturm z. OverledenA Slaakweg van W. A. Wagner J. H. wede van I. de Broeker. Van 13 16 Mei li GOES. OndertronwdAdi Bliek 28 j. van Gees met PoulJ jd. van Wilhelminadorp. Getrouwd Geene. GeborenPieternella Jakobal mans en E. de Wolff. AntlaT v. M. P. van Hese en S. Broi] Overleden: Geene. AFLOOP AANBESTEDINf VERKOOP1NGEN.I Vrijdag had te Kats de aan bes I voor het onderhoud van den Le| hampolder. Raming f4505,95. de hh. P. L. Bolier te Schei-| 14890, B. d. Ex ter v. d. Brink dijke voor f4680, W. Ringell] vendijke voor f4600, A. van Bruinisse voor f4595, J. de Jo zelinge voor f4580, H. Blok te Cl f4510, C. de Wilde te Katte! f4489 en P. v. d. Beig teKolijl 1 4486. Dezen laatste werd het w| Vrijdag werd door het den polder De Vier Bannen varl aanbesteed het onderhoud der wil welk werk is afgemijnd door J. te Zierikzee voor f5400. Woensdag 18 Mei. Wilhelminadorp, 2 uur in hetl huis, door dhr. v. d. Bosch al bouwen van een nieuwe Grf Stallen, Nevengebouwen, Wagen op de hofstede «Hongersdijk». bij dhr. Hanninck te Goes tegen I Aanwijzing Zaterdag 14 Mei op f van 12 uur. Goes, in de «Prins van OranjeJ door den polder «de Breede Watl lerseke» het maken van vier houtl en het verlagen der bodems van Heulen onder Kattendijke en 6 Arendskerke. Bestek bij den opl W emeldinge. En om half 12, in 19 perceeleil der Waterleidingen, Binnenboel Sluizen en van de Watergange» noemden polder. Het bestek kosJ Verkrijgbaar bij den ontvanger-gr v. d. Meer Molir. Donderdag 19 Mei. Ondelande, 11 uur, Gemeentel het Dijksbestuur van den polder c. a.: herstel, vernieuwing en tot 30 April 1888 van de gewond rijs-en Steenglooiing werken in ééi Zaterdag 21 Mei Kruiningen, 12 uur, GemeenteH het Bestuur van den polder Kri verbeteren en onderhouden der Aardl Rijs- en Steenglooiingwerker. en La over 1887/8. Bestek ter lezing in berg van Verwer te Kruiningen.Ail Vrijdag 20 Mei te 10 uur, te begil Hansweerd. Inlichtingen bij den hei opzichter te Kruiningen. Middelburg, Polderhuis, Abdij, a. uitvoering der gewone onderh vernieuwingswerken aan de vier we van den Polder Walcheren met bj der materialenb. het bijleveren vs fijne Onderhoudsgririt. Bestekken i in het Polderhuis en bij den Griffi Sprenger) verkrijgbaar af0,50. Aa op 17, 18 en 19 Mei. Maandag 23 Mei. Middelburg, door of namens den In der directe belastingen het af bre het bestaande en het oprichten nieuw Gebouw, dienende tot woi kantoor voor een kornmies-ontvai Kapellebrug. Bij enkele inschrijving wijzing Maandag 16 Mei 1 uur. He ligt ter lezing aan het bureel van h best uur van Zeeland. Dinsdag 17 Mei. Vlissingen, 7 uur, in «De oude schap», door Notaris de Wolff1 I Erf, Zeilmarkt H 74 en 1 dito Korte straat F 13. Westkapelle, herberg Huibregtse, door Notaris Tak1 Huis en Ei f met op Koudorp, 149 centiaren. Bouwk Poppekerke 30,65 aren. Idem 20,91 Idem aan den Noordweg 23,90 aren 26,60 aren. En te 11 uren op Kc Huisraad, Landbouwgereedschappen, koe, Mest. Vrijdag 20 Mei. lerseke, half 2, herberg Harthoorn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2