w Tweede Kamer. Rechtszaken. Gemengde Berichten. De Leeraren der School te h ..in hebben mogelijk gemaakt. e AL' zeer goed en soliedaangelegd, JNederb Qg Zyn zeer doelmatig ingericht en jar#; ^ens ziet er alles flink en netjes uit. tr Ook is men bezig met den aanleg van een telephoon, die voor den tram zeer nut tig zal zjjn. Mochten we hier een opmerking maken, dan zou het deze zjjn dat het tarief wel wat hoog is. Daar dit evenwel bjj wijze van proef is vastgesteld hopen wij dat de Maatschappij spoedig voor het publiek zal kunnen besluiten dat te verlagen. Nu volgen nog eenige bijzonderheden van de opening. Na de aankomst van de met vlaggen versierde stoomboot, hield de heer Gerrjtsen een korte toespraak, tot allen die de opening van den tram met hun tegen woordigheid waren komen vereeren, onder wie wij opmerkten den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, den Commissaris des Konings in deze provincie en anderen. Daarna vertok de tram naar Schoondijke- Oostburg, en Draaibrug, waarbij in het oponthoud de gelegenheid werd gegeven eenige ververschingen te gebruiken. Vandaar begat men zich naar Sluis waar de tram het welkom werd toegeroepen door den burgemeester, tevens commissaris. Daarna stoomde men na een kort oponthoud te Aardenburg naar Maldeghem, waar de com missarissen werden gecomplimenteerd door het gemeentebestuur, en aan het station door de directie van den ijzeren spoorweg, al waar eveneens de gelegenheid bestond tot het gebruiken van ververschingen. Bij de terugkomst in Aardenburg namen de genoodigden aan een dejeuner deel, dat zeer goed was. Enkele toasten werden hier uitgebracht door den heert Kindt de lloden- beken, vice-president van den Senaat, die dronk op Z. M. (Koning Willem IIIdaarna door den heer van Karnebeek, Minister van Buitenl. Zaken, die een dronk wijdde aan den Koning van België en tevens mede deelde dat Z. M. onze Koning tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw had benoemd den Chef van het Ministerie van Openbare werken in België. Ook de heeren Gerritsen, Hennequin, Hammacher enSmidl, commis sarissen van den tram, brachten dronken uit op verschillende personen, die hadtien medegewerkt tot het welslagen van de tot standkoming van den tram. De versieringen waren in alle gemeenten fraai ei smaakvol. Aardenburg 7 Mei. Heden morgen reeds vroegtijdig, begon een drukte te heerschen in deze gemeente. Was 't wonder de Tramweg Breskens-Maldeghem werd inge wijd. De eerste trein die arriveerde bracht bedienend personeel aan en allerlei voorraad noodig voor het collation ten raadhuize. Alras volgde een versierde locomotief met vier groote nette personenwagens achter zich, die doorstoomde naar Maldeghem, om de authoriteiten en genoodigden uit België op te nemen,waarna zjj weldra wederkeerde om, na alhier de leden van den gemeente raad te hebben opgenomen, voort te stoomen naar Breskens, ten einde ook aldaar de bij de zaak betrokkene en genoodigde gasten at te halen. Inmiddels maakte het Aardenburgsche muziekkorps met vaandel, zich gereed om, vergezeld van de regelirigrcommissie, en een paar hier nog aanwezige leden van het Metalen Kruis, benevens eenige banieren, en tal van belangstellenden, zich te begeven naar den ingang der gemeente, om daar den feesttrein, die inmiddels arriveerde te verwelkomen en stapvoets naar het markt plein te begeleiden. Nadat aldaar halt was gehouden, en eenige heeren waren uitge stapt, om Aardenburg welkom te heeten, werd tweemaal het Nederlandsche en het Bel gische volkslied gespeeldwederom werd ingestapt en eerst nog een bezoek in de richting België gebrachtwaarna het muziek korps, zich weder in orde stelde om den nu verwacht wordenden trein uit Belgie, die niet lang op zich liet wachten, feestelijk te be groeten. Thans vereenigde men zich ten raadhuize, ten getale van ongeveer 130 per sonen, aan de keurig aangerichte tafels. Het muziekkorps gat nu van tijd tot tijd eenige nummers ten beste. Het weder hield zich, hoewel de lucht betrokken was, vrij goed. Uit vele omlig gende plaatsen, waren gasten en nieuws gierigen aanwezig. Uit vele woningen wap perde de Nederl. driekleur. De West- of kaaipoort was eenvoudig versierd en voor zien van een frontespies, waarop het woord Welkom! hetwelk ook de ingang aan de oostzijde der gemeente te lezen gaf, op een daar opgerichte eerepoort Stadhuis en School waren met Nederl. en Belg. vlaggen versierd. Te vijf uren kwamen wederom twee loco motieven met vier keurige waggons, om de genoodigden ten Stadhuize, in de richtingen breskens en Maldeghem huiswaarts te voe ren, welke te half 6 afreisden. Reeds in den loop van den middag, hadden volgens programma, in een ander deel der gemeente, onderscheidene volksspelen plaats, als ringrijden, wedstrijd met hu denkarren enz. 's avonds werden die spelen, inastklim- men en zakloopen en scheve gezich ten trekken op het Marktplein voortgezet. Met een keurig vuurwerk werden de feest -n van dezen dag besloten. lerseke. De Kiesvereeniging «Recht voor Alten» heeft met meerderheid van stemmen besloten bij de herstemming voor een ge meenteraadslid, vacature Schipper, geen kandidaat te stellen en de leden vrij te laten in hunne keuze. De kiesvereeniging Eendracht maakt macht besioot zich van stemming te onthouden. De vereeniging Ora et labora stelde den heer Lemson kan didaat. Door de kiesvereeniging Recht voor Al len» is uit hare vergadering van 6 .Vlei 1.1. aan dhr. G. Schipper de vraag gericht of Inj, ingeval hij gekozen werd, zich die keuze zou laten welgevallen, waarop door hem direct is geantwoord »In antwoord op uw schrijven dient, dat ik het vel van den beer niet verkoop, vóór de beer zelf geschoten is, en mijn antwoord even voorbarig zou zijn, als uw vraag. Wolfertsdijk. Vervolg van het verslag der gehouden Raadsvergadering op 5 Mei jl. Na de benoeming van liet steinb ireau deed de voorzitter namens de vereeniging van «Landbouw en veeteelt» een mondeling verzoek om op den '2en Pinksterdag de scnool te Oostkerke te mogen gebruiken tot het beleggen eener vergadering om te trachten een ziekenfonds voor allen en een onder steuningsfonds voor bejaarden op te richten. De heer Jacob vond er niets behoorlijk» in te meer daar de landbouwvereenigingen ge woon zijii in de herberg te vergaderen. Zou werkelijk de bedoeling zijn het belang der armen te zoeken, kwam onwillekeurig in de gedachte hij het hooreu van den voorsteller? of is de spreuk hier van toepassing! «Het doel heiligt de middelen.» Het voorstel wer.i aangenomen met vier tegen drie stemmen. Vervolgens werd een specifieke staat over gelegd van de nog te ontvangen gemeente belastingen over 1885 en 188(5. Deze staat werd als naar gewoonte in geheime ver gaoering behandeld, zoodat de luisteraars én de waarnemende Secretaris als niet zijnde beeedigd konden heengaan, om na een poos wachtens de geheime vergadering in een openbare te veranderen. Voor dat de voorzitter de vergadering sloot had de heer Philipse nog iets op het hart. Spreker had namelijk uit goede bron ver nomen dat er brandstollen, zijnde eigendom dezer gemeente, werden weggehaald. Hij vroeg den voorzitter ol hij daarmede in kennis was gesteld. Deze antwooidde: dat het hoofd der school te Oud-Sabbinge hem Burgemeester had gevraagd om wat steenkolen temogen leenen liggende in de bergplaats aldaar om ze later terug te geven. De lieer Philipse vroeg den voorzitter ol er ook toe zicht was bij het weghalen, daar vorige week een paar jongens een pak kolen weg droegen zonder iemand daarbij op te merken. De voorzitter had het hoofd dier school dit toegestaan, omdat ze in Goes te duur waren. De heer Philipse vinl deze handel wijs niet in hel belang der gemeente. Vorig jaar heelt hetzelfde plaats gehad zoo hij vernomen heelt. Spreker én vele burgers moeten tegenwoordig hunne kolen uit Goes halen en waarom dan de hoofdonderwijzer niet, die toch meer dan 11000 inkomen heelt. De heeren Jacob en Verschure von den deze handelwijs niet goed. Hunne kolen waren ook op. Zij zouden dan evenveel recht hebben als de hoofdonderwijzer te Oud-Sab binge. Eu dan nota bene weghalen zonder toezicht! De vergadering werd hierop gesloten. Te Kolijnsplaat is tot Gemeente-secre taris benoemd Burgemeester Bybau. Tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand Krijn Schippers en tot waarnemend genees heer belast met de armenpractijk dr. Q. J. N. Jansen te Wissenkerke. De pogingen tot het verkrijgen van een geneesheer, ble ven tot nu toe zonder gevolg. Bij de dd. schutterij te Middelburg is benoemd tot off. van gezondheid '2e klas dr. J. C. Bolle, en tot 2en luitenant W. H. baron Taets van Amerongen aldaar. De kiezers te lerseke worden bij deze herinnerd aan de stemming op Woensdag 11 Mei voor den gemeenteraad. Voor de antirevolutionaire kiezers kan de keuze niet twijfelachtig zijn. Ook al blijft uw kandidaat in de minderheid, din nog vordert het be ginsel, dat wij trouw opkomen. Bij deze gelegenheid komt er echter nog iets bij, namelijk dat de tegenkandidaat nog niet verklaard heett, of hij de benoeming aan neemt. Daarom stemme een ieder de ernstig gemeende kandidatuur van JASPER LEMSON. De Indische Gids bevat een beschou wing van den heer Van Resteren over de Tjiomas-zaak, waarin hij onpartijdig maar scherp nagaat, aan welke zijde de schuld of althans de grootste schuld is. De slotsom waartoe de schrijver komt is niet zeer vleiend voor don Gouv.-Goneraal. «De toestand in Indië is krank en door het bestuur van Z. E. van Rees wordt deze krankheid eer bevorderd dan getemperd. De Gouv.-Generaal, die zich een weg baan de naar den troon van Buitenzorg, toen Z E. 's Jacob, na s' lands belang gescnonden te hebben genoopt werd, het bestuur neder te leggen, heeft zelf de hand geleend tot een reeks van daden, wa trvan een nauwgezet Gou verneur-Generaal geen enkele voor zijn re kening kan nemen. Zijn vrienden in de Stateu-Generaal inogen hem het behou I van zijn zetel verzekeren, zijn naam heeft hij verloren. «Maar wat baat dat Indië?» IIIM— Hill——I Idl II II In de bij Hootdstuk II (van den Koning) nog overgebleven quaestie der bevoegdheid omtrent de regeling van z g. bestuursge- schillen (wijziging van art. 68) is Vrijdag eene overeenkomst gesloten tusschen de Regeering en de liberale partij. Tegen dit amendement had de minister grondwettig bezwaar. In den vorm gewijzigd werd het aangenomen met 47 tegen 22 stemmen. In een volgend artikel werd, mede in overleg met de heeren v. d. Loeff c. s. be paald: »De wet kan aa den Raad v. State of aan een afdeeling van dien Raad de uit spraak over geschillen opdragen.» Het tweede Hoofdstuk (Van den Koning) werd te i slotte in zijn geheel aangenomen met 54 tegeu 14 stemmen. Na een poging om in het gewijzigd art. 150 het kon. gezag in te krimpen, natn de Reg. het terug, zoodat het geheel onveran derd blijft' Eindelijk kwam nog in behandeling het art. betrekkelijk den Hoogen Raad en lichtte de heer Ureeve zijn amendement toe, strek kende om aan de Kamer de voordracht voor de benoeming van de leden van het hoogste rechtscollege te ontnemen. Over dit merk waardige amendement wordt heden beraad slaagd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, Maandag 9 Mei '1887, is B. I., 55 j. werk man te Meerdonck (Belgie), thans gedeti neerd te Goes, wegens overtreding van rijks belastingen, veroordeeld tot 6m. gev. en f 7 b. of 7 d. h. Het Leger des Heils. Naar men aan de N. R. C. schrijft, had gisteren morgen 7 uur de eerste samenkomst plaats, samengeroepen door de afgezanten van het Leger des Heils. Het lokaal ziet er vriendelijk uit. Buiten boven den ingang is het schild van het Reddingsleger waarop de woorden «Bloed en vuur» geschilderd zijn; voorts op de voorwerpen bijbelteksien. In het zaaltje, dat rondom met spreuken letters op rood linnen aan den bijbel ontleend, is versierd, hadden op het uur van aanvang een honderdt d personen meest nieuwsgierigen plaats genomen. De meeste bezoekers waren uit den welgestelden ar beidersstand. Op het tooneel zaten drie mannelijke en drie vrouwelijke voorgangers, de heeren Schoch (vroeger kapitein der ar tillerie bij het Ned. leger)Goverts (eveneens Hollander), officier van het leddingsleger en tot die bediening op Booth's pupillenschool opgeleid, en J. K. Tyler, staf-kapitein; dan mevrouw Railton, ook eene der volgelingen nog eene Engelsche dame en de echtgenoote van den heer Schoch. Alleen de heeren Goverts en Tyler droegen de uniform van het reddingslege: een rood vest en blauw buis, niet een koperen letter S op den kraag. De twee Engelsche dames waren zeer stemmig in het zwart met omslagdoeken en tuithoed met rooden band. J. K. Tyler was de eerste die het woord nam, door uit het Liederenboek van het L"ger des Heils, tegen 5 ets. in de zaal verkrijgbaar, het eerste couplet van No. 62 voor te lezen, schier onverstaanbaar, aangezien de heer Tyler het Nederlandsch nog zeer gebroken spreekt. Er is reiniging voor iedereen Die zich wascht in den levenden vloed. Er is volle verlossing en heil, Die men zeker verkrijgt door Zijn bloed. Hij dreunde de verzen meer dan hij ze las, en dit klonk niet zeer stichtelijk. Dit werd nog erger toen op een vroolijk wijsje datzelfde couplet werd ingezet, begeleid door den heer Goverts op de viool eu waarmede sommigen uit het publiek immer lustig instemden. Daarna knielden de voorgangei's en bad de heer Tyler. Ten teeken van instemming, mompelden de overigen bij het slot zijner zinsneden iets als een refrein, of bevestigden met luider stemme het gesprokene met AmenAmen Daarna werd weder een lied aangeheven en kon het publiek gemakkelijk de melodie volgen van het «Ik geloof: Jezus redt; En Zijn bloed maakt mij witter dan sneeuw.» De heer Goverts, die nu aan het woord k wam, verklaarde eenen tekst u t Lucas 10 (de ontmoeting van Jezus en den blinde op den weg naar Jericho). Ook de heer Schoch had inmiddels een vurig gebed ten hemel gezonden, waarvan de inhoud met al het andere overeenstemde, daar er de hoop in werd uitgedrukt dat allen tot Jezus zouden komen Verder sprak nog mevrouw Railton in liet Engelsch. De echtgenoote van den heer Schoch vertolkte eiken volzin voor de toe- hoooders. Op de roepstem om zich voor den Heer te verootmoedigen en zich aan het reddingsleger aan te sluiten, werd door drie vrouwen en eenen man voldaan. Zij naderden de estrade, knielden vo^r den stafkapitein neder en ontlasten hunne zielen. De nieuwbekeerden ga\en daarna, op uit- noodiging van de lei Iers der samenkomst, met luider steinme getuigenis van hetgeen hunne ziele, in dit voor hen zoo plechtig oogenblik, bewoog en bewogen had. Goes. Gisteren morgen is alhier het dochtertje van P. bij 't station in het water gevallen. Zoo spoedig dit mogelijk was sprong een jongeling haar na. en had het geluk het reeds bewustelooze kind te grij pen en van ,.en anders wissen dood te i edden. Goes. Hedenmorgen omstreeks 7'/, uur kwam de vuilnisman Burgs, met zijn paard en kar ter hoogte van het z. g. n. hoeden fabriek waar het paard schrikte, en begon te steigeren tot het in de diepe moddersloot terechtkwam, B. kwam met den schrik vrjjpaard en wagen werden met veel moeite, en ontoonbaar bemodderd, behouden op het droge gebracht. De officier van Justitie te Middelburg verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van L. W. F. Tisineer, 30 jaren, vroeger stationschef te Arnemuiden. Bjj |vonnis der rechtbank te Middelburg dd. 8 Febr. jl. is hij, ter zake van misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. Wemeldinge. Zaterdag vierde de heer Sauër zijn 25 jarig jubilé als hoofdonder wijzer alhier, terwijl twee, paren dien dag herdachten waarop zjj voor 30 en 40 jaren in 't huwelijk waren getreden. Tal van vlaggen verrieden de belangstelling, terwijl het huis van den heer Sauër en de school met groen was versierd. De kinderen zon gen hem eenige gepaste wenschen toe en overhandigden hem een Belgische lamp. Var. de dorpsgerooten kreeg de heer Sauër een schrijfbureau, een tafel met tafelbel en een prachtigen leuningstoel, van den gemeen teraad zes stoelen en uit de gemeentekas een marmeren pendule met twee zijstukken. 's Avonds speelde het muziekkorps, en werd er vuurwerk afgestoken. Ook de 40 jarige jubelaris werd bedacht. Ook zijn huis was met groen versierd en ook hem werden verschillende geschenken gebracht. Middelburg. Zaterdagavond werd in de Langedeltt alhier een meisje aangereden door een beladenen wagen van de boterfabriek. Het meisje werd aan het hoofd en het been verwond. Door de politie is procesverbaal tegen de voerlui opgemaakt. Axel 7 Mei. Dinsdag had in het naburige Sluiskil het volgende treurige ongeluk plaats Het 2jarig zoontje van den metselaar K. viel in een onbewaakt oogenblik in eene hoe veel hei I gebluschte kalk. Men vond hem spoedig, doch bijna bewusteloos daar hij er voorover ingevallen was. Hij schijnt er eene hoeveelheid van binnen gekregen te hebben, tenminste de doctor constateerde, dat zjjne ingewanden doorgevreten waren. Reeds den volgenden dag is hij tot diepe smart zijner ouders overleden. Uit Arnemuiden R. C. gemeld dat daar veel zeevisch voorname! gebracht. De garnalen tegen slap. Rittliem 7 Mei. Als het leven van den men: gende dienen. Een zesti teren alhier bij de verk reninspan, ten einde voo landbouwwerktuigen te gevoelde hij zich zeker i van de hofstede verwijd te keeren. Toen hij evei gegaan was, zakte hij ini een lijk. Zijn broeder geleden, even plotseling Bij den heer Laurens v is tegen den prijs van f steld eene lithographic, tretten van de oude doe tegenwoordige. De tee den heer Henry J. de een enkele feil. die wij aantreffen, mag deze pre Henry de Cock als uitst schouwd worden. Ieder teekenen op de hoogte de kunst, maar ook het teekenaar roemen, die bij werk hebben voorgezeten Meesterlijk geslaagd proeve. De teekenaar doet i zien. De bovenste groep trekkers», de eerste doet groep stelt voor de 5 lai In de bovenste groep tref gelijkende portretten van 1 Brummelkamp en de Coi deze vaders te leeren kei roemen, die deze portretl kleinste bijzonderheden v Wij weten waarlijk niet, het best geslaagde te hou uitmuntend. Zou men b blik twijfelen of vader B goed gelijkt; hoe lanj ziet, hoe duidelijker het is hij. J e onderste groep vc docenten. De jongste, dl midden. Rechts van h Lindeboom; links Noordt; deze vijf portretten, over zeer goed geslaagd, trok van prof. Noordtzij het schoonheid komt het de meest nabij. Ook de porl Lindeboom, Mulder en Bf Dat van prof. Wielenga 1 gelijkend voor, al hebben geen aanmerkingen, 't Is ons minder goal voldoen schijnlijk aan den stand 1 wqten is. «En profil» (se! het zeker beter voldaan ht W(j spraken daar van Ds. v. d. Hoogt wees er Roeper.» Zij is deze: da denzelfden kant uitziet Lindeboom. Behoudens deze éene as wij er bij, en de minst tc zal ons dit toestemmen, dat een meesterhand geteeken (f3) is niet te hoog. Die aan de lithographie verbond eens zijn. Geen huisvader, raad of christelijke ven missen kan, verzuime n koopen. Zij zal voor ve aandenken zijn aan vroe kennismaking met deze va Beide groepen vertegen wo< schillend tijdperk uit «ie afscheiding. Voorheen en en Viede. Teekenaar en goed succes toegewenscht wij vertrouwen, door vele arbeid LAATSTE BERK TWEEDE KA! (Per Tel.) Het amendement fing van de nominatie der voor den Hoogen Raad w« de heeren Schimmelpenninc lSussé, van Baar, Beelaei ts bestreden door de bh. Van Ranitz. Van regeerings wege we nister van Justitie het ai principiëel bestreden, en d mmmm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2