CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND- 1887. No. 68. Dinsdag 10 Mei. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Waarheen? Binnenland DE ZEEUW, en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02Yj, UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De tegenwoordige grondwetsherziening is genoeg bespotis zij echter gtnoeg betreurd Zeer waarschijnlijk niet. En dit is te begrijpen. Ons volk is moede van het laffe spel, dat de liberale partij in onze Tweede Kamer opvoert. Heemskerk, de man van 1866, heeft over haar getriomfeerd. Twintig jaar geleden worstelden twee par tijen tegen hem; vóór de vrijheid; tegen willekeur der macht. En ééne dier twee staat daar nóg on verzwakt kampend met klimmende kracht! Het is die partij, die zich laven kon aan het levend water van haar beginsel, en dus steeds nieuwe krachten gaarde. Het is onze partij, de anti-revolutionaire. Maar de andere partij, die der liberalen, heeft geen beginsel, dat de vrijheid in zich draagt. Voor haar dus afmatting, wankelen en bezwijken. Zij is overmacht. En nu ligt zjj voor haren overwinnaar in het stof en ontvangt zwijgend zijne geeselslagen. Wel gevoelt zij pijn, die zij wreekt ann de antirev. partij met te meer haat, naar mate elke daad van kloek verzet van onze partij een helderder licht werpt op hare lafheid. Maar voor de natie houdt zij hare eere op. Die slagen, zoo verhaalt zij, zijn slechts een gezondheidskuur ter bevordering der circulatie in de bloedvaten van haren rug Van dat kruipen en huichelenvan dat krommen en kronkelen in duizend bochten, is ons volk afgemat geraakt tot walgens toe, en met weerzin heeft het den blik af gewend van zoodanig een tooneel. Heemskerk heeft dus de leeuwen van 1866 getemd en voor zijn kar gespannen, en doet ze alzoo eene grondwet er door halen, door niemand gewild, dan door hem. Er dient echter scherp opgelet. Die nieuwe grondwet wijst de richting aan, in welke onze natie zich, minstens 25 jaren, staatsrechtelijk ontwikkelen zal. Die richting nu voert van Christus af. Art. 116 der grondwet van 1848 (die thans herzien wordt) zegt, dat elke wet zal aanvangen met deze woorden: «Wij, enzKoning dei- Neder landen, enz. Achter het woordje «Wij» [.kwamen tot dusverre, bij de afkondiging van elke wet, de woorden «Bij de Gratie Gods.» Elke wet begon dus tot nu toe met een belijden, dat onze Koning alleen Koning was door de gratie Gods. Een buigen dus voor het Oppergezag des Heeren. Dit nu is uit. Want toen onze afgevaardigde, De Geer van Jutphaas, voorsloeg de woorden «Bij de Gratie Gods» thans in de grondwet op te nemen, werd dit door Heemskerk en de liberalen verworpen. Dat mag elke Koning doen, zooals het hem goeddunkt, zeiden zij. Als hij eene wet afkondigt, mag hij die woorden ook weglaten. En toen De Geer antwoordde, dat de erkenning des Heeren niet achterwege mocht blijven; dat het drievoudig snoer altijd ge weest is: God, Oranje en Nederland; zeide onze Minister«Gij vergist u. God is te veel. Het is slechts geweest Oranje en Nederland, dus tweevoudig.» Vreeselyk! De oude zonde. De mensch boven God. Onze regeering wil voor God den Heer niet buigen op staatkundig terrein. Wel een God nog erkennen misschien maar opgesloten in Zijne kerk als de god Dagon der Filistijnen in den tempel. Er, dan krijgt de koning den sleutel van dien tempel, om hem te ontsluiten, als hij het goed vindt, maar ook om hem gesloten te houden als hij het verkiest. Is dit niet verloochening van den levenden God, die de hemelen heeft uitgespannen ais eene gordijn? D. Mulder. Y Accijnzen. Weder heeft de anders zoo fiere v. Hou ten ten genoegen van minister Heemskerk een voorstel, dat hij zelf natuurlijk deugde lijk vond, ingetrokken. De periode van ingezonken beid en schroomvalligheid is dus voor de liberalen nog niet over. Toch is het zachtjes aan weer aan het komen. Enkele liberalen, de hh. Zylker, Schepel, Buma en v. Diggelen hebben een afschaffing voorgesteld der Accijnzen op de eerste levensbehoeften. Dit voorstel zal wel met hardnekkigheid verdedigd worden. Deze vier uitgezochte heeren hebben steeds een warme liefde aan den dag gelegd voor de schoolwet van Kappeijne en voor de zoo duur mogelijke inrichting der staats school. De beide eersten hielpen in 1878 Kap- peijne's partij wet aannemen. No. 3 legde voor het eerst zijne politieke wijsheid bloot, toen hij verklaarde dat er aan de hem zoo dierbare schoolwet niet mocht getornd wor den; terwijl van no. 4 als man van de «teekenplank» en van het «onveranderd behoud» al niet veel beters te verwachten is. Deze vier helden hebben het mede op hun politiek gewet :n dat daar jaarlijks eene meerderheid in Nederland hare belasting penningen naar het kantoor brengt, tot onderhoud van eene school waarvan zij niet gediend is. Maar zie, die heeren zullen nu het volk eens redden en door opheffing an eenige accijnzen de aandacht van die jaarlijks klim mende schooluitgaven aftrekken. De man nen van de dure schoolwet, die tegen het doen leven op een anders kosten nooit op zagen, gaan dan staan voor het oog dei- natie, als de redders van den geldbundel. Mogelijk verwerven zij daarmede een pluimpje. Menschenvrienden dus 1 Ieder begrijpt, de heeren zullen dit voor stel niet te gauw loslaten 1 De Middelburgsche Courant is er dan ook zoo verliefd op dat zij den liberalen aanraadt eens term door te tasten. En zij doet dat in woorden die duidelijk verraden, hoe verlegen de liberale partij eens met haar eigen figuur, hoe bevreesd zij voor minister Heemskerk is geweest. Aanmoe digend voor de vier heeren is dan ook haar laatste zeggen«Het dreigen is voorbij en de zucht o-n heen te gaan is, hoe meer het werk der herziening opschiet,zeker wel voorbijgaande.» Wy willen maar hopen dat door zulk fier optreden de grondwetsherziening met mislukke; de liberalen zouden er bij de aanstaande verkiezingen maar moeielijk mee zitten. Y Artikel 158. Gelijk bij het voorstel van Kerkwijk ston den ook bij het voorstel Greeve enkele an tirevolutionairen op om dat voorstel te steunen. En terecht. Wat v. Kerkwijk wilde, zou gemeenten met een antirevolutionairen ge meenteraad ten goede zijn gekomenter wijl Greeve's voorstel een eind maakt aan de zeer ergerlijke mogelijkheid dat de Tweede Kamer uit partijzucht een niet geestverwant uit den Hoogen Raad weert, omdat hij niet van de hunnen is. Wij zeggen ergerlijke mogelijkheid. Maar in den lande weet men maar al te goed, dat de antirevolutionair v. Swinderen, in September jongstleden door den Hoogen Raa I op no. 1 gebracht, door de liberalen in de Tweede Kamer zonder aanleiding op no. 3 gebracht werd en dus niet benoemd werd. Veel meer dan een persoonlijke benadee ling in het salaris van den heer v. Swinderen heeft dit ergerlijk partij bedrijf de antirevo lutionairen, in Zeeland zoowel als in Gronin gen, zoo in de Graafschap als in de Residentie, geërgerd en bedroefd. Sinds dien tijd hebben wij dat ongelukkige artikel 158 niet goed meer kunnen zetten. Greeve de eer voor zijn onpartijdig voor stel. Beter dat de Hooge Raad de voordracht rechtstreeks naar den Koning zendt, dan door het kanaal eener Kamer, waarin de helft één beslist. Zoo voorkomt men de menschelijke zwakheid van iedere party, die het weldoen »het meest aan de huhge- nooten des geloofs», mede op kosten van de nief-huisgenooten, zoo gaarne in beoefening brengt. Y Vit de pers. Met den heilgroet van A. L. aan het adres van de Maas- en Merwébode, ia ons vorig nummer stemmen wij in. Een blad dat voor Jezus onzen Koning party kiest, kan een aanwinst voor de antirevolutionaire pers, en een zegen voor onze beginselen zijn. Mits en hierop zal onze vriend M„ de nieuwe redacteur van de Bode wel willen letten, uit de daad ook blijke, dat dit merkwaardige woord ons ernst is. Immers het voorbarig, niet-noodzakelijk, persoonlijk optreden van ons zusterblad tegen de Oran jevaan was met de vreezo voor Koning Je zus, die zachtmoedigheid van; zyne volgelin gen eischt, niet wel te rijmen. Een soldaat die in de gelederen plaats neemt, en terstond begint met zyn sabel te trekken tegen den wapenbroeder die naast hem slaat doet meer kwaad dan tien vij anden. Vooral wanneer die soldaat, gelijk de heer M., zijne sporen reeds elders ver diend heeft. En waar nu, voornamelyk door de hulp van een tegenstander in te roepen, en de Zeeuw in de ho -gte te steken, de Oranje vaan nog meer moest aan de kaak gesteld, daar zij het ons vergund op te merken, dat wij het met deze tactiek niet eens zijn. Moge de Maas- en Merwébode niet alleen door vastheid van beginsel, want dat zal zij wel, maar vooral ook door. een verstandige be handeling van zaken, zich even verdienstelijk maken, als hare onverdiend gesmade zuster 1 OPENING VAN DEN DIENST MET DE STOOMTRAM BRESKENS-MALDEGHEM. Stoomen, stoomen stoomen 1 Heel de wereld door 1 'k Heb een plaats genomen Op het langste spoor. 'k Wil in zeven dagen Even naar Japan, Met dien houten wagen Voerman kookt je span Stoomen, stoomen, stoomen Vliegen langs de baan 1 Die wil zitten droomen, Mag met paarden gaan. Moffen, Polen, Russen, Zie ik in een week Zeil jij ondertusschen Heen en weer naar Sneek. Wijf! zit niet te pruilen! Wees toch niet zoo dom 1 Voor dat je kunt huilen, Ben ik al weerom. Eer de kousen klaar zijn, Daar je nu aan breidt, Zal ik al weer daar zijn Met mijn dierbaarheid. Stoomen, «toornen, stoomen Snel door veld en boscti, Over diepe stroomen, Midden door de( rots Aangevuld de dalen Bergen omgehakt 1 'k Ga een theeblad halen Van Chineesch verlakt. Gloeit het vuurtje, lekker? Raast je water, maat? Voort maar met den trekker, Die me vliegen laat 1 Stoomen, stoomen,; «toornen Kerel 1 ben je gek 'kBen al aangekomen, Eer ik nog vertrek. Dit gedieht van N. Beets komt ook nu niet ten onpas, waar heden de opening van den stoomtram Breskens-Maldeghem plaats heeft. Want het gedurende zoovele jaren van een behoorlijke gemeenschap met Holland en Belgie verstoken land van Cadzand (lie ver gezegd Ze iuwsch-Vlaanderen Westelyk deel) ondergaat door dezen stoomtram een aan merkelijke verbetering, Wordt daardoor het personenverkeer vergemakkelijkt ook het goederenvervoer kan eene belangrijkeen snellere verbetering ondergaan wanneer de vrachtprijzen van den tram niet te hoog zijn. Evenzoo roepen ook wij den tram by zijn intrede en vestiging in deze landouwen een hartelijk welkom toe. En daar, waar de regeering dit plan heeft doen verwezenlijken door het aanzien lijk bedrag van twee ton gouds te geven; en polder en gemeentebesturen mede zich gedurende tien jaar verbonden hebben dezen tram door hunne bijdragen te steunen, ja zelfs de provincie de stoombootvaart op de Wester-Schelde zoodanig geregeld heeft, dat men hierdoor eene betere verbinding met Holland erlangt; daar wenschen wij niet alleen de maatschappij maar ook de inwo ners van dit district met deze nu reeds van vele zyden ondervonden medewerking geluk en hopen dat de tram mede een mid del moge worden waardoor niet alleen ge mak maar ook de bloei van dit land be vorderd worde. Wy gelooveri hier ook een woord van dank te mogen uitspreken aan onze voor malige kamerleden 't Hooft en Keuchenius die door hunne vele bemoeienissen den aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1