Kerk- en Scliooluieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Graanui De Algemeene vergadering van het Nederlandsch Jongelingsverbond, zal dit jaar gehouden worden, op Hemelvaartsdag, in het gebouw der Jongelings-Vereeniging «Obadja», Prinsenstraat te Rotterdam. De aan de beurt van aftreding zijnde Bestuurs leden zijn de Heeren Ds. P. J. Moeton, A. J. Hoogenbirk en C. J. Huvers, waarvan de laatste zich niet meer herkiesbaar stelt. Tot djjkgraaf van de Emanuelpolder is benoemd J. Oudshoorn, tot plaatsverv. dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein-Isabella, E. Ceulenaere en tot dijkgraaf van den Schengepolder J. M. Kakebeeke. Bij K. B. is aan mr. D. A. Berdenis van Berlekom, op verzoek eervol ontslag verleend als vice-president van de arrondis- sements rechtbank te Middelburg. Als tijdelijke dijkgraaf van den polder Oud Noord-Bevelaud, in plaat» van J. de Regt, die is overleden, is benoemd Jacob Swemer te Colijnsplaat. Gedeputeerde St. van Noord-Brabant hebben goedgekeurd de aanbesteding van den keiweg uitgaande van den provincialen weg Bergen op Zoom--Putten, loopende door Woensdrecht tot aan den kunstweg aldaar. Aannemer de heer A. Foudraine te Goes voor f11595. Uit Oostburg jgaat een adres naai de Tweede Kamer, namens de liberale kies- vereeniging Volksonderwijs, met verzoek om bij invoering van enkelvoudige kiesdis tricten, het voormalig 4de district te voe gen bjj Vlissingen, en niet bij het voormalig 5de district, daar dit slechts langs 2 wegen te bereiken is, en wel per boot van Bres- kens naar Vlissingen en van daar naar Ter Neuzen of langs België. In het Bestuur van den Bond van Chr. Zangvereer.igingen in Nederland werd in het bestuur o. a. gekozen de heer P. J. van Santen te Breskens. Het verzoek om gratie voor Domela Nieuwenhuis, is naar de Amsterdammer verneemt, afgewezen. De heer F. van Hogendorp heeft gis teren de hoofdredactie van het «Dagblad» aanvaard, zooals hij in een korten welkomst groet aan zijn lezers mededeelt Hij verklaart daarbij, olschoon hij de daaraan verbonden verantwoordelijkheid reeds dadelijk op zich neemt, eerst over eenigen tjjd zijn taak in haar geheelen omvang te kunnen vervullen. Voorts verklaart hij «van allen grond ontbloot» «alle geruchten en mededeelingen, in de pers voorkomende, omtrent voorwaar den, die, bij zijn benoeming, aan hem of door hem zouden zijn gesteld.» Zeker was het woord «voorwaarden» niet gelukkig. Hij, die eenmaal de zachtst moge lijke ketenen van zich wierp en het was zijn recht omdat hij «zijn vrijheid lief had met den hartstocht jvan een waar autoritair» zal er ook thans prijs op stellen volkomen vrjj te zijn. En waai- van «voor waarden» gesproken wordt, denkt men steeds aan een of anderen band. Nadat hij gejubeld heeft over zijn «eigen huis», zijn «eigen kluis», zal hij ook dit z ij n huis «naar eigen goedvinden» willen inrichten. Vad. VELDWÜK. (Vervolg.) Na den heer Lindeboom sprak nog dr. Hermanides, ds. de Geus (van Medemblik) en de secretaris der vereeniging, de heer Cheval- lier. De laatste gaf zijne blijdschap te ken nen, dat met zooveel kracht van betoog op het totstandkomen van eene medische facul teit op christelijken grondslag gewezen was, maar kreeg daarop de waarschuwing van dr. Hermanides, daarmede niet te veel haast te maken, aangezien er meer noodig is dan een uit planken saamgevoegden katheder, namelijk laboratoria, enz. en vooral geschikte mannen. Waar vinden wij die Men moet de zaak niet over het paard tillen door te veel op eens te eischen 1 Uit de verslagen bleek, dat de Vereeni ging thans 2897 leden telt en dat het aantal patiënten op Veldwijk 90 bedraagt. Dc ontvangsten bedroegen in het afgeloopen jaar f 104.938, de uitgaven f 102.686. Prof. Wielenga, van Kampen, werd tot lid van het hoofdbestuur herkozen. N. R. C. Maandag is aan het departement van koloniën ontvangen een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indic- luidende: Vervolg telegram een April. Vol gens laatste berichten gouverneur laat poli tieke toestanden op Celebes niets te wen- schen over. Loewoe voldoet aan gestelde eischen. Volgens nadere berichten uit Indië moet het heerschen der berri berri onder de J inlandsche troepen vreeselijk zijn geweest. De barisans uit Madoera kwijnden weg als sneeuw voor de zon. Op een dag werden er 37 va de twee compagnieën met die ziekte in het hospitaal opgenomen. Er zal een proef worden genomen met het aan werven van Timoreezen en Rottineezen voor het Ned. Indische leger. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats, A. Veenhuizen, te Nederhorst den Berg. Ook de kerkeraad van Mijdrecht, met den predikant J. J. Westerbeek v. Eerten, heeft met de synode gebroken. Arroiidissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens diefstal: J de B. 27jkoop man Schoondijke, tot 2 maanden gev.; wegens mishandeling: G. J. W. 21 j., K. B. 20 j., beide boerenknechts, Zaum- slag, ieder tot f 8 b. s. 8 d. h.S. G. 47 j. h/v van J. F. van B., arbeidster, Hontenisse tot tlO b. s. 10 d. h.J. de K. 14 j. koe wachter, Biervliet, tot 3 d. gev. en J. V. 31 j. en J. v. G. 35 j., beide werklieden, Biervliet, eder tot 7 d. gev. wegens overtreding art. 282 (1) w e t b. v. strafrecht J. H. 23 j. en F. v. d. B. 22 j., beide arbeiders St. Jan Steen, ieder tot 3 d. gev. wegens oplichting N. S. 36j. zonder beroep, Wachtebeke, tot 2 maanden gev Binnenkort zal het kantongerecht te Goes moeten uitmaken of het menschlievend streven van sommige voorstanders der ho- moeopatische geneeswijze om door toedie ning van homoeopatisthe geneesmiddelen een ziekte te bestrijden, voor de wet straf baar is. De heer B. Quist te Goes een bij velen bekend en gewaardeerd homoeopaat, moet aanstaanden Vrijdag te Goes, terecht staan. Hjj wordt beschuldigd van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Als verdediger hoopt op te treden de heer mr. C. Lucasse advocaat en procureur te Middelburg. Het Clasticaal Bestuur van Arnhem had geeischt van den president-kerkvoogd te Bennekom, baron v. Wassenaar, dat hij het kerkgebouw voor de ringpredikanten zou openstellen, en aan den doleerenden predikant Eisma weigeren. Deze eisch kwam gisteren voor de rechtbank te Arnhem ter sprake. Het openbaar ministerie concludeerde tot toewijzing van dien eisch, met dien verstande dat eerst het vonnis dient gewezen te worden, en dat weigerachtige kerkvoogden niet in hunne eigen goederen mochten gestraft worden. Kieuwdorp, 3 Mei. Tot zijne niet geringe verwondering vond NL H., winkelier alhier, in den laatsten tijd eiken ochtend zijn kip penhok open, terwjjl hij het toch iederen avond zelf sloot. Veelvuldig waren dan ook de klachten der buren over de schade, door zijne kippen des nachts in hunne tuintjes aan gericht. In het eerst wistmen niet, watvandeze vreemde zaak te denken, tot men haar ein delijk op rekening stelde van zeker veelbe lovend jongmensch, die meestal den nacht buiten de ouderlijke woning doorbrengt, zich onlangs schuldig maakte aan den be kenden diefstal van kippen, en verleden week nog een gelukkig verijdelde poging deed tot inbraak in een huis, welks bewoners tijdelijk afwezig waren. In den jongst verloopen nacht nu hield onze gemeente veldwachter een wakend oog, En wat bleek nu, dat niet genoemd jongmensch, doch de trekhond van bakker C. S. de schuldige was. Intusschen is hel toch maar te hopen, dat den in deze zaak onschuldig verdachte spoedig gratis dag- en nachtverblijf worde bezorgd, en zooals hij zelf zegt te verlangen, liefst voor geruimen tijd. Van den diefstal te Middelburg is niets naders bekend. Heden morgen heeft een duiker in 't kanaal onderzoekingen gedaan jn 't bijzijn van een der verdachten. Vlissingen. De nieuwe mailboot Neder land zal heden eene proefreis naar Queens- borough makenvan Greenock naar hier werd de reis in 48 uren gemaakt. Borsele. De postduif, die DonderJug jl. op de hofstede van den heer R. alhier neer streek, zou heden van hier losgelate worden. Van Vrijdag tot Maandag zijn te Sta- venisse drie sterfgevallen voorgekomen, waar- (1) (Berooven rail iemands vrijheid.) van twee plotseling. Een vrouw viel in huis dood neder, een man die op 't veld werkte, viel omver, en was een lijk. Gedenkt te sterven. Naar de Middelb Crt varneemt is den landbouwer Cvsouw, te Kadzand tege lijk met 11 anderen, een kuiken uitgebroeid met 3 pootende overcomplete poot zit waar de staart moet zijn; het diertje heelt twee dagen geleefd en na zijn dood is het opgezet, zoodat deze zonderlinge afwijking voor belangstellenden nog te zien is 1 Het zonderlingste is, dat een der gewone pooten slechts twee teenen heelt, terwijl aan de over complete poot 5 teenen zittenoverigens is het diertje goed gevormd. In de gemeente Aardenburg is men reeds druk aan den gang, met voorberei dende maatregelen, tegen de opening van den tram weg BreskensMaldeghem. Gisteren liet inen «rondklinken», dat ieder ingezetene verzocht werd zoo net en doelmatig mogelijk zijn woning te versieren. Heden middag zijn de meisjes opgeroepen, die lust zouden gevoelen zich bezig te houden met het ver vaardigen van papieren bloemen. Het markt plein erlangt reeds een feestelijk aanzien. In de vorige week deed de bosch wach ter Aartsen in het Orderbosch bij Apeldoorn een vreemde ontde king. Een bijna ondoor dringbaar boschje ingaande, vond hij al spoe dig een kruiwagen toen ging hij het boschje verder in en kwam op eene open plek waar ongeveer 50 dennen waren afgezaagd en eene groote, diepe opening in den grond was. Hij ging langs een tegen den wand geplaatsten ladder naar beneden en bevond zich in eene ruimte, die men blijkbaar als woonvertrek had willen inrichten. Een tafel, een paar stoelen, tabakspot en verschillende andere zaken en een vuurhaard van steenen gemaakt vond hij daarin, 't Was natuurlijk, dat A. de politie hiermede in kennis stelde, die dan ook dien nacht van 9 tot 3 uur de plek in het oog hield, doch zonder gevolg. Al het draagbare is daarop door den bosch wachter in zijne woning gebracht, terwijl de ontdekking, die al spoedig bekend was, reeds Zondag ruim 100 nieuwsgierigen lokte. Men vermoedt, dat een en ander het werk is van eenige jongelieden van roman- tischen aard. Sprekende Cijfers. Uit de officieële opgaven voor het jaar 1885 blijkt, dat de uitgaven van de bevolking der Vereen. Staten in ronde cijfers nagenoeg 3,500 millioen dollars beliepen, en dat die verdeeld waren als volgt: Suiker en stroop 155.000.000. Laarzen en Schoenen 196.000.000. Katoenen goederen 240.000.000. IJzer en Staal290.000.000. Vleesch303.000.000. Brood505.000.000. Tabak600.000.000. Sterke dranken900.000.000. Scholen100.000.000. Buitenl. Zending 5.500.000. 't Is onnoodig er veel bij te voegen. Men vergelijke slechts Brood en Vleesch met Sterke dranken, en deze weder met Scholen en Zending. Is het bij ons beter Eergisteren werd te Rotterdam in den Schiedamschen Singel het lijk gevonden van een man, dat weldra herkend werd als te zijn dat van een pettenmaker, aldaar wonen de. Deze man werd sedert het midden der vorige week vermist. Hij laat een vrouw, geen kinderen na. Men vermoedt, dat hij een eind aan zijn leven heeft gemaakt, uit afkeer van een operatie, die hij weldra moest ondergaan. In de Molensteeg te Leiden heeft een bruidegom zich door ophanging van het leven beroofd. Een knecht te Waardenburg die het ongeluk had bij het laden van steenen op een kar er onder te geraken is dientenge volge overleden. Te Tilburg gebeuren wekelijks onge lukken. Nu zijn weer vijf arbeiderswonin gen afgebrand. Door een ongelukkig voorval,, door niemand gezien, schijnt een landbouwers knecht te Venhuizen Maandagmorgen vroeg met zijn paard ineen vaart geraakt te zijn, want eenigen tijd later vond men het paard in de sloot staande, half van tuig ontdaan, en op korten afstand bet lijk van den on- gelukkigen knecht. Het reddingsleger is sedert eenige dagen te Amsterdam vertegenwoordigd door een tweetal officieren uit Londen overgekomen, met het doel ook in ons land afdeelingen op te richten. De eerste volkssamenkomst is bepaald sp 8 Mei. Aan de jonge miliciens te 's Hage werden socialistische geschriften uitgereikt die op staanden voet verscheurd werden. Voor de rechtbank te Gent stonden dezer dagen 50 boeren terecht wegens het vervalschen van boter. Dertien der beschul digden die natuurboter met kunstboter had den vermengd werden tot geldboeten en gevangenisstraf veroordeeld. Maar de 37 overigen, de ergste overtreders, wier pro duct enkel margarine, zonder bijvoeging van echte boter was, moesten vrijgesproken worden, wijl het verkoopen van kunstboter onder den naam van natuurboter in België niet straf baar is volgens de wet. Een werkman te Hoogeveen, die de behulpzame hand bood bij een verhuizing, had het ongeluk met een zwaar voorwerp te struikelen. Hij werd zoo zwaar aan het hoofd verwond dat hjj terstond op de plaats dood bleef. Hij laat eene oude moeder na, wier verzorger hij was, benevens een vrouw en 8 kinderen. Men deelt ons het volgend staaltje mede van de nauwgezetheidwaarmede onze staatsuitgaven worden gecontroleerd: Een officier van gezondheid was verplicht zich nu en dan voor dienstzaken, in ver band met de militie, te begeven van Den Haag naar een aan den Hollandschen spoor weg gelegen gemeente. De militaire doctor bracht daarvoor het Rijk 70 cents in reke ning, zijnde de prijs van een spoorweg kaartje De Rekenkamer maakte bezwaar de de claratie te verevenen. Zij vroeg inlichtingen omtrent de vraag of bedoelde officier al of niet in uniform reisde. Toen hair geant woord was dat hij in burgerkleeren in het spoor was gestapt, werd zijne vordering met 12 cents, zegge 12 centen verminderd en herleid tot 58 cents, op grond dat wanneer hij in militaire uniform had gereisd de spoorwegmaatschappij aan een officier de reductie van 12 cent had verleend. De schuldcischer heeft ten slotte het Rijk de 70 cents cadeau gedaan, nadat over dit zaakje een bundel stukken was gewisseld, waarvoor an* schrijfloon alleen reeds f6 zou moeten betaald zijn. (Amst.) Den 7en Mei zal het 25 jaar geleden zijn dat de stad Enschedé door brand werd vernield. In het geheel werden toen ruim 660 gezinnen, uitmakende ruim 3600 zielen van huisvesting en have beroofd. De grenadier D. van het le bat. te 's Gravenhage, die door den krijgsraad was veroordeeld tot een maand cellulaire gevan genisstraf, ter zake van heling, door een voorwerp dat hij wist dat door diefstal was verkregen als geschenk aan te nemen, is na het ondergaan van zijn straf uit den dienst ontslagen zonder paspoort. De directeur van de Weesinrichting te Neerbosch heefi van iemand uit Amster dam, die onbekend wenscht te blijven, ont vangen een gift van f 1500 voor genoemd gesticht, Aan Heineker.'s bierbrouwerij te Rot terdam is een werkman van een stelling gevallen en in het gasthuis aan schedelbreuk overleden. Het 2-jarig dochtertje van C. is te Diemen in een sloot geraakt en verdronken Terwijl men te Hellendoorn bezig was boomen te vervoeren, had zekere M. het ongeluk or.der een der stammen te geraken, met het gevolg dat hem beide beenen ge broken werden. Volgens «Veritas» zijn in Maart ver ongelukt 106 zeil- en 12 stoomschepen, waaronder 4 Ned. zeilschepen. Leo XIII krijgt bij zijn jubilé van de Engelsche Katholieken een bibliotheek, om vattende alle werken van de laatste 50 jaren, geschreven door Engelsche Katholieken. Hillairand, die den aanslag pleegde op het leven van Bazaine, heeft een brief ge schreven aan Rochefort, waarin hij verklaart dat hij na een droom besloot den moord te plegen »die hem tot eer strekt», zegt hij Bij een prairiebrand in Kansas zijn duizenden beesten omgekomen, circa 200 huizen en schuren en groote hoeveelheden graan, maïs en hooi verbrand. Te Monto-Carlo is 300.000 frs. van de bank gestolen. Een aantal oplichters had den den «croupier» omgekochtdeze liet een stapeltje goudstukken vallen en terwijl hij zich bukte om die op te rapen, werd het spel kaarten door een te voren gepre pareerd spel vervangen. Natuurlijk waren onze oplichters toen zeer gelukkig in het spel en eerst later merkte de directie, dat zjj was bestolen. De resteerd. Tusschen de poli een levenmaker op straat en het volk kwam het botsing. Men wierp de en üesschen. Deze gaf vu personen werden gewond - Een brutale kerel terecht voor de kamer het gerechtshof te Par uitspraak te d jen in de Grosselin, die van zak! schuldigd. Toen de vooi tot de beslissende woorde aangeklaagde tot een r straf,» wierp hem Gros: gen tijd iets tusschen zi, heel handig een brood- neus. De voorzitter deei in zachte Irewoordingen gedrag zeer onbehoorlijk antwoord greep deze naa in een oogwenk zijn las projectiel het vorige ai zijn straftijd met twee vermeerderd. Bjj de behandeling de personen, die den aan het leven van den czaar dacht, dat allen erkenner Overtuiging deed hen nen voorts medeplichting weigeren ten stelligste doen mede hun uiterste uitkomen dat geheel op nihilistischen gronc door blijkbaar voorkoi oog op enkele Polen dr Poolsche kuiperijen zal mogelijke moed wordt Een enkel staaltje uit volge hier Een der tjjd de gouden meds verworven. Op de vn miet in de bommen h antwoord Ja, dat heb ik Stonden de gevo kernen duideljjk voor Natuurlijk, and gedaan hebben. Hebt gjj medepli' Ja, maar ik zal - Een van uw vru gen is naar het buiter gij weet. Hoe is hij toe gekomen Ik heb ze hem mjjn gouden medaille En waarom zijl gevlucht» Dat moet ieder Ik wilde niet vluchten ven voor de zaak, die Uit Athene wor gemeld, dat de toestai bljjft. De gemengde uit Christenen en nu toe vruchteloos bedwang te houden, hebben gevechten pjaats en Turken. Er zjjn 2000 o wapenen. De wegen sche huisgezinnen vastgehouden. ROTTERDAM, 2 Granen Tarwe. Van witte aanvoerkleintengevolge konden bedongen wor f7.20, f7,60, extra en mindere f 6,10, f Rogge. De beste gen als voren van de bjj na niet te v f5.50, mindere f4, Gerst. Zeeuwsche vraag 10 cents a f4,70, minder dito Zomer prjjshou 14,60, mindere f met afnemenden aar flauw: de beste f f4.25 a f 4.75. Haver traag. Di dere f2 a f2,90. Paardenboonen kleine vraag. De dere f 5,40 a f 5,70. Duiven boonen Bruineroonen den 25 cents meer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2