1 K.eik- en SchoulnieuVvs. Landbouw, enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. Correspondentie. Aanbesteding. Overzicht van Verkoopingen op Maandag den weten, hoe zij beslist. Toch moet men hieruit niet opmaken 'lat de minister alles zal goedkeuren wat de Kamer doet. Hij behoudt zich het recht voer na een niet gewenschte stemming toch te kunnen heengaan. De heer I,oh man kwam ertegen op. De Kamer moet weten wat zij wil, maar het blijft haar verborgen wat de minister wil. Zoo ontneemt de minister aan de Kamer het recht van amendement. Spreker zal stemmen naar zijne overtuiging, en zich niet laten leiden door repressie van den minister. De heer v. d. Kaay dankt den minister voor den stap in de goede richting. De herziening vordert dat men niet uit overtuiging stemme maar zich f- vrage, in hoeverre men met de regeering iets goeds kan tot stand brengen. Daarom zou hij nu ook tegenstemmen. Daar tegen komt de heer Lohman krachtig op. Laat de liberale partij, zoo zij ze heeft, haat- beginselen uitspieken, opdat de natie et- kennis mee make. Doen we wat dhr. v. d. Kaay wil, dan krijgen wij niet een nationale grondwet, maar eeu grondwet van Heems kerk. Het amendement werd verworpen. 13 wordt, op aanmerking van dhr. Lohman, verworpen, omdat daarin wegge laten is de bepaling dat de provinciën hare belangen bij den Koning eu de Staten- generaal kunnen voorstaan. Het voorstel v. Kerkwijk om de benoeming van een burgemeester, uit of buiten de leden van den Raad te doen regelen bij de wet, wordt verworpen met 55 tegen 19 stemmen, na een woordenwisseling tusschen hem en den minister, waarbij hij tot de orde geroepen wordt, wijl hij den minister verwijt te hebben gesproken als eeu minister in een despotiek land, in pi tats van een uit het land der vrijheid. Hoofdstuk V, Justitie, is thans aan de orde. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Rottcvalle, J. v. Eerde, te St. Anna ter Muiden. Beroepen te Heinkenszand, S. van Hoek, te Kapeile bij Goes. Benoemd tot onderwijzer aan eene openbare school te Amsterdam, dhr. M. Mieras te Wolfertsdijk. De heer J. F. Fredriks, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam, heeft zijn verzoek om eervol ontslag voOrloopig inge trokken. i Lord Gilford, een der Schotsclie rech ters heeft zijn vermogen 8001)1} pond ver maakt aan de 4 universiteiten in Schotland Voor de stichting van lezingen over de na tuurlijke theologie; op voorwaarde dat deze voordragers om de zes jaren zullen worden afgelost, en niet op de godsdienstige rich ting zal gelet worden. Dr. A. v. Hennekeler, leeraar aan de H. B. 'S. te Amsterdam, is benoemd tot lid der commissie belast met het alnernen van de Vvis- en letterkundige examens. De boerderij der weesinrichting te Neer bosch heeft een aanzienlijke uitbreiding ondergaan en "levert belangrijke voordeelen. Dit jaar zijn 160 hectoliter aardappelen gepoot, en zijn uitgestrekte velden met tarwe, rogge, enz. bezaaid, die een goeden oogst beloven. De graslanden zijn echter nog dor en kaal, de veestapel staat grooten- deels nog op stal. De honderden vrucht- boomen beginnen uit te botten, vooral de kerse-, appel- en pruimebootnen staan rijk geknopt. Van de peren is niet veel ver wachting. De landbouw geeft voor de weezen een goede bezigheid. Het omgaan met koeien en paarden is iets dat jongens vooral aantrekt. Ook de bloemkweekerij is vergroot door den aanleg van bakken en plantenkassen, zoodat nu reeds alle gewassen worden geteeld, en aan allen aanvragen die uit geheel Nederland inkomen, kan vol daan' worden. De procedures naar aanleiding van de kerkelijke Conflicten te Aalten en te Bertne- kom zjjn begonnen. Middelburg, 29 April 1887. Gisterenavond zyn de personen van F. P., C. v. E. en A. V. gearresteerd en naar t huis van bewaring alhier overgebracht, daar zij verdacht worden van in den nacht van Zaterdag op Zond ig jl_ den diefstal in het kantoor van den heer Jeronimus alhier te hebben gepleegd. - Middelburg. Twee paarden van den land bouwer P. te Nieuw- en St. Joosland, ge- I spannen voor een met stroo geladen wagen 1 sloegen op hol eu werden na op de kaai eenige schade te hebben toegebracht bij de bateau-port tot staan gebracht. De paar den zijn beide in meerder of mindere mate gekwetst. Peisoonhjke ongelukken hadden er niet by plaats. Bomde, 29 April 1887. Gisteren arriveerde op de Hotstede, bewoond door deu burge meester, eene postduif, welke zich gemakkelijk liet opvangen en bij onderzoek bleek gemerkt te zijn aan de vlerken en tevens voorzien van een klein briefje, waaruit bleek dat zij afkomstig was uit de gemeente Groede, vanwaar zij omstreeks half 12 ure was af gekomen. Weiueldinge. Terwijl gisteren moigen de arbeider D. met zijn vrouw was gaan werken, hadden zij de zorg over een kind van 1 jaar opgedragen aan 3 andere, die wat ouder waren. De twee oudste gingen de deur uiten lieten het kleine kind met baar 3 jarig zusje alleen, met het ongelukkig gevolg dat het kind voorover in liet vuur viel en aangezicht, hals, armen en handep deerlijk werdei. gebiand. Wezen wij er onlangs op. dat de feesten, bij gelegenheid der opening van den tramweg Breskens Malileghem, waarvan bet middelpunt te Aardenburg; is, niet het minst op Zondag zullen plaats vinden, eene ■week daarna 15 Mei, zuilen ter voortzetting dier inwijding, treurig genoeg nog eens op Zondag dus, groote feestelijke drukten te Maldeghem worden gehouden, bestaande uit muziek, bal, vuurwerk, en de gevolgen van dien. Woensdagmiddag had te Breskens, door den tram, eeu ongeval plaats, dat erger had kunnen ufloopen. Er kwam door een achterweg de straat opgereden een wagen bespannen met twee paarden van Matth. Manneke, door hem zeiven gemend, om een lijk van buiten de gemeente af te halen, dat dien middag moest begraven worden. Juist kwam de tram van de kaai afrijden, waardoor de paarden schicht.g werden en op hol gingen. Daar stuitte de wagen tegen een steen, de paarden trokken de strengen stuk en holden voort tot in het dorp waar zij gevat werden. De voerman, ofschoon nog een heel eind meegesleurd, kwam met den schrik vrij. Ylissingen. De laatste der booten, die de maatschappij Zeeland, ten behoeve van den op 1 Juni te open dagelijkschen dagdienst heeft doen bouwen, het stoomschip Nederland maakte Dinsdag met goed gerolg op - de Clyde fiaar oüeieele proefvaart. De boot wordt morgen hier verwacht. Door het vuur van den bakoven is te lleeswijk brand ontstaan en zijn twee boer derijen afgebrand. Al het vee kwam in de vlammen om. De landbouwers te Wittem zullen per adres verlof vragen, de kraaien te mogen, doodschieten, daar ze van deze vogels veel nadeel ondervinden. Een vrachtrijder te Denekamp is voor over van zyn voertuig gevallen. De raderen gingen over hem heen en kneusden hem zoo danig, dat hij binnen eenige uren overleed. Te Kekerdom is een dro 'ken mole naarsknecht, terwijl hij naar zijn slaapka mer ging, van de trappen gevallen. Hij bleef op de plaats dood. -- Te Beek (Limburg) is een 14jarige knaap onder een met blikken geladen kar geraakt en eenige oogenblikken later onder de hevigste pynen bezweken. Een doofstomme knecht te 's Hage moest woensdag voor zijn heei een schil derij afhalen. Adres en naain van den win kel waar hij zijn moest, stonden op een papiertje. Dit briefje liet hij aan ieinand zien, met verzoek om inlichtingen. De/.e persoon beduidde hem waar hij zijn moest. Toen de doofstomme eindelijk aan het adres kwain, was de schildery reeds afgehaald, waarschijnlijk door iemand vvien hij naar het adres had gevraagd. Dij een vechtpartij tusschen vier mannen te Den Haag, die elkander met eens kenden, werd een hunner doormiddel van een knipmes, een zeer gevaarlijke wonde aan den linkerarm toegebracht. De dader zette het op een loopen en kan natuurlijk niet weer gevonden worden, wijl de overige vechtersbazen hem niet kenden. Gisteren is te Hattum een wissel wach ter die wou overloupen om den afsluitboom te sluiten onder den trein geraakt. Hem werden beide beide beenen afgereden. De ongelukkige bleef op de plaats d .od. LAATSTE BERICHTEN. 's Gravenbage. (Per Tel). De Tweede Kamer heelt aangenomen met 52 tegen 3 stemmen het wetsontwerp tot uitstel der Kamerverkiezingen tot Augustus. Het wetsontwerp lot verlenging van den diensttyd der oudste lichting miliciens lokte oppositie uit van de heeren 1 leidt, Van Houten en Lieftinck wegens de ongerecht vaardigde lasten aan miliciens en schutters daardoor opgelegd. De Minister van Oorlog, die bezwaren niet overschattende, zinspeelde op buitengewone omstandigheden welke voorzorgsmaatregelen eischen. Mi nister I leems- kerk zinspeelde op de mogelijkheid dat wij weldra onze neutraliteit zullen moeten verdedigen. De Regeering hoopt dat deze buitengewone maatregel tijdelijk zal zijn; eu zal alles doen om de bezw ren. vooral wat betreft de schutterijen, zooveel mogelijk te temperen. Het wetsontwerp werd daarop aangenomen met 40 tegen 19 stemmen. Van 27 29 April '87. GOES. Ondertrouwd' Jan Botbijl 22j. jni. en Catharina Maria Behage 21 j. jd. Gehuwd Marinus Johannes Bakker 21 j. jm. en Neeltje Remijn 20 j. jd. GeborenGeene. Overleden Cornelia 22 j. d. v. Adriaan de Xooijer en Jacoba Goeman (overl). Van 25 29 April 1887. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Ros, jm. 23 j. met A. S. Boodt, jd. 25 j. W de Lange. jm. 28 j. met C. M. Sehil- peroort, jd. 29 j. J. van den Ende, jm. 27 j. met L. M. Wondergem. jd. 21 j. H. de Kat, wedr. 44 j. met P. Hoek, wede. 48 j. .1. de Rijk, wedr. 50 j. met A. J. Bosdijk, wede. 52 j. A. M. Hoffman, jm. 23 j. met G. P. Boot, jd. 23 j. S. C. Sshouten, jm. 22 ,j. met G. B. Verduijn, jd. 25 j. Getrouwd: M. A. van Voirst Catshoek, wedr. 62 j. met J. Jansen jd. 22 j. J. Louws, jm. met P. Louwerse, jd. 25 j. C. van den Bosse jm. 20 j. met P. G. Quist, jd. 24 j, Bevallen J. Kooman geb. Louwerse d A. Boont geb. de Koning z. M. J. W. Ludikhuize geb. de Vlieger z. OverledenA. Ejjft. 67 j. man van C. H. Louws. C. Meuwisse. 80 wed. van A. van de Poel. J Goes, den 26 April 1887. De kleine aanvoer van Granen ruimde tot ongeveer vorige prijzen langzaam op. Aan de lijn waren 205 stuks hoornvee, 4 schapen en 3 lammeren. Jarige Tarwe fa f Nieuwe Tarwe f6,60 a f7,00 Rogge f5,15 a f5,25 Winter Geist f4.50 a f4,85 Zomer Gerst f4,20 a f4,30 Haver f2,70 a f2,90 Bruine Boonen f a f - Paardenboonen f5,25 a f5,50 Koolzaad ta f Groene Erwten t 7,00 a f7.75. Boter f 0,423 af 0,45. Eieren f0,65 a f 0.70. Middelburg, 28 April '87. De aanvoer van T.trwe was heden tame lijk ruim. van andere graansoorten was die onbeteekeneud. Naar Tarwe was eene levendige vraag, zoodat torige prijzen daarvoor gemakkelijk te bedingen waren, en er betaald werd voor puike kwaliteit f7.enkele f7.10 voorts f6.75 a f6.90. Rogge f5.50. Wintorgerst f4.75af 5. Zomer- gerst f 4.40a f4.50. Haverf3af3.50. Paurde- boonenffOa 6.10. Plalteboonen 15.50. Witteboonen f7.90 a f8.00 Bruineboonen f 11,-f 11.25. Kookerwten f8.a f8.25 Mes- tingerwten f7.Zaden zonder handel. Versche boter f0.88 a f 0.92 p. Kilo Eieren 12.60 per 100 stuks. VLISSINGEN. 29 April. Boter 50 a 46 cent per 5 ons. OOSTBURG, 27 April 1887. Tarwe f6.25 a f7.2 5 W. Gerst f4,75 a f5,00. Z. Gerst 14,a f4,70. Rogge f5, a f5,25. Erwten f-, af-,Kookerwten f6,50 f7,—. Haver f5,75 a (6,00 p. 100 kilo. Boonen f5,50 a 6,00 per H. L. Een kiezer, te Ierseke. Uw stukje kan niet geplaatst worden. De beer Klemkerk heeft 10 cent port betaald, wijl de brief ontoe reikend gefrankeerd was. Red. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Gisteren werd ten overstaan van de nota rissen D. Verhulst en A. M. Tak, in liet .schuttershof te Middelburg openbaar ver kocht de Bastiaau de L tngopolder en Caland- iioIder,in het Sloe bij Arnemuiden, met de da u instaande gebouwen, enz. Het le perceel voor f26500. Het 2e voor f9500. Beide werden gekocht door den hypotheekhouder. Axel 28 April. H. H. Kerkvoogden der N. H. Kerk veilden lieden ten overstaan van den Notaris P. Dregmans de oude pas torie en tuin. De heer R. Blameert, slachter alhier, werd er eigenaar van voor 1850 gulden. Donderdag 5 Mei. Wilhdminadorp, 11 uur, in het Gemeente huis: herstel, vei nieuwing en onderhoud tot 30 April 1888, van de gewone Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingwerken, in éen perceel. Bestekken verkrijgbaar by den heer E. van den Bosch te Goes, voor 30 cent, en ter lezing liggende in de herberg bij J. van Dijke te Wilhelmiiiadorp. Aanwijzing door den djjksopzichter J.s. Visser Adz. te Sas van Goes, Zaterdag 30 April en Dinsdag 3 Mei a. s. Zaterdag 7 Mei. Wissekerko, half 11, door het bestuur der Waterkeering van den Vlietepolder, in de Directiekeet: het verbeteren en onderhouden der watei keerende werken aan dien polder over 1887/8. Bij enkele inschrijving. Inzage bestek op de Directiekeet en ten kantore van dhr. W. J. Vader, secretaris-ontvanger, voor 50 cent. Aanwijzing Zaterdag 30 April 10 uur, en Woensdag 4 Mei 2 uur; te be ginnen bij de keet. Maandag 2 Mei. Middelburg, 10 uur, voor wijlen Not. Wou- tersen, aan den Noordslraatweg S 17, bij lzaak van Keuleo 4 Melkkoeien, 1 Egge, '1 Arrestee, 1 Hand-egge, Kortmolen, Krui wagen, Stal-, Landbouw-, Zolder- en Mel kersgereedschappen, Horden, Damstaken, Hooi, 1 Bed enz. Ovczande 1 uur, hotstede Mol door Not. P. Overman: een Boereninspan. lvos Ruin- paard oud 8, 1 bruin dito oud 8, 1 dito oud 10, en 1 bruin Hengstveulen oud 1 jaar, 7 baatgevende Melkkoeien, '1 vare Koe, 1 2'/,,jarigen Os, 3 2jarige Vaarzen, 6 jarige dito, 4 Aanhoudkalveren, 3 Weischapen, 2 vette Varkens, 3 Loopvarkens, 7 Biggen, 50 Kippen en Hanen, 5 Engelsche Biggen, 4 Menwagens, 1 Huifwagen, 1 Cliais, 1 3wielskar, 1 Windmolen, 1 Wale Ploeg, 3 gewone Ploegen, 8 ijzeren en houten Eggen, 1 Molbord met Ketting, Rolblok, 1 Arreslede, 2 Slepers, Landbouw-, Melk- en Zoldergereedschappen, Aardappelen, droge Mutsaards, Brandhout. Paardentuig, waar onder een Engelscb Gareel en tuig, Meube len. Er is geen gelegenheid tot stalling. Biezelinge half 11 herberg Bierens, voor Nieuwenbuize door Notaris Gallis Merens: Bouwhoeve met Woonltuis, Schuur en Erf, Tuingrond en 2 Boomgaarden te Bieze- linge, gent. Kapeile, Sectie E. 1. 2. 3. en B. 113. Met goedkeuring der eigenaren kan volgen de pacht van ongeveer 28 Hectaren Bouw- en Weiland. Dinsdag 3 Mei. Goes, 7 uur, voor wijlen Notaris Houwer: Het Logementen Koffiehuis diet Wapen van Zeeland» van wed. de Broekert, aan de Ganzepoortbrug, groot 165 centiaren. Te aanvaarden 1 Jnni a, s. Woensdag 4 Mei. Oostkapelle, 10 uur, door Notaris Wou- tersen, op het dorp, no. 311 Kabinet, 1 Bureau,«1 Glazen Kast, 1 Klok, 2 Bedden, Tafels, Stoelen, Spiegels, Sehilderijen, Ka chels, Kruiwagen, lJsbak, Spekkuip, Glas-, Koper-, IJzer-, Blik- en Aardewerk, Verfwaren, Schildersgereedschappen, Ladders, Verfmolen, Wagenlichter, enz. Goes, 1 uur, n de Prins v. Oranje, door Notaris Pilaar, voor ntej. Werri: Bedden, Beddegoed, 5 ijzeren Ledikanten met spring- veeren Matrassen, Tafels, Stoelen, Kastjes, Ladetafels, Koper- en Tinwerk. 's Heer Are dskerkc, hofstede A. de Dreu, 10 uur, door Deurwaarder De Vos, op de gewone voorwaarden, aan bekei.de gegoeden: 2 Paarden 19 en 15 j.. 5 baatgevende Melk koeien, 1 Aanhoudkalf, l Varken met 7 Bicgen, 1 Loopvarken, 1 Melkgeit, 1 jonge Geit, 11 Kippen en Haan, 1 Meuwagen, 1 Zeeuwschen en 1 Amerikaanschen Ploeg, 4 ijzeren en 1 houten Egge, 1 Sleepbord, Rolblok, Sleeper, Windmolen, Geeselsteen ert Paard, Moesmolen. Stroomolen, Zeeften, Vorken, Griepen. Mest haken, Ladder, Hooi, 50 M Mest in den mestput, Harnassement, Hand karnmolen, Karngerei enz. Donderdag 5 Mei. Biczelinge, '10 uur, op het hoefje van M. Nieuwenhuise, door Notaris Merens: een Boereninspan, namelijk4 Paarden, 12 stuks Hoornvee, 2 Zeugen met Biggen, 3 Mest- putloopers, 1 Geit, 25 Boenders en Hanen, Karnhond en Kot, 4 Ploegen, 5 Eegden in f soort, 2 Menwagens, 1 1 Driewielskar, Roll steen met Paard, SlI den in soort, 2 SlI Windmolen, Zeeften,r bak met Goot, Stal-, schap, Karn met tor mers, Tonnen, Brand Mest. Voorts: Tafels Er is geene gelege Oudelande, herberg de erven Driedijk, do 1 Hofstede, bestaande Bakkeet en verderer den Molenpolder, ond daarbij behoorende Hof, Boomgaard, Bat hectaren 83 Aren. Vrijdag Oudelande, 9 uur, op gemelde hofsledJ namelyk 1 bruin Pa 1 zwart Ruinpaard 20 en 1 dito 2 j4 bd 3 Runderen, 1 Stierlj drachtige Zeugen, 1 pen en Hanen, 1 Hol wagens, 1 Riemwagei] 1 Moorploeg, 3 gewl Arreslede, 1 Windmol molen, 1 Driewielskar,! wagen, de helft in e<f 1 Kuikenren, Damhekl droog en groen HoutT IJzerdraad, Rattenwoil zakken, Zaaikleed, Arb Zoldergereedschappen ,1 Paardentuig, Wei-, 11 Tarwe- en Roggestrool daarna 1 Kabinet. 1 4 Pluimbedden met Stoelen, Spiegels, Schil sche Kast, 2 Klokken.' een eikenhouten Hoek letje, 1 Wynkeldertje, Stoven, 1 Houtbak, 1 standaard, Koper-, IJze en Aardewerk enz. ADVKRT Op den 2 Mei a. liefde vader ADRIAAN 5) zijn 70sten Gehoor Jj Ritthem, 2 Mei. Namen fj Beh V' J. Getrouwd M. BA e*| N. ROl die tevens hunnen har! gen aan alle vrienden binnen als buiten de Gel belangstelling bij hun ht Goes, 29 April 18871 V De ondergeteekenJ hartelyken dank voor^dJ belangstelling bij gelege! jarig huwelijksfeest onjl Goes, April 1887. D. ROUW E. ROUW V Mede namens zijt ondergeteekende zynen i de vele en hartelijke bew bij het overlijden van genoote ondervonden. WOLI f.btsdijk, 30 Ap H. Voor de vele en van deelnemii g ondervon den van onzen gelietden en Behuwdvader, WOt betuigen wij onzen welg Namens de en verdere fai Wed. W. W( Goes 26 April 1887. r De Notaris HAMMACI voornemens om en zoo noodig den vo!g( des namiddag» te 1 ure, de weduwe en erfgenami Heer Izilak Tromp, op gelaten hofstede in de gemt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2