NT? E. io. ■York. CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH Y00R ZEELAND- 1887. No. 64. Zaterdag 30 April. Eerste Jaargang. lis f300. mpels. iLAKE. 00 steken andere. inwilligen, Schoor- enz. ïenen ri Riet, VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Binnenland Tweede Kamer. tselijke of Gar- frankeerd, aan IA AN teKapelle: en sterk con- nden, in Zuid- GOES. ISt m9, nam. 3u. ,m. 12 en 4.36. iöennm. 1.45. k na aankomst a 5,36 u. nam. lar het Spoor- 1 n. u. m. 3,30 0 4,— nsd. en Zat. 0 2,45 3,15 0 - 12,' 30 0 i- ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers -0,021/, UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De hekken verhangen. Verleden jaar hebben wij de moeite ge nomen, uit de verschillende liberale bladen, Handelsblad, Nieuwe Rotterdammer, Mid- delburgsche, Vaderland, Groninger en andere, aanteekeningen te houden van verschillende uitdrukkingen, die alle daar op neer kwa men «Met dit ministerie is niets te be ginnen. Het wordt tijd dat wij den mi nister Heemskerk aan het verstand brengen dat wij liberalen nu in beide Kamers de meerderheid hebben en dus baas zijn. De minister zal regeeren zooals wij het hebben willen, en anders er uit.» (1) -- Liberale kamerleden, o. a. het Rotter- damsche lid Viruly, zeiden het den mi nister in zijn aangezicht, dat hjj niet te veel rechts moest kijken, anders En de minister Heemskerk, hoewel hij wist, dat dit tweedrachtig gezelschap van anti-clericale drijvers, door een misleid kie zersvolk gekozen, ,zyne krachtsontwikkeling ontleende aan een misverstand lusschen de antirevolutionairen en aan het leugenachtig geschrijf van zoogenaamd liberale leiders en dus onmogelijk hem, minister, kwaad kon doen, ging niettemin voor den drei genden vinger dezer zoogenaamde meerder heid uit den weg. Maar hadden zij het nu gewonnen, «de heer en Id Volstrekt niet 1 De hekken zijn verhangen. Op eene 'gevoelige wijze, tot tweemalen toe, wist de premier de mannen der meerderheid zoo in de engte te drijven dat zij zich op gena de of ongenade aan hem overgaven. Zij waren overtuigd geweest, dat zij net goed voor hadden, maar omdat Heemskerk dreigde anders heen te zullen gaan, namen zij hunne goede plannen terug en voegden zich hoewel meesmuilend naar 's ministers eischen. Van den eersten schrik bekomen, waag de nog een enkele stouterd het, den minis ter te verwijten dat hij hen met zijne bedrei gingen altijd onder den duim hield, en zij zoodoende nu eens nooit meer vrij konden rondzwemmen in de parlementaire wateren. En wat deed nu de minister? Hij krab belde nu op zijn beurt terug, maar met de boodschap er bij, dat «de heercn» het dan maar moesten weten. Echt ooljjk, zooals de minister het zoo zeggen kan. bracht hij hun aan het verstand, dat hij voortaan niet meer dreigen zou, maar zich toch voorbehield, als het hem niet meer aanstond, te doen wat hij niet vooruit zeggen mocht. Echt politiek niet waar? Zoo spreekt immers geen knecht die niet weet weet dat hij baas is Wat toch is hier de kwestie? Hier onderwerpt zich in schijn de sterke aan den zwakke, wijl hij zich bewust is dat deze zwakke toch fei telijk aan zijn lijntje loopt. Kleine kinderen mogen soms ook wel eens aan vaders bakkebaarden trekken. Was dit niet waar, wij zouden ons het raadsel niet kunnen verklaren. Hier toch wordt een dreigement ingetrokken en tegelijk gehandhaafd! Een censu ir opge- (1) Het Vaderland sckreef voor eenige maanden «De premier wordt overmoedig. Reeds veel te lang is er geduld geoefend. Het land ver langt naar daden. Laat de liberale partij toe, dat zij nog langer onder Heemskerk voortsukkele, alle vrijzinnigen in den lande zenden verontwaardigd zijn". heven en toegepast! Een vonnis her roepen en bevestigd! Minister Heemskerk zei door deze hou ding«Heeren, ik heb vroeger gezegd, dat gij machteloos zijt, voortaan zal ik het denken. Vroeger heb ik bet dreigement uitgesproken en niet volvoerd, voortaan zal ik het verzwijgen en wel uitvoeren. Uw zin zal ik u geven en mij niet meer tegen uwe uitstapjes verzetten, maar gaat gij te ver, dan zal ik toch mijn zin volgen, en zonder u heengaan.» En dan die uitdruk king «de heerenD uit 's ministers mond! (1) Is het dan niet of hij zeggen wilde: Neen geen aaneengesloten meerderheid, geen partij uit één stuk, kunt gjj meer heeten. Gy zjjt een tweedrachtig gezelschapja minder nog dan dit; gij zijt maar heeren. En waar nu ieder eenvoudig lezer het gewicht dezer degzadafie gevoelt, daar bleef de liberale partij, bij monde van den heer v. d. Kaaij er al heel gevoelloos onder. Wie was liet dan die hare rechten verdedigde Niemand minder dan de heer Lohman, de antirevolutionair. Hjj toch nam het voor «de heeren» op, niet om tegen deze naams verandering op te komen, maar om op het zeer ernstige gevaar te wijzen dat uit 's mi nisters voorgenomen houding voortvloeit. Zoodoende (de heer Lohman merkte het terecht op) ontneemt de minister aan de Kamer hei recht van amendement, dat wil zeggen, het recht om veranderingen in voorstellen der regeering te maken. Nog al een der duurste rechten door de liberalen van 1848 veroverd. Moesten de ontaarde zonen van Tliorbecke zich niet schamen, dat zij dit niet inzagen of althans er niet tegen protesteerden, en de verdediging van dit goed recht aan een antirevolutionair overlieten? Groen en Thorbecke in 1848, vinden zij zich in 1887 weder in Lohman en V. d. Kaaij De vraag, wie de leerzaamste zonen heeft nagelaten, kan zeker niet in het voordeel van Thorbecke beantwoord worden. Van de liberale partij geldt: de ziel is er uit. (1) Volgens de Handelingen heeft de mi nister gesproken van ,de Vergadering" deN. B. C. die bet woord «heeren" bezigde was dan niet goed inge licht. Burgemeesters. Zierikzee's liberale afgevaardigde, v. Kerk wijk, heeft het op de burgemeesters, die van elders ingebracht worden, lang niet voorzien Nu, daar is dan ook reden voor. In menige gemeente toch, met overwegend orthodoxe bevolking, werd zoo'n vreemdeling, dien men nooit gezien had, als burgemeester geïnstalleerd; en dan konden de orthodoxe boeren, in den gemeenteraad al spoedig ondervinden, hoe onhartelijk zulke binnen gesmokkelde oud-officieren en ambtenaars, eens aan een burgemeestersbaantje geholpen, met de gemeentenaren, hoe kwistig zij veelal met de belastingpenningen omgaan. Het einde van dergelijke benoemingen was altijd een dure openbare school, naar de nieuwste modellen ingericht, ondanks het bestaan eenej bloeiende christelijke school, en juist daarom dan ook een openbare school met ontvolkte klassen. Van zeer vele vreemdelingen-burgemees ters heeft de burgerij niets dan verdriet. Als liberale verkiezingsagenten en openbare schoolbeschermers bewijzen zij der liberale partij in den regel goede diensten. Nu heeft dit laatst den heer v. Kerkwijk nooit zoo geërgerd. Hij had er m er hart zeer van, dat het volk dikwijls gezegend werd met een burgemeester dien zij niet, begeerdendat er wel eens lieden van verdacht levensgedrag burgemeester worden allermeest dat de benoeming door den Ko ning, zonder het recht van voordracht door den gemeenteraad, een voorbeeld is van er gerlijke centralisatie, en een inbreuk op de autonomie, dat is de zelfregeering der ge meenten. Zij toch behoorden het recht te hebben, zoo al niet van zeiven hare burge meesters te kiezen, dan tocli van een drietal te mogen voordragen. In dien geest diende de heer v. Kerkwijk in 1880 een wetje in, en stelde een derge lijke wet nu weer in 't verschiet, door voor te stellen dat de benoeming van burge meesters voortaan geregeld worde bij de wet. Jammer dat de oolijke Flakkeenaar, die als spreker altijd zoo opgeruimd van geest is, zich bij de indiening van burgemeesters- voorstellen altjjd zoo dik maakt, dat hij tot de orde moet worden geroepeu. In 1880 hadden de rapporteurs het gedaan, nu kreeg de minister er van langs. Dit ver hoogde de kans op aanneming van zijn overigens zoo aannemelijk voorste! niet. Trouwens de liberale party is er nog niet ryp voor. Op dit punt is v. Kerkwijk zijne party vooruit. Eere dan ook aan hem, dat hij het in deze voor de liberale party zoo kommervolle dagen, tegenover een minister die niet dreigt, maar onmiddelijk doodslaat, toch nog heoft aangedurfd, den centralisatie geest zijner geestverwanten, te willen be zweren. 1 rocmsopvolging. Toen de antirevolutionaire club zich tegen de wijzigingen in zake troonsopvolging ver klaarde, moest zij daarover heel wat onaan genaams hooren. Natuurlijk had zjj ongelijk, de liberale meerderheid, geloovende op gezag, en ingelicht door een van het uitstekende drietal rechtsgeleerde leiders, die het zelden eens zijn (Sanders, de Ranitz en v. Houten) nam de wijziging aan. Met welk gevolg? Dat nu behalve mr. v. Goltsteir* ook de bekwame oud-minister Kappeijne voor de antirevolutionairen partij kiest, de roeke- looze daad zijner geestverwanten die alles op losse schroeven zetten, afkeurt en den wenk geeft Hoofdstuk II, zooals dit ven nootschap het gewijzigd heeft, onvoorwaar delijk te verwerpen. Onze vrienden worden al vroeg in het gelijk gesteld. De vraag is nu wier Wie hebben van deze grondwetsherziening meer studie gemaakt de mannen der rech terzijde of de «heeren»? gesteld inkomende rechten te heffen op paarden, vee en vleesch. Het is een middel tot opbeuring van den landbouw, die in België, evenals bij ons, kwynt. De minister is er echter tegen, omdat hij meent dat de gedrukte toestand van den landbouw geen gevolg is van te grooten invoer, maar van te weing verbruik, wat weer veroorzaakt wordt door den achteruitgang van handel en nijverheid. B uitenland. Te Petersburg is het proces begonnen der samenzweerders die op 13 Maart een aanslag waagden op het leven van Keizer Alexander. Van de 28 beschuldigden zijn 13 gevlucht. Onder de 15 overigen zijn ook 3 vrouwen. Het wetsontwerp betreffende de ker kelijke politiek is in het Pruisische Heeren huis met groote meerderheid aangenomen. De roomschen stemden, op pauselijken raad, voor. In de Belgische Kamer van Afgevaar digden, (Tweede Kamer) heeft een lid voor t By Koninklijk Besluit is tijdelyk aan gesteld tot buitengewoon districts-veearts E. C. Van Mervennee, te Goes, plaatsver vangend districts-veearts. De Mvldelb. Crt. kan melden, dat men nog volstrekt niet alle hoop op het behoud van den avondtrein van 7.36, bij de zomer dienstregeling op de Zeeuwsche lijn, behoeft op te geven. Op de lijst der 62 hoogstaangeslagenen in s rijks directe belastingen in de provin cie Zeeland, komt als numero een voor de heer D. F. P. Seydlitz te Hulst, met een totaal van f 3884,16 en als numero 62 de heer P. van Fraarjenhove te Hoek, met f583.28. H. H. M. M. de Koning en de Koningin zullen op hunne reis naar Wil- dungen eeu bezoek brengen aan hun vader den Vorst van Waldeck-Pyrmont. Gemeenteraadsverkiezing, Ierseke. Aantal kiezers 160, uitgebracht 121 stem men, waarvan 2 blanco en 1 van onwaarde volstrekte meerderheid 60. Hiervan ver kregen de heeren G. Schipper 47, J. Lemson 45 en J. Boone 23 stemmen, zoodat op 11 Mei herstemd moeten worden tusschen G. Schipper (oud-lid) en J. Lemson, kan didaat der kiesvereeniging Ora et Labora. Er waren nog 3 stemmen op verschillende personen uitgebracht, namelijk P. Poelman, H. Poelman Dz. en M. L. Kerpesteyn ieder 1. De Staatscourant bevat o. a. de goedgekeurde Statuten der Gymnastiek- en Schermvereeniging Luctor et Emergo te Vlissingen en van de C. Ev. gemeente te Nieuw vliet. De gemeenteraad van Hoedekenskerke heeft besloten een woning vooreen geneesheer te bouwen (daartoe is de grond al aange kocht om daarmede te beginnen) alsook om een oproeping te doen voor een geneesheer, gezamentlijk met 's Gravenpolder en Baar land. De verschillende spoorwegmaatschap pijen hebben vrijdom van vracht verleend voor alle inzendingen op de aanstaande land- bouw-tentoonstelling te Tiel. De heer Huber had een amendement ingediend dat de minister ontraadde, om de goedkeuring des Konings van de verorde ningen der provinciale Staten af te schaffen. De heer v. Baar zou er voor stemmen maar hij vroeg of de minister plan had weer het werk te staken. Hij vond dat het al moeilijker wordt om te stemmen, omdat de minister toch gelijk moet hebben. De mi nister verklaart voortaan niet meer ta zullen dreigen. De Kamer moet dan zelf maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1