Trichinen. Binnenland. Kerk- en Schoohiieuws. Tweede Kamer. Rechtszaken. Gemengde Belichten. De St. Ct. bevat een verslag aan den minister v. Binnen!, zaken, door den waar- nemenden geneeskundigen inspecteur voor Zeeland, over de onlangs waargenomen epi demie van trichinosis te Goes. Hij deelt meè dat de trichinen afkomstig waren van een varken, geboren en gemest op de hof stede «Welgelegen» te Kloetingen. Het nog aanwezige varkensvleesch werd toen in beslag genomen en verbrand op een ge deelte na, dat hier en daar wetenschappelijk dienst deed. Ratten die met dit vleesch gevoed werden, stierven. Bij een dezer werden trichinen gevonden. Daaruit blijkt dat gezouten vleesch nog 2 maanden 11a het slachten levende trictiinen kan bevatten. Het varken kan trichineus geworden zijn door een trichineuse rat te eten, die uit Duitsehland naar Z.-Beveland kan overge bracht zijn. In 1883 te lerseke, en in 1885 op dezelfde hofstede is, dit blijkt van achter, de trichinenziekte ook geweest. Van het laatste bovenvermelde trichineuse var ken zij 1 nog enkele jongen in leven en wel 5 te Krabbendijke. Kr is een stukje vleesch uit het lichaam dezer dieren uitge sneden, doch er waren geene trichinen in. De trichinen worden door muizen, enz. vaak overgebracht. Daarom verdient het ernstige overweging, de ratten, muizen en mollen op Zuid-Beveland zooveel mogelijk te doen vangen, naar trichinen te onderzoeken en ze daarna te verbranden. Ter voorkoming van de verspreiding der trichinen is ook aan te bevelen het zooveel mogelijk rein houden der stallen en loop plaatsen van de varkens en het voortdurend toezicht op de voeding dezer, waarbij het azen op allerlei afval en lijkeu van dieren moet worden vermeden. De epidemie te Goes heeft geleerd, welk eene uitbreiding trichinosis tengevolge van het vleesch en worst van slechts een half varken kan verkrijgen. Het aantal aangetaste personen kan niet juist worden opgegeven, omdat niet allen geneeskundig werden behandeld, maar mag gerust op 70 gesteld worden, of meer dan 1 op honderd inwoners. Gelukkig is slechts ééne lijderes overleden. Van de aangetas ten was een tiental in hevigen graad lijdende aan de ziekt!van de overige lijders was de helft slechts in geringen graad aange tast, zoodat deze nog in staat waren hunne gewone werkzaamheden te verrichten. In het laatst van Maart konden alle lijders als hersteld of herstellend worden aangemerkt. Bij hen, die het hevigst waren aangetast, volgde een langdurig reconvalescentie-tijd perk, zoodat op den lOen April nog niet alle verschijnselen der ziekte geweken waren. En hoe langen tjjd zullen de lijders nog de gevolgen ondervinden van de aanwezigheid der trichinen, die hunne spieren niet weder verlaten. Moge de treurige ervaring te Goes opge daan tot leering strekken, dat het nimmer zonder bedenking is, varkensvleesch, worst en ham, welke niet trichinen-vrij zijn ver klaard, rauw of niet gaar te nuttigen. De homoeopathische geneeswijze. Lezenswaardig is wat het Dagblad naar aanleiding hiervan schrijft: «De Centrale Vereeniging der Belgische homoeopathen heeft zich met een memorie tot den Raad van Beheer der Gasthuizen te Brussel gewend, opdat onderzocht moge worden: lo. of er aanleiding bestaat om aan de lijders, die in die hospitalen verpleegd worden, te vergunnen, volgens de homoeo- patische geneeswijze behandeld te worden, indien zij zeiven dit \mochten verlangen 2o. de middelen te beramen om deze inno vatie bij de gasthuizen in te voeren3o de gevolgen na te gaan die, uit een gelde lijk oogpunt, hieruit zouden voortvloeien. Het invoeren van de hoinoeopatische ge neeswijze zou voor de zieken, die volgens haar wenschen behandeld te worden, een bron van besparing zijn voor het bestuur der gasthuizen. De statistiek toch bewijst dat, bij homoeopathische behandeling, de ge nezing, over 't algemeen, spoediger volgt daii bij de allopathische en, bovendien, kos ten de medicamenten veel minder geld. De bekende Brusselsche apotheker, de heer Seutin, heeft zelfs aangeboden ze gratis te leveren. De homoeopathische geneeskundigen hebben zich ook bereid verklaard, de zieken kosteloos te behandelen gedurende den tijd waarin met den, door hen voorgestelden, maatregel een proef zou genomen worden. Maar de statistieken, waarvan wij zoo even gewaagden, brengen een veel belang rijker feit aan het licht: het getal sterf gevallen is geringer in de homoeopathische hospitalen. De Centrale Vereeniging zegt dienaangaande: «Wij zullen slechts één voorbeeld daarvan aanhalen; een der grootste gasthuizen van New-York, het hospitaal van Wai'd's Island, wordt door homoeopathische geneeskundigen bestuurd; de sterfte bedraagt daar ongeveer zes percent; in de allopa thische hospitalen, van dezelfde stad, klimt zij tot twaalt percent. De homoeopathic heeft, sedert lang, haar sporen verdiend. Zij staat goed aangeschre ven bij een gruot aantal personen uit de welgestelde klasse. Zij is over de geheele aarde verspreid. Inde mee te groots steden bezit zij klinieken, hospitalen, eigen organen, in vele plaatsen eigen leerstoelen. Kon vierde eeuw geleden heeft haar bespreking in den Fransehen Senaat slechts tot beschaming van haar bestrijders geleid. Nog dagelijks wint zij terrein.» De aanbeveling voor kantonrechter te Goes bestaat uit de heeren mrs P. J. K. Van Voorst Vader, kantonrechter te Har derwijk, Van Daalen Wetters en Wesseling griffiers bij de kantongerechten, resp. te Goes en Wijk bij Duurstede. Middelburg. Bij de heden gehouden ver kiezing voor een lid van den raad werden uitgebracht 493 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 248. Hiervan verkre gen de heeren mr. VV. A. Snouck Hur- gronje 256 stemmen, mr. C. Lucasse 135 en H. P. den Bouwmeester 80, zoodat gekozen is de heer Jhr. Mr. W. A. Snouck Hurgronje. J. B. Graandijk te Middelburg is be noemd tot adjunct-controleur der belastingen en van het kadaster. Krabbendijke, 26 April 1887. Bij Konink lijk Besluit van 17 April j. 1. no. 5 is goedgekeurd de dooi' den gemeenteraad den 7 Maart dezes jaars vastgestelde verorde ning op de heffing van een laad- los- haven en liggeld. Volgens deze verordening blij ven de thans bestaande tarieven gelden doch zal er voortaan gelegenheid bestaan, om ter voldoening van het havengeld ook voor een half jaar te abonneeren. Dit abonnement bedraagt: voor schepen waar mede men uitsluitend van de havengeul gebruik maakt 11,25 per ton en voor sche pen, waarmede men ook verlangt in de haven of kaai te kotnen; fl,75 per ton. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kortgene ds. J. M. Conradi te Nisse. De bevestiging van ds. J. F. v. d. Hauinie te Wemeldinge zal D. V. plaats hebben op Zondag 5 Juni a. s. Kieuwdorp. Zondag 8 Mei 's avonds 6 uur treedt D. V. de heer Deu Boer uit Goes hier op in belang van «Veldwijk», in 't kerkgebouw der G. G. Gemeente, daartoe op vei zoek der vereeniging Werkt terwijl het dag is», welwillend afgestaan. De commissie voor het examen der Hoogere burgerscholen in Zeeland is door den commissaris des konings samengesteld als volgt; voorzitter de heer G. Kok, direc teur der H. B. school te Z:erikzee, leden: de hrn J. Vermeule, dr H. Japikse, dr heer J. J. Gouvée en J. Broekema, directeur en leeraren te Middelburgdr A. W. van Cam- pen, D. Stigter, G. J. van der Poll en A. S. Mink, directeur en leeraren te Goesen F. F. Leupen, dr L. W. T. Wigman, B. W. Mondt en R. D. Nauta, allen leeraren te Zierikzee. Gisteren kwam het voorstel Godin de Beau fort aan de orde om de bijgevoegdeartikelen, omtrent het kiesrecht op te nemen in het ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk 3 De heer Godin betoogde uitvoerig dat de bedoeling slechts was te voorkomen, daf in strijd met de weuschen der Regeering en van de liberalen Hoofdstuk 3, bij tweede le zing werd aangenomen en Ue add. artikelen, werden verworpen. Bij de aanneming zou hij voorstellen afzonderlijk addit. artikelen in Hoofdstuk 4 optenemen, voor Kiesrecht, prov. staten en gemeenteraden. De heer Bor- gesius bestreed het amendement en verklaar de dat de liberalen zich zedelijk verplicht rekenden tot de aanneming der addit. arti kelen mee te werken. De heeren Schaepman, Van den Biesen en Lohman verdedigden het amendement in 't belang der zekerheid dat de Kiesrechtherziening zou slagen. De minister Heemskerk ontraadde de aanne ming van het amend.- Godin, dat van te groot mistrouwen uitgaat. Mocht het worden aan genomen, duu zal de regeering zich niet onttrekken aan de verdere discussie. Het Aineudement-Godiu is verworpen met 45 tegen 32 stemmen. Hoofstuk 3 is aange nomen met 49 tegen 28 stemmen. Voorat echter stond de heer Lohman op om te zeggen waarom hij tegen hoofdstuk 3 zou stemmen. Het is de antirevolutionaire partij nooit om strijd te doen geweest. Gok dit hoofdstuk zou zij aangenomen hebben, als er verband gehouden was mei, de bij gevoegde artikelen; want zonder die heeft artikel 80 geen zinen ook wanneer in hoofdstuk 3 geen artikelen voorkwamen, die zij 1110e: afkeuren; o. a. dat van de Eerste Kamer, en de afschaffing van den verplichten eed. Ook heeft de liberale par tij in een vergadering waaraan 14 leden der rechterzijde ontbraken, ondanks de waarschuwing van een man als FarnccJm- be Sanders een bepaling doorgedreven omtrent de verau.wooruuig van rijks-uitgaven enz. aan de Kamers, niet op verlangen van den Koning maar naar devoorschri/ten der wet. De liberale party wil zonder onze mee werking de Grondwet herzien en iu de pers al wat wy zeggen, verdraaid weergeven. De heer Lohman laat hen volkomen vrij, ook om nu te zeggen dat wij tegen uit breiding van kiesrecht zyn, wat zij wel beter weten. Ieder weet, dat wij niet daai om tegen Hoofdstuk 3 zyn. Alle anti-revolu tionaire kamerleden stemden met den heer Lohman in. Door de arrond. rechtbank te Middelburg is gisteren veroordeeldwegens verduis tering G. P. 18 j., arbeider te Golijns- plaat tot 14 d. gev. De socialist Baije te den Haag is tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens laster. Zuoals bekend is had hy in een artikel in Recht voor allen drie politieagenten beticht dat zij by de jongste revolutie van de politie tegen de socialisten die Grollin zyn ge vangenis kwamen «aanspreken», stomdronken waren en mannen van hel slechtste soort. Wel had hy de beschuldiging later in een advertentie ingetrokken, doch toen was hy reeds door de politie onder handen genomen. Op de hofstede van G. Born onder Arnemuiden is een knecht door een paard, dat luj uitspande, het rechteroor afgebeten, Vrydag voor de opening van den tram zal te Breskeus eene beUeeling plaats hebben voor de armen, ook de schoolkinderen zullen onthaald worden. Tegen Zaterdag 7 Mei is geëngageerd het muziekgeze.schap Veronica uit Zuidzande. Op dien dag zal verder plaats hebben: om half elf uur aankomst provinciale boot en vertrek van den fëesttreinhalf twaalf wandeling door liet dorp met muziek; twee uur volksspelen; van zes tot zeven en van acht tot negen uur muziekuitvoering op de muziektent; acht uur illuminatie en negen uur vuurwerk. i^Ellowoudsdijk. L. I. Maandag heeft het werk aan de ïnlaagkade een aanvang ge nomen. Gaat het wel niet hard vooruit met het vei'werken van den grond, om reden dat hel zoo droog en zoo, 11 kleiachtige grond is,met het werkvolk gaat het beter voor uit; er zijn voorlooping reeds vijf ploegen van twialfman aan het werk. en dage lijks stroomen er nog van alle kanten arbei ders toe die werk vragen, maar niet aan het werk kunnen komen, omdat er geen materialen zijn eiken dag verwacht men een schip met kipwagens richters, enz. Te Westkapelle wordt het overlijden van den heer notaris Woutersen zeer be treurd. De overledene was om zijn vele diensten, aldaar bewezen .algemeenbemind. O. en W. Souburg. Als een zeldzaam heid wordt van hier gemeld dat tegen aan staande week 5 paren in het huwelijk wenschen te treden. Grijpskerke. Maandag reed de slager H. hierheen om een verkooping bij te wonen. Door het schichtig worden van het paard, raakte hij met paard en tilbury in een sloot. Het rijtuig werd zeer beschadigd doch H. kwam met een nat pak vrij. Te Grave kwam eenige dagen gele den een jongeling die voorgaf om huiselyk leed uit de ouderlyke woning te zijn ge- loopen, doch bij zijn aanstaand meer derjarig worden een aanzienlijke som te trekken had. Hij wist de lieden in te pakken en, daar hij naar hy zei, verschei dene medailles verdiend bad met vioolspelen, leende een hunner hem een viool, waarmede de snaak des avonds in de koffiehuizen een ieder vermaakte. Hij kreeg zelfs eenig geld hij deed wel eerst of hij het niet wou aanne men, maar begreep wel dat hij het daardoor des te zekerder kreeg. Zaterdagmorgen was de vogel onverwachts gevlogen, het geleende snarenspel meenemende naar Duitsehland. Thans blijkt dat hij te Gent ook al eens «gezeten» heeft wegens op lichterij. In één hotel te Amsterdam Die port van Cleve) zijn in de jongste feestweek o. a. verorberd 15001) eieren en 4000 kilo biefstuk. Die 't niet beter wist, zou eggen dat Nederland nog in de vette jaren verkeert. In een slop te Utrecht is door de po litie op een zolderkamertje eene omstreeks 40jarige vrouw aangetroffen, in hoogst ar moedige omstandighedenbovendien was zij ziekelijk en niet in staat met werken haar brood te verdienen. In dat kamertje ont brak het meest noodige. De slaapplaats bsetond uit eenige planken terwijl dekking geheel ontbrak; met een oud stuk goed trachtte de vrouw zich nog eenigszins tegen de koude te beschutten. Een inspecteur van policie te 's Gra- venhage, Zondagavond in zijn kleerenkast komende, vond das rin een man, die reeds sedert den vorigen avond daarin vertoefd had, na door overklimming in het achterhuis te zijn binnengedrongen, De rare gast werd naar het politiebureau geleid. Een manufacturier en zijn zeer jeugdige dienstbode te Den Haag zijn gevangen ge nomen wegens moord op het pasgeboren kindje van deze laatste. Te 's Gravenzande is een moeder na hare bevalling krankzinnig geworden. Her haaldelijk naar Delft vervoerd werd zy telkens hersteld uit het gesticht ontslagen. Eergisteren, in een nieuwe vlaag, is zij met haar kindje in een put gesprongen. Zij werd gereddoch liet kindje is verdronken. Volgens de jongste telling heeft Neder land 4.390,857 inwoners en wel 43000 vrouwelijke meer dan mannelijke. Een afgrijselijke zelfmoord moet in de feestweek te Amsterdam of daaromtrent gepleegd zijn. Althans men heeft Zondag morgen uit den Amstel het lijk opgehaald van een elfjarige meisje. Het lyk had op het voorhoofd een 4 centimeter lange wonde en een boTen het rechteroor. De rechterarm was afgesneden. Een en ander kan wel gebeurd zijn door dat het lijk in aanraking geweest is met de raderen van enkele stoornbooten. Het meisje heet Liveloo. Het lijk van hare moeder is ook gevonden. Er zijn bewijzen te over dat moeder en dochter zich arm aan arm hebben vastgebonden en daarna in 't water zijn gesprongen en zich zoo van 't leven hebben beroofd. Ook het lijk der moeder miste een der benedenarmen. De lijken zijn herkend als die van mevrouw de wed. L. te Alkmaar en hare dochter. Deze laatste was te Amsterdam besteed by zekeren Jansen waar zij het heel goed had. Zij hadden betere dagen gekend toen de man en vader, directeur van het telegraaf kantoor te Alkmaar nog leelde. Uit een brief aan haar broeder dato 10 April spreekt bittere wanhoop. De moeder had haar kind uit liet huis van Jansen getokt en heeft haar toen zeker genoodzaakt met haar te sterven. De weduwe van V. te Assen, die ern stig ongesteld is en alleen woont, ontving in den laatsten tijd van liet armbestuur der Isr. gemeente geldelijke ondersteuning, daar men in de meening verkeerde, dat zij geen fondsen bezat, om in haar behoeften te voorzien. Vrijdag kwam men echter, toen vanwege het armbestuur een bezoek ten haren huize werd gebracht, tot de ont dekking, dat zij nog in het bezit was van f 1100 aan geldswaarde, gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ongeveer f300, terwijl zij nog omstreeks f500 had te vor deren. Vader, moeder en dochter waren op een Zondagavond, in het begin dezer maand te Amsterdam erg gezellig uitgeweest. Men had hier en daar eens een kijkje genomen en ten slotte het anker laten vallen in eene tapperij op den Kloveniersburgwal te Am sterdam. Helaas I daar nam de vreugde een keer. De politie werd nl. door den tapper ter hulp geroepen, om de vrouwen die dronken geworden waren en die hij niet meer tappen wilde te verwyderen. Een agent tikte «moeder» op den schouder. «Kom, ga nu heen, dat is veel beter, dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2