CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- 1887. No. 61. Zaterdag 23 April. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Rlemkeik, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Buitenland. Binnenland. EU W, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers0,02^2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V De ziel er uil. Als twee partijen, die bij de eerste ont moeting na een verzoening nog wel wat schuchter tegen elkaar zijn, en kuchend vriendelijk elkander toespreken, zoo stonden Heemskerk en de liberale partij Woensdag jongstleden weer tegenover of liever naast elkander. De minister was echter blijkbaar de sterkste, de gelukkigste, de gemakke lijkste; de liberale partij de zwakste, de beklagenswaardigste, de minst geruste. De minister de vurigste, zij de zieligste. Zelfs de grootste tegenstander der liberale partij moest medelijden hebben met de verbleekte, de zwakke, de vernederde die zoo op eens al hare fierheid heeft afgelegd, en haren nek kromt onder het jok van minister Heemskerk. Welk een verschil Jar jn lang had zij in den waan verkeerd, dat Heemskerk van haar genadebrood at, en dat zij machtig was hem, haren zetbaas, weg te jagen, zoo hij niet naar haar zin regeerde. Och arme hoe zij ontnuchterd werd De hekken zijn thans verhangen. De liberale partij erkennende dat zij niet regeeren kan, als deze minister weggaat, koos dezer dagen eieren voor haar geld; gaf hem met den blos der verlegenheid op de wangen, zijn hoogstaangeslagenen, die zij hem ont rukt had, wederen de minister wilde toen weer wel regeeren. Maar nu naar zijn eigen zin. Had hij eerst gezegd1 hoogst aan geslagene op de 1500, nu was hij ondeugend genoeg, hen nog eens verlegen te maken. Het zou nu een op de 2000 zijn. En wat is er toen geschied? De fiere mannelijke van Houten heeft toen weer voorgesteld 1 hoogstaangeslagene op 1500 zielen, maar zeide er bij terwijl hij den minister schuin aanzag, dat hij het voorstel in zou trekken, als de minister het niet aangenaam vond. «Zoete kinderen verdienen een klontje», zegt de liberale Amsterdammer, en zij mochten het voorstel van Houten aannemen. De minister gaf permissie. O, welk eene houding Hier straft de lichtzinnigheid, de ver waandheid zich zelf. Er is nog één liberaal blad in Nederland dat den moed heeft dit te erkennen. Het is de Amsterdammer, die zijn partij aldus toespreekt «Liberale partij, telt gij onder uwe ge- heele keurbende op het Binnenhof, niet een held, die zwakken kan bezielen. Wat is treuriger om aan te zien dan een groot lichaam dat niet durft?» En elders, niet minder waar: «Men ziet het, ook in de staatkunde is een zedelijke wereldorde waarneembaar. Onttrek u aan uw taak en plicht, en het gevolg is dat ge u vernedert en ver laagt." Deze Grondwet (zoo gaat het liberale blad voort) kan geen nationale kracht zijn. Integendeel. Ieder die nog eenig karakter bezit, ergert en schaamt zich; de minder hartstochtelijken lachen de heeren uit. Jarenlang zal de liberale partij gebukt gaan onder de smaadheid, die zij, willens en wetens, uit lafhartigheid op zich laadt. De grondwet, die men ons volk op deze wijs wil brengen, is een doodgeboren kind; indien het nog ter wereld komt. «Is er in heel Europa een parlement aan te wijzen, zoo slaafsch en krachteloos?» Tot zoover de Amsterdammer. Zal o. a. de Middelburgsche Courant den moed hebben, dit fiere woord van haar geestverwant over te nemen? Openbare betrekkingen. Het artikel, door minister Heemskerk uitgedacht, om de liberalen uit den brand te redden, heeft tegelijk de deur der Eerste Kamer dicht gedaan voor alle geleerde antirevolutionairen, die niet in een betrekking werkzaam zijn, welke door de regeering als openbaar gejjkt is. Oud-officieren, raadsheeren, professoren aan Staats-hoogescholen, en alle ambtenaars, die aan de Staatsruif eten of gegeten hebben kunnen door dit artikel lid der Eerste Ka mer worden. Zij toch bekleeden openbare betrekkingen, terwijl bijvoorbeeld de docenten te Kampen, en de hoogleeraren aan de Vrije hoogescholen, al waren zij knapper dan de eerstgenoemden, nooit in de Eerste Kamer kunnen komen, want volgens het artikel bekleeden zij geen openbare be trekkingen. Van Brummelkamp en Beets, vaak waardige vertegenwoordigers op taal- en letterkundige congressen, mag dus alleen de laatste lid der Eerste Kamer zijn. Eveneens zal voor Goossen en Cannegieter de toegang tot dit hooge regeeringslichaam openstaan, terwijl die voor dr. Bavinck en mr. Fabius zal gesloten zijn. Ja, nog bespottelijker. Mr. Lohman, de raadsheer te 's Bosch kan door dit artikel Kamerlid worden. Zegt hij. echter deze betrekking vaarwel om professor te worden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, dan bant dit zelfde artikel dezen Hoogmo gende weer uit, en stelt een ander in zijn plaats. Dit is een ergerlijke achteruitzetting van de antirevolutionairen. De heer Lohman had gelijk voor te stellen dit woord (Hopenbaar» te schrappen. Dan toch kon ieder geleerde, die een ambt bekleedt, in de Eerste Kamer gekozen worden. De liberalen waren het met Lohman eens, want 33 hunner hadden even vóór paschen gezegd dat zij de Eerste Kamer wenschten gekozen te zien uit de geheele natie. Maar Heemskerk wou het niet hebben. En toen dan ook de liberale partij moest stemmen, «smaakte deGoesche afgevaardigde de voldoening» ('t Is uit de Amsterdammer, dat wij dit overnemen) «zijn tegenstanders ter eere van Heemskerk's grondwet allen te zien neen knikken, terwijl zij jameenden 1 Allen uitgezonderd een tweetal: de heeren Heldt en v. Diggelen, twee helden, de eenigen!» Zondagsrust. De Goesche afgevaardigde Schimmelpen- ninck v. d. Oye v. Nijenbeek heeft voor gesteld dat de grondwet voortaan de zoo genaamde opening der Kamers niet meer op den derden Maandag maar op den derden Dinsdag van September vaststelle. Blijkbaar heeft deze afgevaardigde het oog op de heiliging van den Dag des Heeren. Vele Kamerleden toch kunnen 's Maandags niet bij evengenoemde opening tegenwoor dig zijn, tenzij dan door des Zondags op reis te gaan. Zoo verkracht de grondwet de consciëntie, of althans zij geeft gelegen heid tot overtreding van een van Gods ge boden; terwijl zij het recht op de zondags rust ook van hen, die nu niet zoo ijn zijn, min of meer aanrandt. Dit overwegende, zou men geneigd zijn te hopen dat dit antirevolutionaire voorstel er nu eens doorgaat. Immers, vele libera len strijden voor zondagsrust, gelijk onze vrienden de zondagsheiliging zouden begeeren. En toch, lezer! mag onze hoop daarop niet zoó geheel vast gebouwd zijn, want reeds meermalen stemden de mannen der meerderheid anders dan zij meendenen als minister Heemskerk er zuur om ziet, zullen zij ook nu terugtrekken. Bovendien heeft de liberale partij bij deze grondwetsherziening herhaaldelijk al wat in de grondwet antirevolutionair, dat wil zeg gen orthodox riekte, afgestemd of verwijderd. De gratie Gods afgewezen en de eed geban nen! Daar dient in het kader der tegen partij op te volgenWeg met de zondags heiliging! Van de liberale meerderheid verwachten wij niets meer. De aanneming van dit goede amendement, och had een uit da meerderheid het maar voorgesteldzou de eerste aangename verrassing zijn, die zij ons bezorgde. Nog al meer. In de zitting van heden liet de minister de liberalen weer eens gevoelen hoe hij hen onder den duim heeft. De heeren v. Kerk wijk en v. Houten hebben met den heer Schaepman voorgesteld, dat een kamerlid, die tot minister gekozen wordt, niet als kamerlid behoeft af te treden. (Zooals men weet, moet iemand, Lid der Kamer, die tot een staatsambt bevorderd wordt, aftreden en is terstond herkiesbaar.) De minister heeft dit voorstel onaannemelijk verklaard, en gezegd het niet in de Eerste Ka.-nsr te kunnen verdedigen! De liberalen krabbelden toen gedeeltelijk terug, bij monde van den heer v. d. Loeff, die uitstel der beraadslagingen vroeg. Heden moet de zaak beslissen. Wat de liberale partijvergadering tusschen gisteren en heden met den minister heeft afgesproken, weten wij natuurlijk niet. Misschien geven beiden wat toe; doch hoofdzaak is, o heeren libe ralen! gij hebt altijd gedacht dat gij den minister in uwe klem hadt, doch uwe vergissing was erbarmelijk. De antirevoluti onaire Kamerclub is wel gedund in ledental, maar zij is nog fier op hare zelfstandigheid het vaandel harer beginselen is nog on besmet. Voor Heemskerk behoeft zij hare knie niet te buigen. Gij, daarentegen hebt, tegen wil en dank, uwen meerdere te ge hoorzamen. De grondwet van Thorbecke, gij zult het lijdelijk mogen aanzien, wordt door uw knutselwerk tot grondwet van Heemskerk gedegradeerd Wij willen er het beste van hopen Slechts deze vraag zij ons vergund Durft de liberale partij het op zich te nemen, waar zij altijd de wetgevende macht naar de Tweede Kamer toegetrokken heeft, dat nu ten slotte de minister toch in alles zijn zin krijgt en dus feitelijk de minister des Konings alleen de wet geeft? Ons is het natuurlijk wel, maar met de leer der liberale partij zijn deze dingen toch zeker niet te rijmen St. Petersburg, 21 April. Zes deelnemers aan den jongsten aanslag op den keizer zijn opgehangen; de overigen zijn tot levens lange vestingstraf veroordeeld. Weenen, 21 April, Er heeft eene ont moeting plaats gehad tusschen eene bende uitgewekenen en bulgaarsche troepen, waarbij eerstgenoemden vier man verloren. Berlijn, 21 April. Bij het debat in het Huis der Afgevaardigden las Windthorst eene verklaring voor, dat het centrum, na het pauselijk schrijven, vóór het kerkelijk wetstontwerp zal stemmen. Gneist bestreed het, terwijl Bismarck verklaarde bij ver werping van het wetsontwerp uit den pruisischen staats-dienst te zullen treden om zich geheel aan de belangen van het rijk te wijden. De Iersche dwangwet is na een vijf daagsch debat, zonder stemming aangenomen Men zal zich herinneren, hoe bij den jongsten verkiezingsstrijd in Duitsehland het Centrum zoo te zeggen geplaatst werd voor de keus tusschen zijn leider Windt horst en den paus. In welken zin het besliste bleek reeds uit de stemming, en even duidelijk, nu niet minder dan 180 ultra- montaansche bladen een algemeene oproe ping der vereenigde Roomsche pers in Duitsehland behelzen, om den hoogstver- dienstelijken aanvoerder van het centrum, Dr. Windthorst, de onveranderde vereering en dankbaarheid der katholieke bevolking te bewijzen, door het bouwen van een tweede door hem gewenschte, Roomsche kerk te Hanover. De zaak is te beschouwen als een uiting tegen de tegenwoordige gedragslijn van den Paus, aangezien Windthorst niet dan op het stellig bevel van den paus voor de kerkelijke staatkundige wetsontwerpen stemmen wil. Wat de Keizer van China eet. Hoe hooger in rang hoe fijner tafel, is nergens meer waar dan in China. In dit opzicht zijn Jde Chineezen met de oude Romeinen te vergelijken. Volgens de voor schriften zijn 8 gerechten bestemd voor den Keizer, deze zijn: berenpooten, de staarten van damherten, eendentongetjes, eieren van de sidderaal, kameelbult, apen- lippen, karperstaart en ossenmerg. Zulk een spijskaart brengt een Chinees in ver rukking, iemand die zulke spijzen dagelijks op tafel heeft, is geen menschmaar alleen de «Zoon des Hemels», zoo noemt men den Keizer van China, mag zoo smullen. De kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Middelburg heeft als candidaat voor het lidmaatschap van den gëmeenteraad gesteld den heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje. Tot plaatsvervangend afgevaar digde bij de Liberale Unie werd gekozen de heer H. Snijders. Meliskerke. Van hier werd verzonden een adres van instemming met het adres van Ir. mr. W. v. d. Berg van Voorthuizen, tegen den vaccinedwang. Het bevatte 118 handteekeningen. Ook van Nieuwdorp en Aagtekerke gingen dergelijke adressen uit. Wolfertsdijk, 16 April 1887. Heden morgen te 9 uren werd openbare raadsver gadering gehouden. Alle leden waren pre sent en een tiental hoorders. De notulen werden na eene opmerking van een lid goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan dat de kas op 1 April jl. was opgenomen en daarin was bevonden zooals wezen moest

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1