I Iverk- en Schooinieuws. Hecht zaken. Gemengde Herichten. Overzicht van V De heer F. Baron v. Hogendorp (Da- mas, schrijver der Ilaagsch Omstreken) is benoemd tot hoofd-redacteur van het Dagblad, in plaats van wijlen den heer Doorman. De 3e algemeene verg. van de ver- eeniging tot chr. verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders zal D. V. gehouden worden op Donderdag 28 April a. s. te half een uur in het Militair Tehuis te Utrecht. Vooraf zal te 40 uur, in een openb. samen komst, optreden prof. Lindeboom uit Kampen. Onderwerp: De Beieekenis van het Christelijk geloot voor de medische (geneeskundige) wetenschap, in het bijzonder voor de Psy chiatrie (geneeskunde van de ziel). Onder de te behandelen voorstellen stippen wij aan: «De vergadering machtige het bestuur tot het aangaan eener geldleening f 100,000 en desverkiezen de tot de uitgifte van de eerste serie groot f50,000.» «De verg. machtige het bestuur, om voor zenuwlijders, aan de westzijde van de dokterswoning een paviljoen te doen bouwen.» «Wat is de roeping der afdeelingen en der leden?» «Er worde een suppletiefonds opgericht ter tegemoetkoming aan on- en minvermogenden.» (Tiel). Te half 5 sluiting en daarna openbare maaltijd a 11 per couvert. Deelnemers kunnen een toegangs kaart verkrijgen aan het Militaire Tehuis. De le luit.-adj. J. A. P. Geill, van het leger in Ned.-Indië, heeft een automa tisch werkende snellader voor ons geweer uitgevonden, die aan de Normaalschietschool zal worden beproefd. Op 1 Sept. e. k. kunnen bij de Rijks kweekscholen voor onderwijzers te 's-Her- togenbosch, Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweeke- lingen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg ge nieten zij de voorkeur, die voor eigen rekening in huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de onders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Junia. s. aanmelden bij den directeur der kweek school die zy wenschen te bezoeken. Bij koninkl. besluit is een regeling ingevoerd van den omvang van het examen van hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres. By dit besluit wordt het schriftelijk gedeelte van dit examen met éen dag verlengd. GEMEENTERAADSZITTING te Ierseke, op 18 April 8887. Afwezig was wegens ernstige ongesteld heid, de heer De Koeijer. Verscheidene ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen, o. a. een schrijven van Ged. St. waarbij het Kohier van den hoofdei, omslag werd goedgekeurd. In de gemeen teverordening omtrent het spelen met geld achtten Ged. St. eenige wijziging noodzake lijk, omdat reeds in art. 4 van 't Wetb. van Strafrecht wordt voorzien in 't geval, dat er met of om geld gespeeld wordt op particuliere eigendommen. Het dagelijksch Bestuur heef t het noodig geacht, dat er voor 't schoonhouden van 't gemeentehuis f75 zou worden uitgetrokken op de begrooting. Dhr. Hartog wil een klein gezin in 't gemeentehuis doen wonen, opdat de vrouw voor 't schoonhouden zou zorg dragen. De Voorz. acht dit moeielijk wegens de ruimte. Dhr. Sauer gaat mee met het voorstel van den heer Hartog maar de heer van Oeveren wil, dat het Armbe stuur, dat toch ook zal vergaderen in 't gemeentehuis, tot deze kosten bij zal dragen. Na veel discussie wordt in rondvraag gebracht f50 op de gemeentebegr. uit te trekkenen f25 door 't armbestuur te laten betalen. Dit werd aangenomen met 5 tegen 2, die van de heeren Sauer en Hartog. Nog was ingekomen een afschrift van 't adres, dat door de heeren Sal berg c. s. te den Min. v. W. H. en N. is toegezonden omtrent de nieuwe dienstregeling op de Zeeuwsche lijn van de Staatsspoorwegen. Met algemeene stemmen werd besloten een adres van adhaasie aan 't bovengent emde te zenden vanwege den Raad. De Voorz. herinnerde verder, dat vroeger over herzie ning van 't regl. v. orde was gesproken. Daartoe doet hij thans het voorstel, en wijl alleen dhr. v. Oeveren er zich tegen verklaart, wordt het aangenomen. De voorzitter be noemt eene commissie tot dit werk, bestaan de uit de heeren Sauer, v. d. Burg en Sinke, omdat het Dagel. Best. het te druk heeft met vele andere zaken. Nu leest de Voorz. een schrijven voor van den heer Schipper, waarbij deze bedankt al» lid van den Raad. De Voorz. betreurt dit, •n vraagt den heer Schipper of hij de rede nen wil blootleggen, die hem tot dit besluit hebben geleid. Dhr. Schipper antwoordt, dat het is, omdat in den Ruud een besluit is genomen, strijdig met de Grondwet. Hierop geeft de Voorz. te kennen, dat hij niet verwacht, dat door Ged. St. zal worden goedgekeurd wat er besloten is, n.l. om de leden der Nederd. Herv., Chr. Ger. en Üud- ger. kerk, die hunne godsdienstplichten verzuimen, van de bedeeliug uit te sluiten. In Goes is, volgens de Gemeenteslem, een soortgelijke geschiedenis doorleefd, in '73. Daarom wil de \oorz. nu voorstellen al. 4 weg te laten, maar dhr. van Oeveren wil toch een soortgelijke bepaling opgenomen hebben. Dhr. Schipper zegt, dat het Arm bestuur toch reeds alles doet wat het volgens de wet mag doen. Ook de heer Sinke wil al. 4 geheel doen vervullen, terwijl de heer Sauer wil afgewacht hebben hoe Ged. Staten zullen beschikken. Nu brengt de Voorz. in rondviaag aan Getl. Staten te schrijven, dat de raad al. 4 uitgelicht heeft. 1 >e hee ren Sauer en v. d. Burg zijn hier tegen, alle anderen voor; uus wordt ook dit voor stel aangenomen. Een ander, om hiervoor in de plaats te zetten: «De leden van het B. A. zijn verplicht zooveel mogelijk toe te zieii op het zedelijk godsdienstig gedrag van de door hen verzorgd wordende personen» wordt verworpen. Tot leden van het tembureau voor een gemeenteraadslid (vacature Schipper) worden gekozen de heeren Sauer en ,v. d. Burg. Woensdag 27 April zal stemming plaats hebben, herstemming zoo noodig 11 Mei. Nadat de Voorz. nog den wensch heeft uil gesproken dat hij van den heer Schipper nog niet voor goed afscheid zal behoeven te nemen, wordt de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Standdaarbuiten ds. J. Post te Charloisvoor Scliore, door F. A. v. Scliaick, te Groote-Lindt. üok de gemeente te Surhuizem(Friesl.) is tot de doleerende kerken toegetreden. De predikant, ds. Smeihlage, gaat niet mede. Bevestigd te Leiderdorp ds. Pijzei uit Eist, door ds. Knottnerus uit Den Haag naar Joh. 21 1518. Intiede naar «Chris tus heeft mij gezonden om het evangelie te verkondigen.» Ds. Pijzei was vroeger predi kant te Kruiningen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens verduistering: J. P. 55 j., wed. P. F. v. d. W, zonder beroep, Middelburg, tot 0 maanden gev. wegens diefstal: P. W. B. 46 j. zon der beroep, Vlissingen, tot 6 maanden gev. en A. de S. 17 j. arbeider Koewacht, tot 3 maanden gev.; wegens beleediging: J., B. 26 j. h/v. van P. J. van G.,Sf Jan Steen, tot f8 b. s. 8 d. h. wegens mishand eling: H. O. 22 j. schippersknecht, gedomicilieerd 's Gravenhage tot 1 maand gev. Allen in de kosten. II II III 111 «III I III I I ~T 111 Goes. Heden middag raakte een paard» gespannen voor een Ti!burij van den koetsier W. D. door het breken van een lij nop weg van 's Heer Arendskerke naar Goes op hol. Het paard holde voort tot in de stad, waar het, door het omkappen vau de Tilburij, tot staan kwam. Persoonlijke ongelukken had den tot ieders verbazing niet plaats. Men schrijft onsDe tijden onzer voorouders keeren naar het schijnt, teiug. Immers gisteren werd te Goes een pond boter en 25 eieren te zamen vtor een gul den verkocht. Dit is nu wel een eenig geval doch feit is, dat de boter- en eierenprijzen sterk dalende zijn, gevolg van den achter uitgang van den landbouw, waardoor meerdere 'andbouwers zich op de veeteelt zijn gaan toeleggen en de concurrentie daardoor vermeerderd is. De huismoeders mogen blij zijn, de goedkoope marktprijzen zijn en blijven voor onze landbouwers een veeg teeken. De halt tusschen de stations Arne- muiden en 's Heer Arendskerke zal Noord Kraaijert genoemd worden. Heinkenszand. Een inwoner dezer ge meente die verleden jaar een kat aan een buurman present gaf kwam dezer dagen weer tot deze geme nte terug. Poes was de goede verzorging van zijn ouden baas nog niet vergeten, kwam dadelijk zijn intrek nemen en bewees ongemeene vriend schap aan zijn vroegere weldoeners. Als een bijzonderheid kan uit Elle- woulsdijk gemeld worden; dat er vier oude mensi hen allen in de 80 jaar oud, sinds Kerstdag gestorven zijn, zonder een ander sterfgeval er tusschen. Ze telden te zamen 334 jaren. Van Vlissingen vertrokken mamdag weer 3800 beesten naar Dept ford, per stoomschepen Mercurius en Minerva. Het Vorstelijk gezin is Maandag te 11 uur uit Amsterdam op het Loo aange komen. Het »Huis ten Bosch» wordt tegen woordig meer en meer beschouwd als hel paleis van het prinsesje. Gedurende haar verblijf in de residentie ging zij er bijna dagelijks heen om naar hare vogels te kijken en wat in den tuin te spelen. Voor een lOtal dagen was zij er niet de koningin aangereden. a een bezoek aan de vogels had men zich in een der zalen een oogenblik nedergezet en hoorde men in zui ver Hollandseh «Mijn schatje, hoe vindt ge het hier nu wel?» «Wel, moeder, de kamers zijn erg ongezellig, maar prettige gangen om te hoepelen. Een glazen wasscher is le Roermond van de ladder gevallen en terstond overleden. Te Terheiden is een man, die op een partijtje te veel gedronken had aan de ge volgen overleden. De marechaussees hebben te Bergeijk 4 Belgische stroopers gepakt, na een wor steling, waarbij een marechaussee ernstig gekwetst werd. Een van de vier ontsnapte. De drie anderen werden gevankelijk naar den Bosch overgebracht. In November van het vorig jaar schreef een Maastrichtenaar een brief aan zijn zoon, militair in Ned -Indië. Hoe groot was de verwondering van den man, toen hij vóór eenige dagen zijn brief Jterug ontving, die verscheidene poststempels droeg en het bericht, dat zijn zoon op 21 Augustus 1886 te Palembang was overleden, ofschoon hij tot nuloe geen enkel bericht van het over lijd n ontving van het ministerie van koloniën. üp de vischmarkt te Rozendaal is een platschot verkocht, waaruit bij het open snijden eene gouden oorbel te voorschijn kwam. Uit Leut wordt aan de N. R. C. gemeld Vrijdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de bouwhoeve, bewoond door de weduwe Van den Toorn te Ooster hout. In korten tijd was het gebouw tot op den grond afgebrand. Van den inboedel is niets gered, terwijl twee kalveren in de vlammen omkwamen. Bij de redding zijner oude bedlegerige moeder bekwam de oudste zoon eenige brandwonden, doch overigens hadden er geen persoonlijke ongevallen plaats. Vrijdag a.ond fc ruim 7 uren is er in de pastorie te Brukel brand ontstaan door het vuur vatten van een kraaiennest in een der Fchoorsleenen. Door spoedige ontdek king en gepaste maatregelen slaagde men er weldra in, de vlam te stuiten en ver dere uitbreiding er van te voorkomen, zoo dat de bewoners gelukkig, behalve eenige waterschade, met den schrik zijn vrij ge komen. DIEPE ONKUNDE. In het tweede jaarverslag van de Kolpor- tage in de provincie Drente komt het vol gende gesprek voor tusschen een kolporteur en een ongeloovigen schoolmeester: «Zoo - zei de meester ben jij een van de reddersvan Drente? De Kolporteur antwoordde: «Wij redden Drente niet, maar de Heere Jezus wil Drente redden, omd it Hij alle zondaren wil redden. En nu brengen wij daarvan de boodschap. En zoo moet ik ook U de boodschap brengen, meester, dat de Heere Jezus ook voor u is gekomen, om u te redden.» Schamper antwoordde de opvoeder der jeuo(i «Ik heb geen redder noodig!» De Kolporteur hernam: «Vreeselijk, meester! dat woord zal eens in den dag der dagen tegen u getuigen.» Wij kunnen hier nog by voegen dat deze man, die meent geen redder noodig te heb ben, onlangs bijna was ontslagen wegens wangedrag. Een bewijs, hodVer hij het zonder redder brengt. Arme verlichting voorwaatEn arme jeugd, die aan zulke leiders is toevertrouwd! Wanneer een spoor wegry tuig, waarin een kachel brandt, omvalt dan ontstaat er brand. Een Duitscher en 2 Engelschen hebben een middel uitgevonden om dien brand te voorkomen. Hotchkin en Babij verbinden de vuurplaats meteen extincteur (uitdoover) door middel van een metalen buis. Op den bodem van den uitdoover ligt een metalen kogel, en het zwavelzuur bevindt zich van boven in een fleschje. Valt nu het rijtuig om, dan valt natuurlijk de uitdoover op zijde, de kogel rolt tegen het fleschje, dat daarop breekt en het vuur bluscht. Faust doet het op een andere manier. Zyn kachel staat op een waterbak en is hermetisch gesloten. De lucht komt boven in door een dubbelen wand en verspreidt zich door buizen langs het geheele rijtuig, terwijl een gedeelte gebezigd wordt voor het onderhouden van het vuur. Valt het rijtuig om, dan verplaatst zich het water naar den kant waar de kachel ligt en het vuur is onmiddellijk uit. Tusschen twee soldaten van het garni zoen te Keulen ontstond Woensdag twist. Zij vuurden op elkander met hun Mauser geweren, met het gevolg dut de een dood neerviel en de andere doodelijk gewond is. Efen legaat. Een der weldadigste en rykste vrouwen van New-York, juffr. Catherine Wolfe, is overleden. Zij vermaakte een millvoen dol lars voor de voltooiing der hoofdkerk van de Episcopalen. Uit oflicieele opgaven blijkt, dat Londen gezonder is dan menige Engelsche stad en dan de meeste groote steden der wereld. Op de duizend zielen was b. v. de sterfte in 1886 te Parijs 24,6, te 's Gravenhage 24,5, te Berlijn 25,6, te Nieuw-York 26, te Weenen en Rome 26,5, te Petersburg 30,7 en te Londen slechts 19,9. In de Belgische gemeente Deyfeld heeft een man, die door het lossen van revolverschoten zijn bijen wilde beletten uit de korven te vliegen, een 4-jarig kind dat in de nabijheid speelde in het oog getroffen, zoodat het bijna dadelijk dood was. Zekere Tanisier, koffiehuishouder te Apt bij Avignon, die wegens het houden van hazardspelen tot een maand gevangenisstraf veroordeeld is, heeft in het kabinet van den procureur der Republiek revolverschoten op ïfezen gelost en getracht, zich daarna van het leven te berooven. Genoemde rechter lijke ambtenaar is boven het rechteroog gewond, doch de wond is niet doodelijk. Tanisier is aan den mond gewond. De Daily Chronicle verhaalt het vol gende. Bij het verblijf van den Russischen keizer te Kremsler hadden de Oostenryksche hofbeambten alle mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen voor diens veiligheid, en deelde men j den Russischen mnjor-domus dit alles mede. Nadrt deze zwijgend de oostenrijksche beambten had aangehoord, zeide hij tot hunne groote verbazing, dat ze een van de belangrijkste voorzorgsmaatre gelen vergeten hadden. «Geen enkele schoor steen,» zeide hij, «is bewaakt.» Dadelijk werd bij eiken schoorsteen van het paleis een schildwacht geplaatst. Kort daarna kwam de czaar aan en werd hij naar zijne vertrekken geleid. Het eerste wat hij zag, toen hij eens in zijn studeer vertrek rondkeek, was eene nihilistische proclamatie, die op zyn schrijftafel lagj Een Petersbursche courant bevat het volgend bericht: Er loopt hier een gerucht, dat binnenkort het dragen van hooge cilin derhoeden verboden zal worden. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de Nihilisten hunne moordwerktuigen, bommen enz. in de hooge hoeden wilden verbergen. Door een bijzondere inrichting van het hoofddek sel zou de bom daarin hangen, terwijl dit verder zoo zou gemaakt zyn, dat bij het af nemen van den hoed, bij het groeten by v., door een verborgen veer de bom in een bepaalde richting geslingerd wordt." 't Is zoo goed als zeker dat Pranziai de eenige moordenaar is tan Maria Regnault en de beide andere slachtoffers te haren huize, zoodat de berichten over medeplich tigheid onwaar zijn. Vele Fransche ministers en afgevaardig den zijn te Algiers aangekomen om de in wijding bij te wonen van den spoorweg die Algiers met Tunis verbindt. De gasten werden verwelkomd door den gouverneur van Algerië, Tirman. De paaschdagen dreigden te Londen stormachtig te zijn, doch zij liepen goed af. Liberalen en Ieren vergaderden in de open lucht, in het belang der laatstgenoemden. Toch was er nog een klein opstootje, waarbij 10 socialisten werden gevat. 1 11 Een geneesheer t volgende mede: In De jongeling in degevange trachtte hij zich van li en wel op de volgenc een raam in en slikte hout en glas in. Hij huis overgebracht. De de maag en haalde daa hout van 1 decimeter 1 dik. Uit den darm h zulke stukjes, en naaidi dingen toe. Binnen vit genezen. De herstelde de gevangenis teruggeb weer eenige stukjes hoi dezelfde wijze geneesku naar een andere strafg waar hem dergelyke po< voor goed onmogelijk zi Een student had leven willen benemen, i naald in het hart te stc huis gebracht, werd I hartzak geopend. Zoodra de dokter het s met de vingers kan aan va er dwars inzitten. Pog uit te krijgen, mislukt werd gestaakt. Teger bleef de patient gezonr hem nog in het hart geval vertelde de doktei zat te breien en van ht met de pantoffel kreeg, kwam, dat een breinaal drong en daar afbrak, borstholte opende, zag 1 slingerende naald, rechtstreeks in het hart te halen giDg zoo n?aar bestond voor bloedvloed waardoor het hart tot s gebracht. De dokter bt zichtig aan de naald te tijd overbleef om de klop te kunnen nagaan. Toei kwam geeii bloed achtera dit kind wonderbaar uit Donderdag 21 Middelburg-, in «Vei Notaris Tak, f uur 'sav afslag: lo. een Huis, i (126 centiaren). 2o. een H 70 (46 centiaren), singsch Wagenplein P 4o. een Huis. Spuistrat tiaren). 5o. een Huis, (121 centiaren). Te zien derdag van 1012 en 1 Vrydag 22 Biezelinge, 10 uur, he Notaris Gahis Merens keihuis met Erf en Tuinj gemeente Kapelle, sectii Groot 1,85 are. Behoore: van Fraanje. Ierseke, bij Harthoorn Prins: 12000 aangeslagei perceel 17. 13000 idem Verbuig in den Burenpo jarige aangeslagen Panr 60000 afgestoken Pann< van Verburg. 1 klamp I van Verburg, 9000 aang den put van Mieras o; aangeslagen Pannen van Wemoldinge, half 11, i trap, door Notaris Prins verplaatsen, 200 1 Meters gens, 1 Kalkbak, 200 yz< ters slijpsteen, 10000 af Inlichtingen H. Mieras, Ierseke, half 2, bij Har Houwer: 43000 aangesl '86. Inlichtingen Otte te Wemeldinge, Brouwer te Ierseke, 3 uur, bij M. v Kerkstraat, door Notaris en Inboedel. Zaterdag 23 O. en W. Souburg, 9 u «Bergzicht», wed. Jasper Loeff: een zwart Ruinpaa Veulendragend Merriepaar Merriepaard 7 j., een zwaï een jaarling zwart Merrieps 7 drie en twee en een h 1 twee en een halfjarige anderhalfjarige Vaarzen, Os, 2 eenjarige Vaarzen, 1 twee en een halfjarig eenjarigen Stier, .2 Schape 2 Mestputloopers, 50 Kip 2 Men wagens met toebelr gen op veeren, 1 Driewii mm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2