'TM*. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND- ten CHRISTELIJK- HISTORISCH VLAKE. AG. en als buiten EIJLER. 1887, No. 60. Donderdag 21 April. Eerste Jaargang Dropsen ÏUEL, oes. no 6 7. scourant gratis.) e keuze d en cuirre- Groes. DIENST iEGRAAF." ienst nst. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. Dhuy. te Middelburg. PRIJS DER AD VERTE\T1 EN Buitenland. Binnenland. MARCARETHA. lïï. verse Hollandsche esteld. DIENST en Zierikzee. Spoorweg Goes Van Zierikzee isd. 19 's mor 7,30 7,30 6,- 6, i> 6, 7,30 7,- isd. 26 's mid. 3, ien.20 nd. 21 3d. 22 23 an. 25 isd. 26 Middelburg en fn. in April. Tan Van Rotterd. Middelb. naar naar Middelb. Eotterd. en Tlisaingen v. 9,45 V. 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9.30 9,45 9,45 9,45 m Antwerpen sd. 19'smor. 3,30 )d. 21 5,30 id. 24 6,30 KS 6 en 9, nam. 3 u. nam. 12 en 4.36. a. 7,I5ennm. 1.15. ellijk na aankomst en 5,36 u. nam. naar het Spoor- j. Z/c^ EUtEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,021/, UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wie heeft niet indertijd met afgrijzen gehoord van den moord op Oaveridish en Burke te Dublin, hooggeplaatste Engelschen, die naar Ierland gezonden waren om daar door sluipinoordenaarshandeu te vallen. Openlijk werd deze schanddaad door Parnell, den lersclien volksleider en woordvoerder in het Engelsche parlement, gebrandmerkt. En wat blijkt nu Het fascimile van een brief is openbaar gemaakt, door hem zeiven geschreven, waarin hij zijn blijdschap uit spreekt over den dood van Burke, en zijn leedwezen betuigd over den toevalligen dood van lord Cavendish, den bloedver want van Gladstone. Hij zegt o. a. dat hij in 't openbaar den moord zal afkeuren, maar dat Burke toch zijn verdiende loon heeft. Deze brief werpt een treurig licht over de Iersche staatkunde der laatste jaren, en op het bondgenootschap tusschen Ieren en Engelsche liberalen In de Duitsche Keizerlijke familie baart de ziekte van sommige vorsten nog wel eenige zorg. De Keizer neemt toe in zwakheid. De Kroonprins is zeer lijdende, naar men zegt, aan kanker; terwijl diens zoon veel smart heeft van zijn ooi kwaal. Het onlangs door het Dagbl. mede gedeelde gerucht betreffende de verloving van den oudsten zoon van den Prins van Wallis, den 23jarigen Prins Albert Victor, met de nog niet löjarige Prinses Clémentine van België, derde dochter van Koning Leopold II, wordt bevestigd. Waarschijnlijk 20 Juni de verloving. De heer H. J. Roskes te Goes nam j. 1. Zaterdag, na afloop der oefening, met een toespraak afscheid van het corps schutters. Hij deelde mede wat hem na een genoeg lijken vijfjarigen dienst als officier tot het vragen van eervol ontslag had geleid. Hoe de Goesche schutterij ook moge vooruitgegaan zijn als oefenings-corps, een schutterij die niet schieten kan, bij gebrek aan een schiet- FEUILLETON. ii. Die belijdenis hal Margaretha geleerd, zooals zoovele anderen die leeren, dat is, zonder dat zij eigenlijk recht wist wat zij deed. Zij was er dan ook niet vromer en wijzer door geworden. Indien Margaretha eene trouwe Christin ware geweest, zij had hare goede oude mevrouw zoo niet kunnen laten sterven, zonder haar met deneenigen troost in leven en sterven bekend te hebben gemaaktmet dien troost, welken de Chris ten bezit, die weet dat zijn dierbare Zalig maker Jezus Christus hem van al zijne zonden verlost en hem het eeuwige leven gegeven heeft; maar Margaretha wist dit zelve niet, en kon het daarom niet aan an deren verkondigen. Maar was het noodig dat zij dat wist? Zij was immers een braaf meisje, dat ge trouw hare plichten vervulde, en de oude Edith was ook een goed mensch, die nim mer iemand leed had gedaan. Wat hebben zulke brave deugdzame mensehen met een baan, voldoet aan hare bestemming niet. Hij drukte den wensch uit dat zijn opvolger zooveel invloed moge hebben dat deze schiet baan alsnog: verkregen worde. Ook tot den majoor Soutendam en den len luitenant Stigter, met wie hij steeds in de beste harmonie had verkeerd, richtte Z.E.G. een hartelijke aanspraak. De sergeant-majoor voegde den scheilenden luitenant, tijdens de rust nog eenige hartelijke woorden toe. Op aller verzoek om op zijn voornemen terug te komen, gaf de heer Roskes ten antwoord, dat hij zijn besluit na rijp be raad genomen had, hebbende Z.Ed. den eed gedaan, de schutters ook in het schie ten te oefenen, wat hem tot heden toe niet was vergund geworden. Ja zelfs een request aau een der ministers was niet beantwoord. Op deze wijze kon noch mocht hij officier der Goesche schutterij blijven. De majoor de heer Soutendam nam in korte woorden, met leedwezen afscheid van dezen ijverigen en bekwamen officier, wiens gemis door de Goesche schutterij nog lang zal worden gevoeld. Tweede Kamer. De werkzaamheden zijn hervat. De nieuwe afdeelingen gevormd. De voorzitters gekozen, het zijn 3 anti liberalen Keuchenius, Haffmans en v. Wassenaar en 2 liberalen Van Delden en Blussé. Deze 5 voorzitters maken met den voorzitter der Kamer, den heer Cremers, de centrale gektie uit, die de werkzaamhe den regelt. Heden werd het grondwetdebat hervat. De heer Fabius werd beëedigd. Krabbendijke. Tot tegenschatters voor de personeele belasting zijn benoemd de HH. J. van de Sande en Th. van Doorn, en hebben burgemeester en wethouders door inzending van een adres van adhaesie aan Z. E. den minister van waterstaat, handel en nijverheid, instemming betuigd met het verzoek van de HH. Salberg c. s. betreffende de zomer dienstregeling op den spoorweg Roosendaal- Vlissingen. Krabbendijke. In de op 18 dezer gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werd het verslag van den toestand der gemeente over Zaligmaker te doen, die van de zonde ver lost? Ik wil die tegenwerping thans nog niet beantwoordenhet vervolg van ons verhaal zal, hoop ik de beantwoording dier vraag van zelt opleveren. II David van Dam was ontroostbaar toen ook zijne schoonmoeder dood was en hij nu alleen overbleef. Hij was bij de zestig jaar oud en miste de oude vrouw van vijf en zeventig, de moeder zijner te vroeg ontslapene echtgenoote, nog dagelijks. De huishouding werd aan Margaretha opgedra gen, die nu reeds sedert zestien jaren bij hem in huis was geweest, en gedurende de ziekte der oude moeder alles goed be stuurd had. Twee jaren later trad de oude David met haar in den echt e* had aan haar eene trouwe gade. Het godsdien stig verschil was voor hem geen bezwaar; sedert jaren waren zij er toch reeds aan gewoon, dat [de een zijn sabbath en de andere haren zondag hield, en voor het overige werd er nimmer in huis over <r0ds- oienst gesprokende eenige bepaling die gemaakt werd was, dat de jongens JoSdsch en de meisjes Christen zouden worden. 1886 aangeboden. Vervolgens werd eene politieverordening op de mestvaalten en var kenshokken vastgesteld. Daarna werd besloten zich bij verzoekschrift tot de regeering te wenden ter verkrijging van een rijkssubsidie, bedoeld bij art. 49 der onderwijswet, om daardoor te dekken de meerdere uitgaven, die het onderwijs alhier zullen vorderen, aan gezien wegens toeneming van het getal schoolleerlingen de wet eischt, dat nog een onderwijzer worde aangesteld. Hierop werd voorlezing gedaan van een van HH. Gedeputeerde Staten ingekomen schrijven, houdende mededeeling der heden- kingen tegen het ontwerp-contract, te sluiten met kerkvoogden betreffende den torenbouw, en werd aan burgemeester en wethouders opgedragen, tegen de eerstvolgende vergade ring een voorstel te dezer zake in gereedheid te brengen. Vervolgens werd vastgesteld het kohier van de belasting op de honden, be dragende t 53, Ten slotte werd overgegaan tot vaststel ling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Het getal belastingschuldigen be draagt 424 met een gezainenljjken aanslag van f3602,92. De aanslag in de laagste kl. bedraagt f 1,60 en in de hoogste f227,301/.,. Kolijnsfdaat, 20 April De heer Jakobus Vink, heeft uit hoofde zijner langdurige ongesteldheid ontslag gevraagd als secretaris en ontvanger dezer gemeente en der ge meente K-ats. Meer dan 40 jaren heeft hij deze betrekking bekleed. Als opvolger wordt genoemd zijn zoon L. A. Vink, die zijn vader als Brievengaarder is opgevolgd. Te Wissenkerke zijn de mazelen thans geheel geweken. Met 1 Juni is M. Marijs brievengaai- der te Kruiningen verplaatst naar Scherpe- nisse en vervangen door den brievengaarder van Hansweerd J. Poleij. De M. C. zegt dat de vereeniging van post- en telegraafdienst te Hansweerd derhalve met 1 Juni kan geschieden. Men schrijft uit Uoedekenskerke aan de M. C. Niet lang nadat hun huwelijk voltrokken was, meldde zich aan het huis van David een predicant aan, wiens naam Margaretha geheel onbekend voorkwam. Het was de nieuwe wijkpredikant, die met zijnen ouder ling huisbezoek kwam doen en zijn verlan gen te kennen gaf Mevrouw te mogen spre ken, ten einde bij haar te informeeren of zij ook Christen dienstboden in haren dienst had. Mevrouw zeide, niet alleen eene Chris ten dienstbode in huis te hebben, maar ook zelve, ofschoon met een Jood gehuwd, Chris ten en zelfs lidmaat der Gemeente te zijn. De predikant gat zijn verbazing te ken nen, dat zij als Christin een Israëliet ge huwd had; waarop Margaretha hem haar langdurig verblijf' in het huis van van Dam en hare volkomene vrijheid in het houden van haren godsdienst mededeelde. «Maar veroorloof mij te vragen, Mevrouw 1 hoe liet met uwe kinderen gaan zal.» «De zoons zullen Jood worden, Dominé! de dochters Christen.» «De zoons, dus uwe zoons, Joden, dat is ongeloovigen aan den Christus, misschien verachters van Zijnen Naam, den Naam, Sedert het vertrek van den heer Arentz, Arts, naar Nieuwer-Amstel, zijn doordege- meenten Oudelande, Baarland en Hoedekens- kerke meermalen pogingen aangewend tot verkrijging van een geneesheer voor die 3 gemeenten, doch die pogingen stuiten ge regeld af op het gemis van een geschikte woning. Oudelande, waar de heer Arentz gevestigd was, heeft zich dezer dagen aan ile overeenkomst onttrokken, terwijl Hoede- kenskerke, Baarland en 's Gravenpolder een contract gesloten hebben voor 12 jaren tot benoeming van een gemeenschappelijken geneesheer. Baarland zal voor eigen risico de woning bouwen, zoodat de te benoemen geneesheer aldaar zal gevestigd zijn. Wor den er daardoor nieuwe lasten op de ge meente gelegd, het moet wel, onze tegen woordige gemeente-geneesheer de heer Boo- gaert te Ovezande, is stokoud en een man van den dag, en bij zijn onverhoopt overlijden zou de gemeente voor het moeilijk vraagstuk staan hoe geneeskundige hulp te erlangen voor de armen en hoe in dedood- schouw en de vaccine te voorzien. De opening van den tram BreskensMal- deghera, is niet bepaald op Zondag 8 Mei, maar op Zaterdag 7 Mei. Bedoeld bericht was ons door een correspondent, niet dien uit Sluis, abusievelijk toegezinden. Welzijn er te Aardenburgfeestelijkheden georganiseerd op Zondag, doch die gaan niet uit van heeren commissarissen. Dezen hebben hieraan geen schuld. Trouwens wij weten dat er onder hen zijn die ons verklaarden, dat zij nimmer hun stem zouden willen geven aan dergelijke ontheiliging van den Dag des Heeren. Domburg. Ook van hier werd een adres aan de Tweede Kamer gezonden, instem ming betuigende met het bekende adres ven Dr. v. d. Berg c. s. te Voorthuijzen, in zake vaccinedwang. Het was, voorzien van 70 handleekeniogen alle van hoofden van gezinnen. Een dergelijk adres als reeds uit Mid delburg en Goes naar den minister gezonden werd, ging ook uit van de Kamer van Koophandel te Ylissingen en van enkele gemeentebesturen. waarin gij gedoopt zijtvoor het minst al thans onbekend met Hem, Die zoo liefderijk de kinderkens in Zijne armen nam en sprak «Laat de kinderkens tot Mij komen, en ver hindert ze niet.» Hij vertoornde zich tegen Zijne discipelen, Mevrouw omdat zij de kinderkeus van Hem verwijderen wilden, en gij hebt reeds vóór hunne geboorte maatregelen genomen, om hen hun leven lang te verhinderen, tot den Heer te gaan Gij hebt nu reeds besloten, aan dat woord van den Heiland ontrouw te wezen. Hem uwe kinderen niet te brengen en hem niet met dien gezegmdeu Naam bekend te ma ken. Mevrouwwanneer gij eens voor den rechterstoel van dien Heer zult staan, zult gij niet kunnen zeggen«zie mij hier, Heere eu de kinderen, die Gij mij gegeven hebt,» daar gij reeds vóór hunne geboorte zulke verbintenissen gesloten hebt. Waarlijk, schoon gij een geboren christin zijt, vind ik mij verplicht u te vragen of gij zelve wel den Christus recht kent en weet wat Hij voor zondaren gedaan heeft want ik geloof dat gij, als ge dat wist, zHlke belofen niet zoudt gedaan hebben.» ("Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1