Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. uit naar hulp en de regeering had toege zegd dat ze een commissie zou samenstellen die spoedig den landbouwer zou helpen. Nog eens, wanneer deze commissie, samen gesteld zonder practische mannen, heil moet aanbrengen, landbouwers blijft dan wachten tot uw dood, en ge zult te vergeefs hebben gewacht. Zoodra wij weder iets mochten hooren van de werkzaamheid §ier commissie zullen wij trachten dit mede te deelen. laimtt .'T ra. „-.i tt.jt- --- ita—*~"ttt» Middelburg. Vrijdag werd des avonds ten half acht ure in de zaal van het Schutters hof eene vergadering gehouden van den kerkeraal der Ned. Gerei. Kerk (doleerende) met hen die onder de vorige organisatie gemachtigden van het kiescollege waren, ten einde te zamen de plaats gehad hebbende daad van den kerkeraad te bespreken, nl. de uittreding der kerk uit het synodaal verband. Door den voorzitter Ds. P. J. W. Klaar hamer werd aangetoond waarom de kerk van Middelburg de gehoorzaamheid aan de synode heeft opgezegd, nl. om het recht en de eere Gods; omdat Gods Woord het gebiedt, omdat de ambtsdragers der ge meente Leeraars en opzieners, zoomin als diakenen hun ambt naar hef Woord van God konden waarnemen en omdat het sy nodaal verband eenvoudig niet deugt. Men meldt uit Utrecht dat de drie punten, welke op de a. s. Donderdag te Utrecht te houden vergadering van gerefor meerde kerkera.tdsleden en predikanten door de predikanten Felix (Utrecht) Verhoefï (Bo- degrave) en Feringa zullen worden ingeleid, deze zijn 1. In hoeverre is het optreden van de kerkelijke besturen tegenover he«, die de bekende verklaring in het gereformeerd con gres hebben afgelegd, te rechtvaardigenin hoeverre hebben wij hierin een uitoefening van »tucht» in de schriftelijke beteekenis van het woord te zien wat is met betrek king tot dit alles hunne roeping /(ds. Felix.) 2. Mogen of moeten wij de classikale vergaderingen bijwonen zoo ja, welke roe ping hebbben wij daar te vervullen (ds. Verhoefï. 3. Is er behoefte aan de oprichting van een eigen orgaan Het inleidend woord van dr. Hoedemaker betreft de volgende punten 1. Mogen wij nog verwachten, dat de hervormde kerk, d. i. dezelfde kerk, die in 1816 en later in 1852 opnieuw georgani seerd is, zal worden vrijgemaakt en hersteld, ja vernieuwd? 2. Op welken grond steunt deze ver wachting, wat hebben wij als tweede oor zaak te doen of te laten, om deze verwach ting niet te verijdelen, maar tot hare ver vulling mede te werken 3.' In hoeverre mogen wij intusschen lijdelijk berusten in hetgeen als eene defor matie van de kerk moet worden beschouwd in hoever hebben wij ons lijdelijk of daad werkelijk te verzetten tegen hetgeen, hetzij in de reglementen, hetzij in de handelingen der besturen met Gods woord in strijd is. Wat staat ons in één woord te doen, om, als opzieners naar den Woorde God* getrouw te zijn in onze roeping, en op wel ken weg hebben wij eene gewensehte re formatie te zoeken. Goes., 18 April Heden morgen raakte een span paarden op hol in de 's Heer Hendrikskiuderenstraat. Ze holden voort tot voor de woning van den heer Hooger- werve waar ze tegen een ander span aan holden en waar ze tot staan gebracht wer den. Er hadden geen ongelukken plaats. Beide spannen behoorden aan den land bouwer Rijk. De Nederl. stoombooten Mercurius en Minerva vertrokken Vrijdag namiddag van Vlissingen naar Londen (Deptford) met gezamenlijk 3875 schapen aan boord. Aan den rijksveldwachter 3de klasse J. W. van Loon te Veere is toegekend de rang van brigadier-titulair. Behalve in Walcheren is men ook in Zuid-Beveland overgegaan tot het laten grazen van rundvee. De oorzaak van dit betrekkelijk vroege weiden moet meer ge zocht worden in gebrek aan stalvoeder dan in overvloed van gras. Uit de gemeente Kruiningen werd een adres, waarop 62 handteekeningen waren gesteld, aan de Tweede Kamer gezonden om te getuigen tegen vaccinedwang, terwijl uit de gemeente Schore eveneens zulk een adres, met eenige handteekeningen voor zien, werd verzonden. De definitieve opening van den dienst der stoomtram Breskens-Maldeghem zal plaats hebben op den 7 en 8 Mei a. s. Uit Wemeldinge wordt gemeld dat procesverbaal is opgemaakt tegen den land bouwer B. aldaar wegens overtreding, zij het dan ook een onopzettelijke, van Ue wet op de besmettelijke veeziekte. Heden mor gen is de schaapskooi (100 schapen) ge taxeerd op f f 806, voor welke som de lanifbouwer B. de schapen wenscht te behouden. De kudde was een klein eind den Zandweg op geweest en had dus Ka- pelle's grens overschreden. Ook te Biezelinge moet zich een soort gelijk geval hebben voorgedaan, met een kudde uit Eversdijk, van de wed. A. M. t'e feestelijkheden te Aardenburg op 7 Mei a. s. zijn aldus geregeld: Optocht door de gemeente, muziek op de markt, eier- koers, ï'ingiijden, tobbetje rijden, hardrijderij met hondekarren, hardloopen voor mannen, vrouwen, jongens en meisjes in de Dreef, volksspelen op de markt, zakloopen voor mannen, vrouwen, jongens en meisjes, koekslaan, mastkliminen, mimische voor stellingen, vuurwerk. Jammer dat deze niet alle even aardige spelen zullen gevolgd wor den door een geprotegeerde ontheiliging van den Dag des Heereu, daar volgens de N. R. C. een groote prijskamp yooi' den Krulbol, op Zondag 8 Mei de pret zal besluiten. Zekere B,, oud 73 jaren, te Oost-Ka- pelle, had Vrijdag het ongeluk uit een boom op de buitenplaats «Berkenbosch te vallen. Reeds Zondag overleed hij aan de gevolgen. Middelburg. Als concierge van het O. I. huis is, naar men verneemt, benoemd dhr. G. Wisse te Ginniken (bij Breda). Middelburg. Gisteren middag wilde zekere B. met de stoombarge naar Vlissingen terug keeren, doch toen hij op de brug kwam zakte hij ineen en was een lijk. Vermoe delijk was een aanval van beroerte hiervan de oorzaak. Een ontzettende ramp. Het Koningsfeest te Amsterdam werd Donderdagnacht voor enkele vreemdelingen, aldaar gelogeerd in rouwe verkeerd. Een vreeselijke brand namelijk brak uit in de St. Pietersteeg. Aldaar is bij den Voorburg wal het logement gevestigd «de witte Engel», waarin dezen nacht 46 gasten vertoefden, met de inwonenden een getal van 56 personen makende. De oorzaak van den brand is onbekend; de vlammen sloegen plotseling naar buiten en toen de brandweer aankwam, stonden drie verdie pingen in lichtelaaie. De logeergasten wisten voor het grootste deel der vlammen te ontkomen door deur en ramen, met achterlating van alles wat zij bezaten. Een hunner sprong uit de bo venste verdieping en kwam in een snijding terecht. De ongelukkige werd dool opge nomen. De brandweer, die met twee stoom spuiten benevens drie handspuiten en de Jan van der Heijden werkte, vermocht niet an ders dan de zich versprei lende vlammen, die zelfs de tegenoverliggende woning van den concierge van het politiebureel aantast ten, te beletten grooter schade te veroorza ken. Bij het indringen in de woning vond men een verkoold lichaam, en op een kamer die niet geheel was uitgebrand, een man, gezeten op een stoel, blijkbaar door den rook gestikt en door de vlammen niet aangetast. Op een andere kamer vond men een lijk onder een ledekant, ook niet door vuur ge zengd. Voorts werden twee mannen, die uit de ramen sprongen, gekneusd in het gast huis opgenomen. Iemand uit Amsterdam schreef op den dag der feestelijkheden aan de Zutfensche Courant«De socialisten hielden zich na tuurlijk stil, trouwens het was hun geraden ook. «Nooit, zegt de Tijd, is een politieke partij zoo algemeen en zoo van harte ver oordeeld als in déze week de sociaal de mocratie». Slechts èen incident, deed zich helaas voor, en wel gisterenavond, den vuurwerkavond op den Amstel en op het IJ. In de Jacob van Oampenstraat werd een socialist in de maling genomen. Plot seling de geest van gewelddadig verzet zit er toch nog altijd in - haalt hij een re volver voor den dag en lust drie schoten op de plagende feestelingen, waardoor een hunner verwond werd, die naar het gast huis vervoerd werd. Natuurlijk werd de dader ingerekend.» Naar men verneemt heeft de dader verklaard niet tot de socialisten te behooren. Tot de populaire personen in de hoofd stad behoort oj> .et ooger.blik Kabelaar, de koetsier die 19 Febr. de Koningin redde. Portretten ziet men- van hem zonder tal. Op een der kaden hangt hij naast den Ko ning en de Koningin. De Kabelaarsigaar is op het oogenblik een heel goed merk. Een landbouwer te Zutfen heeft een schaap vijf levende lammeren geworpen, zijnde vier ooien en een ram. Een keiler bewoner te Amsterdem wil de zijn geluk eei s beproeven in de staats loterij. ILj rum met zijn zoon een 20ste lot en bij de eerste trekking viel er de f20,000 op. Hel geld was spoedig gehaald en gedeeld. De man, bang voor stelen, verstopte zijn aandeel in het fornuis, om het den volgen den dag bij despaarbank te bezorgen. Wie schetst echter zijn schrik, toen hij den an deren dag zijn schat miste, die spoorloos verdwenen was. AUnasporingen door da politie zijn tot heden vruchteloos gebleven. Wederzijrlsche verrassing! Zondag kwam te Zwolle een Amsterdarnsche familie aan, doch vond het huis, waar meu logeeren zou,gesloten. Geen wonderDe Zwolsche familie wa-, zooals uit den mond der buren vernomen werd, ook Zaterdag met de boot vertrokken, om de Amsterdarnsche familie eens te verrassen. Aan boord van een sleepbootje te Rot terdam is een man onder het gebruiken van zijn middagmaal gestikt, door het inslikken van een te groot stuk vleesch - Eergisteren geraakte in den sneltrein bij Delft een dronken marinier met zijn medereizigers aan het bakkeleien. Men was genoodzaakt te sloppen en den marinier, die zeer woest was, aan handen en voeten ge bonden per kar naar het pol tiebureau over te brengen. Een politieagent te 'sGravenhage sprong van den tram. Hij sprong mis, en de tram reed over hem heen en wondde hem ernstig. Op de hoeve van den landbouwer Jac. Kools, onder de gemeente Zuidzande, werd voor eenige weken eene big ter wereld ge bracht, die slechts drie pooten bezat; zij is nog in leven en kan zich zeer goed voortbewegen. Te Oosterhout is een arbeiderswoning afgebrand. De eigenaar heeft bekend den brand te hebben aangestoken, wijl hij onder trouwd was en de onkosten van zijn huwelijk en het noodige huishouden uit de asiurantiepenningen wilde goed maken. Het huwelijk is nu natuurlijk voor onbepaalden tijd uitgesteld Om het doorzweeten van petroleum te voorkomen brenge men aan de buitenzijde onder den glasdrager een kleinen wollen ring aan, dien men 8 of 10 maal er omwik kelt. Natuurlijk moet dan na eenigen tijd de ring, die dan vol olie is, worden vernieuwd. Te Bergen op Zoom is het vleesch door de slagers 'lOcent per KG. afgeslagen. Zwolle, 15 April. In den afgeloopen nacht heeft het zóó hard gevroren, dat de bloesems van eenige morellenboomen heden morgen zwart waren, terwijl de slooten van een ijskorst waren voorzien. Z. C. Aan Zr. Ms. jachtopziener G. Mekking te Renkum, en de jachtopzieners gebroe ders Branderhorst teDoorweth, is het Woens dag gelukt een vossenhol uit te graven en zich meester te maken van een moervos met acht jongen. Op denzelfden dag werd nog door hen een buitengewoon zware das gevangen en onschadelijk gemaakt. Als een bewijs dat de waarde der landerijen op de Veluwe, vooral waar het bouwland geldt, belangrijk is verminderd, kan dienen, dat eene boerderij met bijbe- hoorende gebouwen, te Kootwijk onder Barneveld. met 17'A hectare grond, bij in zet slechts f 2000 kon opbrengen. Voor weiland daarentegen bedingt tnen nog een goeden prijs. Te Putten (Veluwe), bracht een stuk grasland van ruim 2'A hectare f 6253,40 op. De brik Elisabeth, gez. de Bruijn, varende met hooi van Dordrecht naar En geland, is te Hellevoetsluis, waarschijnlijk door broeiing, in brand geraakt en vergaan. Woensdag vervoegde zich bij de politie te Rotterdam zekere H. hij deelde mee dat hij Zondagmorgen met een roei-zeilbootje met twee anderen, de gebroeders O., naar den Hoek van Holland was gezeild, maar door de branding het bootje op het Zuiderhoofd werd geslagendat de gebroeders O, toen het bootje weer los was, doorgezeild zijn, ondanks zijne waarschuwing en dat het bootje onmiddellijk zeewaarts is gedreven, en de heeren O., de een weduwnaar, de ander vader van verscheidene kinderen, ze ker verdronken zijn. H. was te voet en druipnat naar Rotterdam teruggekeerd. De brandweer te Amsterdam rukte Woensdag 45 malen uit om bij kleine brandjes hulp te bieden. Op de audiëntie is aan den Koning een verzoekschrift om gratie voor Domela Nieuwenhuis ingediend. Dinsdagavond toen 3 jongelieden op de Waal bij Bommel de roeiboot waarin zij zaten, wilden vasthechten aan een stoom boot om zich door deze te laten sleepen, sloeg het bootje om. Van de drie drenke lingen kwam er een in de golven om. Te Apeldoorn heeft een jongen een ijzeren pijp met luciterskopjien gevuld en toen die koppen aangestoken. De pijp sprong stuk. en de'inhoud vloog hem in het ge zicht, zoodat hij onder hevige pijnen is overleden. De Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel looft uit de .som van duizend guldeu, voor het opspo ren en mededeelen van een nieuwe métho de om bijmengselen te ontdekken in de na tuurlijke, van karnmelk bereide boter. De antwoorden moeten vóór 1 Januari 1888 worden opgezonden aan het adres van den secretaris der vereeniging te Leiden, voor zien van een kenspreuk en vergezeld van een gesloten naambriefje met dezelfde ken spreuk. De conferentie der Europeesche spoor wegmaatschappijen. ter bespreking van den winterdienst 1887/88, zal op 22 Juni te Lu- cern plaats hebben. Omtrent het vergaan van het Engel- sche stoomschip Victoria worden de volgende nadere bijzonderheden gemeld De Victoria een der stoomschepen van de «Wester en Oos: ter-spoor wegmaatschappij, was omstreeks 4 uren 's morgens, in een dikken mist, dicht bij de Fransche kust, toen men plotseling een hevigen schok ge voelde, en het schip op de rotsen van Ailly bleek vaslgeloopen. In een oogenblik begon het voorgedeelte te zinken, terwijl het ach terste gedeelte boven water bleef. Onder de passagiers heersehte groote ont steltenis. Velen snelden in huu angst naai de reddingbooten en hakten de touwen los. Een door hen te water gelaten boot sloeg om bij het haastig inspringen der vluchte lingen, en verscheidene personen verdronken. Éindelijk werden de noodkreten en de schoten, door een Engelschman uit een re volver gelost, aan den wal gehoord. Uit Dieppe en Saint Valery voeren verscheidene reddingbooten naar het in nood verkeerend schip. Zij vonden onderweg twee booten met 40 schipbreukelingen, namen die op sleeptouw en redden nog twee mannen, die, aan een stuk hout vastgeklemd, rond dreven. Er worden tien of elf menschen vermist. Zij zijn waarschijnlijk verdronken. Het stoomschip is geheel stukgeslagen en de lading is verloren. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan nalatigheid van de kustwacht te Ailly, die niet getrouw de noodige mistseinen gegeven moet hebben. - Hoe oud een forel wel worden kan. Een heer te New York bracht voor 45 jaar een eenjarige forel in zijn vijver, en verzekerde zich elk jaar van hare aanwezig heid. In de laatste vijf jaren begon het gewicht van deze forel sterk te verminderen. Van rood werd het dier grijs. Thans is zij overleden oud 46 jaar, en slechts 4 pond wegende. LAATSTE BERICHTEN. Per Telegraaf. 's Hage. Het openbaar ministerie bij de rechtbank alhier eischte heden voor Baije president van den sociaal democratischen bond, wegens laster tegen de politie, 6 maanden gevangenisstraf. Zoutelande. Gok van hier werd verzon den een adres van instemming met het adres van dr. mr. W. \an den Berg c. s. van Voorthuizen tegen den Vaccinedwang. Het bevatte 100 bandleekeningen. Heden morgen werd ten overstaan van den notaris Gallis Merens te Wemeldinge ten verzoeke van de erven Gijzel publiek verkocht een Woonhuis en Erf aid aldaar.. Kooper werd P. de Wilde Stz. voor f 520 plus f20 voor losse goederen en 12'A pCt. onkosten. STAVENISSE, 18 April. Aan den pol der Oud Kempens, hofstede alhier, heeft men een oeverafschuiving waargenomen lang 80 M. breed 20 M. Per Telegraaf. Rotterdam, 18 April 1887. De aanvoer was middelmatig en de stem ming DauwRogge 10 cent, Canarizaad 25 cent lager. Overigens onveranderd. Bui- tenlandsche granen flauw met weinig omzet, Meel onveranderd met redelijke vraag. Van Ajuin en Lijnzaad was geen aanvoer. Nieuwe Tarwe (Beste) f 6,90 a i 7,5b Nieuwe Tarwe (Mindere) - 6,- 6,90 Rogge- 4.65 - 5,3) Nieuwe Wintergerst - 3,70 - ~i<&> Nieuwe Zomer gerst - 3,30 - 4,80

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2