CHRISTELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1887. No. 59. Dinsdag 19 April. Eerste Jaargang VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EN F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Fransen v. d. Putte. Binnenland. Landbouwbelangen ZEEUW, Prijs per drie maanden franco p. p. 1'0,95 Enkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Deze oud-minister heeft in de EersteKamer weêr eens gesproken, waarvoor alle partijen hem dankbaar mogen zijn. Veel van wat ook deze liberaal ons heeft aangedaan kun nen wjj vergeten, sinds hij zoo in het oog loopend afwijkt van zijne partqgenooten, die zich blind turen op kommaatjes en puntjes in de Grondwet, en onderwijl de zaken van onze zinkende koloniën blauw blauw laten. Wel kan de wakkere oud-gast nog inde verste verte niet in de schaduw staan van den antirevolutionair Keuchenius, wiens ken nis van Indische zaken veel verder reikt, en wiens waakzaam optreden tot twee malen toebq conversie en bij Biliton-concessie, het vaderland met miljoenen guldens be voordeelde. Maar men vergete niet: Fran sen v. d. Putte behoort tot eene partjj, die lang van meening was dat zij alleen gelijk had, en het dus niet noodig achtte in het regeeringsbeleid der vrienden touten te ver onderstellen. Met dezen sleur heeft deze altijd ronde liberaal in de Eerste Kamer gebroken en den minister van kolonie,j aan den pols gevoeld over de volgende punten Is het waar dat wij weer een bloedigen aanval op Atjeh te verduren hadden? Heerscht de beri-beri zoo erg op AijeU? Is het onderzoek van dr. Pekelharing al zoo wat bekend Hoe is het met de moeielqk- heden op Loewoe (Celebes i? De minister beantwoordde deze vragen met de hem eigen luchthartigheid. Het was zoo erg niet, als men wel gedacht had. Hij, minister, wist dat dan ook wel. Die barrisan (Inlandsche hulptroepen) waren niet naar Atjeh gegaan, omdat wij te weinig volk hadden, o neen 1 alleen maar, opdat de anderen dan nog eens goed konden ge oefend, worden!! En nu zijn er daar wel enkelen van die hulptroepen door beri-beri aangetast, maar och, dat gebeurt zoo dikwijls met versche hulptroepen. Verwondert u daarover toch niet, mijne heeren! Geen betere maatregel dan ze weg te zenden! En is de ziekte nu erger op Atjeh Wel neen, dat kan niet, want de regeering had immers geseind dat er geen aanvullingstroe pen nog noodig waren Dat zou immers niet kunnen, als er zooveel zieken waren En dan op CelebesOch, dat is ook al veel te erg voorgesteld. Ik heb aan den gouverneur-generaal geseind wat er van de zaak aan was. Och, eigenlijk was het niet noodig daarop te antwoorden want hij, minister, wist van te voren dat het zoo erg niet zou wezen. Want waren er onlusten geweest, dan zou dat wel in het telegram gestaan hebben (Net of de heeren Tjio- mas vergeten zijnEr was, ja er was iets met het staatje Loewoe. Och, dat zit'em zeker in een verandering van con tract. Daar willen de menschen in Indië niet altijd even gauw aan. En nu probeert de ambtenaar wel om die menschen met goede woorden tot berusting in het nieuwe contract te krijgen, maar als dat niet helpt, wel n« dan laten wij hun maar eens een paar oorlogschepen zienHet zal wel schikken. Onverbeterlijk luchthartig van toon en inhoud, niet waar lezer Den minister Sprenger v. Eijk hoorende zou men zoo zeggen Er is in Indië geen wolkje aan de lucht. Het is daar alles rozekleur •Of Fransen v. d. Putte van de rede ge diend was Hij noemde haar een kalmeerend drankje. Maar hij vond toch goed den minister nog enkele vragen te doen. Hij verlangde daarop geen dadelijk antwoord. De minister kon er den tijd van nemen, om de stukken in te zien en dan schriftelijk te antwoorden. Het was naar aan leiding van het Adres van honderd officieren en oud-gasten uit Indië, enz. die aan den Koning schreven dat volgens heteenparig oordeel van alle deskundigen land-en zee macht in Neerl. - Indié in een toestand verkeeren, die allerbedenkelijkstis.Hij vroeg-: 1. Is ons leger voldoende ingericht om orde en rust in Indië te handhaven 2. Is de bewapening van infanterie en artillerie voldoende 3. Is buitengewone aanvulling noodig door de beri-beri-ziekte? 4. Welke maatregelen neemt gq dan 5. Is onze zeemacht in voldoenden staat om rust in Indië te handhaven? Over deze vragen later. Dankbaar voor Fransen v. d. Putte's optreden, moeten wij het tevens betreuren dat door onze vrienden in de Tweede Kamer op deze dingen reeds lang vóór hem ge wezen is; door Keuchenius, v. Loon, De Jonge, v. d. Hoop en anderen. Zoo komen de liberalen zachtjes aan op den weg dien de antirevolutionairen voor hen gebaand hebben. Onderwijs en Atjeh 1 Tegen beiden hadden zij gewaarschuwd, doch zonder vrucht. Zullen er nu meer vruchten kunnen ge zien worden, nu zelfs een Fransen v. d. Putte de regeering tot twee malen toe aan haar politieke jas trok Goes. De commissie in zake de zomerdienst regeling op de lijn Roozendaal-lissingen verzendt een adres aan den minister van Waterstaat. Zij vermeldt daarin dat bij de laatst vastgestelde dienstregeling de laatste trein in westelijke richting opgeheven zijnde, daardoor in het bijzonder benadeeld werd het verkeer met Holland, Brabant en Belgie Dat niettegenstaande het protest der Zeeuwen tegen deze wijziging, nu weder een wijziging is voorgesteld, door twee lokaaltreinen te doen vervallen. Het adres sluit zich aan bij dat van Middelburg, en wijst nogmaals op het ongerief van het verloren gaan van den trein die thans te 12 uur te Goes aan komt, het uur verlaat waarop Goes met omliggende gemeenten van uit Amsterdam kan bereikt worden. En hoe de gelegen heid voor de gemeenten beoosten Goes, deze gemeenten te bezoeken tusschen 11,59 en 2,43 vervalt. Hoe door verlating van het uur van aankomst der met dien trein ver voerde post de oesterhandelaren te Ierseke en Krabbendijke, geen bestellingen meer kunnen uitvoeren, met den trein van 5 uren in de richting van Engeland. Hoe het bezoeken van Middelburg ter behandeling van zaken voortaan na 12 uren slechts éénmaal meer mogelijk zal zijn, daar de gelegenheden vervallen, gelijk thans een bezoek te brengen tusschen de uren 11,592,43 en 4,558,5, wil men althans den tijd hebben zich uit het stationsgebouw te verwijderen. Van dit adres wordt een afschrift gezon den aan den heer directeur-generaal der maatsch. tet expl. van staatsspoorwegen. Jhr. mr. J. Röell heeft Zaterdag, ten paleize te Amsterdam in handen van Z. M. den Koning den eed afgelegd als lid van de Eerste Kamer. 's Gravenpolder. De gemeenteraad nam een voor deze gemeente zeer gewichtig be sluit. Er werd namelijk besloten om een contract aan te gaan met Baarland en Hoedekenskerke voor 12 jaren om geza- mentlijk een geneesheer te benoemen, welke in laatstgenoemde gemeente zal moeten wonen. Onze gemeente zal dus nog 12 jaren met zoovele andere het lot moeten deelen van geen eigen geneesheer in baar midden te zien. Niet aanlokkelijk om alhier te komen of te moeten wonen. G. C. Ierseke, De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier is bepaald op Woensdag 27 April a. s. Bij Kon. besluit ziju subsidiën ver leend, boven en behalve de vergoeding bedoeld bq art. 45 der wet 1. o., aan de navolgende gemeenteu: Ellewoudsdijk f 750, Heinkenszand f 600, Westkapelle f 1850. De opening der stoomtram Bres- kens -Maldeghem zal plaats hebben op Zaterdag 7 Mei en Zondag 8 Mei. De Koning en de Koningin hebben gisteren morgen de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond onder het gehoor van ds. Adriani, die tot tekst gekozen had Joh. 20 vers 19&«Vrede zij u lieden.» Het prinsesje stond aan het raam van het zijbalkon de terugkomst harer ouders af te wachten. Ds. Adriani dineerde ten paleize. H. H. M. M. bezichtigden nog de Muider- poort en Artis. Zij werden luide toegejuicht. Te Amsterdam zal den 12 Mei a. s. de jaarlijksche Algemeene Vergadering plaats hebben van het Nederlandsche Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Het Hoofdbestuur zal dan de bespreking voorstellen van de vraag, of en in hoeverre het op den weg van het Genootschap ligt, zijne zorg uit te strekken over voorwaardelijk ontslagenen (naar art. 15 en volg. van het Wetboek van Strafrecht.) VACCINED WANG. Het bond tot bestrijding vau vaccine- dwang vergaderde gisteren te Utrecht onder leiding van Mr. Keuchenius. Deze begon met te zeggen, dat het niet uit onverschil ligheid was, dat het bond de adressen uit Voorthuizen c. s. niet steunde, maar wijl de grondwetsherziening de aandacht van deze adressen afhoudt, en men voorzichtig moet zijn, door ontijdig aandringen niet de halve vrienden tegen onze zaak in te nemen. Er werd op zqn voorstel besloten de rest van de kosten van het proces dat ter hoog ste instantie een ongunstigen uitslag had voor de Zaandamsche onderwijzeres, uit de kas te vergoeden; waarop de heer v. Asch v. Wijck voorstelde dat gezegd wierd, dat de bondskas niet steeds beschikbaar zal zijn, om dergelijke proceskosten te vergoeden. De voorzitter wenschte de vergadering geluk met de toetreding van dr. Furnee, arts te De Meern, waardoor het Bond de vervulling van zijn wensch naar een eigen tijdschrift nader komt. Het steeds klimmend aantal leden bedraagt 538. Het batig slot is f770. Er werd medegedeeld dat te Rotterdam huisonderwijs gegeven wordt, wat voor ieder kind op t30 komt; daardoor ontgaat men den vaccinedwang. Tevens dat de miliciens wel eens gedwongen worden zich te laten revaccineeren, en met gemoedsbezwaren de spot gedreven wordt. Te Amsterdam o. a. zei een officier tegen een roomsch milicien die gemoedsbezwaren had«Roomschen hebben geen gemoedsbezwaren, ik weet het, want ik ben zelf ook roomsch.» De heeren Keuchenius en dr. Voorhoeve werden in het bestuur herkozen. De voorzitter bestreed voorts den vaccine dwang op grond van de sterfte-statistiek. In Rotterdam b. v. waar een uitmuntend stelsel van inenten is, stierven 28 percent, in Oud-Beijerland, met verwaarloosde inen ting 29 percent. Hierop zei de heer v. Asch v. Wijck dat men niet de vaccine, maar den dwang bestrijden moet. Daarom geen cijfers in den strijd gebracht maar feiten dat inenting den dood ten gevolge had, dan tocli mag .de regeering zedelijk niet langer den vaccinedwang handhaven. De volgende samenkomst zal te Rotterdam plaats hebben. Homoepathie. Dinsdag is de I32ste verjaring der geboorte van Dr. Hahneman, uitvinder dezer genees wijs, in verschillende landen van Europa en in Amerika door de voorstanders der homeo pathie gevierd. Te Parijs hebben dehomeu- patische geneesheeren en apothekers eea feest gehouden. Van de eerste telt men tegenwoordig' aldaar 100, van de laatsten 10. Ook zijn er een tiental grootere en kleinere homoepatische ziekenhuizen, twee vereeni- gingen en drie bladen ter bevordering der homeopathie, In de departementen telt men 200 homoepathische geneesheren, on gerekend degenen, die zoowel allopathisch als homeopathisch behandelen. Aan bedoeld feest zat Dr. Tessier voor, die in een rede met behoud der oneindig kleine hoeveelheden bepleitte, welke maar al te veel volgelingen van Hannemann, zeide hij, geneigd schenen te laten varen. Er werden dronken inge- stelt op de vrije wetenschap afschaffing van het universitair monopolie, aansluiting van alle homeopathies der wereld. Andre Theu- riet droeg een dichtstuk voor. Wordt het niet tijd, dat ook in Nederland deze geneeswijs, voor welke zooveel stemmen opgaan, naast de andere een plaats inneme Eindelijk is dan weer iets omtrent de landbouwcommissie vernomen. De heeren hebben vergaderd, zich in commissie afdee- lingen gesplitst, voorzitters en secretarissen, van die afdeelingen benoemd, ziedaar alles van af September 1886 tot April 1887, wat van die commissie is vernomen. Waarlijk, de landbouw, die thans eerst nu ook de prijzen van het vee dalende zijn, nu het vet vee daarbij zeer moeilijk te verkoopen is, met recht den druk der tijden gevoelt, is door het optreden van zoo een comm ssie, weinig, zeer weinig gebaat. Onze eerste voorspelling, vroeger gedaan, dat de landbouwer van het samenstellen dezer commissie volstrekt geen heil kon verwach ten, omd t ze, voor ze werkelijk iets deed, veel kostbaren tijd en geld zou doen verloren gaan, is in dezen bewaarheid. Zeven maan den gingen heen, zonderdat de commissie jets uitvoerde. De landbouwer zag overal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1