CHRISTELIJK- NÏEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- 1887. No. 58. Zaterdag 16 April. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; Comedie gespeeld Binnenland. HetKoningsfeest te Amsterdam. ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers0,02'/, UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel mear 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Klaas. U zou ons de rest van de comedie vertellen uit de Tweede Kamer. Het laatste wat je zeide was, dat Heemskerk niet meer met de liberalen wou meewerken om de grondwet te herzien. Willem. Juist. En daar zaten de libe ralen mee in. Je begrijpt ook wel, de liberalen hebben verleden jaar zoo'n drukte gemaakt dat wjj de liberalen kiezen zouden en dat hebben ae kiezers nu gedaan en nu hebben de liberalen een meerderheid van 8 stemmen in de Tweede Kamer en zij hebben alle macht in de Eerste Kanier, en zjj hebben wel gezorgd dat in de liberale blaadjes, die door groote liberale heeren met geld gesteund worden, aan Heemskerk gezegd werd: Man, maak nu dat je liberaal regeert, en anders wegl Wij hebben de meerderheid, en kunnen nu best regeeren. En zie, die verwaandheid is nu eens ter dege gestraft, door den minister Heemskerk. Verbeeld u, daar zaten zij nu. Heems kerk wou niet meer, zoo 't scheenen de liberalen zijn te verdeeld, zij konden niet meer regeeren. Wat nu te doen? Zij hielden weer partij vergadering en besloten aan Heemskerk te vragen, of hij alsjeblieft blijven wilde. En de minister, die dit ver wacht had, wou niets liever. Hjj had er reeds spijt genoeg van dat hij zoo ver ge gaan was. Maar hoe zouden zij het nu ongedaan maken? Hoe zouden zij nu het gemakkelijkst terugkrabbelen, zonder dat de natie eigenlijk het gekke van de zaak vatte. Want dat was toch maar waar: De liberalen hadden de hoogstaangeslagenen aan de politieke deur gezet en minister Heemskerk had gezegd dat hij dit niet wilde. Twee dagen lang hebben zjj daarover gepractizeerd. Eindelijk kwam men overeen dat De Beaufort zou zeggen dat de minister hem niet goed begrepen had. Dat hij niet bedoeld had dat de Eerste Kamer nu in het geheel niet meer uit de hoogst aange- slagenen mocht gekozen worden. O, neen dat mocht nog wel, maar hij had bedoeld dat, ziet u, anderen, al waren zij nu niet zoo hoog aangeslagen, ook in de Eerste Kamer mochten komen, als de minister of de provinciale Staten dat soms verkozen. K. Wel verbazend, wat een gedraai. W. Ja. En de minister zou dan zeggen dat hij dat inderdaad dan niet begrepen had en tegen zulk een voorstel geen bezwaar had, en dus niet zou aftreden. En dan zou de Beaufort voorstellen om 19 April weer met de Grondwetsherziening voort te gaan. Hjj had wel duidelijk gezegd dat er in de Eerste Kamer geen hoogst aangeslagenen meer mochten zitten en dat hij niet be doeld had dat er èn hoogstaangeslagenen èn anderen in zouden zitten, maar dat gaf niet. K. Zij speelden dan ook maar comedietje W. Zeker, en het was niet de eerste keer dat deze heer eens in het openbaar onoprecht moest zijn. Want verleden jaar deed hij een voorstel om artikel 194, het schoolartikel uit de Grondwet te veranderen. Dat was nu nog eens een lief voorstel, zei hjj. Het gaf ons alles, ons, de voorstanders der christelijke school. Maar wat zei on langs De Beaufort's eigen liberale vriend Rutgers? Dat hij dit voorstel enkel gedaan had om onze vrienden te misleiden. Maar ik ga verder. Woensdag 30 Maart, het was al drie uur in den middag, daar kwam de minister binnen, gevolgd door de heeren Gleichman, v. cL Loeft' en de Beau fort. Zij hadden den geheelen Woensdag samen zitten te overleggen, wat zij doen zouden. En toen vroeg de heer de Beau fort het woord. Men kon het hem aanzien, dat hij een stap deed, dien hij liever nage laten had. Het overige weet ge. De rech terzijde stemde met hem in, wijl zij de grondwetsherziening niet wilde vertragen. Maar de heer Lohraan wees er terecht op dat het niet mooi was van den minister om wel de liberale partij in deze front verandering' te kennen, maar de leden der rechterzijde er buiten te houden. K. Dat vind ik ook stuitend. Verleden jaar, toen de minister onze vrienden niet in zijn schuitje kreeg, ontbond hij de Ka mer, en nu, nu de liberale partij uit zijn schuitje geloopen was, stak hij hun de hand toe. Een edele trek, zoo gij wilt, maar dan toch niet vrij van meten met twee maten. Is het te verwonderen, dat de lezers der nieuwsbladen de praatjes over de Tweede Kamer maar overslaan. W. Daar zullen wjj later wel eens over praten. V Onmacht. De Goesche Courant schrijft een hartig woordje aan het adres van de kerk, over hare machtelo isheid in het tegengaan van lichtzinnigheid op zon- en feestdagen. Wie die kerk is die hier bedoeld wordt, is niet met zekerheid te zeggen. De kerken toch, waarin de tucht zooveelmoge- ljjk gehandhaafd wordt, waar vermaand, be straft en afgesneden worden die een ergerlijk leven leiden, zal de Goesche Courant wel niet bedoelen. Volgens haar toch moest de kerk een maatschappij zijn, waarin de verschillen de richtingen en levensuitingen tot haar recht mogen komenwaar geloovigen en ongeloovigen broederlijk kunnen samenwo nen waar de man die des zondagsavonds, lang niet nuchter uit de sociëteit komt even veel recht heeft te wonen als de godzalige moeder, die op dien dag haar bijbel leest. De Goesche Courant bedoelt dus zeker het nederl. herv. kerkgenootschap. Maar dan vragen wijIs het wel aardig van haar om die kerk nu een verwijt te maken van datgene, wat zij kort geleden zoo in haar prees En als nu de Goesche Courant zegt dat zij meer heil verwaeht van beschaving en veredeling, dan zij haar gevraagd, of dan waarlijk uit de kringen waar men het met haar eens is, zoo veel vruchten van die hoog geroemde beschaving openbaar worden Is het ook haar niet opgevallen, hoe velen, niet alleen uit het volkdat de wet niet kent, maar ook uit den beschaafden stand, de zon dagavonden op straat slenterend doorbren gen, in plaats van in een mooi boek of bij de piano genot te zoeken. Zulken, die de kerk nooit bereikt, wijl zij haar ontloopen en minachtenmaar van wier zooveel uit- nemender standpunt dan dat der kerkelijken vaak o, zoo weinig blijkt. Gezwegen dan nog van de niet te ont kennen «daadzaak» dat de openbare school met hare leer van neutraliteit, nu reeds dertig jaren bezig is met der natie verlich ting en veredeling aan te brengen en toch de steeds vergroote en verfraaide ge vangenissen, zoo hier als in Indië, meer dan overvol zijn. De leus:» Wat wij meer uitgeven aan open baar onderwijs, zullen wij uitsparen aan de gevangenissen», is gebleken een valsche leus te zijn geweest. Goes, 14 April. Een zestigtal belangstel lenden vergaderden gisteren avond in het «Slot Ostende» onder voorzitterschap van den heer M. Salberg, teneinde maatregelen te bespreken tot behoud van de tegenwoor dige dienstregeling op de Staatsspoorwegen, voor zoover Goes en omliggende plaatsen daarbjj betrokken zijn. De voorzitter wees korteljjk op het groote gemis dat door de aan staande wijzigingen zal ontstaan. Door verschillende sprekers werd dit erkend. Er werd gewezen op de leemten die ontstaan zullen in het postverkeerop het ongerief voor de oester- industrie en het vervoer op Engeland, op de belangen van [de normaalschool en van het onderwjjsop het personenvervoer en den handel voor Goes in het bijzonder. Vooral werd de nadruk gelegd op de eischen van het nationaal belang dat bjj de inter nationale belangen niet mag achterstaan en op de onbillijkheid dat men aan den staat veel betalen kan zonder daarvoor veel te kunnen genieten. Werd geadviseerd verzoekschriften te richten aan verschillen de corporatiën en autoriteiten, o. a. den hoofd-directeur der posterijen, aan den di recteur-generaal der staatsspoorwegen, aan het gemeentebestuur, aan gedeputeerde staten, aan de afgevaardigden der Tweede ne Eerste Kamer, aan den raad van Toe zicht die weldra vergadert, en aan den Minister van Waterstaat. Besloten werd een commissie te benoemen die zooveel ver zoekschriften zal richten, als zij zal noodig achten. De commissie bestaat uit de hee ren Salberg, Lambrechtsen, Quist, de Vos en Van Gorcum. Met genoegen kunnen wij melden dat het aan de ijverige bemoeiingen van den heer Quist, lid van den gemeenteraad en voorvechter voor de homoeopatische genees wijze alhier, gelukt is, een afdeeling Goes te stichten. Het compleet van 20 leden is thans gevonden. Zooals men weet kan een afdeeling als gevestigd beschouwd, wanneer 20 leden ieder tegen een jaarlijksche bijdrage van vijf gulden zijn toegetreden. Langzaam maar zeker wint de homoeopathie hier veld. Wij hebben hier niet te doen met een kwak zalversbeweging op kleine schaal; de homoeo pathie steunt op gegevens die aan weten schap en ervaring ontleend zijn. Goes. Tot den Herijk der Maten en Ge" wichten vervoege men zich in de waag onder het stadhuis, en wel voor de Maten en Gewichten in de magazijnen en winkels ten verkoop voorhanden, den 18 April. Voor wijk A en B 19, 20 en 21 Apr., voor wijk C 22, 23, 25 en 26 April. Voor wijk D 27 en voor wijk E 28 en 29 April. Telkens van 8 tot 12 en van 1 tot 4 uren. Onder- deelen van het gram kunnen uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg worden geverifiëerd. Na 1 October is het gebruik van niet voldoende geijkte maten en ge wichten verboden en strafbaar. Goes. Tot agent van politie le klas, in plaats van nu wijlen W. Wolfert, is benoemd M. van Waarde, thans 2e klas. En tot agent 2e klas is aangesteld Desiré Everaarte oud 28 jaar, gepasporteerd maréchaussé te Hulst. Hebben wij over den te verwachten zomerdienst op de lijn Vlissingen—Roosen daal ernstig reden van klagen, de regeling van den stoombootdienst op de Wester- Schelde gedurende Mei en Juni a. s., geeft daarentegen alle stof tot tevredenheid. In die maanden zal men dagelijks zesmaal van Vlissingen naar Breskens en omgekeerd kunnen varen, wat, in verband met de stoom tram BreskensMaldeghem, een uitstekende regeling mag heeten. Daarbij zijn tegen dien tijd de passagiers vrachten met 20 percent verlaagd. Ook de communicatie met het voormalig 5e district is verbeterd, daar er een late avondboot bij komt. M. C. De jj Regeering heeft bij de Tweede Kamer een nieuw artikel ingediend over de verkiesbaarheid voor de Eerste Ka mer. Volgens dit voorstel zal men, om verkiesbaar te zijn, moeten behooren tot de hoogstaangeslagenen of een of meer hoóge en gewichtige openbare betrekkingen, nader door de wet aan te wijzen, moeten beklee- den of hebben bekleed. Arnemniden. Van hier werden volgens de Middelb. Crt. in het vorige jaar 560000 kilo gezouten garnalen naar het buitenland gezonden. Terneuzen. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen een subsidie van f 450 'sjaars, 20 jaar lang, toegestaan, voor den aanleg van een straatweg van Philippine naar den grintweg langs het kanaal. De post voor een tweeden toegangsweg (rijweg) naar het -spoorwegstation alhier werd met 5 tegen 4 stemmen verworpen, wijl de onteigeningssom te hoog was. De heer J. L. v. IJselstein, rijks-haven meester te Ter Neuzen heeft Woensdag zijn 50jarige dienstvervulling gevierd. Eerst werkzaam als opzichter bij 's rijks-waterstaat in Z. Beveland, is hij 17 jaar te Sas van Gent en vervolgens te Ter Neuzen als sluis- meester en rijkshavenmeester werkzaam geweest. Vele bewijzen van vriendschap vielen hem ten deel. Het muziekgezelschap Apollo bracht hem eene serenade. In het kanaal van Ter Neuzen is het lijk gevonden van een onbekend mansper soon. Benoemd tot dijkwachter en sluis- meester aan de Zuidwatering de heer P. Barentsen Az., te Ritthem. M. C. Maandag en Dinsdag waren de dagen van voorbereiding voor den feestelijken in tocht van onzen Koning. Ieder, die in den beperkten kring der familie wel eens meedeed aan de gulle groenmaakpret tegen de aanstaande eigenlijke feesten, zal gevoe len hoe recht feestelijk ook die Maandag en die Dinsdag te Amsterdam waren. Woensdag gaf Z. M. audiëntie die spoedig afliep. Z. M. betuigde den burgemeester zijne ingenomenheid met de betoonde hulde. Hij zeide: «Uit den grond van mijn hart dank ik u. Ik ben niet welsprekend, maar uit den grond van mijn hart komt wat ik zeg. Ik ben er fier op zulk een hoofdstad te bezitten. Ik dank allen hartelijk voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1