SPiAHTSH. iche Boot CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH Y00R ZEELAND- NKNECHT faponstoffen Sitsen, choenen, Corsetten, Heerendassen, Boorden, hetten, loederen enz. VISSER, er lage Prijzen. ERTOET, N NAMEN, DRECHT. 1887. No. 57. Donderdag 14 April. Eerste Jaargang. er-, el- ZADEN. r mooie PREI ÖÏECHT ishoudster I D S naar ROTTERDAM e Stoomtjalk e Rotterdam bij den LANGE, op 't Ha- i BOUWMAN en J. BOS, lirectie. totterdani NieuNwe .kkenbrug. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EN F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEYTIEN Comedie gespeeld Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. Klokstraat, Goes. DORHANDEN Veevoederskooktoe- Wiegen, Vlechtwerk, ascules, Petroleum- len, enz. enz. [straat, GOES. HANDELAARS IN orten van ikelen voor OUW, VROEGE POOT- ZWIJNDRECHTSCHF TEN, ENZ., ENZ. ENTEUIL 2- en 3 jarige en f A per honderd ,nd. J. VAN DER HAVE, apelle, bij Goes. iTAAL Jz. te Kapelle. MEI EEN (ONE Sr., te Koudekerke e een paard ban beslaan vermeezen, bij P. DE r k e. ,D WISSE te G r ij p s- ELIS Az., te Seroos- 's tnidd. 12.30 uur. 'TERDAM naar GOES 's ntorg. 8,30 uur. 3 naar ROTTERDAM. pril 's midd. 2,30 u. ROTTERDAM •il 's morgens 6,u. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02>/2 UITGAVE VAN G. x\I. Klemkerk, te Goes van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Willem. Nu kom ik maar eens op zoeken, KlaasIk heb zooveel te vertellen dat ik nu maar niet langer wachten wil. En Jan ook hier? Wel, dat treft. Hoe gaat het. Jan. Zoo, heeft het paaschevangelie u wat vriendelijker kunnen stemmen voor die liberale mensehen, daar je zooveel van te zeggen hebt Willem, Geloof mij, manik heb tegen de liberale mensclien niemendal. Zoo ver is het gelukkig in Nederland nog niet ge komen, dat wij elkander haten zouden, om dat wij het niet eens zijn. Klaas. Juist, dat heb ik ook al gezegd. Tegen personen hebben' wij niets. Wij strijden alleen over beginselen. Dat doet men overal. Dat doen de mannen van de Kerk, van de Wetenschap, van de Politiek, enz. Tenminste, dat behoort zoo te wezen. J. Maar waarom hebt jelui het dan al tijd zoo druk over die mannen uit de Tweede Kamer W. Dat is nog al gemakkelijk. Ik kan immers iemands beginselen het best naar zijne daden beoordeelen. Niet uit de nei gingen des harten, want die kan je niet zien, maar uit de daden moet blijken wie je bent. Aan de vruchten wordt de boom gekend. J. Goed en wel. Maar waarom dan altijd de liberalen onder het mes genomen en nooit eens je eigen vrienden K. Omdat de liberalen zich het recht aangematigd hebben, om ons te regeeren. Je weet toch net zoo goed als ik dat zij verleden jaar het gansche land afgeloo- pen hebben om ons aan het ver stand te brengen dat zij alleen het bij het rechte eind hadden. En zie nu eens aan. Wat brengen zij tot stand Zij hou den ons nu al maanden lang aan de praat met een zoogenaamde grondwetsherziening, daar zij niets mee opschieten. En als het nu een volgend jaar misschien klaar is, dan zullen zij zeggenKijk eens, zoo lang zijn wij bezig geweest. Hebben wij nu niet veel gedaan? Dat noem ik comediespel. W. Van. comedie-spel gesproken, daar kwam ik nu juist voor hier. Het ergste soort van comedie-spel hebt je nog niet genoemd. Ik ga het je zeggen. J. Ik wil er wel naar hooren, maar je zegt van mij geen kwaad, hoor. Ik ben liberaal en dat blijf ik. W. Wat je blijven wil kun je niet zeg gen Jan! Maar ik beloof je, tegei de libe rale kiezers heb ik niets. Zij toch weten niet beter of het is goed en het hoort zoo. Maar tegen de liberale leiders heb ik het. Zij hebben u verlakt. Zij hebben altijd gezegd: Kiest ons en je zal het goed hebben. En nu zij gekozen zijn en de meerderheid hebben, nu doen zij niets K. Ja wel, maar daar hebben wij het nu niet over. Je zou vertellen, wat voor comedie er door de liberalen in den Haag gespeeld is. Ik wou dat graag weten, en Jan mag er ook wel eens naar luisteren. W. Wel. Je moet weten, de liberalen in de Kamer hadden het land gekregen aan de grond wetsherziening omdat zij niet te veel menschen kiezers willen maken. Want komen er meer kiezers, dan-worden er nog al enkele liberalen niet herkozen, en zij voelen het wel, de liberale partij in de Tweede Kamer loopt op haar laatste beeneri ..- J. Jongen, weet je wel watje daar zegt? W. Al wat ik je zeg, weetik uit goede bron. Een man uit den Haag heeft het in de courant meegedeeld. Een die de heele comedie van dicht bij gezien heeft. Nu! Nu hadden zij zoo in hunne gesprekken gezegd, dat zij tegen hun zin dat kies rechtartikel, waar nieuwe kiezers van komen zullen, hebben aangenomen. En nu wilden zij wel graag, hoor je 't Jan de grondwetsherziening laten mislukken. Maar dan moesten zij probeeren de roomschen en antirevolutionairen aan het lijntje te krij gen. Kon nu een hunner een voorstel doen, dat Heemskerk nietslikken wou,en onze vrien den stemden daar dan voor en de meeste libera len stemden dan voor de leus tegen, ziedan was alles in orde. Dan viel de grondwets herziening in 't water en onze vrienden vielen mee. Dan haalden die een nat pak, en zij, de liberale heeren, bleven droog. Dan sneed het mes van twee kanten. Dan hadden zij hun zin dat de grondwetsher ziening afgeketst werd en bjj de ver kiezingen, net als verleden jaar konden zij tegen de kiezers zeggenDat hebben nu de antirevolutionairen gedaan. K. Dat noem ik nu eens geslepen. W. Luistert nu eens goed. Daar kwam de Beaufort met zijn voorstel om voortaan de leden der Eerste Kamer niet meer uit de hoogst aangeslagenen te kiezen. Zjj wisten, dat Heemskerk daar tegen was, en zij hoopten op onze vrienden die het altijd onzinnig gev inden hebben, de Eerste Kamer door de provinciale staten te laten kiezen. Stemden onze vrienden voor, dan konden zij wel tegen stemmen op een paar witte raven na, die onder dien zwerm zwarte raven toch niet zouden opgemerkt worden. Maar zie, onze vrienden liepen in dat val letje niet. Zij stemden, op enkelen na, tegen en nu stemden de liberalen voor, want de grondwetsherziening moest en zou van de baan. Het Eerste-Kamervoorstel werd aangenomen. De heeren lachten. Een van hen kon zijn eigen, zelfs voor het gezicht van onze vrienden, niet inhouden en liet door gebaren zien hoe hij zich verkneuterde in dezen uitslag. On middellijk hielden toen de liberale heeren partij vergadering en spraken af: zij zouden afwachten hoe Heemskerk zich houden zou. Maar den volgenden dag was het al mis. De heeren hadden veel te duidelijk laten gevoelen dat het voorstel De Beaufort eigen lijk als stok had moeten dienen om het kaartenhuis van Heemskerks grondwetsher ziening ineen te slaan. Dit voelde Heems kerk ook wel, en daarom hield hij het lijntje strak. Hij wou niet meer. Nu was het Leiden in last. De opper hoofden waren het niet eens, of vertrouw den elkander niet te best, om zelf een mi nisterie te gaan vormen. Dus men besloot, Heemskerk over te halen, de taak weer maar met hen op te nemen. En nu moet het mooiste stukje uit de comedie nog aan komen. Maar dat vertel ik u een volgenden keer. K. Tot later. Goes '13 April. De maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen is voornemens in de dienstregeling op de lijn Vlissingen Roosendaal eenige wijzigingen te brengen. Twee treinen zullen voor het binnenlandsch verkeer vervallen, en alleen dienen voor recht streeks verkeer, zonder te Goes of op andere plaatsen tusschen Roosendaal en Vlissingen te stoppen. Het behoeft niet gezegd, dat deze verandering zeer ongelegen komt, en vooral niet in het belang onzer Zeeuwsche badplaats Domburg is. Te Middelburg kwam de Kamer van Koophandel heden samen, om maatregelen te nemen. Ook te Goes kwamen eenige belangstellenden, daartoe door den heer Salberg opgeroepen, bijeen, in het «Slot Ostende.» Onbegrijpelijk is het dat de Goesche belangstellenden schitterden door afwezigheid. De heer Salberg lichtte de wijziging, die in aantocht is, toe en vroeg aan de aanwezigen, wie het woord verlang de om maatregelen voor te stellen tot tegen werking van het plan der maatschappij. De heer Vermeulen, de eenige spreker, die het woord wilde voeren, was het blijkbaar met den heer Salberg niet eens. Hij vond de wijziging zoo slecht niet, mits de maat schappij kon uitgenoodigd worden en be sluiten aan den trein die 8.52 van Roosen daal komt een glipwagen voor Goes te verbinden. De heer Salberg antwoordde van deze maatschappij geen steun te verwachten in zake een glipwagen, en sloot daarop ijlings deze vergadering, zoodat allen nog minder wijs dan zij gekomen waren, konden heen gaan. De schilderijen-tentoonstelling te Mid delburg werd door een vijfhonderd personen bezocht. Acht schilderijen zijn verkocht, waaronder drie voor het rijksmuseum. 19 April weer zitting der Tweede Kamer. In de gemeente Tholen circuleert een adres van instemming met het adres uit Voorthuizen tegen koepokinentingdwang. Reeds hebben meer dan 150 personen dit adres geteekend. De toestemming van de opening van den stoomtram van Bergen op Zoom naar de Belgische grenzen is door Gedeputeerde Staten geweigerd. Den A dezer is een bende van 150 vijanden binnen onze linie in Groot-Atjeh geslopen. Na een hevig gevecht werden zij teruggeslagen, 33 dooaen achterlatende. De orizen hadden 12 dooden en 30 gewon den, waaronder de luitenants Cornelius en Van Deventer en den kapitein Buijs. heer C. Fabius is te Delft tot lid der Tweede Kamer herkozen. Vrijdag hopen wij een verslag te ge ven van het Koningsfeest te Amsterdam. Volgens de bij de circulaire van den Commissaris des Konings in Zeeland van den 4den April 11. Provinciaal blad no. 30) gevoegde lijst, waren op den 'lsten Januari 11. in deze provincie gevestigd86 geneeskundigen, 1 tandmeester, 31 apothe kers, 1 drogist en 34 vroedvrouwen, ver deeld over 61 van de 109 gemeenten, zoo dat er nog 48 gememten, in deze provincie van geneeskundige hulp zijn verstoken. Door den Commissaris des Konings zijn herbenoemd tot Rijksschatters in het 3de schattingsdistrict dienst 1887/8 dhh.L.Oranje, 's Gravenpolder,M. Glerum, Kruiningen, M. Ie Clercq Kruiningen. M. Buitendijk Goes. J. van Vijven Gz, Heinkenszand.D. Vermet Jz., 'sHeer Arendskerke. De staatscommissie tot verbetering van den landbouw heeft de vorige week 4 dagen vergaderd. Het verhandelde wordt voorloopig geheim gehouden. Zij is in 6 afdeelingen gesplitst. Voorzitters zijn de heeren D. Visser van Hazerswoude, J. van der Breggen en W. J. Hoffman. Secreta rissen de hh. Jhr. Dommer van Poldersveldt, Bultman en Hartog. Algemeen voorzitter mr. Sickesz te Lochem, lid der Eerste Kamer. Men wijst er op dat mr. Keuchenius verleden jaar uit de Tweede Kamer moest voor het district Middelburg, wijl hij een vreemdeling was. En dat nu de provinci ale staten, in plaats van den Zeeuw Pické, den Hagenaar Roëll in d§ Eerste Kamer brachten. Wij antwoorden Wat voor de Tweede Kamer niet mag schijnt voor de Eerste Kamer wel door de vingers gezien te kunnen worden; Keuchenius was dan ook antirevolutionair, Roëll daarentegen is liberaal. Bovendien, al ontkent men dat, de Eerste Kamer is een asyl voor gevallen staatslieden uit de Tweede, toch is het zoo. De verkiezing van den heer Roëll beves tigt het. Doch als zoodanig konden de liberalen in Zeelands Staten, nu de ver kiezing voor de Eerste Kamer toch een partijkeuze is, geen schooner keus doen dan deze. Toch blijft het af te keuren, dat in Zeeland zoo met twee maten geme ten wordt. De liberalen weten heel goed, dat de leden der Tweede Kamer, zoowel als die der Eerste, uoffcsvertegenwoordigers, geen districtsvertegenwoordigers zijn. Tegen de verkiezing van Roëll valt niets aan te merken, maar dan is daardoor ook een van der liberalen hoofdgronden voor de uitwer ping van Keuchenius weggenomen. Beri beri. Ieder weet dat onze soldaten in Indië veel last van deze ziekte hebben, en dat er reeds velen aan stierven. Zachtjes aan meent men de oorzaken van deze ziekte te hebben gevonden. Dr. Bolle meent dat zij ontstaat door bacteriën die zich in de rijst, het hoofd- voedsel van den Indische r, soldaat, bevinden. Hij vond namelijk dezelfde beestjes, die hij in het bloed en de spieren der lijders had waargenomen, ook in de rijstkorrels. Op merkelijk is het dan ook dat de ziekte verminderde sedert de rijst door ander voed sel werd vervangen. Andere geneesheeren schrijven de kolossale verbreiding der ziekte, voornamelijk onder het Indische leger (van 16.000 soldaten werden in 1884 5338 door de ziekte aangetast), ook aan slechte voeding toe en bevelen een krachtig voedsel, als middel tot wering aan. In 1885 zijn 1800 soldaten daaraan bezweken. Na het door staan der ziekte zijn slechts weinige perso nen weder voor den dienst geschikt. In 1884 werden nog 842 wegens verlamming der onderste ledematen afgekeurd. Van 1885 en 1886 zijn nog geene officieele cijfers bekend. In 1868, toen de ziekte pas begon, werden slechts 19 lijders behandeld en in 1885 ruim vijf duizend. Wel een bewijs hoe ontzettend deze ziekte in korten tijd is toe genomen. Goes. Gisteren avond sprak in het lokaal der jongelingsvereeniging de zendeling-leeraar dr. Otte; uitgezonden door de zendings commissie der Chr. Ger. kerk in Amerika

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1