op Ingezonden Stukken. Overzicht van Verkoopingen. Marktberichten. Correspondentie. Burgerljke Stand. ADVERTENTIEN. op Woensdag 13 April 1887, Publiek Verkoopen Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) Mijnheer de Redacteur De Middelburgsche Courant heeft dezer dagen geklaagd over het gebrek aan hul debetoon aan de nagedachtenis van Douwes Dekker, den schrijver van Max Havelaar. Hoevelen door het lezen van Douwes Dek kers geschriften vergiftigd zijn, leert nu reeds de tijd en zal de eeuwigheid schrik barend openbaren. Mul tatuli had veel rechts gevoel, maar niet minder eigenliefde; en zag in alle ambtenaren, die niet dachten als hij, dieven en schacheraars. Zou de Middelburgsche Courantdie met Multatuli dweept, het met inhoud en toon van vele zijner brieven willen eens zijn Bijna durf ik zeggen dat zij het met de navolgende op merkingen, die Multatuli aan een vriend schreef, niet eens is «Alsof 'tniet eindelijk tijd werd aan te dringen op VRIJHEID van onderwijs.» Daar aan schijnt niemand te denken. En bij al 't geschrijf doet de hooggeroemde pers telkens haar plicht niet, waar het ter deeg zou te pas komen. Dat de Koning, de Ministers, de Kamerleden onbekwaam zijn of erger, (zie de voorgenomen ti idietstal op Biliton) weten we nu eenmaal. Dat de daaraan schuldigen niet vervolgd worden is in den regel. (Die de Brauw is «onder dankbetuiging voor de door hem bewezen gewichtige dienstenyi gepensi oneerd.) De vent is nog betrekkelijk jong en staat voor levenslang op 't budget voor f 15Ü0 'sjaars. 'tls weinig voor wat hij ten behoeve der dieven heeft willen doen ook weinig in verhouding tot de onbeschaamd heid die daartoe noodig was, maar daar hij dan ook overigens niets verricht had, vond ik f1500 te veel, om nu niet te spreken van de straffeloosheid die toch ook wat waard is.» Tot zoover MultatuliIk voeg er alleen aan toe, dat ik van iemand die zich zoo over hooggeplaatste personen uitlaat, gezwe gen nog van de godslasterlijke wijze waarop Multatuli gewoon was over den godsdienst te spreken, niet bijzonder vee! houden kan. Hoogachtend, M. de R. F. Mijnheer de Redakteur. Ter voorkoming van min juiste voorstel ling van onzen kerkelijken toestand dient deze: Wij lieten, zooals bekend is, laatst Ds. Klaarhamer in de week prediken, omdat wij zoo maar in onze eenvoudigheid, daar mede geen kwaad bedoelden daar wij in hem zoo direct geen kwaad zagen. Wjj hoorden wel hier in den achterhoek, ook eens over Synode en Classis praten, maar zagen daar zoo veel goeds of kwaads niet in. 's Zondags hadden wij, altijd voormiddags, al jaren een vrij goed bezochte leeskerk met menschen. Enkelen gingen in de dui nen dan wat konijnen delven of hazen schieten, en 's namiddags was er preek- dienst, met meer of minder gaven, denkende: Voor den Polder genoeg. Ds. Rienstra van Veere, ging soms maar weg en liet ons tobben en de menschen liepen weg naar Afgescheidene of andere Gemeenten. Wij dachten zoo maar, laat bovengemelde eens in de week prediken; komen er dan zeer veel menschen van alle richtingen, dan komt er eensgezindheid en vrede onder el kander, bijna alle menschen bij ons wilden dat. Maar wat nu Daar komen afgevaar digden van het Classicaal Bestnur met den consulent, die laatst nog voor de doleerenden was, en spijkeren met den dorpssmid de kerk toe. Een kerkvoogd en eenige nota belen vereeren de zaak met hunne tegen woordigheid. Een dier heeren, die den smid gevolmachtigd hadden, liep Zondag weer al vroeg naar eene afgescheidene gemeente. Waarlijk die vriend uit Zaamshg had, zoo oppervlakkig gedacht, wel wat gelijk, met zijn briefkaart ons te sturen 11. zomer, om tot onze verlichting aan te bevelen zijn Ds. eerste soort? Nu spreekt van zelf, is de kerk dicht. Wijs gedaan of niet, bijna alle menschen in onze gemeente zeggen het laatste, gaan of moeten wij zondagsin een ander gebouw, en anders hadden wij dit niet gedaan en alles was rustig gebleven, daar wij zeer voor zijn. Natuurlijk, de Classicale Heeren c. s. reden weer door naar Middelburg en laten ons op den Polder nu met het pak zitten. Kerk en armen komen wel terecht? U dankende voor de plaatsing. Een nu nog niet doleerende. Vrouwepolder, 7 April 1887. Daar wij onpartijdig wenschen te zijn hebben wij bovenstaande rectificatie niet willen weigeren. Overigens zij men zoo goed, stukken van kerkelijken aard niet aan «de Zeeuwmaar aan eea der kerke lijke bladen op te zenden. De Zeeuw kan noch mag zich met kerkelijke kwestiën .nlaten. Red. i—l 1I——I 1 11 I ■H—lliB il i l Mijnheer de Redacteur In de Middelb. Ct. van Dinsdag jl. komt van de hand van den heer B. te Kolijns- plaat onder motto: «Onjuist» eene rectifi catie voor, over eene foutieve opgaaf in «de Zeeuw» n.l. Bedankt voor Kolijnsplaat: P. Kerper te Goedereede. De heer B. zegt aan het slot: Bij nader onderzoek bij denkerkeraad is gebleken, dat van zoodanig bedanken tot spijt van de gansche gemeente nog niets is gebleken. (Sic.) Ei zoo! Moet bedanken wensch heeten der gansche gemeente? Voor mannen van gelijksoortig standpunt als de heer B. wil len we wel gelooven. Doch de heer B. en andere mannen van het modernisme en ma terialisme zullen toch die gansche gemeente niet zijn? ('t Is verklikt wie die heer B. is.) Dat hij een lid des Kerkeraads inlichting vraagde met betrekking tot het bericht in «de Zeeuw» laten we buiten quaestie. De door en door onware voorstelling ech ter, waarmeê hij de gemeente voor het pu bliek verdacht heeft gemaakt is meer dan ergerlijk, en voor hem zeer verre beneden de waardigheid van een man van fatsoen. En waar hij tuk om rectificatie te kunnen doen van «de Zeeuw», daarmede haar re dactie op de vingeren tikte, begreep hij zeker niet, zichzelve (door zich op onrecht vaardige wijze het gezag aan te matigen als tolk der gemeente zich voor te doen) tegelijkertijd de vingers af te snijden. Verder raden we den heer B. tweeërlei aan: 1. Voortaan zulke dwaasheden in de pen te houden; 2. Nooit onvolledig of ook annoniem onderteekend te schrijven in bladen voor 't publiek. U dankende mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte, onderteekeri ik mij W. C. BARENTSEN. Kolijnsplaat, 7 April '87. De fout ligt uitsluitend bij ons. Wij hadden moeten schrijven Scherpenisse en schreven Kolijnsplaat. Red. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Dinsdag zijn, ten overstaan van den notaris Woutersen. te Weftkapelle verkocht: o. een huis, schuur en erf, groot 2 aren en 40 centiaren, voor f526; b. 37 aren bouwland, voor f576; c. 1.02.80 hectare bouwland, voor f 1377,76; d. 50 aren en 80 cent. bouwland, voor f544; e. 59 aren en 50 cent. idem, voor f555,55 en f. 57 aren en 60 cent. idem, voor f488,50. Perceel b ligt te Zoutelande. De overige perceelen te Westkapelle. Wolfertsdijk, 7 April 1887. De brood bakkerij met kruidenierswinkel enz., toebe- hoorende aan Izaak Allaart alhier is heden door den heer notaris J. M. Pilaar geveild, doch tengevolge van onvoldoend bod inge houden op f2950. Uit Breskens schrijft men ons dat drie weken geleden de telefoon ten dienste voor den tram BreskensMaldegem onder hands is aanbesteed voor een som van f 6000 aan de hh. J. P. W. Besemer te Breskens en J. Evers te Sluis. Zaterdag 9 April. Schoorsche Brug, half 11, door Deurw. De Vos: Sparren, Draadpalen, Bakens enz. Zierikzee, 2 uur, Nieuwehaven, 1 Statie tjalk, groot 60 ton, met Inventaris en Boot, alles in goeden staat. Maandag 11 April. JVisse, 1 uur, door Notaris P. Overman, aan 't sterfhuis van De Winter: Meubelen, als: Linnenkast, Tafels, Stoelen, Lampen, Kachel, Kastklok, Bedden, Koper-, Tin-, Blik- Glas- en Aardewerk, Meelkisten, Latafel, VoortsArbeidersgereedschap en 1 Varken, 1 Geit, Aardappelen enz. Donderdag 14 April. Kattendijke, 10 uur, hofstede wed. A. Hoogesteger, door Notaris Mulock Houwer, een Booreninspan: 5 Paarden, 10, 14 en 2 j., 11 Melkkoeien, 1 2j. Stier. 11 Runders, 6 Kalvers, 4 Varkens, Stal-, Zolder-, Bouw-eri Melkgereedschappen. Dorschinachine, Ploe gen, Eggen, Cultivator, enz. Donderdag 14 en Vrijdag 15 April. Goes, 2 uur, in de «P. v. O.», Deurw. De Vos: Gemaakte Kleedingstukken, o. a. Costumes. Donderdag 14 April, 's Gravenpolder, 10 uur, door Corn. Ver beek. aan den Haasdijk: 50000 Kilo Bees tenpoon. En op de hofstede 8 vette Varkens. Middelburg, half 1, op de Goesche Koren markt een Stalhouders-Inspan5 Paarden, '1 Melkkoe, 2 Landouwers, 1 Berliner, 1 Vigelante, 3 Tentwagens, '1 Koets, 1 Sociabel, 1 fijne Coupé, 1 Coupé, Victoria, 1 Jacht wagen, "1 Arreslee met Tuig, 1 Breack- Deken, Manekappen, Waterstoven, Stalge- reedsciiappen. enz. Zaterdag 16 April. Krabbendijke, 10 uur, herberg van Krijger, door Notaris Prins: een Huis, vJaarin 3 wo ningen, met Erf, aan de haven te Krab bendijke groot ongeveer 5 Aren. Inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij den notaris en dhr. Mieras, eigenaar te Krab bendijke. Maandag 18 April. Kloetinge, 5 uur, in de herberg, door Notaris Mulock Houwer, voor wed. Kosten, een dubbel Woonhuis, Schuur en Erf, sec tie A 434 en 435. groot 327 centiaren. Den opstal van een Woonhuis aldaar, sectie D 367, groot 40 centiaren. Wemeldinge, 12 uur, herberg Daane, door Notaris Merens: een Woonhuis en Erf, A 724, groot 2,67 ares, en voorat om half 11 aan het te verkoopen woonhuis: eenig Huis raad en Meubelen, eigendom van de kinde ren van wijlen Jan Zuidweg. Middelburg, 10 uur, Rouaansche Kade, G 158, door Notaris Woutersen: een In boedel, o. a. 2 mahoniehouten Secretaires en Buffetten, waaronder 1 met marmeren blad: 3 Canapés, 2 Colliestafels, Penant-, Werk-, Wasch- en andere Tatels, Stoelen met zwarte en andere zittingen, 2 Kleer kasten, 1 groote fraaie bruin geboende Vo gelkooi, 1- en 2-slaaps Ledikanten, flinke Bedden met toebehooren, Pendules, eenig gemaakt Goud en Zilver, Kristal, Glas en Roomkleur, Koper-, Tin-, Verlakt- en Ijzer werk, Tapijten, Franklins, een Mangel, leen Vlag met stok, eene partij Apothekersge reedschappen, waaronder: Flesschen, Potten, Maten, Zeeften, koperen en steenen Mortie ren en veel meer andere goederen. Alles op Zaterdag 16 April van 's voormiddags 10 uren tot 's namiddags 4 uren voor een ieder te bezichtigen. Woensdag 27 Aoril. Goe», 10 uur, op het «Slot O»: Meube len enz, Inlichtingen dhr. Pelle. Rotterdam. Ter markt van Dinsdag wa ren aangevoerd: 1894 runderen285 vette 257 nuchtere kalveren; 126 schapen; 514 varkens; (226 biggen; runderen le qual. 65, 2e qual. 60: 3e qual. 55; kalveren le qual. 85, 2e qual. 75, schapen le qual 55, 2e qual 50 cent; varkens le qual. 24, 2e qual. 22, 3e qual. 20. Stieren f70 180, melkkoeien f120 a 300, kalf koeien f125 a 275, vaarzen f60 a 110, pinken f60 a 80, paarden f30 a 100. Op de botermarkt werden aangevoerd 123/8 en 151/16 ton, en 1380 stukken Va kilo; prijs le qual. f50, 2e qual. f46, 3e qual. f40, per 1/2 kilo 50 a 70 c. Zeeuwsche eieren f3.50 3.70 de 100 stuks. Aardappelen. Spuische jammen f3.a 3.90, dito Flakkeesche f2,20 a 3.15, cham pions f 2.10 a 2.40, Zeeuwsche blauwe f3.10 a 3,25, jammen poters f2.a 2.30, groene jammen f 2.25 a 3.10, alles per heet. Duitsche roode f2.a 2.20, dito blauwe fa Saksische jammen f 2.10 a 2.60, alles per 70 kilo. De aanvoer overtrof de vraag. Jammen van afwijkende qnal. zeer moeielijk te plaatsen Goes, den 5 April 1887. De aanvoer van granen was meer dan vol doende voor de behoefte zoodat de handel onbeduidend was en vorige prijzen moeieiijk te maken waren. Jarige Tarwe ffNieuwe Tarwe f6,60 f6,90 Rogge f5,a f5,15 Winter Gerst f4,50 f4,85 Zomer Gerst f4,20 a f4,35 Haver f2,70 a f3,— Bruine Boonen faf—,— Paardenboonen f5,25 a f5,60 Koolzaad f a f Groene Erwten t 7,50 a f8.00. Boter f 0,45 af0,50. Eieren f0,80 a f0.87'. MIDDELBURG 7 April'87. In de graanprijzen is geen verandering. Vlissingen, 8 April. Boter f 0,52° a f 0,50 per 5 ons. OOSTBURG, 6 April 1887. Tarwe f6.— f7.— W. Gerst f 4,75 f5,00. Z. Gerst f4,—a f4,70. Rogge f5,— a f5,25. Erwten f-,— a f-,—Kookerwten f6,50 f7,-. Haver f5,75 a f6,00 p. 100 kilo. Boonen f 5,50 a 6,00 per H. Westkappelle. Dank voor uw schrijven. Breskens. Door den correspondent te Oostburg meegedeeld. Vermoedelijk hetzelfde bericht. Overigens is een correspondent niet aansprakelijk voor wat hij niet inzendt Van 6 8 Maart '87. Goes, OndertrouwdCornelis Pieter Keetlaer 30 j. jm. en Fredrika Agatha van de Visse 25 j. jd. Casper Anthonie Schuerveld 30 j. jm. en Martina Cornelia Janse van Noordwijk 26 j. jd. Getrouwd Machiel Johannes Cornelis Moens22j. jm. en Francina de Jonge 20 j. jd. Overleden Adrianus Albertus van Agten cy7 j. geh. met Neeltje Cornelia Koens. Van 4 8 April '87. Middelburg. Ondertrouwd M. A. v. Voorts Catshoek wedr. 62 j. met J. Jansen jd. 22 j. F. J. Meij jm. 31 j. met M. T. van Hertum jd. 24 j. jd. Getrouwd: Geene. Bevallen J. J. Brouwer geb. Walraven d. E. van Keulen geb. Passenier, z. L. van Vlaanderen geb. Maas, d. K. Holle- brandse geb. Jobse, d. Overleden A. Jongepier, 8 m. d. G. Melse 30 j. man M. Maljaars. Levenloos eene dochter van W. H. Gravestein en J. A. Akkerman. Grijpskerke over de maand Maart '87. GehuwdGeene. Bevallen: J. Ton geb. Verhage z. E. Marinussen geb. Pieterse z. Overleden J. Huijsman, wed. van J. Coppoolse 79 j. Heden overleed in het Krankzinnigen gesticht St. Joris Gasthuis te Delft ons ge acht medelid MARINUS JACOBUS DAAR- SEN in den ouderdom van 21 jaren. Namens de Chr. Jongel. Vereenig. Pred. 12 la. P. J. LEENHOUTS President, P. NOEST Secretaris. Sluis, 4 April 1887. Tot onze droefheid overleed heden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, JANNA GELDOF, Weduwe van Cornelis Sanderse, in den hoogen leeftijd van 86 jaar. Middelburg, 8 April 1887. Namens de Familie, PAULUS SANDERSE Cz. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. De Notaris MULOCK HOUWER te Goes, zal 1 IN PLAATS VAN 's voormiddags ten 10 ure, te Kattendijke} op de hofstede bewoond door de Wed. A« EENEN KAPITALEN tendeels bestaande in: 5 Paarden, oud 10, 14 en 2 jaar, 11 baatgevende Melkkoeier^groo-' Noord-Hollandsch tweejarige Stier(van Groningsch ras), 11 eenjarige Runders, 6 Kalvers, 4 Varkens, 1 Dorschmachine, Kookke- tels, Wagens, Karren, Ploegen, Eg gen, Snij molen, Cultivator en verder Landbouw-, Stal-, Zolder- en Melk- gereedschap.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3