Gemengde Berichten. Landbouwcrisis. OESTËRBEURS. rentmeester hem daarin hielpen. De inlan ders werden gedwongen bovenmatig veel te arbeiden, meer dan zij verplicht waren. Die door ziekten verhinderd waren, kregen geen afslag van heerendiensten, zooals de wet toch zegt, maar moesten hunne schade later inhalen. De jonge De Sturler maakte het in onbe schaamdheid en verwaaridheid, zooals het verslag van den resident den heer Lautier aangeeft, nog erger dan zijn vader. Hij sloeg met een zweep op de inlanders, wan neer zij hem niet eerbiedig genoeg groetten. De heeren de Sturler trachtten zooveel mogelijk van het volk te trekken, ongeloo- telijk werd het land uitgemergeld. Dat het volk hierover tot oproer oversloeg is te begrijpen. En toen was het Leiden in last. Militairen kwamen om het oproer te dempen en toen ontzag de oude de Stur ler zich niet op het volk te schieten, waar bij 41 personen gedood en 70 gewond werdeu. De gouverneur-generaal hangt in zjjn rapporten een treurig tatereel op van de.i desolaten toestand op dit landgoed, en voor spelt dat alleen goedwillige bejegening de bevolking langzamerhand gunstig voor het Nederlandsche gouvernement zal innemen; terwijl de resident Lautier die de heeren Sol en De Sturler meende te moeten aanklagen,zoodat zij uit het land gezet werden, zijne houding in de bijgevoegde raporten uitvoerig verdedigt. Eens belangrijke zitting van de Tweede Kamer zal het zijn, waarin deze stukken zullen behandeld worden. Schandelijk hebben volgens 't rapport Sol en De Sturler huis gehouden onder deze arme bevolking. De Sturler senior, hen uitzuigend, verrijkte zich met hun zuur verdiend goed de Sturler junior hen verach telijk bejegenend door slaan en mishandelen, beschikte naar willekeur over de bezittingen der inwoners. Sol de schoonzoon, vervolgde een ieder die klagen durfde over te hooge heffingen tot het uiterste. De schrijver van het rapport beweert dat alleen verwijdering dezer heeren de ontevre denheid van de overigen* zoo meegaande Soendaneezen zal doen minderen. Van de andere zijde wordt de adsistent resident van Buitenzorg beschuldigd dat hij de bevolking, door zijn dubbelzinnige houding gesteven heeft in hun verzet tegen hun landheer (De Sturler.) De administrateur van het land Tjiomas, dbr. v. Gogh, is afgetreden en vervangen door den eigenaar zelf, jhr. J. W.de Sturler. Er heeft in den avond van 21 Febr. jl. door de zware regens in de dessa Pa- mottan (Salatiga) een aardschuiving plaats gehad, waardoor een huis is ingestort en het huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen, onder het puin werd be graven. Een vierde kind wist zich nog te redden, doch staat nu geheel alleen op de wereld. Uit Atjeh meldt men dat de barisans daar niet direct tegenvallen, doch nog heel wat leiding en oefening moeten hebben, om ze als geschikte veldtroepen te kunnen aanmerken. Ook de militaire discipline moet hen nog ingeprent worden. Ten einde hun bruikbaarheid te verhoogen, denkt de kolonel Van Teijn er over, ze geheel van Europeesch kader te voorzien. Goes. Het bericht als zouden woeste schoolknapen oorzaak geweest zijn, dat een koe wild werd, kan van goed ingelichte zijde tegengesproken worden. De koe was reeds wild, toen zij van huis ging. De ramp die haar trof was dus eigen schuld. Aan de dienstdoende Schutterij te Goes worden gedurende de zomeroefeningen ge weren klein kaliber gegeven uit de wapen kamer te Middelburg. Naar de Af. C. verneemt heeft zich te Goes een ernstig geval van inosselver- giftiging voorgedaan. Kruiuingen. Op de voorjaarsveemarkt, Woensdag a.s. te houden zullen 2premiën van f 10 worden uitgeloofd, een aan den kooper en een aan den ver kooper van het meeste vee. Naar de M. C. ven.eemt hebben zich tot het pachten van een wind-korenmolen in Z. Beveland niet minder dan 14 sollici tanten aangemeld. Vlissingen. De schoener die (zie ons vorig nummer) op de Paardemarkt strandde is gisteren losgeraakt. De bemanning was aanwezig en ongedeerd. Nog strandde Woens dag nabij Heijst de noorsche bark Resolute. Er zijn 6 man gered, en 2 vermist. Een zonderlinge vangstDinsdag zijn op de hoeve Nieuw Erve te Ritthem drie otters geschoten. Dinsdag geraakte een kind van een arbeider onder Scherpbier (gem. Oostburg) onder een brouwers wagen. Men vreest dat het ongeluk den dood ten gevolge zal hebben. Uit Breskens d ito 7 April schrijft men het volgende: Schipper Adriaanseu wo nende te Terneuzen, en komende van daar met zijn tjalkschip «Jacoba Pieternella», ge laden inet bleksteen en bestemd voor Noin- mer Een, geraakte gisterenmiddag op de plaat wegens den feilen stormaldaar voor anker liggende werd het vaartuig van zijn anker geslagen waarna hij beproefde het alhier binnen in de haven te sturen hetwelk niet gelukte wegens den feilen storm, daar het aan stukken zou worden geslagen zoodat hij het zien heeft te sturen aan liet strand tegen aan den berin alhier. Den volgenden middag vlot en daarna weer vast geraakt en vlot «gekomen, zou het gisteren nacht bij gunstig weder vertrokken zijn. De «Jacoba Pieternella» werd in 1882 gebouwd. B. te Renkum, die Pruisische bank biljetten, door zijn dochter in de stoompa- pierfabiek der firma Sanders te Renkum gevonden, verduisterde, is tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Rotterdam werd een jongen ge snapt, die juist bezig was een portemonnaie met geld te stelen, achter uit den mantel zak van eeu juffrouw. Op de Luik-Limburgse,he lijn, bij Hasselt, is een remmer van een goederens trein gevallen en overreden, zcodat hij op de plaats dood bleef. Te Sneek is Maandagochtend, toen de gevangenen gelucht werden, een hunner zoo vrij geweest van te ontsnappen. Dwaas genoeg van den man daar hij nog maar twee weken straftijd had. Zondag werd in den Haag in een der buitenwijken een jongmensch aangehouden die de maandelijksche ronde deed met de armbus. Hij onthaalde echter zijn aanranders op zulke hevige slagen met zijne bus, dat zij gewond van hem gingen en de bus on bruikbaar werd. - De Utrechtsche zendingsvereeniging heeft bij de regeering er op aangedrongen dat Nieuw-Guinea voortaan geregeld door stoomschepen zal worden bezocht en dat er minstens tweemaal 's jaar een vertegen woordiger der regeering verschijne om dorpshoofden aan te stellen en regelmatig te controleeren. De regeering heeft geant woord dat de Indische regeering nog zeer onlangs aan den kommandant der zeemacht van Ned.-Indie haar wensch heeft kenbaar gemaakt dat Nieuw-Guinea geregeld door een oorlogsvaartuig zal worden bezocht. En het geschiedt dan ook. Tanden, roerende goederen! Zijn ze het soms, de natuur heeft ze toch tot de vaste dito's gerekend. Niet allen schijnen dit te gevoelen. Altham- de krijgs raad te Utrecht had indertijd een mineur, die een agent van politie aldaar de tanden uit den mond had geschopt, beschuldigd van eene beschadiging »van iemands roerende goederen». Deze uitspraak pleit zeker niet voor het vast gebit der leden van dien raad. Z. C. Een vreeselijke brand heeft een boer derij te Eibergen vernield. Te vreeselijker, wijl daarbij twee kinderen, een van 7 en een van 12 jaar, in de vlammen omkwamen. Ook het vee verbrandde. Pit is de tweede brand in 3 weken tijds. Daarom vreest men voor kwaadwilligheid. Te Woensel is, weer door bet onvoor zichtig spelen der kinderen met lucifers, een hofstede in de asch gelegd. - De eerste Zuiderzee-garnalen zijn den Koning en de Koningin aangeboden. Een timmermanswerkplaats te Verren- daal is afgebrand.. De eigenaar kreeg daarbij zulke hevige brandwonden dat hij aan de gevolgen is overleden. Op de jongste paardenmarkt te Utrecht werd het bewijs geleverd dat ook de handel in paarden een kansspel kan worden. Op de stallen der Maatschappij voor veetrans porten aldaar stond een jong schoon paard. Zooals gewoonlijk kwamen de paardenkoo- pers eens kijken. Een hunner kocht het schoone paard. Niet lang echter mocht hij zich in het bezit van zijn paard verheugen, want spoedig stortte het dier neer om nooit meer op te staan. Het lijk wordt op de veeartsenijschool onderzocht. - Eenige dagen geleden werd de mees terknecht eener fabriek te I.eiden dooreen werkman met een zandkoker tot bloedens toe op het hoofd geslagen, nadat een woor denwisseling tusschen hen ontstaan was. Sedert is F. bedlegerig geworden. Maan dagnacht stierf hij. De politie heeft proces- vei baal opgemaakt, terwijl een gerechtelijke lijkschouwing werd gelast. Een schoon voorbeeld. De schuldei- schers van wijlen notaris Frijling te Ilolsen, die zich met een uitbetaling van 03 pet. moesten tevreden stellen, werden dezer da gen aangenaam verrast met de tijding, dat hun tams de volle sorn kon worden uit gekeerd. Twee jaren geleden vermoordden de Negers van den Congo (^Afrika) een handels agent. De kapitein ter zee, Greve, kreeg in last van de Aederlaudsche regeering om daar de eer van onze vlag te gaan hand haven. Greve deed'dit. Slechts van zi,n adjudant vergezeld, verscheen hij ongewa pend iu een bijeenkomst van 30 negerhoofden en eischte uitlevering van de moordenaars. Deze werd echter geweigerd. Daarop gin gen 's anderen daags 200 man aan land en legden eenige kampongs iu de asch. Genoemde heer Greve ontving dezer dagen van het bestuur der Afrikaansclie handelsmaatschap pij voor deze dappere daad een eeregeschenk. Een politieagent te Utrecht werd een onschuldig slachtoffer van zijn plicht. Bij het arresteeren van een dronkaard kreeg de politie het te kwaad met een vrouw, die voor den in arrest genornene partij trok. Er moest versterking gehaald worden, waarop ook de vrouw moest worden meegenomen. Iu het bureau maakte zij het echter zoo bout, dat zij in de cachot moest gebracht worden. Bij het daarheen brengeu viel eeu agent van de trap met eenige pijn in het onderlijf, kwam hij den anderen morgen v eer op zijir post; doch de pijn werd zoo lievig dat de dokter moest gehaald worden. Na onderzoek bleek dat de val ernstiger was geweest, dan men vermoedde. Er was een darmbreuk ontstaan, zoodat de agent ongeschikt is verklaard voor de verdere waarneming zijner betrekking. De proeven oin voor het brood dei- soldaten alleen meel van roode tarwe te gebruiken zijn mislukt. Het brood werd te spoedig droog ei. brokkelend. Voortaan wordt dus weer een mengsel van roode en witte tarwe gebruikt. Ook de vrouwen en kinderen ran militairen zullen voortaan, evenals hnnne wederhelften en vaders, voor half geld per spoor worden vervoerd. Er hebben aan boord van de W. A. Scholten, van New-York naar Amsterdam twee sterfgerallen plaats gehad. Een der passagiers die 's avonds nog gezond en wel op eene harmonica gespeeld had, overleed 's anderen morgens plotseling, terwijl een andere op reis krankzinnig werd, en in een vlaag van waanzin over boord gevallen of gesprongen is. Vrijdagnacht is een boerenknecht uit Kampereiland zoo brutaal geweest om door een stalluik in te breken, bij een boer te IJselmuiden en uit diens broek die voor zijn bed lag een portemonnaie te ontvreemden, met 3 muntbiljetten en zilvergeld. De da der is gevat. De muntbiljetten zijn onder een struik bij het huis teruggevonden. De tuinbaas-wonderdokter, (zooals de N. R. C. hem noemt) De Jong is tot f25 boete veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Genoemde JJe Jong is in vele kringen in de residentie goed gezie i en zeis aan hooggeplaatsten niet onbekend. Een wonderdokter is hij echter niet; zijne geneeskundige kennis heeft hij ais tuinbaas opgedaan. Echtparen die 79 jaar gehuwd zijn, behooren zeker tot de hooge zeldzaamheden. Zulk een echtpaar woont te Gilroy, in Cali- fornië, en is Blodget genaamd. De man is 99 en de vrouw 97 jaar oud. De telefoongemeenschap tusschen Brus sel en Parijs voldoet zeer goed. Er worden gemiddeld GO gesprekken daags gevoerd. Ónder beurstijd worden 20 gesprekken per uur gewisseld. Een tweede telefoonverbin ding tu=schen de hoofdsteden is in bewerking. In den ouderdom van 98 jaar overleed dezer dagen in een Beiersch dorpje de man die in 1812 Napoleon I in een slede van Moskou naar de Duilsche grenzen bracht. Eenige goudstukken, die de keizer hem ge geven had, heeft de grijsaard mee in het graf genomen. Er zijn in Oostenrijk gedurende het vorige jaar niet minder dan 76 boschwach ters door de stroopers om het leven gebracht. Onder het puiuvaneen stal te Bassano (.lie door de aardbeving was vernield, heeft men een nog levenden jachthond gevonden, die daar 27 dagen lang begraven was ge weest. Het dier had zijn behoud te dan ken aan een tafel waar hij onder gelegen had. Hij is zoo zwak, dat hij niet eens staan kan, doch de eigenaar hoopt hem in het leven te zullen behouden. Te Rome is bij den bouw van een hospitaal, ter diepte van 8 Meter onder den beganen grond een prachtige niozaiëkvloer ontdekt van 15 vierkante meter oppervlakte met een afbeelding er op van een gladia tor enge vecht. Onder bovenstaand opschrift leverde de Tilb. Ct. eenige beschouwingen over den gedrukten toestand waarin de landbouw zich bevindt. Na er op gewezen te hebben hoe de Nieuwe Wereld langzamerhand eene bedreiging wordt voor de oude, hoe Ameri ka ons werelddeel met zijne producten over stroomt en tengevolge daarvan in Frankrijk duizenden hectaren lanu verlaten liggen, in België pachthoeven verlaten, akkers in wei land en weilanden in bosch worden omge zet, wordt van den veestapel gezegd: »In Amerika zijn onmetelijke weilanden. In Canada worden ze verhuurd voor 8 a 9 ets per jaar en per hectare. Iu die groene eenzaamheid vindt men kuilden van 350000 tot 700000 stuks vee. »De eerste zending Amerikaansche ossen kwam te Antwerpen, van daar vinden ze hun weg in Europa. Toen de Engelsche markten met Amerikaansch vee overstoomd verden, zond de Regeering een arts naar de landingsplaats, de arts verklaarde dade lijk longziekte en de vreemde ossen wer den afgemaaktdit was zelfs Amerika te kras. L)e Engelsche markt was gered en 't vrijhandelstelsel bleef ongeschonden. »Aau de Amerikaansche veelokkers kan Europa liet hoofd rriet bieden. In Amerika kosten de landerijen bijna niets, en in Euro pa is er geen brood mee te verdienen.» Hoe is dat mogelijk? Omdat onze landbouwer onder zware las ten gedrukt gaat, vreemde producten ziet invoeren, terwijl heel wat handen aan het bedrijf worden ontrukt. Ze moeten het ge weer leeren hauteeren, wat men in Ameri ka eveneens mist. De laudbouw-quaestie, zegt MauJat-Gron- cey, kan worden opgelost door landverhui zing of door beschermende rechten. De landverhuizing, dat is de vernietiging van het werk onzer voorvaderen, de onder gang van het land. Er blijtt dus niets over dan het heffen van beschermende rechten. Wel zullen deze de landbouw-crisis niet geheel en al bezwe ren, zij zullen ten minste eenige verlichting brengen in den zoo gedrukten toestand wa rin de landbouw verkeert. Zoom. LAATSTE BERICHTEN. Goes. Van wege eenige belangstellenden in de homoeopathie uit deze gemeente en omstreken werd een advertentie geplaatst in de Nieuwe Rotterdamsche Courant en in het Handelsblad, waarin wordt te ken nen gegeven, dat aan een homeopatisch arts op dit eiland groote behoefte bestaat. Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor Geref. onderw. (Graven straat) de heer F. Augustijn alhier. Ierscke, 8 April 1887, De jongste storm heeft verleden Woensdag alhier eenegroote schade aangericht. Eeu groot aantal oes terzeelten zijn omgeslagen, zoodat vele kleine oesters voor goed verloren zijn. Hierbij komt, dat het nog de vraag blijft, hoeveel thans nog onbekende schade de storm j aangericht heeft op de zoogenaamde winterperceelen. Sluis, 6 April 1887. Men verneemt, dat de diligence, die iederen Woensdag van Eecloo te Oostburg komt, aan de bekende scherpe omdraai bij het binnen komen in bovengenoemde plaats door den tram is aangereden zonder echter persoonlijke on- gelukken, maar wel eenige schade aan het 1 rijtuig te veroorzaken De signalen schijnen niet gehoord ot te laat gegeven te zijn, wat nog moet worden beslist. Voorts wordt'1 oos met genoegen meegedeeld, dat de be- zwaren welke in deze gemeente bestaan war betreft de richting van den tram binnen de bebouwde kom weldra geheel zullen zijn uit den weg geruimd waardoor er uitzicht bestaat dat met het leggen der spoorstaven nu spoedig een aanvang kan worden gemaakt. Per Telegraaf. Ierseke, 8 April "87. Verkocht: Aftreksel 2e soort 50 ets.; Ie soort 11.25 de duizend. Uit de ziften een partij voor fl.70, een van fl.75, een van f2.een van f2.25, een van f4.een van 4.25. Van den grond eene partij voor f5.een van 6.en een,van 6.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2