CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- tsdoek, intenis f300. 10. Kerkstraat, 1887. No. 56. Zaterdag 9 April. Eerste Jaargang. ie direct ver- MEIJLER. DEN-VLAKE. ihelde j- en Koeharen te en Crème keuze: VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BERICHT. lootdienst ndienst. BELEEFD VERZOEK. Binnenland. Kerk- en Schooinieuws. Rechtszaken. KOLOMEN. Jer Plaatselijke of Gar- t. n, ongefrankeerd, aan DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02 ya UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IELIJKS ike vm. 6 en 9, nam. 3 u. n. 7.10, nam. 12 en 4.36. Jlen: vm. 7,15ennm. 1.15. nmiddellijk na aankomst 1,u. en 5,36 u. nam. van en naar het Spoor- it rijden. Itnsschen Middelburg en ssingen. I, 6,30 8,00 9,10 10,00 >0 nm. 1,35, 2,30 3,30 1,00 9.00 10,00 11,00 00 2,30 3.30 4,30 6,00 ssingen-ffiiddelburg. .,00 6,30 8,00 9,30 11,00 3,30 5,— 6,30 8,— 5,30 7.15 8,45 10,15 2,45 4,15 5,45 7,15 Ten gevolge van het PAASCHFEEST zal „de Zeeuw" van DINSDAG 12 dezer niet verschijnen. I - Onzen abonnés in Zuid- en NoordBeveland.Staats Vlaau deren, en elders, behalve dien op Wal cheren, wordt beleefd verzocht het abonnementsgeld van «de Zeeuw» over te maken, hetwelk bedraagt Voor wie in October begonnen en met Jan. niet betaalden fl.30. Voor wie in Jan. begonnen f0,65. Na ontvangst van postwissel wordt bericht van ontvangst afgezonden. Hun die per jaar wenschen te betalen wordt verzocht dit kenbaar te maken. 15 April zal bij hen, die f 1,30 verschuldigd zijn, en niet per a a r verlangen te betalen, over het bedrag worden beschikt. Dit alles geldt niet den abon nés in Walcheren; dezen gelie ven alle opgaven en betalingen te doen aan den Uitgever F. P. D'huij te Middelburg, doch alle andere abonnés aan den Uitgever Goes. G. M. KlEMKERK. I nm u. m. u. m. 1,- 3,30 1,30 4,— Woensd. en Zat. 7,30 2,45 8- 10,30 11- 6,- 6,30 3,15 12,30 1- 'j Een onbevoegde. Niet genoeg kan het herhaald worden, dat de schoone taak der grondwetsherziening aan onbevoegde handen is toevertrouwd. De grondwetsherziening behoort vrucht te zijn van ontwaakt rechtsbesef en van ernstig onderzoek naar de wenschen en behoeften der natie. Is daar bij regeering en kamermeerder heid van dit rechtsbesef sprake, en is men met de nooden des volks bekend Die het meende zou zich met een ijdele hoop vle.en. Op godsdienstig en kerkrechtelijk en staatkundig gebied zijn richtingen openbaar geworden, die men al verfoeide, vóór men ze kende. Groen v. Prinsterer, de onbe grepen strijder voor de antirevolutionaire beginselen, vond op zijn politieken levensweg bijna niets dan doornen. De namen van velen zijner verguisde opvolgers en geest verwanten zijn te bekend om ze op te noemen. Zelfs een man als Beelaerts, hoe achtens waardig men hem als staatsburger vindt, kan als belijder zijner godsdienstige en staatkundige beginselen, niet anders dan schouderophalend woiden begroet. Het platte volksgezegdeHoe kan zoo'n knappe vent nu fijn zijn?» wordt in hooger kringen, schoon in netter vormen, ten allen tijde herhaald. De liberale partij wantrouwt onze beginselen, wijl zij ze niet kent. Op winding en volksmisleiding heet bij hen, wat bij ons niets minder is dan een volgen van de inspraak des gewetens. Zulk eene meerderheid kan immers geen deugdelijke verbetering in de hoogste onzer staatswetten aanbrengen. Want als een volksvertegenwoordiger namens drie vijfden der natie dan vraagt dat men toch in de grondwet doe uitkomen dat de koning niet anders regeeren kan dan bij de gratie Gods, het kan niet anders, of de anderen moeten dan antwoorden, dat hier volksopwinding in 't spel is. Dan zeggen Heemskerk en Brons veld en Gleichman als om strijd dat zij het betreuren dat de naam Gods het voorwerp van een voorstel is, alsof Jozua en Elia, of liever het Woord Gods deze daad niet wettigden. Zei niet Jozua tot de oudsten«Kiest u heden wien gij dienen zult.» Een woord dat later door Thisbe's ziener in anderen vorm werd herhaald Wij herhalenEen meerderheid met zoo weinig kennis van de volkswenschen is zedelijk onbevoegd de grondwet te herzien. Gezwegen dan nog van het niet te loochenen feit, dat zelfs volgeus deze grondwet aan de Tweede Kamer nog tien leden ontbreken 1 Ierseke. De liberale partij in de Tweede Kamer was in den laatsten tijd b\j de grondwets herziening gewoon, om beginselkwesties niet anders te beantwoorden dan door een lach, een schimp, een kreet of een hoofd schudden. Dergelijke manier van beginse len te behandelen is goedkoop, maar zij bewijst dan ook niet veel. Of men al «hei! hei!» roept ot «neen! neen!» of «wie zegt dat?» daarmeê is nog niet uitgemaakt dat onze vrienden in dat geval den bal missloegen. Wat dezer dagen te Ierseke gebeurd is, kan als zeer voor de handliggend voorbeeld dienen, dat onze vrienden niet altijd ongelijk hebben. Ieder weet, minister Heemskerk heeft zijn artikel over kiesrecht er door gekregen, en daarin o. a. de bedeelden van kiesrecht uitgesloten. Maar terecht werd gevraagd: Wat is een bedeelde? Is een arme die 's winters wekelijks wat aardappelen en voor enkele centen gort van het armbestuur krijgt bedeelde, en de rijke huisvader, wiens dochter op een der gemeentescholen voor weinig schoolgeld onderwezen wordt, nietl Als daar uitgerekend wordt dat voor een kind dat schoolgaat, jaarlijks door de be lastingschuldigen een zekere som moet wor den bijgepast, is dan de vader van zulk een kind geen bedeelde? Neen, zeggen de liberalen in de Tweede Kamer. Ja, zegt de heer v. Oeveren in Ierseke's gemeenteraad. En wij kunnen niet anders dan dit laatste beweren beamen. Immers zulk een vader geniet meer uit de stedelijke of gemeente kas dan de stumperd die 's maandags om zijn turfje komt. En daarom zeggen wij met den heer Lohman. «Is dit de grond van uitsluiting, dan dezuiken ook uitsluiten. Want er is menig burger die bij gemeen teraadsverkiezingen op de dorpen A en niet B kiest, omdat hij weet dat de eerste voor stander is van laag schoolgeld.» En als wij nu ons den storm herinneren, die over Ierseke waaide, ja zelfs naar Mid delburg oversloeg, toen v. Oeveren's billijke voorstel tot schoolgeldverhooging was aan genomen; als wij nagaan wat de heer v. Oeveren voor zijne kloeke daad, van de voorstanders van laag schoolgeld heelt moe ten aanhooren; als wjj letten op het feit dat zelfs naar den dag der afrekening werd heengewezen; is het dan te veel gezegd, dat er veel meer bedeelden zijn dan men denkt, en het kiesrecht in zulke han den verre van veilig is? Tot opzichter bij den te maken inlaag- dijk is het calimiteus waterschap Ellewouts- dijk is benoemd de heer H. Kole te We- meldinge. Middelburg. Tot lid van het Zeeuwse h Genootschap der Wetenschappen zijn be noemd de heeren mr. S. Gratama, ds. T. Kielstra, S. A. E. ran der Leij, J. van Sluijs, en J. J. M. de Borst Verdoorn, allen te Middelburg. Verder de heeren J. A. Dorrenboom te Sluis, C. P. van Eeghen Jz., predikant te te Aardenburg, S. van Hoek, predikant te Kapelle, C. L. M. Lambrechtsen, ingenieur van den provincialen waterstaat en Alb. van Renterghem. med. doctor, beiden te Goes, mr. F. J. F. M. Walter, te Hulst dr. G. E. Daniels en prof. dr. A. A. G. Guije, beiden te Amsterdam. In dezelfde vergadering van het Zeeuwsch Genootschap werd, in plaats van den heer dr. J. C. de Man, tot lid van het bestuur benoemd de heer dr. J. P. Berdenis van Berlekom - Men schrijft ons uit Westkapelle, dato 7 AprilTerwijl ten gevolge van het naderen van het voorjaar in andere ge meenten weder allerlei werkzaamheden worden ter hand genomen, blijft het hier stil en rustig. Daar we dezen winter geen N. W. storm gehad hebben is er hoege naamd geen schade aan den dijk gekomen. Hoogstens wordt er nu en dan enkele dagen door eenige weinige manschappen aan gewerkt, en dat nog wel voor een karig dagloon. Wat het bouwland aangaat, een ieder, die in het bezit van een stukje is, heeft geen arbeiders noodig om het te be werken, maar kan het zeer gemakkelijk alleen af. Dit alles is oorzaak dat een groot aantal huisvaders in plaats van voor vrouw en kinderen te kunnen arbeiden in ledigheid hun tijd moeten doorbrengen, of de andere dorpen van Walcheren doortrekken om een aalmoes voor de hunnen te vragen. Tot r.u toe heeft niemand geweigerd eene kleine gave af te zonderen, hoewel het getal vragers bij sommige boeren zeer groot is. Komt de zomer dan eindigt het geven ook en wat dan? Kon de man nu maar zeggen: «de winter is hard geweest, wij hebben armoede geleden, maar de vooruitzich ten zijn goed»;danzou het geleden gebrekspoe- dig vergeten zijn. Maar ook dit niet, zoodat het er in de toekomst hier duister uitziet. Hadden de herbergiers hier altoos zoo wei nig verdiend als tegenwoordig, dan zoude de armoede zoo groot niet zijn. Evenwel gedane zaken nemen geen keer, en menig een beproeft zijn geluk in Amerika. Deze week vertrekt er weer een viertal en weldra zullen er nog eenigen volgen. Had men maar geld voor de reis, dan zouden vele huisgezinnen de gemeente verlatendoch ziedaar de groote hinderpaal. Is er soms hier en daar een gegoede of rijke, die aan een paar huisgezinpen uit Westkapelle aan biedt ze kosteloos de reis te laten maken, men zal zijn aanbod niet afslaan. De algemeene vergadering van den chr.-hist. kiezersbond Marnix zal plaats hebben te Zaandam, Woensdag 20 April, voormiddag 10 uren. Tot de voorstellen en punten van be handeling behooren; Art. li» worde verduidelijkt, door achter «s ch rap ping van art. 168» deze woorden in te lasschen: «onverminderd de mogelijke rechten, in dezer voege dat de aanspraken op «verrekening» door den refa- ter worden beslist.» Zal de Bond opnieuw adresseeren in zake art. 168? Is het het drijven der z. g. Program- politiek, en de ijverige meegaandheid van vele C. G. broeders tot nu toe, niet scha delijk voor 't koninkrijk Gods in 't gemeen, en de C. G. kerk in 't bijzonder Vanwaar komt het, dat de G. C. synodes zelfstandig optreden in zake de poli tiek, en dat de meeste woordvoerders en leiders van het G. G. kiezersvolk de gemengde antirev-,conserv. roomsehe politiek bevorde ren? Heeft de G. G. kerk geen «eigen» beginsel en vaandel, dat op pollitiek terrein gevolgd en verbreid dient te worden? Wat heeft 'larnix te doen in zake de a. s. verkiezing De beteekenis van sociale toestanden en in het bijzonder van de enquête-commissie, voor het Christenvolk in het gemeen, en vo )r de gemeente in het bijzonder. Beroepen te Kortgene, ds. J. M. Conradi te Nisse te Schore en Vlake, ds. F. A. v. Schaik, te Groote-Lindt. Ook de kerkeraad en kerkvoogden van Serooskerke (W.) hebben het synodale juk afgeworpen. De predikant, ds. Ph. Peter, gaat met deze verandering niet mede. Akte examens in Zeeland. Woensdag zijn bij de examens voor on derwijzeres 7 van de 16 candidaten afge wezen. Toegelaten zijn de dames A. M. Brand wijk te Oostburg, J. P. Gaheer te St Maar tensdijk, F. J. Hecke te Terneuzen, C. M. van 't Hof en H. W. Kuijper Boone beide te Tholen, C. A. M. Lij baart te Terneuzen, M. Risseeuw te Schoondijke, A. C. Vermast te Scfaerpenisse en A. L. B. Vorsterman v. Oijen te Aardenburg. Donderdag werden geëxamineerd 8 mann. aspiranten, waarvan er 3 zijn afgewezen. Toegelaten zijn de heeren J. H. Admiraal en J. Boogerd van Middelburg, S. J. de Bruijne van Goes, J. K. Crucq van Arne- muiden en K. J. van Damme van St. Maar tensdijk. 's Huge. In de vergadering van den Raad van State, werd o. a. behandeld het beroep van A. de Kraker Kzn., A.Thielman en H. de Jonge, allen Re Zaamslag, tegen een besluit van gedep. staten van Zeeland, houdende vaststelling van den legger der wegen en voetpaden in die gemeente. De heer Thielman was als belanghebbende aanwezig. TJIOMAS. Op Java, in de residentie Buitenzorg, heeft de hr. De Sturler, een man van den ouden stempel, zijn landgoed Tjiomas.Daar heerschte hij als een despoot, terwijl zijn zoon |en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1