Kerk- en Sclioolnieuws. Kechtszaken. Landbouw, enz. KOLONIËN. Gemengde Berichten. Kind, America en Washington, zijn naai de strandingsplaats vertrokken. Gedurende de maand Maart j. 1. wer den met de stoomschepen der Stoomvaart- Maatschappij «Zeeland» vervoerd 4077 pas sagiers verdeeld als volgt: Van Londen naar Vlissi igen 1894. Van Vlissingen naar Londen '2183. Het goederen-vervoer over die maand be draagt 24G5 ton, namelijk van Londen '297 en naar Londen '2108 ton. Gezamenlijke cijfers wijzen op een weinig vooruitgang in vergelijking met Maart 1886. Ierseke, 4 April 1887. In de gemeente raadszitting van heden waren afwezig de heeren Hartog en Van Oeveren. Onder de ingekomen stukken was er een van GeJ. St., waarbij de regeling der schuldaflossing werd goedgekeurd. De heer C. Lacroix. had bericht, dat hij zijne benoeming als onderw. aan een der openb. scholen aanneemt. Eerst kwam het gewijzigd regiem. Burg Armbest. aan de orde. Bij de behandeling van art. 11 herinnerde de voorz. dat er vroeger discussie geweest was of art. 4 ook van toepassing was op den Secr. penn. van B. A. (Art. 4 luidt: De leden van 'tB. A. mogen middellijk noch onmiddellijk aan le veringen, aanbestedingen of verkoopiugen ten behoeve van 't B. A. deelnemen). Met 3 tegen 2 stemmen (die van de neeren Sinke en Sauer) wordt besloten genoemd art. niet van toepassing te doen zjjnopden Secr.-penn. Aan art. 18 wenscht dhr. Sauer toegevoegd te zien(niet bedeeld worden) /.(j, die niet geregeld de eene of andere kerk bezoeken. Dewijl de voorz. op merkte, dat zoodanige bepaling volgens de Armenwet niet geoorloofd is, werd liet voorstel later aldus geformuleerdBedeelde leden der Ned, Herv, der Chr. Ger. en der Oud Ger. gemeenten zijn verplicht hunne kinderen godsdienstonderwijs te doen geven en ter kerk te gaan. Met kracht kwam dhr. Sinke hier tegen op, op grond, dat men alzoo de armen dwong ter wille van een paar kruimels brood de kerk te bezoeken. Het voorstel werd echter aangenomen (tegen de heeren Schipper en Sinke). Ten slotte werd het gansche aldus gewijzigde Regl. aangenomen, en besloten, dat het 1 Juli a. s. in werking zal treden. Verder was een schrijven ingekomen van den Districts-Schoolopziener, waarin deze den Raad onder het oog brengt, dat nog niet tot schoolvergrooting is besloten, terwijl hem toch bij zijn bezoek in Jan. 11. gebleken was, dat iedere school 40 leerlingen te veel bevatte. De heer Sauer stelt voor school no, 1 op de minst kostbare wijze te vergrooten. De voorz. zegt dat dit ook het voorstel van het Dagel. Bestuur is. In rondvraag gebracht, wordt het met algemeene stemmen aangeno men. Hierna deelt de Voorz. mede, dat in de teekening van het Post- en telegraaf kantoor de door den Minister geëischte ver anderingen gebracht zijn, welke de begroo ting (f5912,50) niet hooger maken. De gewijzigde teekening zal den Ministertoegezon- den worden de Voorzitter zal op spoed aan dringen. Vervolgens wordt de vergadering met gesloten deuren voortgezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Standdaarbuiten, J. Post te Charlois; te Brussel, S. Ulfers te Olde- mark. Bedankt voor Sir Jansland door P. v. Binnendijk, cand. te Anjum. Goes 6 April. Heden herdenkt de heer A. Schipper den dag waarop hij voor 25 jaar ouderling werd der Chr. Evang. gem. Al die jaren was de heer S. een waardig lid der gemeente. Ds. K. Loggers zal D. V. Maandag, 11 April (tweede Paaschdag) dit heuglijke feit bespreken, terwijl des namid dags de gemeente dezen dag feestelijk wenscht te herdenken. in de tweede klasse van discipline wegens aanhoudende vechterijen met een inlandsche vrouw, aan wie de luitenant den toegang tot de kazerne ontzeide. Hierover was de inlander zoo vertoornd, dat hij besloot zich te wreken. De luitenant werd tot comman dant te Siak benoemd en bracht nu zijn afscheidsbezoek in de kazerne. Hij had zijn dienst reeds overgegeven en een en ander huisraad verkocht. De getrolfene laat een weduwe en jeugdige kinderen onverzorgd achter. In het Siaksclie is een afschuwelijke moord gepleegd. Bij de nieuwe houtaan koop van dhr.Bollee zijn verschillende per sonen vermoord gevonden. De lijken wa ren op een afschuwelijke wijze verminkt, blijkbaar om lijfsieraden machtig te worden. Het waren eenige gezinnen samen 5 man nen en 8 vrouwen en kinderen sterk, die met klewanghouwen afgemaakt zijn. Er waren een tiental Maleiers met een. prauw in de nabijheid gezien, die de daad schijnen volvoerd te hebben. Zij zullen wel niet ge pakt kunnen worden, daar zij te gemakke lijk langs de verschillende jiviertjes ontsnap pen kunnen. Talrijk zijn de vijan elijke ontmoe- ingen die Lusschen de Nederlandsehe troe pen en de Atjehneezen plaats hebben. O. a op 10 Febr. werd een van Kota-Pohama uitgezonden hinderlaag aangevallen. Dadelijk onderzocht de kapitein v. Neer waar de aanvallers zaten. Het aanslaan van een hond ontdekte hen. Met de bajonet rukten de onzen op de Atjehneezen aan en doodden er vier, terwijl 3 neergeschoten werden. De vijand sloeg op de vlucht, en verloor toen, dewijl nog eenige kogels hen nage zonden werden nog 7 dooden en 1 gekwetste. Arrondissemts-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zjjn veroordeeld wegens beleediging va til beambte D. de J. 21 j., aschkoopman Maldegem (België) tot f 10 b. s. 10 d. h. wegens diefstal: D. de R. 30 j., Wachtebeeke (België) tot 1 maand gev. J. v. d. V. 12 j., Terneuzen tot 14 d. gev. L. de R. 28 j., schoenmaker Vlissingen tot 3 maanden gev. wegens wederspannigheid: J. W. 21 j., dijkwerker, Westkapelle tot 7 d. gev. wegens bedelarij: P. I. 2'2 j., sjou wer Vlissingen, gedetineerd, tot 3 d. h. en plaatsing in een rijkswerkinrichting gedu rende 3 jaren. Allen in de kosten. Van rechtsvervolging ontslagen P. A. B. 38 j., landbouwer Axel, beklaagd van het niet voldoen aan eene vordering door eene beambte gedaan tot het verleenen van ad- sistentie, om een persoon te arresteeren en door die weigering de arrestatie te hebben verijdeld. Uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen wordt gemeld, dat de uitgifte van land voor de teelt van suikerpeëen dit jaar die van het vorige overtreft. Men contracteert in deze streken voor f 10 per 1000 K., benevens een voorschot van f105 per H. of 100 fr. per gemet. Ook de aanplant van aardappelen over treft dien des vorigen jaars. Honderden gemeten lands zijn reeds beplant. Men kan echter wel,aannemen dat verscheidene gemeten bevroren zijn en dus overgeplant moeten worden. De aardappelen van het vorige jaargelden f2,20 a f 2,50 per H. naarkwaliteit De voorraad ir echter niet groot meer. Omtrent den veestapel wordt gemeldt, dat deze gezond is, de prijzen van het puike slachtvee stationair blijven en die van het mindere vee nog steeds dolende zijn; de vette varkens blijven vast in prijs. taak met een rede waarin hij zijue beste wenschen voor Middelburg uitsprak. Hij werd beantwoord door den oudsten wethou der, dhr. Ermerins. Uit deze rede nemen wij het volgende uit de Middelburgsche Courant, wijl daarin zoo naar waarheid de toestand van onze gemeente geteekend is. «Voor jaren, mijnheer de burgemeester, was de verwachting omtrent de toekomst van Middelburg hoog gespannen. Schering en inslag van de toen gehouden gesprekken was«zijn wij maar eans aangesloten aan het Europeesch spoorwegnet, is het kanaal maar gegraven, handel, nijverheid, vertier, die zouden niet uitblijven,» maar zooals het meer gaat, men heeft kasteelen in de lucht gebouwd, want gee ie kasteelen, maar slechts een paar wouingeu zijn aan de Loskade verrezen; al die verwachtingen omtrent de vlucht, die handel en nijverheid zouden nemen, daarvan is niets verwezenlijkt. «En toch heeft men het niet onbeproefd gelaten om mede te werkeu tot verfraaiing en ontwikkeling der gemeente. «Een ondernemende firma zette aan den Stationsweg eenige zeer groote gebouwen, maar ze zijn eigenlijk van bestemming ver anderd. «De gemeente bouwde een brug over de binnenhaven om het gemakkelijk verkeer te bevorderen en toen beweerd werd, dat als complement van alle werken er hier be hoefte bestond aan een groot droogdok, we derom offerde de gemeente tienduizenden om daartoe me ie te werkenmaar in weer wil daarvan bleven toch handel scheepvaart beweging, bedrijvigheid kwijnende en dit is geen verhaal van mij, men kan dit ook lezen in de verslagen van de kamer van koophandel en die van het armbestuur. «Wij zijn dus aan het spoorwegnet aan gesloten, hebben een prachtig door het rijk gegraven kanaal, maar waaraan wij succes sievelijk nog f420.000 moeten bijdragen; wij hebben een droogdok, aan de eene z\jde van het kanaal een uitgebreid bouw terrein, aan de overzij eenige hectaren grond voor industrieele doeleinden aan spoor- en waterweg uitnemend gelegen, maar kunnen deze bezittingen nu van lieverlee gaan beschouwen wel als zeer soliede maar toch bijkans als doode kapitalen. «Aan dit alles is niets te veranderen wij zullen maar betere tijden moeten af wachten, maar als men weet, dat het belastbaar vermogen door vertrek en over lijden hier in de laatste jaren zeer is achteruit gegaanals men weet, dat het inkomen van sommigen geleden heeft, 't zij door conversies, 't zij door veel verlaagde pachten, 'tzij door lage roebelkoersen of belasting op vreemde coupons, of door al die zaken te zamen: als men weet, dat zij die met scheeptimmerwerven, zeilmakerijen, touwslagerijen, kortom allen, die met scheepvaart in betrekking staan, steen en been klagenals men weet dat andere ambachtslui niet juichen over het vele werk en de sjouwerlieden al zeer weinig hebben uit te voeren, dan, mijnheel" de voorzitter, komen er lastige vraagstukken als b. v. de medische autoriteiten, de hygiënisten allen in het vuur komen en met argumenten aantoonen. dat eene duinwaterleiding voor den gezondstoestand hier schier onontbeerlijk is, want men heeft ons regen- en putwater in alle wijken onderzocht en veel is lood houdend en schadelijk voor de gezondheid bevonden. Zulke beweringen moeten ons wel schrik op het lijf jagen.» Tot zoover de heer Ermerins. Niemand zal beweren dat dhr. Ermerins geen waarheid gesproken heeft. Moge de nieuwe burgemeester, bekrachtigd voor zijne taak, ervaren dat Middelburg terugkeere tot de vreeze des Heeren, tot de gerechtig heid die een volk verhoogt, en daardoor tot den eenigen weg naar ware welvaart! In de buitengewone vergadering der Provinciale Staten van Zeeland, heden mid dag ten één ure gehouden ter voorziening in de vacature van een lid der Eerste Ka mer der Staten Generaal opengevallen door het overlijden vaD den heer C. J. Pické, werd in diens plaats gekozen Jhr. Mr. Roëll, oud-lid der Tweede Kamer, te 's Gravenhage met 26 stemmen; terwijl op den heer J. W. Vader te Corgene werden uitgebracht 6 stemmen, dhr. Graaf van Lijnden, J. A. Tak en V. d. Linde verkregen ieder één stem terwij! een blanco biljet was ingeleverd. Tot lid van Ged. Staten werd in dezelfde vergadering gekozen dhr. Mr. M. A. Ber denis van Berlekom met 23 stommenter wijl op dhr. M. Mazure 3, v. Waesberge Janssen 2, Graaf v. Lijnden 2, C. J. J. A. v. Teijlingen, J. M. Carnebeek en Henne- quin ieder één stem werd uitgebracht. 2 blanco. Op den wensch van de leden bezuiden de Westerschelde schijnt dus niet gelet te zijn. De heer Jhr. H. C. van der Wijck te 's Gravenhage, oud-lid in den raad van Ne- derlandsch Indië, heeft aan de Amsterdam mers een brief geschreven, waarin o. a. staat: «Kan het fiere Amsterdam, dat Thor- becke een standbeeld heeft opgericht, het geduldig aanzien hoe op het Binnenhof met zijn werk de spot is gedreven; hoe met de grondwetsherziening in het open baar de draak is gestoken Kunt gij het niet? Welaan verhef dan bij 's Konings komst luide uw stem, opdat de beide Kamers der Staten-Generaal, die sedert jaren de liberale eer in onderdanige gezagsaanbid ding geschonden en den liberalen naam geschandvlekt hebben, ontbonden worden en een ander bewind het bestuur aan vaarde.» Als meer geschiedde, heeft de heer v. d. W. ook ditmaal zeker aan een doovemans- deur geklopt. Men lette wel op, deze heer v. d. Wijck is niet rooinsch of antirevolutionair maar beslist liberaal! De oorlog met Atjeh is de bodemlooze put, waarin, helaas! meer nog dan Neder landsehe tonnen gouds, waarin zelfs fatsoen en eergevoel van natie en regeering dreigen weg te zinken. Of hoe anders mag het heeten, sinds de minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat men, bij de werving voor Oost-Indië, niet meer zoo nauw be hoeft te lettenWat in Nederland niet deugen wilde, heette eertijds nog goed ge noeg voor de Oost, gelijk ondeugende jon gens de geschiktste exemplaren waren voor kazerne en oorlogschipMaar daarover kon men niet klagen, wijl de regeering derge lijke ongerijmdheden niet zichtbaar in de hand werkte! Thans echter, nu, volgens ooggetuigen, het Neclerlandsch-Indische leger al meer ontzedelijkt werd door allerlei buitenlandsch gespuis, dat onze gelederen in den «heili gen» krijg tegen mahomedaanschen slaven handel komt versterken, nu komt de mi nister, als het ware om in te stemmen met deze billijke klacht, aan de verschillende militaire hoofden in ons land vertellen dat zij, die «niet in alle opzichten diepgevallen» of onverbeterlijk zijn, kunnen worden aan genomen. Voorts die met rood paspoort, dus wegens slecht gedrag, uit den dienst ontslagen zijn die herhaaldelijk gestraft zijn wegens over treding der drankwetdus dronken lappen, mogen ook nog voor lndië teekenen. Voorts ook personen die maar een klein lichaams gebrek hebben. Mocht het blijken waar te zijn, waar aan wij voorloopig twijfelen, al staat het in Ue Nieuwe Rotterdamsche Courant, dan zullen wij veilig kunnen vreezen dat wij in zake den onrechtvaardigen Atjeh-oorlog aan het begin van het einde zjjn. Nederland speelt hier zijn laatsten, helaas zijn slecbt- sten troef uit Een door berri-berri verzwakt leger waarin nog zoo vele door onzedelijkheid ontzenuwde elementen voorkomen, nieuw bloed en nieuw leven te willen instorten in den vorm van onverbeterlijken en diep gevallenen, afgezonden door niemand minder dan den minister van oorlog, zulk een leger heeft niets meer te hopen. Als alle kwalen uit de Pandoradoos over hem zijn uitgestort, blijft de hoop op den bodem liggen. Hier is echter een doos, die helaas met hoop en al kan worden wegge worpen, tenzij het gevaar van het ministri- eel schrijven, voor ons Nederlandsch-Indisch jeger, nog mocht worden afgewend 1 Donderdag a. s. zal de staats-com- missie voor het onderzoek naar de middelen tot verbetering van landbouwtoestanden, te 's Hage weer een vergadering houden. Vlissingen. Heden ochtend ten 5 ure heeft het stoomschip «Engeland», de tweede der voor den dagdienst van de StoomvaartMaatschappij «Zeeland» te Govan gebouwde booten, zijne proefreis onderno men. De «Willem, Prins van Oranje», kapt. Lucas, die te Middelburg gedokt heeft, kon halen morgen tengevolge van 't storm achtige weder niet naar Vlissingen worden gesleept. Vlissingen. Op de zoogenaamde Paarde- markt zit een schoener omhoog. De naam van het schip is nog niet bekend, doch men vermoedt dat het een duitsch schip is, geladen met hout. De positie, waarin het schip verkeert, is zeer hachelijk en gegronde reden bestaat voor de vrees, dat het schip weldra verloren is. De sleepbooten President Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Oud-Beierland de heer C. Staal Fz. thans te Aalten. (St). Utrecht 4 April, Heden werd door den candidaat in de theologie J. C. G. Go- bius du Sart, met goed gevolg het kerke lijk voorbereidend examen afgelegd. De eerste luitenant Berg, militair com mandant te Seroeway, is afs slachtoffer van wraakzucht gevallen. Toen hij in de voor galerij stond der inlandsche kazerne loste de inlandsche fuselier Djaja op 10 pas afstand een schot op hem dat zijn onmiddellijken dood tengevolge had. De moordenaar was Goes. 6 Apr. Woeste schooljongens wa ren gisteren op de veemarkt weder oor zaak dat een koe zich aan haar geleider onttrok en het op een loopen zette. Zij wierp de afheining van een stoep omver waarbij het dier den linkerhoren brak en hevig bloedde. Het werd in de volgende straat gevat. Enkele menschen waren omverge worpen, doch kwamen met den schrik vrij Voor eenige dagen schoot een schip per uit Wemeldinge inden Wilhelminapol- der een haas, waarop iemand, die dit ge zien had, hem toeriepOnthoud je dag De strooper spande daarop de beide hanen van zijn geweer,, terwijl hij zeideAls je mjj verraadt, schiet ik je dood Ihij liet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2