r 's Misdoek, CHRIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 18 87. 31 Kerkstraat, 1887. No. 55. Donderdag 7 April. Eerste Jaargang. e direct ver- -MEIJLER. ilsters. GOES. L no 6 7 MARCARETHA. rij- en Koeharen itte en Crêrne e keuze: ues-Manteleftes. PAKJES rijscourant gratis.) TDIENST VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Buitenland. Binnenland. 3TDIENST irg en Zierikzee. zee Spoorweg Goes il. Van Zierikzee Dinsd. 5 's mor 7,30 6 7,30 Woen Dond. 7 Vrijd. 8 Zat. 9 Zond. 10 Maan. 11 Dinsd. 12 6,— 6,30 10,- 7,30 7,30 7- Middelburg en iam. •ek in April. Van Middelb. naar ïtotterd. Van Rotterd. naar Middelb. 0 v. 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 DU ZOUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Leest eens onderstaande, dat wij met in stemming uit de Standaard overnemen. Berri-berri. Weer booze tijding uit onze Indiën. Nog altijd schommelt de kruik en wie gelt her- en derwaarts op de kabbelende wateren. Maar, eilieve, zou die kruik te langen leste niet wel eens tegen een ongelegen Duukdalt stooten kunnenbreken in dien stooten zinken o, De Liberalisten hebben een zoo zware schuld tegenover het vaderland te verant woorden. Zij zijn het, die nu twintig jaren lang het land bestuurden, en nog twintig jaren dia daarachter liggen, de richting 'aangaven, ook als zij zeiven niet stuurden. En wat is thans onze VlootWat is onze Defensie te land! Wat is de toestand onzer Finantiën! Hoe klaagt het Volk niet! En bij dat alles komt dan nog de stem des bloeds uit Atjeh. En de ontbinding der Javaansche maat schappij En do toenemende onrust op de buiten bezittingen En de inzinking van ons Indisch leger Maar wat zou dat alles? Zoo lang de" heeren, al keuvelend, ke gelen en kaatsen kunnen om de Grond wetsrevisie, en Heemskerk voor hen als zetbaas bljjft spelen, wat gaat onzen Libe ralisten deze toenemende nood van het vaderland dan aan! Ze vertellen u in Middelburg, dat hun candidaat eens een sommetje voor een orgel in een dorpskerk heeft gegeven, en stooten Keuchenius, den man van Indië, er uit, om Arie Smit en Buteui naar het Binnenhof te sturen. En Arie Smit laat Indië Indië, en Bu- teux laat de vloot de vloot. Maar inmiddels bleven de Liberalisten heer en meester, V Onze strijd tegen het liberalisme, gerechtvaardigd. Nog altijd wordt J het door [vele Protes. FEUILLETON. i. David van Dam was een knappe, eerlijke Israëliet, een braaf burger en een edel mensch. Twaalf jaren slechts was hij met z(jne lieve Ruth in den echt verbonden geweest; zjj was henengegaan en liet hem zonder kinderen achter. David was toen reeds een man van vijf en veertig jaren, en het denkbeeld van nieuwe banden te sluiten wilde er niet bij hem in; ook was met den dood zjjner vrouw zijn gezellig huiselijk verkeer niet geheel verdwenen. Zijne schoonouders woonden bij hem in; en daar zij geene kinderen hadden, hielden zij innig veel van David, die zich van zijnen kant evenzeer aan hen verbonden gevoelde. Het gelaat der oude Edith helderde altijd op, als haar schoonzoon binnen kwam; en Levi Cohen, zijn schoon vader, verliet zijn stil studeervertrek, zoodra hij zijn zoon van het kantoor of de beurs hoorde komen, om de laatste nieuwstijdingen van hem te vernemen. Behalve deze twee oude lieden woonde tanten voorgesteld alsof wij gemeene zaak maken met de Roomschen en ons daardoor den haat en den tegenstand der liberalen hebben berokkend. Men beweert, dat de Roomschen alleen met ons medegaan om hun doel, de uitbrei ding van de heerschappij hunner kerk, te bereiken en dat wij hen daarin zijdelings steunen. De stemming op den lOn Maart over de inlassching der woorden «bij de gra tie Gods» heeft echter voldingend bewezen, dat ook de Roomschen uit beginsel het li beralisme bestrijden en met ons erkennen, dat zij noch in den volkswil, noch in de wet, maar alleen in God* de bron van het gezag vinden en mitsdien eenerzijds het beginsel der vnlkssouvereiniteit verwerpen en anderzijds de souvereiniteit van Oranje eeren. Drieenveertig zoogenaamd Protestantsche Afgevaardigden, bijna allen leden van het NederE Herv. Kerkgenootschap, hebben zich op dien noodlottigen dag openlijk verklaard tegen het eeren van de Majesteit van den Koning der koningen bij de afkondiging onzer Wetten. Is het dan wonder dat Rome's invloed vermeerdert naarmate de Protestanten hunne beginselen verloochenen Een Protestantisme, dat de Souvereiniteit Gods loochent, heeft geenj recht van bestaan. Het delft zijn eigen graf. P. Nb. Rusland. Dat er weer een aanslag op het leven van den Gzaar gepleegd is, werd tegengesproken. Maar nu gelooft men het weer, daar de Russische politie zorgvuldig alle berichten over den aanslag terughoudt. Eén ding is zeker. Men is in Rusland niet gerust. Er wordt streng toezicht gehouden over hetgeen ingevoerd wordt. Dezer dagen bestelde iemand uit St. Petersburg, in het buitenland voor zijn vriend, een herbergier, een nieuwen biljartbal. Eenige dagen daarna moest hij bij de douane komen en werd hem gevraagd wat er in dat pakje zat. «Een biljartbal», was het antwoord. «Dat kunt ge begrijpen, het is een dynamietbom.» En mi i' m—si er nog eene oude nicht van Edith in huis, met eene dochter, die zelve ook reeds weduwe was en een zoon had, een jong dokter, die van tijd tot tijd met vrouw en kinderen den kring in Davids gastvrije woning nog kwam vergrooten. Een joodsch, en eeu christen-dienstmeisje voor het sabbathswerk, maakten, met de gewezene min van den dokter, het dienend personeel van het gezin uit en deden om strijd haar best om het huis zoo schoon te houden als de vuile Amsterdamsche straten, inzonderheid die van de jodenbuurt, zulks toelieten. De dood had slechts voor eene korte poos afscheid genomen in het huis van David; vijf jaren na zijne vrouw overleed de oude nicht, wier dochter toen weldra Davids huis verliet om bij haren zoon te gaan inwonen, en David hield alzoo alleen zijn schoonouders tot gezelschap over. Hoe lief had hij deze tweemet welk eene zorg omringde hij hen. Het was alsof hij door allerlei voorkomendhedeu het den ouden lieden gemakkelijk maken en hun leven rekken wilde. Ging de oude vrouw 's avonds naar boven, dan moest Marga. de man werd in hechtenis genomen, naar het politiebureau gebracht en eerst des avonds toen het pakje door de politie geo pend en de aanwezigheid van «slechts een biljartbal» geconstateerd was, ontslagen. Men vertrouwde hem echter nog niet, en hield zijn pas in, terwijl de bal op het bureau in bewaring bleet. Dit is een klein staaltje, dat met vele anderen zou te vermeerderen zijn, van den gejaagden toe stand waarin Keizerlijk Huis en Keizerlijke Ambtenaren, en niet ten onrechte, door de te gebeuren dingen gehracht zijn. Engeland. De voorstanders van «recht voor Ierland» in het lagerhuis zijn door den voorzitter miskend, toen "deze bjj de eerste lezing der dwangwet door de conservatieve meerderheid voorgesteld, onverwacht het debat sloot waar loor niemand minder dan Gladstone verhinderd werd, zijn stem tegen de wet te doen hooren. Als protest tegen deze schending der politieke beleefdheid ging de liberale partij, gevolgd door de Ieren, de zaal uit. De leiders der partij brachten door deze daad het terrein der Ierland- verdediging over naar de publieke markt. Een monsterbijeenkomst wordt voorbereid tegen aanstaanden Maandag. Spanje. Ook hier is het verre van rus tig. Niet omdat in de vergaderzaal der Spaansche Kamer en terwijl deze bijeen was, Zaterdag een bom met brandende lont achter een der toegangsdeuren gevonden werd en des nachts daarop een bom op een der trappen van het ministerie ontplofte. Maar om de par tijzucht die de grootste mannen des lands verdeelt. Ook de toekomst van Spanje, welks koning een kind is, blijft donker. Bulgarije. In dat land blijft spanning heerschen. Ondanks alle pogingen van het voorloopig bewind om de bevolking tot kalmte te stemmen, neemt de opgewonden heid en geestdrift voor den oud-vorst Alexander die heden verjaart, schrikbarend toe. Toch is ook al deze geestdrift nutteloos, dewijl de Russen nog altijd met bezetting dreigen en vorst Alexander volstandig weigert, naar zijn oude land terug te keeren. retha, het christendienstmeisje metj de kaars vooruit, en David droeg de oude moeder bijkans de trappen op. Moeder werd dan boven in den gemakkelijken leuningstoel geplaatst. Margaretha kleedde haar lang zaam uit en lag weldra voor haar op de knieën, om de oude stramme beenen zoo lang te wrijven, tot zij lenig genoeg waren om in bed te kunnen stappen. Zij plaatste alles voor het bed, wat de oude lieden noodig konden hebben en vroeg eiken avond, na beiden goeden nacht gewenscht te hebben, of zij haar toch vooral zouden roepen, wanneer zij het een of ander be hoefden. Alle avonden beloofde Edith haar dit stellig. «Ga maar gerust slapen, Griet lief!» zeide zij dan, «God zegene u, mijn kinden het was Margaretha, of hare moeder dan den zegen over haar uitgespro ken had. En geen wonder dat het zoo was. Als een meisje van veertien jaren was zij in het huis van David gekomen. De oude Edith had haar alles laten leeren, wat zij m den dienstbaren stand van noode had. Margaretha was nu omtrent dertig jaren oud en met veel liefde aan de oude mevrouw gehecht. Niemand mocht haar Te Goes zijn als tegenschatters bij de belastingen benoemd de hh. W. de Beste, W. F. van Riet, P. Buitendijk en M. D. Dekker. !'f.De heer Joh. Fransen van de Putte te Goes is benoemd tot commissaris van de Amsterdamsche hypotheekbank. Men schrijft ons uit WalcherenDe werkzaamheden aan den dijk bij de Zuid- watering, die bijna heel den winter aan dijkwerkers en arbeiders brood verschaft hebben, zijn verleden Zaterdag geëindigd. Zeventig scheepsladingen steen waren noo dig om de nagenoeg onpeilbare diepte tegen den dijk te vullen, zoodat op dit punt voor den watervijand vooreerst geene vrees bestaat. De jongste storm had nog eenig nadeel, hoewel van geringe beteekenis, aangebracht aan het dijk- en kramwerk, doch na ver loop van tien dagen was ook deze storm schade weder hersteld. Bij de inwijding van den stoomtram Breskens—Maldegem in deze maand, zullen vele hooggeplaatste genoodigden tegenwoor dig zijn, o. a. Nederl. en Belgische ministers de commissaris des konings en de gouverneur van Oost-Vlaanderen. De heer J. K. Boeije te Zierikzee heeft, ontslag gevraagd als ontvanger der registra tie en successie aldaar. Sedert 35 jaar was hij algemeen bemind om zijne hulpvaar digheid. Een rij kstelegraafkantoor met telefoon dienst is te Oosterland geopend. Het Utrechtsch Dagblad is er mede op 1 April ingeloopen, door te melden dat dhr Keuchenius ontslag zal nemen als lid der Tweede Kamer. De Standaard spreekt dit bericht tegen. De heer Keuchenius heeft er zelfs niet aan gedacht heen te gaan. Middelburg 5 April. Er wapen heden middag vele belangstellenden cm de instal-^ Iatie van den nieuwen burgemeester, jhr. mr. L. Schorer in den gemeenteraad bij te wonen. De burgemeester annvaardde zijne dan ook oppassen, toen zij na den dood van haren man ook bedlegerig werd. Nachten dag tobde Margaretha met haar, en de stervende blikken der oude vrouw dankten het meisje nog voor hare trouwe hulp, na dat zij van haren schoonzoon reeds afscheid had genomen, toen beiden aan hare veege sponde stonden te weenen. Margaretha was christen, zooals er velen zijn. Christen, omdat hare ouders het ge weest waren; waren deze Joodsch geweest, zij zou Joodsch gebleven zijn. Hare stelling, zoo zij er al eene had, was die van velen «Zoo iemand maar braaf oppast, kan hg gelooven wat hij wil.» Een afvallige was in haar oog het verfoeielijkste schepsel, dat er bestond. De] Joden, waar Margaretha diende, waren beste menschen. Zjj lieten haar haren godsdienst waarnemen, gaven haar 's Zondags een kerkbeurt en lieten haar zelfs toe op achttienjarigen leeftijd hare christelijke belijdenis af te leggen, tot be schaming van vele christenen, die daartoe nog niet eens hunnen dienstboden gelegen heid gaven. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1