Kerk- eu Schoolnieuws. KOLOMEN. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Wethouder antwoordde dat ze zachtjes vorderden De heer Philipse zeide daarna tegen dhr. de Jagerdat zijt gij gewoon, dat is ook een paar jaar geleden gebleken bij de benoeming van een doktereerst werd er f 200 betaald aan advertentiekosten op een tractement van f1400 zonder gevolg, totdat de burgerij zich er mede begon te bemoeien en de raad omkeerdetoen was er spoedig een op f800 jaarwedde op wien de gemeente reden heeft trotsch te zijn. De heer Jacob zegt dat de raad door B. en W. werd miskend en door dit college wordt gehandeld of er geen raad is, dit is ook gebleken bij de vacature van een tele- phoonhouder. Vorige vegadering deelde de oorzitter mede dat B. en W. een telepho nist benoemd en bereids den Minister daar mede in kennis gesteld hadden, met voor bijgaan van den Raad: dit kan zoo niet blijven. De heer Philipse het wachten en tegen werken moede wordende, stelt voor: heden over te gaan tot het benoemen van een Secretaris desnoods zonder aanbeveling. Dit voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen de laatste van de beide wethou- houders. De heer Kallemein bleef buiten stemming. Ook van dit besluit zal de voorzitter ver nietiging vragen. Zooals bekend is dagteekent de vacature van af 21 Februari en loopt hei schijnbaar onderzoek over slechts 3 sollicitanten buiten de gemeente. Dat B. en VV. in zes weken tijds daarmede niet klaar zijn pleit wel voor een juist onderzoek Zoodoende kon het publiek én de meer derheid van den Raad voor de zooveelste maal onvoldaan huiswaarts keeren. Oost- en West-Souburg, 2 April '87. In de Gemeenteraadszitting van heden werden behandeld, de ingekomen stukken der solli citanten naar de betrekking van Hoofd der Openbare school op een jaarwedde van f850. 12 sollicitanten hadden zich aangemeld. (frijpskerke. Ook uit deze gemeente zal een adres worden verzonden in zake vaccine- dwang. Het was reeds heden voorzien van 166 handteekeningen. Brouwershaven. Nu de par tic. telegraaf- maatschappij haar onderneming alhier aan het rijk heeft overgedaan, zullen post ^sn telegrafie onder één hoofd worden gebracht. Met 1 April 11. heeft men het, daartoe net ingerichte, gebouw voor het eerst gebruikt. Terneuzen. De heer Limonard, sedert 1 Mei 1879 sluismeester aan de WestsluH herdacht Vrijdag zijn 60 jarige loopbaan in 's rijks dienst. Hij was 1 April 1829 te Vlissingen als zeilmakersleerling op de Mari newerf zijn loopbaan begonnen. Heden werd de dienst voor het goe deren-vervoerder tram op het traject Bergen-op-ZoomBelgische grens geopend^ Men schrijft uit Aardenburg aan de M. C. omtrent den stoomtram Breskens- Maldeghem onder meerDe heeren Heuff directeur der maatschappij, Gerritsen, gede legeerd commissaris, en Schotel, ingenieur, maakten dezer dagen een proefrit ten einde na te gaan in hoever de manier, waarop de verwarming der rijtuigen plaats heeft, aan de verwachting beantwoordt. De uitslag was in alle opzichten bevredigend. De wijze van verwarmen is geheel nieuw en wordt, naar mén ons heeft verzekerd, tot heden in Nederland nog op geen enkele spoorweg- of tramlijn toegepast. Zij geschiedt door middel van stoom welke, met een drukking van twee atmospheeren, van uit de locomo tief onder de rijtuigen wordt aangebracht. De verbinding tuschen de verschillende rijtui gen heeft plaats door middel van gutta percha buizen. Axel, 1 April. De WelEd. Heer A. de Fouw, geneesheer alhier, mocht heden 'tgroote voorrecht genieten, dat hij 40 jaren in onze plaats de lijdenden had mogen bijstaan. Dat ZEd. alhier zeer geacht en bemind wordt en de gemeente daarom met hem op dezen dag in zijne vreugde deelde, bleek uit de vlaggen, die ter zijner eere uit bijna alle woningen wapperden; boven dien hadden eenige gedienstige jonge doch ters eene eerepoort voer zijne woning doen verrijzen, waarop het volgende ongekunstelde rijmpje stond Hulde van de Axelaren Aan den Edelen Heer de Fouw, Die een tal van 40 jaren Heeft gediend met lust en trouw. Met een dankbaar blij gemoed, Brengen we U deez' vreugdegroet. Leef gelukkig en tevree Tot uw gouden jubilé. Daar de gemeente veel aan ZEd. verplicht is, had de Raad besloten hem uit naam der gemeente een souvenir aan te bieden, en wel een mahoniehouten schrijf bureau, die in den voormiddag aan zijne woning gebracht werd, terwijl de Gemeenteraad hem ten zijnen huize bij monde van uen Burgemeester Jhr. Quarles van Ufford met dit heuglijk feit complimenteerde. En waar de Raad zoo schoon was voor gegaan, lieten vele ingezetenen niet na hem hun achting op allerhande wijze te open baren. Niet 't minst betoonden de armen en minvermogenden, die hem om zijn edel karakter en zijne onvolprezen hulpvaardig heid om 't zeerst achten, hunne toegene genheid. 's Avonds bracht nog het jeugdig fanfaren-gezelschap den jubelaris een serenade waardoor op onze stille straten tot laat in den avond een ongekende drukte en feest vreugde heerschten. Moge 'tzjjn Edele nog vele jaren gegund zijn in onze gemeente zijne diensten aan de kranken te bewijzen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rottevalle, J. R. v. Eerde te St. Anna ter Muiden. Bedankt voor Tholen, door F. J. Ringeling, te Krimpen a/d Lekvoor Kats door E. Loen, te Grijpskerke. Naar men verneemt heeft de kerkeraad van Vrouwepolder het juk der synode afgeworpen. Een commissie uit het classicaal bestuur en de consulent brachten Vrijdag aldaar een bezoek. De sleutels, boekenenz. werden door den doleerenden kerkeraad aan den eenigen niet-doleerenden kerkvoogd dhr. Walraven afgegeven. Alles bleef tot heden rustig. (Gisterenmidd. trad ds. Peter van Serooskerken, consulent, voor de trouw geblevenen in 't kerkgebouw op. De doleerenden bielden tweemalen leeskerk in een schuur, die beide malen goed gevuld was. De Kerkeraad der N. H. G. te Middel burg zal aan 'tcla;sicaal bestuur uitstel vragen van het beroepen van 2 predikanten, vacature Klaarhamer en Herfkens. Te Batavia wordt een school geopend waaraan Chineezen gelegenheid zal worden gegeven zich in de Hollandsche en Engelsche taal te bekwamen. In de Lampongsche districten heeft men weer veel last van tijgers. Op klaarlichten dag werden een geit en een sapi-kalf geroofd. In Januari werden 6 koningstijgers gedood. Uit Atjeh wordt aan de Javabode gemeld Reeds langen tijd hadden onze posten in de Noord-Oosterlinie te lijden van een voort durende beschieting en werd tevens de telefoonleiding tusschen de posten Kota Pohama en Lampong herhaaldelijk vernield. In den nacht van den 9n Febr. was dit vooral in erge mate het geval geweest, de draad was over een lengte van zeven- of achthonderd meters afgesneden, terwijl de palen tegen den grond waren geworpen. De poging om de daders dier bedrijven te straffen, heeft een zeer gunstig resultaat gehad. De daartoe onder commando van den kapitein De Neer uitgerukte patrouille slaagde er in een vijandeiijae bende, die zich op den verbindingsweg tusschen Lampong en Pekan Kroeug Kjoet genesteld had, te overvallen en na een kort doch scherp ge vecht met groot verlies uit elkandei te jagenzoodat de Atjehers die buurt voorloopig wel met rust zullen laten. De houding onzer troepen bij die ge legenheid verdient allen lof. De spits, onder commando van den 2n luitenant van Bene- kom, schroomde niet tot een bajonetaanval over te gaan op den vijand, wiens getal sterkte in het duister niet te schatten was. Een wetsontwerp tot aanleg van een staatsspoorweg naar de Ombilienkolenvelden, wordt bij de Tweede Kamer ingewacht Ter terechtzitting der Arrondissement- Rechtbank te Middelburg van Vrijdag werd behandeld de zaak tegen J. M. oud 53 jaar havenmeester te Krabbendijke, beschuldigd dat hij in 1885 te Krabbendijke, als ha venmeester belast met het ontvangen van het havengeld ten behoeve dier gemeente, in welke hoedanigheid door hem borgtocht was gesteld van f 100, heeft ontvangen voor verschuldigd havengeld in: le Juni van Cornelis De Bakker, schipper te Hansweerd, op 3 verschillende tijdstippen, 2 maal 40 cent en eenmaal 20 cent; 2e op 18 Juli van P'trus Vaal, schipper te Osser.isse, eene som van f 11,68® welks gelden door hem niet ziju verantwoord maar ten eigen bate aangewend en alzoo verduisterd Als verdediger trad op mr. J Boude wij me die vrijspraak pleitte o. a. op grond van tien te grooten dienstijver van sommige beschul digers, die aan persoonlijke vijandschap doet denken. Het O. M. eiselite zes maanden. Naar de N. R. C. verneemt, is eene te Goes woonachtige modiste die 1!. Zondag uit Gouda naar, Rotterdam per rijnspoor vertrok, zonder dat zij het bemerkte, be roofd van een grauw papier, inhoudende f650 aan Duitsch bankpapier. Zaterdagmorgen had de heer dr. G. van Nisse, die te 's Heer Abtskerke een patient had bezocht, het ongeluk door het tekort draaien van eetien hoek, met zijn, rijtuig onver te vallen, waardoor de heer G. zich aan zijn been heeft bezeerd en aan het rijtuig geen andere schade is geweest dan dat er vier glazen zijn ge woken. Donderdag zal te Middelburg de derde tentoonstelling van schilderijen in het nieuwe gebouw in het Schuttershof «de Edele Handboog» plechtig geopend worden. Met 1 Mei a. s. zal in den dienst der pro\booten op de Wester-Schelde eene belangrijke wijziging gebracht worden. Be halve de gewone afvaarten zal gedurende den zomer nog eene reisgelegenheid geopend worden van Terneuzen naar Vlissingen des namiddags te 5 uren en van Vlissingen naar Terneuzen 's avonds te 7 uren. Van 26 Maart tot 1 April zijn te Vlissingen uit fjueenboro met de mailbooten aangekomen 515 en daarheen vertrokken 579 passagiers. Te Vlissingen is Zaterdag binnenge komen het schroefstoomschip Van Speijk, onder bevel van den kapiiein ter zee Jhr. Roëll, met bestemming van Nieuwediep naar Oost-Indiö. De Nederl. stoombooten Mercurius en Minerva vertrokken Vrijdag namiddag van hier naar Londen (Deptford) met ruim 3800 schapen. Men moet voornemens zijn voortaan van Londen vrachtgoederen, zoo als wol enz. mede te nemen. De Engeland, 2e nieuwe mailboot der maatschappij Zeeland kwam Zaterdag mor gen te 9 uur te Vlissingen aan. Zij maakte de reis van Greenock naar hier in 50 uren. In de Vendoine (zie ons vorig nom- ïner) is geen lading gevonden. Wel veel gaten, bewijs dat al verscheidene schepen op dit wrak gestooten hadden. Een ongeval dat goed afliep, had Vrijdagavond in de buitenhaven te Vlissin gen plaats. Een tweetal groote ijzeren kis ten, waarop de in die haven liggende aan- legpontcn drijft, zou met behulp van een voor malige Scheveniugsche bom naar het dok worden overgebracht. Aan iedere zijde van bedoelde bom was eene der kisten gesjord en zeo werd het geheel gesleept door de pennyboot Eng. Alles ging goed tot voor de schutsluizen, waar onverwacht een der stalen trossen, waarmede de kisten ^tiie bijna vol water waren gepompt om ze van onder den pon ton te kunnen halen) sprong en liet eene. ijzeren gevaarte na het andere de diepte inging. De zich er op bevindende werk lieden hadden net nog den tijd op de bom over te springen. De beide gevaarten wer den leeggepompt, waardoor zij van zelve kwam bovendrijven en zonder verder on geval naar hare bestemming werden over gebracht. Jl. Woensdag middag werd te Middel burg per tram, geboeid naar Vlissingen overgebracht, onder geleide van rijksveld wachters, een soldaat der 1ste Cathagorie uit de klas der discipline aldaar, die zich zonder verlof had verwijderd, maar al zeer spoedig weer in de handen zijner superieuren gesteld werd. Ter Neuzen. Zaterdagmiddag is alhier de stoomboot Gwendoline vastgeloopen. De hulp van de Vlissingsche stoomboot werd onnoo- dig geacht. Het schip was komende van Middlesbro, bestemd voor Ter Neuzen en beladen met ijzer. Uit Groede meldt men ons dat de pok ziekte alhier onder de schapen jis uitgebroken. De districts-veearts dhr. Zwartz heeft de ziekte geconstateerd. Acht schapenen 8 lammeren van H. Calon, op de hofstede aan den Kruis lijk zijn afgemaakt. De mazelen beginnen zich op den Oostdijk (Krabbendijke) uit te breiden. Vol gens heden gedane aangifte heeft zich deze ziekte wederom in 4 gevinnen geopenbaard. De meekrap fabriek Willem III te Noordgouwo heeft in de laatste campagne van 5 maanden vervaardigd 47068 K. G. hard goed en 14232 K. G. mul, terwijl zij nog 24584 K. KG. racine en mul, van elders aangevoerd, heeft verwerkt. Uit Ouddorp zijn weer 50 personen naar Amerika vertrokken. Naar aanleiding van de verhooren der enquête-commissie hebben de meeste fabri kanten te Tilburg besloten den schafttijd voor hunne werklieden met een half uur te verlengen en dan van 12 uur tot half 2 te doen duren. Dit kan voor de werklieden die veraf wonen wel gewenscht zijn. Thans blijkt echter dat zij er niet mee ingenomen zijn en den ouden schafttijd terug verlangen. Velen gaan dat half uur in de kroeg door brengen en anderen klagen dat zij hierdoor minder verdienen. Toch willen de fabri kanten den maatregel nog wat volhouden. In den laatsten tijd zij u een soort gort bussen in den handel gebracht, die Wood en koperhoudend bleken te zijn. Zoo zouden gort en theewater, enz. vergiftigd kunnen worden. M. v. d. Akker was in 1872 milicien. Hij had het ongeluk dat hem beide handen werden afgeschoten. Hij werd uit den dienst ontslagen en vestigde zich metterwoon te Loosdrecht. Hij oefent de schrijfkunst uit met zijn mond en wel zoo dat velen die daarvoor hunne handen gebruiken, het hem niet verbeteren. V. d. Akker doet ook door middel van haken, allerlei knutselwerk. Te Groningen overleed dezer dagen een persoon, bij de meeste Groningers be kend onder den naam van «Bok.» Gedu rende 40 jaren leefde de ongelukkige van aalmoezen en in den laatsten tijd deed hij er een kleine negotie bij. De door hem nagelaten roerende goederen vertegenwoor digen een waarde van f2000 en zijn on roerende goederen, bestaande in arbeiders huisjes zijn f8000 waard. Te Renkum deed zich een treurig ge val va» bijgeloof voor. Het kind van zekeren W. trok in een onbewaakt oogenblik een ketel met kokende koffie naar zich toe. De koffie viel over het lichaam van het kind, dat daardoor hevige brandwonden bekwam. Eenige buurvrouwen lieten den heer R. ko men. Deze bestreek de brandwonden, prevelde eenige onverstaanbare woorden en zei toen tot de moeder dat haar kleine spoe dig beter zou zijn. Doch het kind werd erger, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na een smartelijk lijden van twee dagen overleed het. Te Meer viel een kind in een varkens ketel die met kokend water gevuld was, en stierf aan de bekomen brandwonden. De dieven die te Eede van zich deden spreken, schijnen dezelfden te zijn als die, welke verdacht worden van de diefstallen te Oegstgeest en in het koffiehuis Reine- veld bij Delft. Te Giesendam twijfelden eenige ar beiders of het broo I bij den eenen bakker niet lichter was dan bij den anderen. Daar om verzochten zij het bestuur der volks voorlezingen het brood eens na te wegen. Bij elk van de 12 in- en omwonende bak kers werden 2 brooden gehaald en gewogen, met het gevolg dat slechts van één bakker het brood de juiste wicht had, van 4 ande ren kwam het er dicht bij. Van anderen was het brood 1 tot2'/2 lood te licht, terwijl de brooden van één bakker ieder 2'/2 ons te licht waren, zoodat 8 brooden van hem gelijk stonden met 7 van een ander. Dat hierdoor ook deze bakker zei ven te licht bevonden zal zijn, laat zich begrijpen. Te Amsterdam is aangekomen, de ka pitein van het Engelsche reddingsleger, Taylor. Een oppassende zoon eener weduwe Abraham Troost, die op de garnalenvis- scherij uit was, wilde bij Oudorp zijn pet die over boord gewaaid was, door middel van een haak grijpen, hij bukte te veel voorover, viel en verdween in de diepte. Zyne diep ongelukkige moeder is troosteloos. Te Leur is op klaarlichten dag uit de R. K. kerk het offerblok ontvreemd. De Antoniuskerk te Rotterdam zal eleetrisch woiden verlicht. Het werk moet 1 Juni a. s. klaar zijn. In het schip der kerk wordt een lamp van 5000 kaarsen geplaatst en in de beide beuken ieder een van 2000 kaarsen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2