I. 8,00 9.00 10,00 11,00 1,00 2,30 3.30 4,30 6,00 CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- 'sche Boot E KOOP, 1887. No. 5.4, Dinsdag 5 April. Eerste Jaargang. MANGELS en we ZETPOTERS. ELKKOE, Lishoudster 'makersleerling iKNECHT he Stoomtjalk IRDEN-VLAKE. aij BOUWMAN en - Ij J. BOS, 'endiensf. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BELEEFD V E R Z O E K. Een nabetrachting. Binnenland. **r. I 1 WESTSTRATE, te Wolfertsdijk. i.N i'il bij IMEIJER Jz., (W-) ï^me«Ss,öV3©&s I-KARNMOLEN en KARNMACHINE, bij A. DE TR01JE, Kor- b u r g. Ite K a p e 11 e. In de 20 en 30 jaar. [iter A Bureau «de Zeeuw» Iplattelandsche dracht. HUIJ, Middelburg. iande een en paard kan beslaan en ÏI. VAN ELS'aCKER, smid f L 1)1 ZEEUW, )ES naar ROTTERDAM ril 'stnorg. 6.30 uur. j OTTERDAM naar GOES il uiorg. 3,uur. ES naar ROTTERDAM. April 's morg. 2,— u. ROTTERDAM |ril 's middags 12,u. te Rotterdam bij den |E LANGE, op 't Ha- Directie. Rotterdam NieuNwe Jakkenbrug. Irbootdienst J E L IJ K S Iriake vm. 6 en 9, nam. 3 u# vm. 7.40, nam. 12 en 4.36. orden: vm. 7,15enrim. 1.15. n onmiddellijk na aankomst •er 1,u. en 5,36 u. nam. al van en naar net Spoor- ulst rijder. it tusschen Middelburg en Plissingen. m. 6,30 8,00 9.10 10,00 2,00 nm. 1,35, 2,30 3,30 IVlissingen-Middelburg. 1.5,00 6,30 8.009,30 11,00 00 3,30 5,— 6,30 8,— 5,30 7.15 8,45 10,15 15 2,45 4,15 5,45 7,15 elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,95 Enkele nommers- 0,02y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onzen abonnés in Zuid- en Noord Beveland.Staats Vlaan deren, en elders, behalve dien op Wal cheren, wordt beleefd verzocht het abonnementsgeld van «de Zeeuw» over te maken, hetwelk bedraagt Voor wie in October begonnen en met Jan. niet betaalden f 1.30. Voor wie in Jan. begonnen f'0,65. Na ontvangst van postwissel wordt bericht van ontvangst afgezonden. Hun die per jaar wenschen te betalen wordt verzocht dit kenbaar te maken. 15 April zal bij hen, die f 1,30 verschuldigd zijn, en niet per :aar verlangen te betalen, over het bedrag worden beschikt. Dit alles geldt niet den abon nés in Walcherendezen gelie ven alle opgaven en betalingen te doen aan den Uitgever F. P. D'hüij te Middelburg, doch alle andere abonnés aan den Uitgever Goes. G. M. KLEMKÉRK. Kiaas. Je moet mij weer eens inlichten, buurman. Willem. Wat wou je? E. Ik kan er niet meer wijs uit worden, wat de heeren daar in de Kamer zooal met die nieuwe grondwet voor hebben. Van daag stemmen ze zus, en morgen stemmen ze zoo. W. Wel ja, vriend 1 dat heb ik je al meer gezegd. De heeren weten soms zelfs niet waarover zij stemmen. Vooreerst kun je dat zoo uit je zei ven wel nagaan, want daar worden zulke geleerde redevoeringen gehouden, en zoovele wijzigingen voorgesteld, alles om het volk maar te laten zien: Zie eens hoe ernstig wij het meenen met die gezegende grondwetsherziening. Met al dat geleerde praten over een onbeduidende ver andering gaan de hoofden op hol. Op zoo'n manier wordt de grondwetsherziening ge vaarlijk, want dan kan alleen een knap ad vocaat ze begrijpen en de eenvoudige leden, zooals Heldt en Buma en Lieftinck, stemmen dan eenvoudig op het gezag van de knappe advocaten-voorstellers. K. Ja, maar bovendien heeft Borgesius het zelf ook gezegd, dat de heeren soms niet weten waarover zij stemmen? WZeker. En nu zeg je dat je er niet meer wijs uit kunt worden, maar ik zal je meer zeggenDe heeren kunnen er nu zei ven ook niet meer wijs uit. Zij zijn er nu maar mee opgehouden, tot 19 April. K. Hoe zoo W. Wel, je moet weten, de heeren heb ben kwestie gehad met minister Heemskerk. Die minister Heemskerk is een goed man, altijd voor de liberalen. Aan de antirevo lutionairen en vooral aan Keuchenius heeft hij het land. Waar hij onzen vrienden dit kan doen gevoelen, daar zal hij het niet laten. Maar voor de liberalen is hij de welwillendheid zelve. Zooals je weet zijn de liberalen, zooals de liberale professor v. Linden zegt, huldigers van de Rededus zijn zij zeer verlicht. En nu wordt het vei lichte deel der natie nog al bewierookt^ Of nu de minister Heemskerk juist daarom zoo voor de liberalen partij kiest, omdat hij wil deelen in het genot hunner bewie rooking, dat kan ik niet zeggen. K. Mij dunkt, er is een andere reden die meer voor de hand ligt. W. Welnu K. Wel, Heemskerk wil, geloof ik, gaarne de grondwet herzien. Nu zal hij denken gij antirevolutionairen zijt in de minderheid en gij liberalen zijt wel in de meerderheid, maar als partij kunt of durft gij toch niet regeeren, en tegen mij kunt gij niet op, gij hebt er ook trouwens, op een paar man na, toch geen verstand van, ik houd mij bij de liberalen. W. Niet onmogelijk. Daar komt het dan ook van daan, dat de minister zich altijd naar hun zin, den zin der liberalen, heeft geschikt. Maar nu zegt het spreek woord de liefde kan van éénen kant niet komen. En dat heeft de minister hun eens doen gevoelen. De liberalen hebben name lijk, op voorstel van hun vriend de Beaufort een voorstel aangenomen waarin stond dat de Eerste Kamer voortaan niet meer be hoeft gekozen te worden uit de rijkste in gezetenen des lands. Dit voorstel durfden zij aannemen, niettegenstaande de minister gezegd hadDoet het niet, want dat zal verkeerd loopen. Maar zij hoorden niet. Drie en dertig liberalen waren ongehoor zaam. Elf hunner bleven zoet, maar daar waren er zeven bij, die niet in het gezel schap van Keuchenius wilden uitgaan. Zie nu heeft Heemskerk altijd voor die heeren ingeschiktis het nu aardig dat zij het nu voor hem ook niet eens doen W. Ja maar zij stemden in het lands belang. K. Dat kan wel waar zijn, maar dan lieten zij er toch niet veel van blijken, want toen het er op aan kwam, zeiden de Beau fort en v. Houten, dat de verandering niet zooveel beteekende en hun niet zoo veel schelen kon. Zij gaven zelfs den minister Heemskerk permissie, hij mocht alles afbre ken, wat zij opgebouwd hadden. En dat noemen wij, die van al die grondwetsver anderingetjes geen verstand hebben, kort en goed comediespel. K. Mochten zij dan geen voorstel doen Lohman en en Keuchenius waren er toch immers ook voor? W. O ja. Maar die heeren waren ook niet gebonden. Zij hebben aan minister Heemskerk geen verplichting. Integendeel. Maar de liberalen waren gebonden. En nu moet je nog eens goed hooren. In den ver- loopen zomer sloten de liberalen met Heems kerk een overeenkomst. Zij spraken af dat minister Heemskerk de Grondwetsher ziening zou doorzetten, maar het artikel over Kiesrecht in liberalen geest zou gesteld worden met een voorloopig kiesreglement er bij. Heemskerk hield,zijn woord. Maar wat deden de liberalen? Zij waren een beetje interessant, want ondanks die afspraak kwamen zij in eens met dat voorstel De Beaufort uit de lucht vallen. K. Maar zij hadden toch niet op zich genomen, nooit eens een voorstel te zullen doen? W. Dat hadden zij wel. Begrijpt je dit nu niet? Ik zal eens een voorbeeld opge ven. Als ik u helpen wil uwe varkens te slachten onder voorwaarde dat u mij een halt varken zult geven, is het dan billijk, als ik bij dat half varken nog uw geld beurs neem Zoo is het hier o»k. Zij zouden Heemskerk vrijlaten de grondwet te herzien, en dan moest deze zorgen voor een liberaal kiesrechtartikel. En zie, nu hebben zij een zoodanig kiesrechtartikel, nu willen zij ook nog een nieuwe Eerste Kamer K. Nu vat ik het. Zij hadden dus eigenlijk van te voren moeten zeggen dat zij dat ook wilden. Waarlijk het is een ingrijpende verandering om daar zoo op eens mêe op Heemskerk zijn dak te komen vallen. De man had gelijk dat hij boos werd. W. Juist, daar heb je 't. Zij hadden eerlijk moeten zijn en waarschuwen van te voren en zeggendit en dat zouden wij ook willen. Zooals bijv. de heer de Geer, die de gratie Gods in de grondwet wilde op genomen zien. Die was al weken van te voren met zijn voorstel gekomen en het was al in de afdeelingen besproken geweest. K. En nu zijn de liberalen teruggekrabbeld? W. Zeker. Het gaat niet gemakkelijk, als twee lui boos op elkaar zijn geweest, om dan malkaar weer goed te maken, want in deu regel moeten allebei schuld bekennen. Nu, dat hebben de liberalen dan ook maar gedaan. Maar zelfs de fiere v. Houten was laf genoeg om te zeggen, dat deze terugstap mets beteekende, want liet Eerste Kamer- voorstel van De Beaufort had niets beslist. Zij vroegen allemaal heel verwonderd, hoe de minister over dat nietig ding boos had kunnen zijnzij gaven er niets om, de mi nister kon dat eene stofje, dat zij op de grondwet gelegd hadden, gerust wegblazen. K. Wat een boerenbedrog toch! En moet dat nu grondwetsherziening heeten? Gegroet, hoor! Over de beruchte comedie, Woensdag in onze Tweede Kamer door den minister en de liberale partij afgespeeld, wordt door de pers behalve natuurlijk door de «liberale» menig welverdiend woord van kastijding gesproken. De St. vergelijkt de verbroedering bij een aal. Doorgekapt, trekt kop en staart toch weer bij eikaar: Heemskerk en de linker zijde «Ge zult zien, zegt het blad -- op 19 April, als de heeren weer samenkomen, zal het kronkelend gladde creatuur weer één zijn.» De Zoom zegt: «En dan maar weer «doorgekronkeld» door dik en dun. Waarheen? Schouderophalen De Tijd maakt er niet veel woorden over vuil. Het blad zegt o. a. kort en goed «Een onwaardige comedie, welke boven dien slecht wordt gespeeld wij kunnen voor de geheele geschiedenis geen zachter uitdrukking vinden. Weerzin, nog meer dan verontwaardiging maakt zicli meester van hem die dag aan dag de vertooning moet volgen.» De commandanten der dienstdoende schutterijen zijn aangeschreven de schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, in afzonderlijke compagnieën of sectieën in te deelen, opdat bijeventuëele mobilisatie der schutterijen deze terstond naar de grenzen kunnen worden gezonden. Middelburg. Morgen vergadert de ge meenteraad te half 4 uren, ter installatie van den nieuwen burgemeester Jhr. mr. L. Schorer. In de zitting van den gemeenteraad te Vlissingen, van Zaterdag, werd dhr. C. v. Schagen tot onderwijzer benoemd; en dhr. mr. F. N. v. d. Bilt tot waarnemend se cretaris. De instructie voor den gymnastiek - onderwijzer bij het gebruik maken van het gymnastiek-lokaal C buiten de schooluren, werd ter lezing gelegd. Werd besloten op voorstel van B. en W. om aan B. en W. terug te zenden het schrijven van den mi- nisler van financiën tot het aankoopen van het zoogenaamde eiland te Vlissingen door Ie gemeente. Als middelen tot dekking der koopsommen werden, na het bezwaar door gedeputeerde staten geopperd, aangewezen de belastingen op het gemaal en op het ge distilleerd. Werd ingewilligd het verzoek van Launspach en diens zoon om in het Gasthuis te worden opgenomen voor f275 'sjaars. De nieuwe straat achter de Aagje Dekenstraat werd mét 10 tegen 2 stemmen, op voorstel van den lieer Winkelman, Gla- cisstraat genoemd. Ingetrokken werd het besluit tot heffing van straatgeld, en ver vangen door verhooging van 10 opcenten op de personeele belasting. In de op Donderdag den 31 Maart gehouden zitting van den Wolfertdijkschen Gemeenteraad kwam onder de ingekomen stukken weinig belangrijks voor. Een be zwaarschrift van den heer C. P. Lenshoek tegen de kiezerslijst voor den Raad werd gelezen; daaruit bleek dat op de lijst ie naam voorkwam van Jacob van de Kreeke, hoewel deze nog geen jaar in deze gemeente woont en alzoo in strijd met artikel 2 der kieswet. Door B. en W. werd afwijzend gepreadviseerd op het bezwaarschrift, be roepende zich op het overleggen van een verhuizingbiljet. Een tegenbezwaarschrift was mede ingekomen van Jacob van de Kreeke om als kiezer te worden gehand haafd. De heer Verschuure merkte den Voorzitter op, dat ZEd.Achtb. thans in strijd sprak met het gezegde van het vorig jaar, toen gold het een verhuizingsbiljet van den heer Lenshoek, alwaar toen door ZEdAchtb. werd beweerd dat een verhuizingbiljet slechts een vorm was. De voorzitter antwoordde daarop niet en de discussie werd gestaakt De Raad besloot met 4 tegen 3 stemmen den naam van Jacob van de Kreeke van de lijst te schrappen, op grond dat die persoon eerst op 22'April 1886 zich met zijn gezin en inboedel alhier heeft gevestigd. De voorzitter verklaarde geen uitvoering aan het besluit te geven. Het kohier voor de belasting op de hon den werd goedgekeurd tot een bedrag van f 128,50. De behandeling van het kohier voor den hoofdelijken omslag werd op verzoek van enkele leden uitgesteld, wijl zij alsnog geen afschrift van het kohier ontvingen, endaar- door niet voorbereid zijn. Een verzoekschrift gedagteekend 12 Maart werd gelezen van vier raadsleden, welke den Burgemeester hadden verzocht vergadering te houden tht het benoemen van eeu se cretaris en van een telephoonhouder. De voorzitter verklaarde geen aanbeveling te hebben en dat alzoo niemand kon benoemd worden. De heer Philipse vroeg den voor zitter naar de gevoerde correspondentie met de sollicitanten. ZEd.Achtb. zeide dat dit geheim was en weigerde daarvan iets mede te deelen. De heer Jacob vroeg of zij al wat gevorderd waren. De heer de Jager, k

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1