NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1887. No. 53. Zaterdag 2 April Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BELEEFD VERZOEK. Een nieuw Struikelblok. Het Struikelblok weggeruimd ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onzen abonnés in Zuid- en Noord Beveland.Staats Vlaan deren, en elders, behalve dien op Wal cheren, wordt beleefd verzocht het abonnementsgeld van «de Zeeuw» over te maken, hetwelk bedraagt Voor wie in October begonnen en met Jan. niet betaalden fl.30. Voor wie in Jan. begonnen f'0,65. Na ontvangst van postwissel wordt bericht van ontvangst afgezonden. Hun die p e r j a a r wenschen te betalen wordt verzocht dit kenbaar te maken. 15 April zal bij hen, die f 1,30 vèrschuldigd zijn, en niet per jaar verlangen te betalen, over het bedrag worden beschikt. Dit alles geldt niet den abon nés in Walcherendezen gelie ven alle opgaven en betalingen te doen aan den Uitgever F. P. D'huij te Middelburg, doch alle andere abonnés aan den Uitgever Goes. G. M. KLEMKERK. Van liberale zijde is steeds beweerd dat onze vrienden, zoo room'chen als anti-revo- lutionairèn, aan eene goede grondwetsher ziening in den weg staan. Konden onze vrienden besluiten hun mond te houden of vóór de stemming weg te loope i, dan hadden de grondwetsherzieners het woord alleen en het plan van den minister ging er als vet door. Dat zouden de heeren wel willen. Dan toch sneed het mes van twee kanten. Zij haalden dan hunne grondwetsherziening er geheel naar hunnen zin door en bij de aan staande verkiezingen konden zij dan de an deren ten tweeden male als werkstakers den volke voorstellen. Een nieuwe belaching van de non pos- SMWMs-politiek I En dan nog eenig vroom geschrijf, om argelooze kiezeis te verschalken. En een bondgenootschap met enkele afvallige anti revolutionaire vrienden, die in eik {district gevonden worden, en de liberale heer schappij was weer voor twee jaar gevestigd Maar, hoe deze plannen nu als een zeepbel uiteenspatten moesten I Is het waar geweest, wat wij echter ontkennen, dat onze vrienden struikelblokken gelegd hebben op den weg der tot nog toe onbeduidende grondwetsherziening, dan heb ben de liberalen het nu ongetwijfeld ook gedaan De struikelblokken onzer vrienden waren slechts protesten met het woord, het strui kelblok dat de heer De Beaufort den mi nister, ondanks 's ministers waarschuwing, voor de voeten wierp, was er een met de daad. Vier en dertig der aanwezige liberale ka merleden verklaarden, dat zij met Heems kerks plan, om namelijk de leden der Eerste Kamer uit de hoogst aangeslagenen te doen Kiezen, niet meegingen. De rechterzijde in haar overgroote meerderheid schaarde zich aan Heemskerks zijde. Het voorstel van den Goeschen afgevaardigde, baron Scliim- meJpenmnck, strekte zelfs om dat? liberale «struikelblok weg te ruimen. Ook hier geldtde bedrieger bedrogen Obstructionistshadden zij onzen vrienden toegeroepen. En zie, de eerste daad van obstructionisms, stel, het was er eengaat uit van de liberalen zeiven. Het zwaard keert zich tegen den aanvaller zeiven, die het hanteerde. Het fabeltje van den struikelblok gaat nu zeker wel voor goed de doos in. Ware het anders, dat wil zeggen, handhaafden de liberalen hunne beschuldiging van tegenwerking der grond wetsherziening, zij zouden zich zeiven een slag in het aangezicht geven. Minister Heemskerk had de grondwets herziening ter hand genomen met het kennelijke doel, om eens heel veel vertoon van drukten te maken en-- toch zoo weinig mogelijk in de grondwet te veranderen. De liberale partij, op vertoon maken uit, sloot zich bij hem aan, en toog aan het werk met een ongekenden ijver. Zoo, vriendelijk keuvelend, af en toe zelfs onder vroolijken kout, ging het werk eendrachtig voort. Daar was harmonie. Maar mannen der rechterzijde, als Lohman en De Geer, begonnen zich ongerust te maken, dat er op die wijze tusschen den liberaal-conversatief Heemskerk en de con- versatieve liberale meerderheid wel aardig gekeuveld en gelachen werd, maar dat het zoo toch geen grondwetsherziening worden kon, die naam had. Want of er nu al een woordje of cijfertje hier en daar veranderd werd. omdat wij nu niet meer 1848, maar 1887 schrijven, al dergelijke onbeduidende veranderingetjes konden toch moeilijk geacht worden aarde aan den dijk te brengen. In zulk stopwerk kwam slechts de onbedreven liefhebberij van den leerjongen, niet het beginsel van den kunstenaar uit. Onze vrienden besloten een paar ernstige veranderingen voor te stellen. De Geer o. a. wenschte in de Grondwet duidelijk te doen uitkomen, dat de Koning regeert bij de gratie Gods, en dus niet op grond van aanstelling door het volk, het moge dan liberaal of clericaal heeten. Deze en andere gewichtige veranderingen werden verworpen. Maar zie, eindelijk komt dan toch een liberaal ook eens met een ingrijpende ver andering aandragen. De Eerste Kamer, sinds 1848 door de provinciale staten uit de hoogst aangeslagenen gekozen, zal voortaan kunnen gekozen worden uit alle mogelijke kringen. De dwaze wet dat rijkdom geschiktheid om te regeeren aanbrengt, wordt in liberalen overmoed ge schrapt. Het voorstel de Beaufort werd aangenomen. Maar wat zien wij nu gebeuren? Heemskerk is baas. Hij wil met zulke ondeugende jongens niet meer werken. Hij vraagt schorsing van de beraadslagingen. Nu moet gezegd wordeu, de minister had gelijk. Hoe zij zich ook wringe, deliberate partij zal het dwaze, haast schreven wij verraderlijk spel nooit kunnen goedpraten, dat zij met de aanneming van dit voorstel, ondanks 's ministers tot drie maten toe uit gesproken tegenzin, gespeeld hebben. Heems kerk had als een goede hospita, nadat de heeren hare spijzen hadden afgekeurd, aan de heeren gezegd«Maakt nu zelf de spijslijst maar.» En toen hadden de heeren aangegeven, wat zij zooal verlangden. De afspraak was «Zoo en zoo moet de grondwet er uit zien en zoo en zoo zullen wij doen.» Liberalen en Heemskerk hadden alles saam bedis seld. Er was een soort ongezegeld verdrag tusschen hen. En dat nu zoo onbesuisd te verbreken, zoo zonder permissie te vra gen, zoo zonder zich om de fronzende wenk brauw of den dreigenden vinger van den premier te bekommeren. Waarlijk de libe ralen deden niet netjes. De zes leden der rechterzijde hadden geen verbond met Heemskerk gesloten en konden dus vrij voorstemmen. Al had de geheele rechterzijde er voor gestemd, niemand be hoefde daarvoor een zuur gezicht van den minister af te. wachten. Van den minister, die hen altijd geminacht, gegriefd, ja zelfs, wat de antirevolutionairen betreft, mishan deld had. Maar de rechterzijde legt geen struikel blokken. Zij liet dit aan de liberale partij over, die over hare overmoedige daad al dadelijk heel veel spijt gevoelde en bij monde van den eigen voorsteller van H*et census- moordend amendement den minister verge ving vroeg en beterschap beloofde. De liberale partij was onbesuisd geweest. Nu werd zij laf door terug te trekken. Maar nog meer. Zij werd tevens oneerlijk door aan dien stilten aftocht een zekeren draai te geven, als zou het amendement de Beaufort lang niet bedoeld hebben, wat Heemskerk en de rechterzijde en de natie er in zagen! Eere aan de Roomsche leden, eere aan Beelaerts en Keuchenius die met Lohman tegen deze oneerlijkheid van minister en liberalen opkwamen. De Beaufort, ('t klinkt ongeloofelijk) stelde voor de taak der grondwetsherziening weer op te vatten, onder belofte dat de minister een nieuw voorstel omtrent de verkiesbaar heid voor de Eerste Kamer mocht doen. De Kamer, zoo linker- als rechterzijde, ging met dit voorstel mede. De rechter zijde kon dit gemakkelijk doen, wijl zij geen schuld had aan dit conflict. Maar de lin kerzijde had zich moeten schamen, zich zoo te hebben moeten verlagen. Als een wij ziging hun zoo weinig schelen kan, dat wij haar morgen aan den dag weer intrekken, wij zouden zoo vragenWaarom haar dan voorgesteld Men stemt en beraadslaagt daar toch maar niet om de aardigheid Helaasdat ook hier weer blijken moest, hoe weinig ernstig de liberalen in hunne voornemens van grondwetsherziening zijn. De wijzigingen, die een volksvertegenwoor diger voorstelt, dienen de vrucht te zijn van rijpe overweging, geboren uit de over tuiging, dat landsbelangen volkswelvaart de veranderingen eischen. Werd men van het besef bij de liberale partij dat de roeping van een volksverte genwoordiger een dure roeping is, door deze hare verlegen houdingjwel veel gewaar Zal zij zich kunnen verantwoorden, zoo zij later weer eens een voorstel doet en de rechterzijde haar ongeloovig afvraagt of het wel meenens werk is? Zal zij het kunnen, ook als de natie straks in Augustus bewijzen vraagt, of zij wel altijd fier en onwrikbaar voor de heiligheid harer overtuiging en voor de deugdelijkheid van haar beginsel heeft pal gestaan? Kindermeid. De Middelburgsche Courant herinnert er aan, dat de heer Lohman in de Tweede Kamer, aan de Eerste Kamer de rol van kindermeid toegekend heeft. Het blad keurt dit beeld af. Ons dunkt, dat dit beeld best kan worde# volgehouden, zonderdat nu Lohman daarbij behoeft uitgefloten te worden. De Eerste Kamer is eigenlijk iets dat past in het stelsel van den revolutio nairen staat. Zij is een maaksel, een in strument om dwaasheden van de Tweede Kamer te beletten. Daartoe is zij in 4814 in het teven geroepen. Aan den Vorst werd het recht gegund hare leden te benoemen uit de hoogstaangeslagenen. De oplettend heid en waakzaamheid der Eerste Kamer in dien tijd lieten niets te wenschen over. Trouwens toen bestond tusschen haar en hare vrienden, de Tweede Kamer, nog niet zooals nu, de betrekking van wederzij dsche innige gehechtheid. De Eerste Kamer heeft te zorgen dat de Tweede in het spoor blijft, eene zorg waarmêe zij het, dank zij de eenstemmigheid tusschen haar en de Tweede Kamer, in de laatste jaren niet heel nauw neemt. Is zij dus al een instrument om de dwaasheden der Tweede Kamer te beletten, zij is er dan ook een, dat dikwijls, als het er juist op aankomt, onbruikbaar blijkt. Getuige b. v. de schoolwet. Is er eene dwaasheid van de liberalen in de Tweede Kamer grover geweest dan de aanneming dezer, de natie verdeelende, par tij wet? De liberalen erkennen het zelf, deze schoolwet is slecht. En zie, deze dwaas heid heeft de Eerste Kamer niet belet. Zjj was dus ontrouw aan hare roeping. De Eerste Kamer eene kindermeidHet beeld is goed. Maar wij gaan nog verder. Wij voegen er bij: maar die niet op hare za ken past. Een van het domste en slordigste soort Lohman voorSehimmelpenninck tegen. De Goesche Courant verkondigt de hooge wijsheid dat Goes met zijn volksvertegen woordigers slechter af is dan Sneek, wijl daar van de 3 kamerleden 2 voor het re- geeringsartikel stemden en een tegen terwijl hier van de 2 kamerleden ieder zijn eigen weg ging. Daar nu 3 meer dan 2 is, zal het boven staande wel zoo wezen. Over deze verstan dige opmerking dus geen woord. Ons zij slechts een opmerking vergund, naar aan leiding van de gevolgen die de Goesche Courant uit deze waarheid afleidt. Zij meent namelijk dat de leiders der vo rige verkiezing wel «schaamrood» mogen worden over hunne «misleiding» van de «argelooze» kiezers, die de antirevolutionaire «trom» had opgeroepen. Over die «trom» kan best gezwegen wor den, sinds zelfs door geestverwanten der Goesche Courant is erkend dat, naar uit wendig voorkomen de liberalen niet alleen met de trom. maar ook met bazuin en kruik hebben geloopen, spottende op die wijze met «de vreeze des Heeren.» Maar belangrijker wordt de kwestie als de G. C. zegt, dat, nu Lohman voor, en Schimmelpennick tegen stemde, Goes eigen lijk niet vertegenwoordigd blijkt. Als dus, b. v. bij een stemming over een of ander ontwerp in den gemeenteraad de heer wethouder Ramondt een andere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1