CH RIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- 1887. No. 52. Dinsdag 29 Maart, Eerste Jaargang. VERSCHIJNT elïen MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND EN F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BERICHT. Binnenland. Tweede Kamer. Rechtszaken. ZEEUW, Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,02'/, UITGAVE VAN G. M. Kleinkerk, te Goes van i 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent,, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich tegen 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nommers gratis. DE UITGEVERS. Te beginnen met 1 April, a. s. zal «de Zeeuw,» in plaats van 2 maal in de week, DRIE maal in de week ver schijnen, en wel des MAANDAGS,- des WOENSDAGS- en des VRIJDAGS AVONDS. De zeer groote uitbreiding van het aantal onzer abonné 'sende vele aan vragen van hier en elders maken dit noodzakelijk. Het Woensdagnummer voorziet ongetwijfeld in een behoefte. Het Goesche marktbericht en andere berichten die onze lezers pas uit het Vrijdagnummer jkonden vernemen, zullen zij dus voortaan in het Woens dagnummer kunnen vinden. Wij zullen trachten eenmaal per week een FEUILLETON in ons blad op te nemen. De abonnementsprijs wordt van at 1 April met 30 CENT verhoogd, zoodat die prijs voortaan 95 cents bedraagt. De vele lezers, die op de uitgave ook van een Woendagsnum- mer steeds hebben aangedrongen, zullen zich deze meerdere uitgave van dertig cents in de 3 maan den zeker gaarne willen getroostenter wijl voor hen, die liever «de Zeeuw» op den ouden voet, dus TWEEMAAL per week, des Maandags en des Vrij dags wenschen te ontvangen, de lees- prijs op 65 CENTS bepaald blijft. Men kan dus, naar verkiezing, ons blad tweemaal of driemaal per week ontvangen. TWEEMAAL voor den ouden prijs van 65 cents per 3 maanden. DRIE MAAL voor den prijs van 95 cents per drie maanden. Het Vrijdagnummer ondergaat door het nieuwe nummer van Woensdag geen verandering. De marktberich ten uit het Woensdagnummer zullen ook in het Vrijdagnummer geplaatst worden ten gerieve van de lezers, die het blad slechts 2 malen 's weeks wenschen te ontvangen. Die ons blad tweemaal wenscht te blijven ontvangen, wordt verzocht dit te melden aan de DTitgevers D'huij te Middelburg of Klemkerk te Goes. Wanneer vóór 1 April GEEN bericht aan de uitgevers gezonden wordt, zullen wij zoo vrij zijn, het er voor te houden, dat men het blad 3 malen per week, tegen den leesprijs van 95 cents per drie maanden verlangt, Mannen van het Struikelblok. Onze mannen in de Kamer zijn obstruc- tionistenDat wil zeggen, mannen die een struikelblok op den weg leggen en de grondwetsherziening willen tegenhouden. De liberale bladen zeggen het. Maar is het daarom zoo? Zij weten wel beter. Keuchenius heeft gezegd: Er zijn 10 leden te kort., Haal die er eerst in, dan eerst zijt gij bevoegd de grondwet te herzien. De Geer zei er bjjDeze grondwets herziening is alleen te probeeren als gij eerst Art. 3 behandelt en het kiesrecht naai den wensch van het volk wilt herzien. Hunne voorstellen werden afgestemd. En wat zien wij nu gebeuren Er worden in de grondwetsartikelen; ja, wel een paar woordjes veranderd, en er wordt wel veel gepraat over dit en over dat-, alleen maar over de nooden en belangen van het volk niot. Het is een gepraat van de liberale heeren dagen lang. «Groot geschreeuw en weinig of geen wol!» Een driftig mensch zou er uitloopen. Gelukkig, onze vrienden zijn er niet uitgeloopen. Zij zijn blijven zitten en doen aan de besprekingen meê. Zij trachten nog le redden wat te redden is. Helaas, de liberalen, dronken van vreugde over hun groote meerderheid draven door op hun weg, doof als zij zijn voor de waarschuwingen onzer vrienden. Loopen zij weldra hun doel voorbij, het zal niet de schuld der antirevolutionaire partij, noch die der rechterzijde zijn. Wij wilden wel eens weten wie de ver- zinner is van de valsche aantijging, ook door de Goesche Courant nagesproken, als zouden de antiliberalen steeds en nu leggers van parlementaire struikelblokken zijn. t\ De Eerste Kamer. Van liberale zijde is voorgesteld uit het artikel 78 betreffende de Eerste Kamer weg te laten dat de leden der Eeiste Ka mer moeten behooren tot de hoogst aan- geslagenen in de belastingen. Dit voorstel zal bij enkelen onzer vrienden wel steun kunnen vinden. De Standaard noemde eens de Eerste Kamer het kloveniershuis voor impopulair geworden staatslieden. De heer Lohman noemde haar een overgehaald extract van de regeerende klasse. Wij verblijden ons dat juist een gema tigd liberaal als De Beaufort dit voorstel deed. Was het door een van onze vrien den voorgesteld, wie weet of zij van zekere zijde weer niet zouden zijn beschuldigd ge worden van socialisme. Als men in onzen tijd, wij zouden zoo zeggen toevallig, het zelfde verlangt als zekere partij, dan wordt men al spoedig gerekend tot die partij te behooren. Terecht deed bij deze gelegenheid de heer Haffmans de vraag, waarom de leden dei- Eerste Kamer moeten gekozen worden dooi de Provinciale Staten. Vooral in een tijd als de onze waarin de partijen zoo scherp tegen elkander overstaan, moest dit zoo niet zijn. Thans worden bekwame mannen, aan wie de provincie vele verplichtingen heeft, uit de Provinciale Staten geweerd, omdat men ver moedt dat zij voor de Eerste Kamer een man zullen kiezen die niet tot de partij der kiezers behoort. De heer v. Kerkwijk uit Zierikzee, die wel eens meer in aardigheid dan in kracht van argumenten uitblinkt, wil de Eerste Kamer, die volgens hem, sinds 40 jaren goed werkte, handhaven. Hij zei: «Denkt aan de ondervinding onzer voorouders. Denkt aan den raad van dien vader die tot zijn dochter zeide: Want ik zeg maar, lieve Keetje, Wat je hebt, mijn kind, dat weet je, Wat je krijgt, dat weetje niet.» De heer Lohman had recht, na een zoo zwak parlementair pleidooi te zeggen: «De discussie heeft de overtuiging bij velen kunnen versterken dat de Eerste Kamer, gelijk zij thans is, te goed is om haar op z(j te zetten, en te onbeteekenend om levens verlenging te erlangen. Nu hebben wij intusscben van den geachten afgevaardigde uit Zierikzee vernomen dat het Staatslichaam zoo nuttig gewerkt heeft. Ik wensch zeer gaarne te vernemen waaruit dit gebleken is. Nog zegt de heer v. Kerkwijk dat in de Eerste Kamer zulke korte redevoerin gen gehouden worden en in de Tweede Ka mer niet. Maar men geve aan de Eerste Kamer het recht van amendement en ont- neme dat aan ons; dan zal men zien, dan worden de leden der Eerste Kamer sprekers en wij zwijgers. De Eerste Kamer krijgt de spijzen, die door de Tweede zijn opgekookt.» Liberalen als Buijs en v. Houten hebben in denlaat- zten tijd gezegd dat de Eerste Kamer zoo'n goed werkend Staatslichaam is. In 1848 daarentegen, toen de liberalen de meerder heid nog niet hadden en de conservatieven daar baas waren, noemden de liberalen de Eerste Kamer het vijfde rad aan den wagen. Het oordeel der heeren is dus, sinds dien tijd, gewijzigd, 't Is dan ook geen recht vaardig oordeel waarop mer. vertrouwen kan. Goes. Vrijdagavond werd onder leiding van den heer Quist door belangstellenden in de homoeopatie de vraag besproken, in hoever het raadzaam was dat ook te Goes zich een afdeeling vormde van de vereeni- ging van homoeopaten. Daar geen genoeg zaam aantal leden toetraden om een afdeeling te kunnen vormen, werd op voorstel van den heer M. de Jonge Jz, door 29 der aan wezigen besloten toe te treden tot een zelfstandige vereeniging voor Goes, meteen jaarlijksche contributie van één gulden. Het bestuur bestaat uit de heeren Quist, voorz., Duvekot, penn., en Fokkinga secre taris. De tnededeelingen waren meest allen van officieusen aard zoodat wij daarvan alleen kunnen mededeelen, dat van wege de hoofdvereeniging pogingen zullen worden aangewend om zoo 't kan, ook voor Goes een homoeopatisch arts op te roepen. Volgens koninklijke machtiging zullen half April de Provinciale Staten van Zeeland door den commissaris des Konings worden opgeroepen om een lid van gedeputeerde staten te kiezen in plaats van den heer Fransen v. d. Putte. Gedep. Staten van Zeeland hadden aan den gemeenteraad van Hontenisse mede gedeeld, dat, ingevolge de bekende circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken aan twee scholen in die gemeente nog een onderwijzer moest worden benoemd, en verzocht, de begrooting over 1887 met het bedrag der jaarwedden voor die onderwijzers te verhoogen, De Raad, de zienswijze van Minister en Gedep. Staten niet deelende, ook omdat deze in de eene provincie wel en in de andere niet wordt toegepast, heeft ge weigerd aan dat verzoek te voldoen. De Minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat de termijn van aangifte voor de eindexamens der gymnasia en daarmede gelijk gesteld met 1 April e. k. verstrijkt, en maakt bekend, dat latere aanvragen om in dit jaar tot die examens te worden toegelaten, niet kunnen worden ingewilligd. Dinsdag-ochtend te half 11 uren zullen de afdeelingen der Tweede Kamer vergade ren om eenige wetsontwerpen, waaronder de verlenging van diensttijd der lichting 1882/83 van de militie, te onderzoeken. ZAAK TJIOMAS. De Commissie uit de Tweede Kamer (de heeren v. Delden, Gleichman, Keuchenius, v. Gennep en Schaepman) in wier handen een 8sten November 1886 zijn gesteld het besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederlandschen Indie van 21 Augustus 1886, tot ontzegging van het verblijf in de afdee ling Buitenzorg, residentie Batavia, aan de heeren E. P. C. Sol, administrateur, en jhr. A. L. de Siurler, employé op het land goed Tjiomas, benevens de door den Minis ter van koloniën bij de Kamer ingezonden bescheiden betreffende de toestanden en ge beurtenissen op en bij dat landgoed, heeft in de eerste plaats gediend van advies om trent het drukken van de door de Regee ring ten deze ingezonden stukken. Dit advies meende de commissie te moeten geven, opdat de Kamer kunne beslissen of die bescheiden zullen gedrukt worden voor de leden. Zij acht dit noodig, omdat het hier eene zaak geldt die in Nederland en Indië groot opzien heeft verwekt. Bovendien acht zij het wensehelrjk dat alles publiek gemaakt worde, en de minister vereenigt zich met dat denkbeeld. Het publiek heeft er recht op die bescheiden te kennen. Het is reeds lang genoeg met de Tjiomaszaak bezig gehouden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn veroordeeld: Wegens huisvredebreuk J. W. 16 j., E. do S. 20 j., N. M. 18 j„ C. de V. 19 j., I. V., 23 j., D. de P., 16 j., J. K. 20 j., slager, K. de L., 17 j., arbeider, A. G. 22 j., arbeider, en P. H. M., 15 j., allen te Wissenkerke, tot f 5 b. subs 5 d. gev.; wegens d i e fs t a 1 le P. S., 25 2e J. S. 22 j., beiden schippers te Hontenisse, 3e C. S. 36 j., 4e Th. van K. 22 j., beiden schippers te Hontenisse, 5e J. K. 52 j., schipper, 6e J. K. 18 j., beiden teGraauw, en 7e B. van K., 51 j., kleermaker te Ter Neuzen, de le 'tot 7 d., de 2e tot 3 d., de 3e tot 7 d., de 4e tot 3 d., de 5e tot 7 d., de 6e tot 3 d. gev.; de 7e is vrijgesproken. wegens wederspannigheid leA. de V., 26 j., werkman, vroeger te Clinge (Belgie), thans zonder bekende woonplaats, 2e C. V., 33 j., te Clinge (Belgie), 3e Ph. H. 22 j. te Clinge (Belgie), 4e A. H., 21 j., te Clinge (Zeeland), 5e H. C. 28 j., werk man, St. Anna ter Muiden (Sluis), ieder tot 14 d. gev.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1