Binnenland. Iverk- en >Sciiuoiiiieu\vs. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. moeden dat zij met de nihilisten te Peters burg, Parijs en Londen in verband stonden. Op een goeden dag waren beide personen onverwachts spoorloos verdwenen, en de politie in de hoofdsteden van Europa werd uitgenoodigd tot hunne opsporing en aan houding mee te werken. Het signalement der heeren werd rondgezonden. Veertien dagen later kreeg de politie hen te Berlijn in de gaten en ging hen in alle stilte overal na. Spoedig merkte men dat zij in gere gelde betrekking stonden met nihilisten te Petersburg, maar men liet hen begaan, hopende langs dien weg een geheel complot welks bestaan men begon te vermoeden, te kunnen inrekenen. Op zekeren dag waren beide personen weer onverwachts verdwenen en de Russi sche politie werd gewaarschuwd. Tot nog toe zijn zij nog niet gevonden. Maar men vermoedt dat zij de hoofdleiders van de bende zijn. Vele officieren en studenten zijn gevat. De omstandigheid dat de hoogst- geplaatsten aan de samenzwering tegen den keizer hebben deelgenomen is voor dezen alles behalve bemoedigend. Ook werpt het een treurig licht op den doodelijk kranken toestand der maatschappij in dit ontzaglijk Czarenrijk. Er dreigt eene nieuwe ernstige spanning tusschen Duitschland en den sultan van Zanzibar, daar er zware verdenking bestaat, dat de laatste bloedige aanvallen der Somali- negers op het Duitsche heschermingsgebied van hem zijn uitgegaan. Bovendien heeft hij reeds zeventien nota's vol aanmerkingen op alle mogelijke dingeunaar Berlijn gezonden. De heer H. J. Roskes, le luitenant der Schutterij te Goes heelt als zoodanig ont slag aangevraagd. Met ingang 15 April a. s. verplaatst op zijn verzoek van Raamsdonk naar Osch, de heer L. J. W. Overtveld, adsistent bij den Post- en Telegraafdienst. Een der meest geachte rechtsgeleer den te Middelburg, mr. W. A. Van Hoek, herdacht Vrijdag den dag waarop hij vóór 25 jaren lid werd der Middelburgsche balie. Namens haar kwam een deputatie mr. Van Hoek, deken der orde van advocaten, met zijn feestdag gelukwenschen en hetn als blijk van sympathie een klein aandenken overhandigen. Mr. C. J. Pické, Burgemeester van Middelburg sedert 1 Jan. 1880 en Vrijdag aldaar aan een beroerte overleden was eerst 55 jaar oud. Hij was sedert 27 Dec. 1875 lid der Eerste Kamer. Jaren te voren, van 15 Jan. 1860 tot in 1866, vervulde hij de betrekking van kan tonrechter in het kanton Tholenen hij liet deze varen om in laatstgenoemd jaar gedurende een korten tijd (10 Febr.30 Mei) als Minister van Justitie op te treden. Vervolgens is hij officier van justitie te Middelburg geweest en daarna lid van het Prov. gerechtshof van Zeeland, tot aan de opheffing van dat hof in 1875. De overledene was van '6678 school opziener, eerst te Tholen, daarna te Middel burg. Hij schreef een verdienstelijk hand boek over de algemeene geschiedenis. Jaren lang wijdde hij zijn krachten aan de maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Middelburg. Heden morgen werd het stoffelijk overschot van onzen Burgemeester mr. C. J. Pické op eenvoudige wijze ter aarde besteld. Verschillende autoriteiten wa ren aan de groeve vertegenwoordigd o. a. de leden van den Gemeenteraad mr. E. P. Shcorer, Oud-Burgemeester van Middelburg, mr. D. G. v. Teijlingen lid van het Hoog Gerechtshof enz. De vele belangstellenden die op de begraafplaats tegenwoordig waren en gedacht hadden een rede of toespraak te hooien keerden teleurgesteld huiswaarts want er is niets gesproken. Middelburg. De heer Joh. Luteijn, sedert 1865 lid van den gemeenteraad heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Vlissingen. Vrijdagnacht overleed, in den ouderdom van 61 jaren, de heer P. Forbes Wels, secretaris der gemeente. De overle dene heeft gedurende zijn werkzaam leven vele ambten bekleed, doch moest, daar zijne gezondheid in de laatste jaren veel te wen- schen overliet, vele betrekkingen neerleggen. De minister heeft het postverkeer Zie- rikzeeBruinisse zoo gewijzigd dat de voet- bodendienst door een luttenrit zal worden vervangen. De heer J. Z. Risch, rijks- en prov. Veearts te Cortgene, is benoemd in liet eiland Tholen, standplaats Scherpenisse. De regeering heeft een wetsvoorstel "ingediend tot uiisiel van de tweejaarlijk- sche Juni-verkiezingen voor de Tweede Ka mer. En de verkiezing vast te stellen op den tweeden Dinsdag van Augustus 1887. Als reden geeft de regeenng op dat het niet eker is dat het werk der Grondwetsher- ziening voor Juni atgeloopen is en de ver schillende wetten zullen zijn afgekondigd, s Op het nieuwe kiesrechtartikel zijn 6 amendementen ingediend. O. a. door den heer v. Houten om 't artikel te lezen: «.De leden der Tweede Kamer worden gekozen door Kiezers die de wet aanwijst en op de wijze bij de wet te bepalen.» Van den heer Ruijs om het oude artikel van den minister, dat deza losgelaten heeft in ruil voor dit artikel der liberale meerderheid «dat den weg tol algemeen stemrecht open stelt,» te herstellen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kolijnsplaat, P. Karper te Goede reede. Ds. D. J. Karres te Bruinisse staat op het tweetal voor pred. te Zegwaard. Aangenomen naar Schoondijke door 8. G. Geertsema Beckeriug, te Oosterzee en Echten; naar Hoek, doorJ. van 't Hofl', te Goudzwaard. De WelEerw. heer ds. Laan trad Vrijdagavond te Goes voor ee t talrijk ge hoor op om het doleeren enz. toe te lichten. Hij vond liet ideaal der doleerenden goed, maar zij zeiven zijn daar beneden gebleven. JJs. Ploos v. Amstel, Klaarhamer, enz. waren te driftig te werk gegaan. De Synode is niet wat de doleerenden zeggen, het instru ment des Satans. Het synodale juk is een goed werk vau Koning YViltem I. Alleen de leden der synode waren niet de rechte mannen. Daarin hoopt spr. eens verandering te zien, inaar niet in de infich ting. De Synode laat iedere prediking vrij, ook der modernen en gereformeerden. Dat spr. tot de afzetting van ds. K. had mee gewerkt, spijt hem niet. het was een noodzakelijkheid. Spr. raadde aan, niet te doleeren, beter ware het de kerk te ver laten. Spr. heeft allen eerbied voor de cht'. gereformeerden die heel wat opofferden, teneinde God op hunne wijze te kunnen dienen. De Hooge Raad zal uitspraak doen in zake het in bezit nemen van kerkegoe- deren. Naar Spr.'s overtuiging hebben ove rigens de doleerenden daarop geen recht. Men schrijft ons uit 's Gravenpolder Het bericht voorkomende in de Goesche Courant van jl. Zaterdag, en uit het Dagblad overgenomen, als zou ds. Winckel beroepen zijn bij de Oud. Ger. gem. alhier, is geheel onjuist en uit de lucht gegrepen. Verleden week lieerschte er in Wal cheren bij vele landbouwers eene aardige bedrijvigheid door hunne vruchten zooals platteboonen, gerst, erwten en aardappelen in den grond te brengen. Deze bewerking ging uitmuntend door de vruchtbaarheid van het land, en door het prachtige voor jaarsweder. Maar, nu Maart geducht zijn staart roert, en de leeuwerik ons zijn heerlijk gezang niet meer doet liooren, is alles opeens stil en rustig daar buiten geworden; er. beklaagt menigeen voorzeker zijn' haast, daar er kans bestaat, dat vele zaden en poters beter in den zak dan in den grond zaten. Door de groote hoeveelheid sneeuw die ons, Gode zij dank, weer voor eenigen tijd van drinkwater heeft voorzien, kunnen de uitgestrooide zaden hier en daar nog wel tegen de strenge winterkoude beveiligd worden. De langdurige droogte veroorzaakt ook bij ons aan de meeste landbouwers veel schade door watergebrek, zoodat enkelen het een eind ver voor bun vee moeten halen. Goes. Zaterdagmiddag had zekere J. K. uit Middelburg, tijdelijk hier in het logement van de wed. K. vertoevende, het ongeluk van eene zoldertrap te vallen, waardoor eene hersenschudding ontstond, aan de gevolgen waarvan bij gisteren middag is overleden. Zijn lijk is hedenmorgen naar het gasthuis overgebracht. Aan 4 brievenbesb llers te Goe3 is een verhooging hunner jaarwedde van f 50 toe gekend. Alliier overleed onverwachts de oudste agent v. politie Ie j klas W. Wolfers. De overledene had uiet trouw en ijver gedu rende 31 jare.i zjjn dienst waargenomen. Dit is in onze kleine stad tiet derde plotselinge sterfgeval in één dag. «Gedenk te sterven.» Vrijdagmorgen kwamen met de mail boot WillemPrins van Oranje van Londen te Vlissingen aan de prins en Prinses Chris- tiaan van Slees wij k-Holstein niet gevolg, die per aansluiieudeii mailirein hunne reis naar Berlijn voortzetten, waar zjj op zijn 90n geboortedag morgen de gasten van Keizer Wilhelm zullen zijn. —Zaterdagmorgen is te Vlissingen een meisje in het dok gevallen, doch spoedig door den gezagvoerder Van Hoeke op het droge gebracht. Genoemde heer Van lloeke heeft reeds verscheidene malen het geuotgeu inogen smaken menschenlevens te redden, o. u. 14 Dec. 1859, toen hij 2U man hielp redden van een gestrand Arnerikaansch drieniastschip. Ook bij den pinksterstornt 28 Mei 1860 hielp hij 13 man redden van een ouder masten rondzwalkende 21 oorsche bark. Van 12 tot 18 Maart zijn te Vlissin gen uit Queenboro met de mailbooten aan gekomen 445 en daarheen vertrokken 430 passagiers. Aan het kort verslag van de badplaats Domburg over 1886 is het volgende ontleend: De badplaats werd dit jaar drukker be zocht dan het vorigede vreemdelingenlijs- ten geven de volgende cijfers aan: in het dorp 356, in het badhotel 137, in het Schut tershof 150, in liet pension Duinoord 36, te zamen 678 personeu. Het aatal zeebaden, hoewel nog 100 minder dan in 1884, was toch hooger dan het vorige jaar, en wel 13/5 heeren- en 984 datnesbaden of 2359, tegen 1990 in 1885. Dat de badplaats meer en meer de aandacht, ook van bui tenlanders, begint te trekken, kan men op maken uit het bouwen van vier villa's door particuliere personen. Ook in het dorp zijn weder verschillende localiteiten opgeknapt en vergroot, om aan aanvragen voor logies gedurende den zomer te kunnen volüoen. De justitie uit Middelburg heeft te Yerseke een onderzoek ingesteld in verband met een daar onlangs voorgekomen faillis sement. De gefailleerde is gevankelijk naar Middelburg gevoerd verdacht van verzwij ging en verduistering van eigendom. Te Ierseke zijn verscheidene personen door roodvonk aangetast. Ook uit Serooskerke en Nieuwedorp gingen adressen ter Tweede Kamer, in zake vaecinedwang. Uit Nieuwedorp voorzien van 100 handteekeningen. Uit Steenwijkerwold wordt vau 17 Maart gemeldGisteren overleed in de kolonie Willemsoord dezer gemeente op ruim 92jarigen leeftijd Gijsberta van de Horst, weduwe van Theodorus Bijkerk, van wie rnet recht kan gezegd worden, dat haar leven veelbewogen was. In '1812, toen ze reeds gehuwd was, volgde ze als marketent ster haar echtgenoot, die bij liet leger van Napoleon was ingelijfd, op zijn tocht naar Rusland en zag Moskou op korten afstand branden, ontkwam, zoowel als haar man, het gevaar van verdrinken aan de Berezina en had op den terugtocht met allerlei tegen spoeden te kampen, hetgeen nog aanmer kelijk verergerd werd, daar de strenge koude de beide voeten van haren echtgenoot be vroren, zoodat zij samen in het hartje van Rusland eenigen tijd moesteu achterblijven. Zij woonde ook den slag van Waterloo bij. Bijkerk was destijds wachtmeester tier hu zaren. Beiden werden na den slag gevan gen genomen en moesten voor geruimen tijd hunne vrijheid missen. Na herstel van de rust werden ze echter weder op vrije voeten gesteld. Haar echtgenoot, die in 1786 was geboren, stierf 10 jaar geleden. Na dien tijd tot heden werd ze met ondersteuning van de Maatschappij van Weldadigheid zorgvuldig opgepast door haren 60 jangen zoon, die steeds het beste voor haar be spaarde. Sedert verleden zomer is zij steeds bedlegerig geweest en verkeerde in staat van volslagen kindsheid. (Z. C.) Naar wij van goeder hand vernemen, zegt het «Gron. Wbld.», is F. Doinela Nieuwenhuis in de gevangenis ernstig on gesteld. Deze ongesteldheid is te onrust barender, omdat is bekend geworden, dat zijn ziekte van dien aard is, dat verder ver blijf in de cel voor hem doodelijk zal zijn. Een timmer.n.i ïsknecht te Eist sloeg zich bij het timmeren op den duimdade lijk begen de duim te zwellen, daarna de hand, eindelijk de gebeele arm. In en kele dagen was de man een lijk. Vrijdagnacht is een werkman van een obeinalen te Zaandam door het nederstor- ten van kap, as en roeden zoodanig getrof fen, dat hij letterlijk den grond werd inge slagen. Den volgenden morgen was men er nog niet in geslaagd het lijk van den on gelukkige te voorschijn te brengen. Vrijdag werd aan een bakkersknecht uit Delft door zijn kostvrouw f 105 ter band gesteld om daarvoor, geholpen door een slager op de veemarkt aldaar een koe te koopen. Hij kocht de koe niet, en ging aan den haal. Des avonds werd nij door de Amsterdamsche politie ingerekend en naar Delft verzonden, nog in bezit van 167. Een lau lbouwer op Tessel is van een beladen wagen afgevallen en onmiddellijk overleden. Te Tilburg zijn 4 woningen in de Piusstraat afgebrand. Binnenkort vertrekt D. V. de ingenieur Suethlage uit 's Hage naar Transvaal, in verband met voorbereidende maatregelen al daar voor den aanleg van een spoor waaraan consessie is verleend aan 2 Amsterdamsche en één Londenschen ondernemer. Door het in brand raken barer klee deren bij het aanleggen van vuur, is te Wijnandsrade (Limb.), eene alleenwonende 9Üjarige vrouw omgekomen. Zij schij nt po gingen tot redding te hebben aangewend, althans men vond haar deerlijk verminkt lijk aan de deur. De maréchaussée te Heerle heeft aan gehouden en naar Maastricht, overgebracht J. P. H., den vader van Jos. H., die reeds te Maastricht in hechtenis is in zake den moord te Heerlerheide. Naar het schijnt, moet ook de vader niet vreemd hieraan zijn. Eenige jaren geleden heeft deze persoon reeds 7 jaren gevangenisstraf ondergaan, wegens moord op den kalverkooprnan Moonen te Heerlerheide, dien hij met een houweel zou hebben gedood. «Patrimonium» te Amsterdam heeft een adres aan den Gemeenteraad aldaar gericht, houdende het verzoek, om het ver zoek van «Amstels Werkman», tot het geven van muziekuitvoeringen, des Zondagsmiddags van 24 uur, niet in te willigen. De Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik heeft een houtgravure uitgegeven, voorstellende een oogenblik uit het leven van een dronkaard. Deze staat op het punt een kroeg binnen te gaan. Zijn vrouw staat schreiend op den achtergrond, terwijl zijn kind, dat gezien heeft, hoe doof hij was voor de smeekingen harer moeder, hem vasthoudt en zegt: «Ach vader, niet meer. Door deze voorstelling hoopt de Volksbond op het gemoed te werken der velen die door drankmisbruik zich zeiven en hun gezin ongelukkig maken. Een 14-jarige knaap te Sliedrecht, die op een bak werkzaam was op de rivier de Amer bij Made en Drimnielen, viel in den nacht van Donderdag op Vrijdag, terwijl hij aan de pomp ston.l, overboord en verdronk. Het vierjarig zoontje van G. Lemmens te Tilburg, dat bij den Vrijdag door ons vermelden brand bij het redden in het bran dend riet gevallen was is Zaterdagnacht in het gasthuis overleden, terwijl de moeder, die bij het redden van haar kind hevige brandwonden bekwam in bedenkeiijken toe stand verkeert. Uit Boksmeer wordt aan de Nieuwe Rott. Crt. gemeld: Over het Maasveer tusschen Boksmeer en Heijeu is eene electrische geleiding aange legd, samengesteld uit diie achter elkaar verbonden schellen. Eéne dezer schellen hangt bij den veerman op Boksmeersch ge bied buiten aan het huis, één in zjjn bed, en de de derde is aangebracht aan de over zijde, alwaar men schelt, zoodat de persoon die schelt, zich overtuigen kan, dat de ge leiding goed is en de veerman het moet hooren. De schel voldoet uitstekend. «Wel», vraagt een vader aan zijn zoon, die als millicien met verlof is, «hoe is de behandeling nog al«Och,» ant woordt de jonge soldaat, «ze vloeken zoo van tijd tot tijd eens. Hoe kleiner de korporaal hoe grooter vloeken hij gebruikt. Ze spelen den heelen dag jij en jou, behalve eens per dag op appéldan zeggen alle su perieuren, zells de officieren u tegen ons». »Hoe komt dat?» vraagt vader. »Dan is de majoor er bij en zijn ze allen beleefd; zij kommandeeren dan niets anders dan «richt u 1»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2