CMRISTELIJK- HISTORISCH ,t Middelburg, MODES. :n, Goes, IRDEN-vlake. 1887. No. 50. Dinsdag 22 Maart. Eerste Jaargang Li rerbintenis f300. 10. Eren, enz., enz. Ie Kazerne. akkersknecht lesche Boot ;he Stoomtjalk rbootdienst Igelijks NIEUWSBLAD Y00R ZEELAND. VERSCHIJNT elken MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,021/, G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BERICHT. Buitenland. pier van af 125, prachtig Goud en. Voorts eene groote partij ite Dweilen 10 a 15 Ct. fijne nieuw dik Spek, 55 blanke puike Java Koffie, 55 witte Rozijnen zonder Pitten, 15, 14, lekkere Boter 30 en 40, ioda 3, Stijfsel 9, groote Vijgen blikken doozen Schoensmeer halve portie, Lampolie 25 Ct. 11e soorten, witte en brnine Ct. de kop, Aardappelmeel geurige Stofthee 6, puike franco. een der Plaatselijke of Gar- berfdépot. esters en, ongefrankeerd, aan igeven. 3EN, SATINETS, DRILLS: IT. Eene aanzienlijke partij k, HALFLINNEN, NETEL- JE KATOENEN, ENZ. E NETTE FRONTS, MANCHETTEN, LN. [ijst 7, Witte Kaas 30 en pit 15, Zeep 14, Soda 3, en 40, Zoutevisch 14 en ct. buitengewoon blank en Iper kilo, Koudwaterzeep 30 J75, Lampolie 25 ct. de kan. |25 ct. per pak. 12 houten ]J4 doozen, 34 ct. Voorts men, Glas-, Aarde-, Blik- |van af 11 ct., Straatbezems alle soorten Lampkatoen I. s. een DRONKERS, Ierseke. 50ES naar ROTTERDAM kart 'smorg. 9.uur. ROTTERDAM naar GOES aart 'smorg. 4,uur. DES naar ROTTERDAM, Maart 's morg. 3,u. n ROTTERDAM |aart 's middags 12,u. te Rotterdam bij den |)E LANGE, op 't Ha- bij BOUWMAN en J. BOS, Directie. Rotterdam Nieuwe 'akkenbrug. 7lake vm. 6 en 9, nam. 3 u. |vm. 7.40, nam. 12 en 4.36. tendient. bden: vm. 7,15en nm. 1.15. onmiddellijk na aankomst 1,u. en 5,36 u. nam. van en naar het Spoor- bt rijden. lis: Z E E l ff, UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich tegen 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nommers gratis. DE UITGEVERS. Te beginnen met 1 April, a s. zal «de Zeeuw,» in plaats van 2 maal in de week, DRIE maal in de week ver schijnen, en wel des MAANDAGS,- des WOENSDAGS- en des VRIJDAGS AVONDS. De zeer groote uitbreiding van het aantal onzer abonné 'sende vele aan vragen van hier en elders maken dit noodzakelijk Het Woensdagnummer voorziet ongetwijfeld in een behoefte. Het Goesche marktbericht en andere berichten die onze lezers pas uit het Vrijdagnummer konden vernemen, zullen zij dus voortaan in het Woens dagnummer kunnen vinden. Wij zullen trachten eenmaal per week een FEUILLETON in ons blad op te nemen. De abonnementsprijs wordt van at 1 April met 30 CENT verhoogd, zoodat die prijs voortaan 95 cents bedraagt. De vele lezers, die op de uitgave ook van een Woendagsnum- mer steeds hebben aangedrongen, zullen zich deze meerdere uitgave van dertig cents in de 3 maanden zeker gaarne willen getroosten; ter wijl voor hen, die liever «de Zeeuw» op den ouden voet, dus TWEEMAAL per week, des Maandags en des Vrij dags wenschen te ontvangen, de lees- prijs op 65 CENTS bepaald blijft. Men kan dus, naar verkiezing, ons blad tweemaal of driemaal per week ontvangen. TWEEMAAL voor den ouden prijs van 65 cents per 3 maanden. DRIE MAAL voor den prijs van 95 cents per drie maanden. Het Vrijdagnummerondergaat door het nieuwe nummer van Woensdag geen verandering. De marktberich ten uit het Woensdagnummer zullen ook in het Vrijdagnummer geplaatst worden ten gerieve van de lezers, die het blad slechts 2 malen 's weeks wenschen te ontvangen. Die ons blad tweemaal wenscht te blijven ontvangen, wordt verzocht dit te melden aan de Uitgevers D'huij te Middelburg ot Klemkerk te Goes. Wanneer vóór 1 April GEEN bericht aan de uitgevers gezonden wordt, zullen wij zoo vrij zijn, het er voor te houden, dat men het blad 3 malen per week, tegen den leesprijs van 95 cents per drie maanden verlangt. Gevaarlijke liberale tactiek. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye uit Goes heeft de liberalen op het groote ge vaar gewezen, dat zij als mannen van de meerderheid, alleen hun zin willen door drijven. Hij zei: «In het algemeen gesproken zou ik dit willen vooropstellen dat een partij die de meerderheid heeft in het Parle ment en uitsluitend Iet op hare partij belangen, door geen rekening te houden met de rechten en belangen der over zijde, zichzelven voor de toekomst een groot nadeel toebrengt. Mocht dit hier het geval zijn, duidelijk zou daardoor uitkomen dat men in deze gewichtige kwestie van kiesbevoegdheid alleen op den voorgrond stelt het tijdelijk eigen belang en zoo de grondwetsherziening in gevaar brengt.» Niet gerust over de voornemens der libera len; wijl deze heeren immers telkens maar geheime vergaderingen houden en nooit eens laten uitlekken, wat zij toch eigenlijk wel van plan zijn, trok de heer Schimmel penninck handig den minister Heemskerk in de kwestie, ten einde te mogen weten wat deze wel zeggen zou als de liberalen eens Art. 80 het kiesrechtartikel met onze hulp aannamen en zij gingen dan het voorloopig kiesreglement verwerpen. «Aanneming van art. 80 met ver werping der Bijbehoorende artikelen,» geen Nederlandsch gouvernement, het noeme zich liberaal of conservatief, zou kunnen dulden dat door zulk een manoeu vre in dezen stand der zaak de grond wetsherziening geheel en al de speelbal werd van een partij, zoodat de meerder heid in de Kamer tot het volk zou zeggen: Ziezoo, hier hebt gq nu artikel 80, juist wat gij verlangdet, maar voor de «Bijgevoegde artikelen», dus eigenlijk de, toepassing van art. 80, willen wij vrij blijven of wij die zullen aannemen al dan niet. Ik ben overtuigd dat de minister Heemskerk onmiddellijk zou moeten verklaren dat zoodanige hou ding voor hem onaannemelijk was.» Woordenspel. De liberalen zijn onuitputtelijk in het zoeken van groote woorden teneinde hun te kort aan beginselen te dekken. Vooral in wat dhr. Goeman Borgesius zegt, is veel hols en onbegrijpelijks. De heer Schimmelpenninck wees ook daarop toen hij terecht zei: «De heer Borgesius heeft groote voor liefde én voor het kiesrecht-artikel en voor de bijbehoorende Artikelen met kiesreglement enz. Maar hij gaf toch te kennen dat het wel mogelijk ware en voor dhr. B. niet ondenkbaar, wijl hij 't goede wil, dat men bij grond wetsherziening het meer naderen tot algemeen stemrecht niet wenscht in te voeren, maar eenvoudig de belem meringen daartegen wegnemen wilde. Die fijne onderscheiding vat ik niet van den afgevaardigde. In de Bijgevoegde Artikelen ligt de practische verbetering der kiesbevoegdheid van het onmiddel lijk algemeen belang. Het vervelende vau alleen de belemmeringen daartegen weg te nemen maar toch vooral te zorgen dat het slot daarbij goedgeslo ten blijftzoodat de natie er niets aan heeft, springt in het oog.» De liberalen hebben er belang bij, zich in nevelen te hullen, de redevoeringen zoo geleerd mogelijk te maken, den schijn te geven van de wenschen der natie te voor komen, en op slot van rekening niets anders te geven dan een grondwet met eenige taalkundige veranderingetjes van een woord of een zinsnee, en voorts de groote artikelen, waar het op aan komt, zoo in te kleeden, dat iedereen er alles in lezen kan en dus niemand er iets aan heeft. De heer Schimmelpenninck heeft het niet genoeg ge acht van zijn eigen standpunt het beden kelijke van der liberalen houding in zake het groote volksbelang, door het kiesrechtsartikel geregeld, aan te toonen, maar heeft nog daarbij de volgende woorden aangehaald van dr. Frowein, die overigens met Borgesius dweept: «Wordt bij de a. s. grondwets herziening niet het algemeen stemrecht ingevoerd, maar eenvoudig de belemmering er tegen weggenomen, dan zal er, afgezien van het onbeholpene van zulk een Grondwet, een langdurige en treurige agitatie (twist) uij volgen.» Kalot, bef en borrel. Dat wij clericaal zijn willen wij niet we ten, maar tegen een samenkoppeling als bovenstaande moeten wij opkomen. De li berale pers heeft nog niet afgekeurd het neggen van den grootea liberaal in de Kamer, dhr. Rutgers, dat het kiesrechtartikel de natie zou brengen onder het juk van de kalot, de bef en den borrel. De kalot is het hoofddeksel van den roomschen geestelijke. De bet is het eigen dom van predikanten. De borrel is het lokaas en het pleizier van den dronkaard. Deze uitdrukking verraadt de vijandschap die er in het hart van sommige liberale heeren tegen God en daardoor tegen zijne knechten, de geestelijken, leeft. Met den heer Lohman antwoorden wij den heer Rutgers: »Men moet al diepe minachting voor zijn volk hebben als men daarover al dus durft spreken; over het volk dat hier niet vertegenwoordigd is. Men be hoorde te gevoelen dat het niet past, zoo te spreken, en men verwondere zich niet, wanneer het volk, 6ij het aanhooren van zulke woorden, in woede ontsteekt." ln den appel gebeten. Sinds de onvoorzichtige uitlating van den heer Borgesius, die daardoor uit de school klapte, ondanks der heeren wensch, hebben de heeren Schaepman en Schimmel penninck, in hoffelijke termen, doch beslist, hunne vrees uitgesproken dat de liberalen ons bij eerste lezing konden beet nemen door het kiesrechtartikel nu aan te nemen en dan aan het eind over eenige maanden de achterste bijgevoegde artikelen, waartoe het kiesreglement behoort, en dus het hart der zaak zouden afstemmen. Nu hebben deze beide «clericalen» in den appel gebeten. «Foei, om de liberalen zoo te verdenken,» beet Borgesius Schimmelpenninck v. d. Oye toe. En de heer De Beaufort, in gewaande verontwaardiging sprak het uit, dat de libe ralen nu ook niet voor het amendement Godin de Beaufort kunnen of mogen «tem men. Wat zullen de heeren onder elkaar over dezen goocheltoer van hun woordvoer der gelachen hebben Hun geestverwant v. Houten had het al gezegd! Gij weet niets tegen dat voorstel Godin de Beaufort in te brengen. Zij zaten er meê in het nauw. Maar nu hebben ze een mildel om het voorstel af te stemmen. Zij kunnen nu immers niet anders! Zij zouden zichzelven een slag in 't aangezicht geven Wij dachten dit lezende aan zeker uit de verlegenheid reddend antwoord, waarop zeker onoprecht Voorzitter yan zeker Sanhedrin zijn kleed scheurde en uitriep: «Wij heb ben geen getuigen meer noodig.» Doch de heer Lohman heeft deze schijn- betooging van de liberalen behoorlijk weer legd. Hij zei «Wat de heer De Beaufort opgege ven heeft als reden waarom men dat amendement r.iet kon aannemen, dat is te gek om over te praten. Want zou zulk een allergewichtigste politieke han deling, waarvan de geheele grondwets herziening kon afhangendaarop af stuiten dat de heer Schimmelpenninck een weinig vrijmoedig in zijn welspre kende rede gezegd heeft: lk vertrouw u niet licht 1 Nu zegt de heer de B. wel dat de liberalen niet meer voor het voorstel kunnen zijn, want dat zjj dan zichzelven een slag in het aange zicht zouden geven. Maar dat meent hij niet, dat kan hij niet meenen.» En dan komt de heer Lohman met een zeer verstaanbaar voorbeeld, waarover wjj ons verblijden, want de liberale Kamerleden zijn tegenwoordig zoo onbegrijpelijk, dat men wel eens een weinig tot hen mag afdalen. Maar hooren wij den heer Loiiman «Wanneer ik met den heer De B. een contract wilde aangaan, b. v. we gens den koop van een huis, en ik, nadat wij over alles overeengekomen waren, zeide: nu, beste vriend I zijn wij klaar, en zou ik gaarne hebben dat wij de overeenkomst op het papier brachten en teekenden, zou dan de heer de Beaufort antwoorden: Neen nu gij mij niet op mijn woord gelooft, nu is de koop verbroken Dan zou men toch zeggengij hebt van de geheele zaak niets gemeend; want als gij er wel iets van gemeend hadt, zoudt ge er niets tegen hebben gehad uwe handteekening te geven. Men sluit geen koop alleen voor het plezier om elkander een blijk van vertrouwen te geven.» Zeer ter snede merkte de heer L. daar bij op: «Indien een gewichtige staatkundige handeling in deze Kamer op zoo iets moet afspringen (als bijv. boos worden over een uilgesproken blijk van wan trouwen) dan is deze Kamer dieper gezonken dan nog iemand in Nederland vermoedt. Maar ik geloof dan ook dat de heer De Beaufort alleen maar zoo heeft gesproken om den heer Schim melpenninck v. Nijenbeek eens te doen gevoelenzie eens hoe gemakkelijk het is om ons boos te maken.» Dit laatste vooral is niet onverdiend. Zelfs in een dorps-zanggezelschapje zou de man die boos wordt en daarom een voorstel af stemt, als een flauwerd geteekend en ge meden worden. Omtrent den verijdelden moordaanslag op den Russischen keizer kan nog gemeld wor den, dat reeds sedert maanden te Genève twee verdachte kerels door Deensche geheime politie-dienaren waren nagegaan. Wie zij waren wist men niet, maar men kon ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1