Binnenland. Kerk- en Schooluieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. verdachten gearresteerd werden en de keizer ongehinderd zijn reis naar het graf zijns vaders kon voortzetten. Gevangennemingen op groote schaal heb ben voortdurend plaats. De Keizer is zeer terneergeslagen door deze ontdekking. Ware de aanslag gelukt, de verwoestingen zouden ontzettend geweest zijn. De orde op de Philippijnen is hersteld. Ook in het binnenland vau Rusland werd een opstand tijdig ontdekt en onderdrukt. De veel besproken Boulanger, generaal en minister van oorlog in Frankrijk, is thans met zijn ambtgenoot op voet van oorlog. Men verwacht een kabinetscrisis. Wie zal het winnen De kiezerslijsten zullen wel aangeplakt zyn. Wij raden allen kiezers stemgerech tigden aan, te gaan kijken of zij er op staan. Binnen eenige dagen is die gelegen heid weg, en dan valt er niet meer aan te veranderen, 't Is een kleine moeite. Tot 25 Maart kunnen reclames ingediend worden. De heer mr. C. J. Pické die voor eenige dagen zijn ontslag nam als burge meester van Middelburg is heden morgen overleden. Goes,18 Maart. Naar wij vernemen, heeft de Commissie der (Economische Spijsuitdeeling besloten met het oog op het bairejaargetij de, degenen die reeds van de rol geschrapt waren, weder in de gelegenheid te stellen warme spijs te verkrijgen. We vertrouwen dat de Burgerij niet anders dan zeer ingenomen hiermee kan zijn aangezien nu de koude zóó gestreng is. De commissie der (E. Spijsuitdeeling verdient dank voor haar trouwe behartiging. GEMEENTERAADSVERGADERING te lerseke op 14 Maart 1887. Tegenwoordig alle leden» Na beeëdigd te zijn, neemt de heer Sauer voor de eerste maal zitting. Tot onderwijzer aan de openbare school No. 1 werd benoemd de heer C. la Croix alhier. De heeren J. Leinson en S. de Koeijer hebben bericht, dat zij hun lidmaatschap van het Burgerlijk Armbestuur aannemen. Ingekomen was o. a. een adres van dhr. Verburg en 95 anderen, waarin zij zich beklagen over het genomen raadsbesluit in zake schoolgeldhefling, waardoor naar hunne meening eene te groote druk op de ouders der schoolgaande kinderen wordt gelegd en waarom zij den raad verzoeken op het ge nomen besluit terug te komen en het voor stel van Burg. en Weth., hetwelk een ge ringer schoolgeld bedoelt, aan te nemen. Dewijl een gelijkluidend adres aan Gedep. Staten is verzonden met verzoek het ge- genomen Raadsbesluit niet goed te keuren, werd voorgesteld de beschikking van Gedep. Staten at te wachten en het adres aan te houden tot de volgende vergadering. De heer J. Sinke was er voor het adres nu in behandeling te nemen. Wel had hij de vorige maal vóór het voorstel Van Oeve ren gestemd, doch bij nader inzien had hij ook erkenddat het schoolgeld te hoog ge steld was. «Beter ten halve gekeerddan geheel gedwaald», was zijne leus. De heer van Oeveren verdedigde nog maals zijn voorstel, door te betoogen, dat het niet meer dan billijk was, dat de ouders der schoolgaande kinderen de kosten van het onderwijs dragen. Het was hem, door dit adres, weèr op nieuw gebleken, dat de inwoners van lerseke gaarne bedeeld willen worden, vooral waar het het onderwijs hun ner kinderen betreft. De Voorzitter merkte opdat het doel der schooldgeldheffn.g oorspronkelijk niet anders was, dan om de kosten goed te maken voor de vergrooting der bestaande scholen, en dat, volgens het voorstel van het Dagelijksch Bestuur die som daardoor gevonden was. Indien de gemeente toch het geld niet noodig had, waartoe dan meer schoolgeld geheven? De heer Van Oeveren sprak daarop als zijne meening uit, dat de gegoeden, die volgens zijn voorstel het onderwijs op de openbare school bekostigden en evenzeer degenen, die de lasten van het bijzonder onderw. droegen, naar die mate verminderd moesten worden in den Hoofdelijken Omslag, waarop de Voora. aanmerkte, dat dit be zwaarlijk ging, dewijl schoolgeld ook een vorm van belasting is. De heer Van Oe veren erkende, dit laatste nog nooit geweten te hebben/ Hierna werd besloten de behandeling van het adres aan te houden tot de volgende verga derinj. Tot lid van het historisch genootschap te Utrecht is o. a. benoemd de heer dr. C. P. v. Eeghen, pred. der doopsgezinde ge meente te Aardenburg. Naar wij vernemen is aan Hare Ma jesteit de koningin der Nederlanden de zeld zame onderscheiding te beurt gevallen dooi den keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte orde voor dames, van de heilige Grootmartelares Katharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons hot verliet gisteren St. Petersburg en zou dade lijk na zijne aankomst te 's-Graver.hage audiëntie aanvragen, ten einde aan H. M. de insigniën der orde te kunnen aanbieden. Centrum. - De Minister van Oorlog heeft aan de verschillende Korps-commandanten doen ken nen, dat de gunstige bepalingen van de koninklijke besluiten, waarbij vermindering van den tijd der eerste oefening en inlijving bij het korps hunner keuze voor lotelingen, benevens verlof voor militiens sergeanten en korporaals zijn vastgesteld, niet van toepas sing zijn op militiens nummerver wisselaars. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wemeldinge, ds. J. F. F. v. d. Hamme, te Meppel; te Kats, ds. E Loen, te Grijpskerke; te Oostburg, dr. E. A. Lazonder, te Oosterwelde. Bedankt voor 's Heerhendrikskinderen door ds. J. van 't Hooft, te Koudekerke. Het aan de Middelb. Court, ontleende bericht als zou Ds. P. J. W. Klaarhamer bij de Ned. Ger. Kerk (doleerend) te Vlis- singen beroepen zijn is onjuist, wijl aldaar geen dolleerende kerk bestaat. De heer J. P. Vergouwen te Middelburg is benoemd tot Hoofdonderwijzer a/d school met den Bijbel der Vereeniging «Emmanuel» te Oostburg, en heeft deze benoeming inmid dels aangenomen. Als deskundigen zullen bij het examen op 4 April a. s. ter verkrijging van de akte 1. o. te Middelburg optredendhrn. P. G. de Jager en Janssen te Middelburg voor Ned. taal en lezen D. Moojen te Kloetinge voor paedagogiekdr. H. Japikse te Middel burg voor natuurkunde; A Cense aldaar voor vormleerA. Lijsen aldaar voor zang H. J. Vooren te Ter Neuzen voor aard rijkskunde; W. C. Crucq te Stavenisse voor geschiedenisD. H. C. Ittman te Goes voor rekenen en de dames S. H. W. Klaar en Barends, beiden te Middelburg, voor hand werken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Dinsdag zijn veroordeeld: Wegens openbare schennis van de eerbaarheid: IL. J. H., sleper, en II M. P. wed. J. D., 48 jaren beiden te Mid delburg, ieder tot 7 d. gev. wegens mishandeling: IH. vanT., '12 j., zonder beroep, en II C. vanT., 25 j., arbeidster, vrouw van J. den D., beiden te Zaamslag, den len tot 3 d. gev., den 2en tot f8 b., s. 8 d. h., J. van W., landb. te Hengstdijk, tot f8 b. s. 8 d. h., A. A. 17 j., boerenkn. te Koudekerke, tot 1 m. gev.; wegens b e 1 e e di g i i, g S. M. P., 31 j., koopm. te Ter Neuzen, tot f 8 b., s. 8 d. h., C. M., 30 j.. visscher te Arnemuiden, tol f8 b. s. 8 d. h.; wegens diefstal: E. V., 28 j., laatst dienstkn. te Sluis (Heille), thans gedetineerd te Middelburg, tot 14 d. gev.,J.B. R., 59j,, werkm. te Sluis, tot 14 d. gev., en wegens beschadiging van eens anders goed: J. van H., 52 j., zonder beroep te Retranchement, tot 6 d. gev. Allen in de kosten. Ter openbare terechtzitting van heden, (Vrijdag), zijn veroordeeld Wegens diefstal: J. K.20 j.zonder beroep te Krabbendijke, tot 4 m. gev. wegens overtreding der hon denbelasting: A. van L., 28 j., landb. te Camperland, tot f8 b., ten bate der ge meente Wissenkerke, s. 1 d. h. wegens smaad: J. E., 31 j.besteller bij den stoomtram te Middelburg, tot t 10 b. s. 10 d. h. wegens belediging des Konings: P. van der V., 54j.herbergier en koopm. te Hansweert, tot f25 b. s. 14 d. h.; wegens w e d e r s p a n n i g h ei dB. H., landb. te Biervliet, tot 7 d. gev.; wegens mishandeling: P. B. S., 32 j., arbeider te Yzendijke, tot 14 d. gev., en M. M. 15 j., te Domburg, tot f 5 b. s. 5. d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken is M. G., 27 j., schoenm. te Rilland beklaagd van bedreiging met moord. Tegen den heer Rienstra te Veere is geeischt f 100 boete sub. 30 dagen gev. Zooals men weet heeft genoemde heer, of schoon volgens zijn verdediger mr. DeWitt Hamer zonder kwade bedoeling, doch om verzachtende omstandigheden te pleiten voor Jasperse, zich op grievende wijze uitgelaten over diens vrouw en schoonmoeder, waar mede hij zich een vervolging op den hals haalde. De Rechtbank te Amsterdam heeft beslist, dat niet wettig en overtuigend is be wezen, dat de dood van den Italiaan Bellarno op de «Beniiison» opzettelijk door den stuurman James Bond is veroorzaakt (Bond stak den matroos met de tuit van een oliekan in het oog) en mitsdien dezen laatste vrijgesproken, met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. Een schoorsteenbrandje bij mevr. de wed. De B. te Goes werd gisteren morgen tijdig ontdekt en gebluscht. Een aangerukte spuit kon terstond te: ugkeeren. Te Kapelle zijn op de hofstede van B. De Jager op nieuw de schaapspokken uitgebroken. Er zijn 3 schapen en 4 lam meren afgemaakt. Een oolijkerd schrijft uit Goes aan de N. 11. C. dat aldaar tegenwoordig drie soorten van doleerenden zijn, namelijk de anti-synoda- len, de anti-vaccineinannen, en de anti-drank- mannen. De teekenaars van het adres heeten opgejaagd en bewerkten aangespoord voor namelijk door een predikant, tevens aan voerder der orthodoxe partij, zegt de leeperd. Mogen wy hem bij deze zeggen dat hij er niets van weet. Bedoelde predikant heeft wel het adres tegen vaccinedwang mede geteekend, doch van aansporing is geen sprake. Een klein kind zal u kunnen ver tellen dat bedoelde predikant allerminst hootd der orthodoxe partij wil zijn. Maar de lezers van de N. R. C. hebben zich weer eens kunnen vermaken over het Goesche cleri calisine, dus de oolijke correspondent uit Goes kan tevreden zijn. Onder Nieuwdorp werd dezer dagen een echtpaar verrast met de geboorte van hun achttiende kind. Opmerkelijk is dat de achttien alle nog in leven zijn. Woensdag werd te Borsele een dubbel woonhuis met tuin, in de kom der gemeente, voor f480 verkocht. De hypotheekhouder had er een pretensie op van f800 in kapitaal. Tot directeur van den stoomtram Breskens-Maldeghem is door Vennooten be noemd de heer G. Heuff te Winterswijk, die spoedig deze betrekking /zal moeten aanvaarden. Men verneemt tevens, dat de opening van den weg met zekere plechtig heid in de volgende maand zal plaats hebben. De Maatschappij Zeeland zal op 1 Juni haren dubbelen (dag- en nacht)dienst openen. Amsterdam. Woensdag ochtend kwamen eenige vrouwen voorbij een huis dat geverfd moest worden en in de grondverf stond. Zij zagende roode en zwarte kleuren, en gaven als hun meening te kennen dat hier een socialist moest wonen. Dit verwekte een opstandje, dat zoo dreigend werd dat de eigenaar van het huis, terstond de roode en zwarte kleur door een gele liet vervangen. Eergisteren was de militiezaal aldaar het tooneel van een treurig voorval. Een milicien, die tegen zijn verwachting was goedgekeurd, is plotseling dood neergestort, vermoedelijk ten gevolge van den schok der ondervonden teleurstelling. Reeds sedert vele maanden is er te Eindhoven een bende baldadigen die iederen avond door de stad trekt en ruiten verbrij zelt. Wie de politie helpt in de opsporing en inhechtenisneming, die kan er op rekenen dat geen ruit van zijn huis heel blijft. Velen hebben zich reeds met dolk of re volver gewapend om z'ch te verdedigen. Het gebeurt soms dat men over dag keien opneemt en aan de politie vertoont, en ze dan in den zak steekt onder het zeggen van «Kijk, die kan dienst doen.» In het na burige Stratijm is afgekondigd dat geen twee personen of meer tegelijk, meer op de straat mogen gezien worden. De burgemeester van Brokhuijzen (Limburg) is bij het snoeien van een appel boom uit den boom gevallen. De ongeluk kige was terstond een lijk en ''rak den nek. Thans zijn aan den koetsier Kabelaar erf drie polite-agenten te 's-Hage namens de Koningin geschenken in geld en is aan den stalhouder Wegman aldaar een doek speld aangeboden, met een schrijven, hou dende dankbetuiging voor hun hulp, «nadat door een gezegende beschikking der Voor zienigheid het rijtuig op 19 Februari was tot staan gebracht." De oude man uit Wassenaar, die met een brandende pyp naar bed ging en dien- tengevolge zware brandwonden kreeg, is aan de gevolgen bezweken. Andermaai heeft aan den oever van den Nieuwen Neuzenpolder op den 13n dezer eene afschuiving plaats gehad, be slaande ongeveer eene lengte van 20U en breedte van 70 M. Zich nog wel geen oogen- bhkkehjk gevaar voorstellende, is men echter bevreesd, dat de in 1885 gelegde zinkwerken zeer zullen geleden hebben, daar de atschui- vmg bij die werken ontstond. Een 19-jarig diauiantslyper die in vrouwenkleederen op den Kloveniersburgwal te Amsterdam hep, werd door de politie naar liet bureau gebracht, om zijn Purim verder uit te vieren. Het contract voor den bouw van een nieuw groot stoomschip op de fabriek der K. M. De tichelde met de Rotterdamsche Lloyd is geteekend. De blijdschap der Vlis- singers is groot. Het schip zal geheel van staal worden vervaardigd. Het zal -iOEiio. voeten langer zijn dan de Ratavia en de Soerabaja. Nog nooit werd zoo'n groot stoomschip op eenige Nederlandsche werf gebouwd. Het schip is bestemd tot passa giersboot op Ned. Indië. Machines en stoom ketels zullen ui de werkplaatsen der fabriek de Schelde worden vervaardigd. Men verneemt dat er een moordaan slag heeft plaats gehad op den pastoor van WoenzdrecliL Zekere W., iemand van een zeer laak baar gedrag, was eenige malen door hem onderhouden, over zijne eigene levenswijze, en die van eene bij hem inwonende doch ter. W. hiermede minder ingenomen, het ouder voorwendsel van zwaar ziek te zyn den pastoor by zich ontbieden. Nau welijks had deze den voet in huis gezet, of VV. gieep een pistool, hetwelk hem echter juist intijds door den pastoor werd uit de hand geslagen, die hierop ijlings het huis verliet. Au Rotterdam is gisteren door den wind een dakpan op het hoofd van een tien jarig knaapje terechtgekomen. De jonden is dienzeltUen dag overleden. Aldaar werd ook een 5 jarig knaapje door een honden kar overreden, zoodat het in bedenkelyken toestand verkeert. In Sept. zal te Ossendrecht eene ten toonstelling van landbouw, tuinbouw, vee teelt, landbouwwerktuigen, boschculluur enz. gehouden worden. Er is eene commissie van uitvoering benoemd, bestaande uit 16 leden namely k de heerenP. Van Lindonk, Alphonse Adan, P. Aertssen, D. Sneep, J A. Sperna Weiland, Corn. Jacobs Pz., Louis Melsen, M. Musters, P. Janssens Josz., L. Philips, W. P. Heermg, Adr. Van den Eynden, Jos. Mattheeussens, allen te Os sendrecht, Eug. Moors en P. J. Van Putte te Woensdrecht en Fr. Ooveliers te Ant werpen. Deze tentoonstelling valt samen met de algemeene vergadering der Noord-Brabant- sclie maatschappij van landbouw te Bergen op Zoom en zal gepaard gaan met een muziekconcours, te geven door de Ossen- drechtsche harmonie De doop. Met het oog daarop, alsmede op de dezen zomer te verwachten opening van de stoom tram Bergen op ZoomAntwerpen, die langs Ossendrecht zijn weg neemt, hoopt men algemeen, dat deze tentoonstelling druk zal worden bezocht, terwijl alles in het werk zal worden gesteld om het den vreemdelin gen daar zoo aangenaam mogelyk te maken. Vrydagmorgen waren eenige werk lieden in het heideveld bij Nunspeet bezig dit af te branden, om daarop vervolgens dennen te zaaien. Eensklaps begon de wind zich te verhellen, zoodat zij de vlammen niet konden stuiten. Van half 9 tot 3 uren duurde de brand. Ongeveer 200 hectare heideveld is verbrand. Zekere S. te Hoornsterzwaag, die aan vervolgingswaanzin lijdt, is deze week naar Amerika vertrokken. Hij meende dat hij een stuk geteekend had waar zy hem op konden gevangen zetten en dat hij nu nergens anders dan in Amerika veilig zou zijn. Hij was niet onbemiddeld en heeft heel wat meegenomen. Heiukenszand 10 Maart. Heden toen de knecht van den landbouwer A. d. J. alhier zijn kleerkist met wagen en paard afhaalde schrok bij het terug rijden het paard, en sloeg in de dorpstraat op hol. Teen de lindeboomen voor het huis van J.°d. V werd een gedeelte van den wagen stuk cue reden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Karlsbad heeft een reusachtige sneeuwval plaats gehad. De verbinding is verbroken. Men kan tegenwoordig niet bii de bronnen komen dan door middel van sneeuwploegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2