Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Wolfertsdijk, 12 Maart 1887. Heden mor gen werd openbare raadsvergadering gehou den, alle leden waren tegenwoordig behalve dhr. Kallemein. Het publiek bestond uit een elftal toehoorders, waaronder 4 onder wijzers. Na goedkeuring der notulen werden en kele mededeeiingen gedaan, o. a. dat P. van de Voorde door Burgemeester en Wet houders is benoemd tot telephoonhouder en S. de Bakker tot plaatsvervanger. Een punt op het convocatiebiljet vermeld om het brandspuithuis op het dorp Oost- kerke te vermaken werd op voorstel van dhr. de Kater door gebrek aan finantiën uit gesteld tot volgend jaar. Op voorstel van B. en W. werd een gra tificatie van ƒ1,50 verleend aan den onbe- zoldigden Rijksveldwachter Castel voorgehou den toezicht bij het Koningsfeest. Het kohier van den hoofdelijken omslag werd overgelegd en aangehouden tot de leden het onderzocht hebben. Be voorzit ter wilde onmiddellijk dit behandelen en de openbare in een geheime vergadering ver anderen doch dit werd voorkomen doordat de heer Jacob voorat een afschrift wilde hebben. Het kohier van belasting op de honden werd na lexing goedgekeurd. Vervolgens werd een verzoek van drie Raadsleden gelezen, ingezonden aan den Heer Burgemeester den 19 Februari j. 1. volgens art. 40 der Gemeentewet; tot het beleggen eener vergadering om een Secre taris te benoemen, (dit verzoek is later twee maal mondeling herhaald doch vruchteloos, totdat eenige dagen geleden vier raadsleden op audiëntie bij ZE. den Heer Commissaris des Konings zijn geweest). De Voorzitter verklaarde geen benoeming te kunnen laten doen, omdat B. en W. geen aanbeveling hebben opgemaakt. ZEd. Achtb. voegde daarbij de verkwikkende mededee- ling dat B. en W. in de vacature heb ben voorzien door P. van de Voorde als zoodanig te benoemen. De heer Philipse vond deze handelwijs niet goed. Het gaat zijns inziens niet aan iemand op de Secretarie te brengen naar verkiezing van B. en W. zonder weten van den Raad en zonder beëediging volgens art. 100 der Gemeentewet. De heer Jacob vond de handelwijze van B. W. niet goed om de benoeming van een secretaris op de lange baan te schuiven, en in strijd met art. 95 der gemeentewet. Spreker stelde daarom voor art 15 van het reglement van orde voor den gemeenteraad te wijzigen. Dit luidt thans: «Bij onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis van den secretaris wordt hy vervangen door een geschikt persoon door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen.» Hij wil de woorden: aBurgemeester en Wethouders veranderen in: «de Raad» met bepaling dat deze wijziging onmiddellijk in werking komt. Dit voorstel werd in omvraag gebracht en aangenomen met 4 stemmen, tegen stemde de Wethouder dhr. de Jager, de andere Wethouder, dhr. de Kater, bleef buiten stemming. Vervolgens bleek dat zes sollicitanten zich hebben aangemeld behalve onderscheidene personen die inlichting aan den burgemees ter hebben gevraagd. Twee sollicitanten zijn uit deze gemeente, zijnde de heeren: W. F. K. Lenshoek en P. van der Voorde. Een adres werd gelezen van een groot getal ingezetenen om dhr. v. d. Voorde te willen benoemen: daaruit bleek dat bijna alle namen waren van arbeiders en am bachtslieden in deze gemeente. De heer Philipse merkte terecht op; dat er misschien geen drie namen op voorkomen die kunnen oordeelen over de werkzaamheden verbonden aan een Secretarie. Daarop stelde de heer Jacob voorover te gaan tot het benoemen van een tijdelijk Secretaris, om daardoor B. en W. nogmaals aantesporen tot het opmaken eener aanbe veling. Be voorziter meende dat dit niet kon omdat B. en W. daarin] hebben voor zien en er geen vacature is. De heeren Jacob en Philipse zijn van oordeel dat de vacature loopt van af 21 Februari. De heer Philipse stelde nog voor de ver gadering voor een half uur te schorsen orn B. en W. in dien tijd in gelegenheid te stellen een aanbeveling te maken, doch dit bleef zonder gevolghoewel door de wet houders in de laatste vergadering gehouden op 10 Februari werd verklaard dat er zeer bekwame sollicitanten zijn. Ten laatste werd het voorstel van den heer Jacob aangenomen inet 4 stemmen; buiten stemming bleven de beide wethouders. De voorzitter verklaarde volgens art. 70 der Gemeentewet geen uitvoering aan het besluit te geven, zoodat van zelf de benoeming opnieuw werd achteruitgesteld, en de ver gadering werd gesloten. m^mimÊÊaia^ssrecnr.pm*irsKKs., Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen, G. J. Ringeling, te Krimpen a/d Lek; teZutfen, P. J. Komijn, te Zierikzee. Bedankt voor Middelburg, door G. J. Barger, te Driebergen; voor Pretoria, door E. W. Heinecken te 's Gravenhage. Geref. Kerk. (doleerende.) Beroepen te Vlissingcn, P. J. W. Klaarhamer, te Middelburg. M. C. Ds. P. J. W. Klaarhamer te Middel burg heeft aan het Prov. Kerkbestuur van Middelburg meegedeeld dat hij zich aan 't synodaal gezag heeft onttrokkendaarop heeft dit bestuur hem ontzet uit zijn be diening. Ook ds. Veder te Schiedam, beroepen pred. te Scheveningen is, naar de Hoop verneemt door het Classicaal Bestuur van Rotterdam geschorst, wijl hij het gereform. congres heeft bijgewoond, en geweigerd heeft in de zoogenaamde vacante gemeente van ds. Woudstra te Maassluis op te treden. Wij vernemen dat van doleerende zijde te Goes aan den kerkeraad der Chris tel. gereformeerde gemeente verzocht is het kerkgebouw beschikbaar te stellen ten einde ds. Klaarhamer uit Middelburg eenmaal te kunnen doen voorgaan. Genoemde kerkeraad kon geen termen vinden dit verzoek toe te staan. Aanstaanden Vrijdag zal ds. Laan de kwestie van doleeren voor het publiek uiteen zetten. Ter wille van het Hoor en wederhoor ware het wellicht niet ondienstig zoo ook ds. Klaarhamer gelegenheid vond het standpunt der doleerenden te Goes te komen toelichten. De gemeenteraad van Sluis heett het tractement van den in de plaats van den op 1 Mei a. s. naar Hengeloo vertrekkenden heer Hofstede, te benoemen hoofdonderw. met f200 verminderd. Vereischten zijn acte voor Fransch en Engelsch. Goes. Ds. Laan alhier ontving gisteren bij gelegenheid van zijn 40sten geboortedag een prachtvolle schilderij naar die van Muncakzy. Christus voor Pilatus. Te Kortgene zijn weer twee gevallen van mazelen voorgekomen. Westkapelle, 41 Maart. Gisteren avond ruim 10 ureu werden de bewoners dezer gemeente gewekt door het geroep van brand. Buiten komende bemerkte men al spoedig dat het geen loos alarm was dat er gemaakt werd. De woning toch van Huibregse, herbergier, 'gelegen over het dorpshuis en midden in het dorp, stond in lichte laaie, en werd binnen ongeloofelijk korten tijd een prooi der vlammen. Om de nevenstaande gebouwen te behouden, maakte men ter stond gebruik vau de brandhaken, zoodat er weldra niets anders dan een rnïne over bleef. Gelukkig was er hoegenaamd geen wind, anders zou de ellende niet te overzien geweest zijn, vooral omdat wij hier de 'Amsterdamsche brandweer niet hebben. Spuit en spuitgasten waren aanwezig, en nadat het gebouw was ingestort bemerkte men een klein waterstraaltje, evenwel ge durende zeer korten tijd, daar er naar wij vernomen hebben een gat in een der slangen was gekomen, die daardoor onbruikbaar werd. Trouwens het grootste gevaar was nu ge weken, zoodat er geen vrees meer bestond voor uitbreiding van het vuur. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Uit de verbrande woning moet verreweg het grootste gedeelte der meubelen gered zijn. Men schrijft ons uit Wolfertsdijk: De ontevredenheid by de meerderheid der Raads leden en bij de nota helste ingezetenen begint zeer toe te nemen, tengevolge der houding van burgemeester en wethouders in zake benoeming van een secretaris. Uit goede bron verneemt men, dat vier Raadsleden per adres aan ZE. den Minister van Handel en Nijverheid hebben kennis ge geven van de willekeurige handelingen vooral van den burgemeester in den laatsten tijd ondervonden. Axel, 12 Maart. In de gemeenten Ter- neuzen en Axel gaat een lijst rond om handteekeningen te verkrijgen op het adres, houdende adhaesie aan het adres van Dr. W. van den Bergh c. s. te Voorthuizen, in zake de verplichte inenting. Het bevat reeds meer dan 300 handteekeningen. De mazelen die van Dec. '86 te Axel heerschten, zijn, zoo men hoopt, geweken. Een lyder is er aan bezweken. Te ierseke hebben de mazelen opge houden epidemisch ie heerschen. Er zijn in het getieel 660 lijders geweest, waarvan 11 zyn overleden. Te Vhssiugen is Zaterdag met goed gevolg van stapel geloopen, van de werf der K. M. De Schelde het 4e klasse schroei- stoomschip Ceram, ten dienste van de In dische marine vervaardigd. Zaterdagini idag is te Rotterdam op het stoomschip Noord-Holland een matroos uit een der masten op liet dek doodgevallen. Een jaar geleden ontstond er te Arn hem op geheimzinnige wijze brand in een kleerkast van zekeren v. R., volgeus zeggen waren de jassen verbrand. Dezer dagen vond de politie die jassen in de bank van leening. De daderes weid natuurlijk ter stond ui hechtenis gesteld. Gisteren bevonden zich 40 infante risten en 20 veldwachters te Aalten om bij mogelijke rustverstoring door hel publiek, wat de burgemeester daar niet schijnt, te kunnen beletten, handelend op te treden. - De Zigeuners, die zich te Venlo op hielden, zyn door tusscheiikonist der politie niet geheel hun materieel per spoor naar Keulen afgereisd, oui van daar naar de be stemmingsplaats Weenen te gaan. De op brengst van den verkoop van een paar paarden en honden hielp de reiskosten be strijden. lil den nacht van 9 op 10 dezer is er brand uitgebroken 111 een boerenwoning te Herpen. Alles weid door de vlammen vernield; vuor duizend gulden aau papieren geld is mede een prooi der vlamuien ge worden. De bewoners konden zich slechts inet moeite door een raam redden. Alles was verzekerd; de oorzaak onbekend. «Eigen Haard» bevat lieden 't portret van Anton Kabelaar, den in verband met de redding der Koningin en de jeugdige Bruises, opl9Eebr. zooveel besproken Koetsier. Men sch ijtt utt Amsterdam aan het Vaderland Meer dan 80 eomité's vormden zich voor straatversiermg by de a. s. Aprilfeesten. Üuk de Dam zal piaclilig worden; die plaats zal door eleotnsch licht, door den heer Kras- hapolsky gratis aangeboden, verlicht worden. Ook beslaat er plan tal van torens elec- trisch te verlichten. In den loop dezer maand vertrekt dr. J. G. Krameis te Rotterdam naar Indie, Leu einde te Passaroeau de leiding op zich te nemen van een proefstation voor de suiker cultuur in Java's Oosthoek. (N. R. Ct,) Ook te Nederhorst den Berg lieeft de politie van Amsterdam den wettigen kerk voogd v. Emmerik, uit liet kerkgebouw geweerd, zoodat de godsdienstoefening door ds. Karssen uit Amsterdam in een schuur moest geleid wordeii. Te Leiderdorp kiest de politie voor den kerkvoogd party, en daar zet zy hem u:t. Maar deze .aatste be hoort ook tot de gereformeerde party. Even als in 1834 begint de politie al meer tegen de «lijnen» party te kiezen. Op den Btaatspoorweg is Vrijdagavond naby Leerdam een wachteres, vrouw van Gelder, onder den laatsten van üorinchein komenden trein geraakt. Een arm en been werden afgereden. De ongelukkige was oumiddellyk dood. De Augustus-collecte over 1886 van de Unie «een school met den By bel» heeft de som van f 197.360,51 opgebracht, ot t 212,64 meer dan een jaar te voren. Ge durende de 8 jaren, dat deze collecte wordt gehouden beliep de totale opbrengst t 779,579,56. Het aantal scholen inet den by bei is in dit jaar met 16 vermeerderd, waardoor het getal thans tot 441 met ruim 74,999 leerlingen is gestegen. Een paar dagen geleden waren eenige jongens op hel erf van den landbouwer E., in den Prins Alexunderpolder ouder Hille- gersberg, aan het spelen in een hooiberg. Een vau hen zat een ander by liet klimmen in den hooiberg met eene hooivork al spe lende na om het klimmen daarin te belet ten, geraakte met een van de punten der vork in diens oogen, met het gevolg dat de jongen thans het gemis van eeu der oogen heelt te betreuren. Te Schiedam is Zaterdag een schipper van zijn spoelingschuit in de Scliie gevallen, bewusteloos opgehaald en des avonds overleden. Een welgesteld vervener nabij Hee renveen, was tot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld of f209 boete. Hij besloot te gaan «zitten.Hy at eerst eens llink wat eieren en begaf zich in arrest. Maar het water en brood en nachtlogies bevielen hem zoo slecht, dat hij reeds den volgenden mor gen aanvroeg of hij er uit mocht. Hij zou liever maar betalen. Maar hij mocht niet want hij had de f 290 niet bij zich. Gelukkig kon hij nog een brief aan een kennis schrijven die de f200 overstuurde en hem verloste. Hem werd f13 van de boete kwijtgescholden wegens doorgestane gevangenis van één dag. Üp den Scheveningschen weg, dicht bij het dorp, kwam Zaterdagmorgen een met paard bespannen wagen aangereden, toen een jongen, die, evenals het voertuig, stadwaarts inoest, den bestuurder vroeg: „Baas, mag ik asjeblieft met je meè ryden? dan neem ik er één met je m de stad". Deze belofte lachte den Scheveninger toe, zoodat fiij den jongen op zijn kar plaats het nemen en den viervoeter tot harder loopen aanspoorde, daar zijn maag al begon te jeuken, Weldra was de stad bereikt en aan één der vele „heilige" huisjes werd toen aange legd. De jongen sprong onmiddellijk van den wagen af) terwijl de ander by zyn paard bleef] tot hij atgelost zou worden. „Wat drimk je baas, klare of bitter?" „„Een beetje klare met suiker, als het je niet schelen kanl"" De mederijder trad de tapperij binnen, bestelde twee glaasjes, waarvan hij het zijne in een wip ledigde en zei: „Myn kameraad zal je betalen kastelein 1 Ik zal hem everi afiissen." Hij voegde de daad by het woord en on der een: „hij staat al voor je op pust baas 1" ging nu de ander op zijn beurt naar binnen, van welke gelegenheid de jongen gebruik maakte, om de plaat le poetsen, terwyl hij den Sheveninger voor het dubbel gelag liet opdraaien, die natuurlyk niet weinig te keer ging, toen de kastelein dat van liem vor derde. (H. Ct.) Aalten. Het gemeen heeft het altyd nog op ds. Gangel voorzien. Terwyl deze (thans doleerende) predikant maandag avond in den Haag was, heeft het publiek onder het zin gen van beleedigende liedjes, de bezorgde vrouw van den predikant bedreigd en tot laat in den nacht, verontrust. De burge meester deed niets om den belhamels dit te beletten. Een woeste menigte heeft ds. G. bij zijn terugkomst opgewacht, zoodat hij genoodzaakt was te Varsseveld uit te stap pen en per rijtuig naar huis terug te keeren. Vrijdagnamiddag had in de inrichting van de heeren Joh. Enschede Zonen te Haarlem een droevig ongeval plaats. Een 13jarige jongen geraakte tusschen de ma chine, met het ongelukkig gevolg, dat zijn rechterhand geheel werd verbrijzeld. Het pubhek te Rotterdam bracht Za terdagavond een socialist colporteur van Recht voor allen zoo in 't nauw, dat hy in het politiebureau moest vluchten. Een conducteur van den stoomtram is bij Katwyk, bij het overstappen, terwijl de tram in vollen gang was, in aanraking gekomen met aan den weg staande hoornen en doodelyk aan hoofd en ribben gekneusd. «Een kaaseter schrijft aan de L. Crt, wat hij in een stukje kruidkaas gevonden had: «Een eindje touw van 21 mM. lang, eenige houtsplinters, strootjes en steeltjes, twee pluisjes blauwe wol, een splinter van een rood luciferhoutje, eenige steentjes (marmer of albast), eene aanzienlyke hoe veelheid onkruidzaden, waaronder tamelyk veel van Plantago (Major 1), een dozyn heele kruidnagels en eenige korrels echte komijn.» De kaas was overigens goed en door een zindelijken boer gemaakt die zich echter had laten verleiden, voor eenige centen goedkoop «kruid» in de kaas te doen, om ze smakelijk te maken en den goeden naam van de Friesche kaas weg te werpen Donderdag belde een haveloos ge- kleede jongen aan een heerenhuis op de Heerengracht te Amsterdam aan en zei tot de meid: «Mijnheer zegt dat mevrouw mij een dikken boterham met vleesch moet geven. (Mijnheer was even te voren uit gegaan.) Mevrouw deed zulks en de oolyke snaak snel le met een bly gezicht naar zijn kameraad die hem een paar huizen verder opwachtte. De list was gelukt, want mijn heer wist nergens van. Een handelaar in diamanten te Am sterdam, die te Rijsel een pakje met diaman ten, ter waarde van f36,099, zou hebben verloren, doordien hij het, in een reisdeken gewikkeld, een oogenblik onbeheerd in den trein had gelaten, is in zijn woning gear resteerd. De diamanten waren niet zijn eigendom. Te Belfort heeft in de werkplaats voor het laden der kogels eene ontploffing van meiiniet plaats gehad. Tien personen zijn zwaar gewond en drie gedood.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2