sche Boot CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. SCHAPEN, 1KNECHT ERMEID. THEEEN, 1887. No. 48. Dinsdag 15 Maart. Eerste Jaargang. ARNHOND. kilo best Wei- partij Mangels lige Poten, Van der Hooft, ELZAAD, ode Reuzen, SNIJBOOHEÏf. .KERSKNECHT TJALK ERDAM Stoomtjalk VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; „Zij zal nog eens een gevoe lig lesje moeten hebben Buitenland. Binnenland. 28, 32 en 40 Ct. per Ons. J. M. HEIJLIGER, ;raat, F 193, Middelburg ööae tACHTIGE JONGE TEE, te 's Heerenhoek. UIT TWEE) 1, Oost-Souburg. 's-Gravenpolder. en best gewonnen ulobenevens 20 Kilo bij D. PIETERSE, te ande een n paard kan beslaan en I. VAN ELSaCKER, smid ;e. P. G. bij C. PAAUWE. e. f MEI wordt gevraagd es Bureau «Zeeuw» Goes nde geeft bij deze kennis ïbliek dat de dienst op 1DAM met de gestaakt en met dezelve geopend op i 16 MAART des mid- o e s en eiken ZATER- r d a m volgens afvaart- rAN RENTERGHEM. SS naar ROTTERDAM t 'smorg. 3.uur. TTERDAM naar GOES k 'smorg. 9,uur. S naar ROTTERDAM, aart 's midd, 4,— u. ROTTERDAM rt 's morgens 6,u. Rotterdam bij den LANGE, op 't Ha- j BOUWMAN en BOS, directie. Rotterdam Nieuwe kkenbrug. ZEEUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,02'/, UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Zij die zich tegen 1 April a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nommers gratis. DE UITGEVERS. Klaas. Goeien avond, WillemIk heb daar een Dinsdag een stuk in de Goesche krant gelezen. Ik heb er niet veel van be grepen. Het was over de politiek en de tweede kamer geloof ik. En je weet, daar heb ik niet veel mee op. Willem. Zoo vriend 1 dat je daar niet veel mee op hebt, kan ik wel een beetje begrijpen. Tegenwoordig behandelen zjj daar in die tweede kamer toch znlke ge leerde dingen, dat je er in verdoold raakt. Een gewoon mensch kan er niet wijs uit. Maar, wees gerust de heeren begrijpen het zelf soms, ook niet Klaas. O jongen 1 W. 'tls waar wat ik je zeg. Er was verleden week een liberaal in de kamer, de heer Borgesius die zei het zelf.j Zij had den daags te voren gestemd over een voor stel van Lohman, en zij wisten in het ge heel niet waar het over was. K. Nou, dat is raak. Dan is het toch niet kwalijk te nemen, als wij er niet veel van begrijpen. W. Ik zal je eens gauw wat vertellen, Klaas! Ze hebben het tegenwoordig druk met de grondwetsherziening. K. Grondwetherziening 1 Wat is dat W. Ik zal het u zeggen. De grondwet is een wet, waar alles in staat wat betrek king heeft op de regeering, op den koning, op 't onderwijs, op 't kiesrecht enz. Nu wil- rien zij in die grondwet verandering bren gen. Veertig jaren geleden, in 1848 heb ben zij dat ook eens gedaan, maar met de veranderingen die de liberalen er toen in brachten, zijn de antirevolutionairen nooit ingenomen geweest. De groote Groen v. Prinsterer, de vader van de antirevolutio naire partij, zei in 1850 al dat die Grond wet achteruitgegaan was, en dat ze weer veranderd moest worden. K. Waarom al zoo gauw? W. Wel ze hadden in die grondwet artikelen opgenomen die de macht van den Koning te na kwamen en K. Is de Koning dan geen baas? IV. Baas en baas is twee. Gij moet er de Zeeuw van Vrijdag maar eens over le zen. Daar staat duidelijk in, dat de koning eigenlijk regeert naar den zin van de libe rale partij. En nu is de koning wel baas, maar de heeren zeggen toch, hoe zij 't hebben willen en dat ligt aan die grond wet van 1848. Maar ik ga verder. In die grondwet staat ook een artikel dat alleen het openbaar onderwijs door de regeering verzorgd wordt. Daaruit volgt, dat de voor standers van christelijk onderwijs overal aan die openbare school moeten meebetalen, maar voor de christelijke school moeten zij zelf zorgen. Gezwegen nog van het on gelukkige artikel, waardoor alleen geldman nen kiezer kunnen zijn. K. Dat is niet recht En zullen zij dat artikel nu veranderen? W. Och man, dat hebben de mannen van de rechterzijde al beproefd, maar dat wilden de liberalen niet. En nu hebben de liberalen ook wel een verandering voor gesteld, maar die wilden wij ook niet, want die gaf ons niets. En toen is de Kamer ontbonden en is er een andere Kamer ge kozen, en nu hebben de antirevolutionairen en roomschen die noemen zij samen de rechterzijde - nog al wat verloren. En daar zegt nu de G. C. van: «Zij hebben nog geen les genoeg gehad. Zij moeten er nog een hebben.» Se je, onze vrienden hebben verleden jaar gezeid, en nu zeggen zij het weer: Als die grondwet niet goed veranderd wordt, dan is het beter er maar niets aan te doen. Bovendien zijn erin de Kamer 10 leden te weinig. K. Maar de verandering is toch door gegaan W. Zeker, want de liberalen zijn baas. En nu hebben zij wel kleine vei anderinge tjes gemaakt, maar die beteekenen niets. Die veranderingetjes bedoelde de Goesche krant nu. Met een geleerd woord noéhK zij dat redactiewijziging, maar dat betee- kent niets. En daar stoft zij op, alsof de liberalen ons al heel wat gegeven hebben. Het is eigenlijk bespottelijk. Stel b. v. eens, ik heb grooten honger en ik weet, Klaas, dat gij mij kunt helpen. Maar nu, in plaats van mij een fermen boterham te geven, geeft gij mij niets en gij belooft mij een pepermuntje. Zeg zelf, moet ik daarmee dan tevreden zijn? K. Zeker niet. Ik zou denkeu dat ik niet wijs was. W. Maar als je nu zelf eens aan de menschen ging vertellen«Wat is die Willem toch een stijfkop, want nu beloof ik hem nog al een pepermuntje om zijn honger te stillen en nu haspelt hij nog tegen.» Je lacht. Maar ik zeg je: zoo is het hier nu ook mee manDe liberalen zijn de mannen van het pepermuntje en ons nemen zij kwalijk dat wij j brood verlangea En nu zouden de liberalen wel willen dat onze vrienden de grondwetsherziening tegenwerk ten, dan konden zij later tegen ons zeggen «Zie je wel, wij zijn de echte volksvrienden. Wij wilden je een overheerlijke grondwet geven, maar die rechterzijde wou niet. Zij moeten nog eens een lesje hebben.» Maar zij zullen bjj mjj met die leugen niet aan komen. Je moet maar eens lezen hoe onze vrienden over de grondwetsherziening mee praten. Zij hebben ook al een hoofdstuk mee helpen aannemen. K. Maar wat praatte de Goesche Cou rant dan dat de antirevolutionairen de her ziening tegenwerken? W. Dat is laster, man. Zij weten wel beter. Die liberalen zijn in de laatste dagen knapjes bezig het volk beet te nemen. K. Goed, maar daarover later, asjeblieft. Een oud-Goesenaar, eerlijk liberaal. De heer Frowein, vroeger leeraar aan de troesche H. B. School voor meisjes heeft m een vergadering te Amsterdam weer ge toond een man van rechtschapen karakter te zijn. Dat zijne beginselen wat be treft het geloof aan God, aan de inspi ratie der Heilige Schrift, aan de onsterfelijk heid; de eedskwestie, enz. door ons worden ■weerstaan^ behoeven wij wel niet te zeggen. Maar zijne eerlijkheid, zijn verdraagzaam oordeel, zijn rechtsgevoel zjj* boven onzen lof. In hem eeren wij den Almachtige, die ook ongeloovigen soms met een rechtsgevoel, een levensernst en een liefde voor het zede lijke begiftigt, die wij in eigen hart en kring zoo gaarne zagen uitblinken. Frowein is, hoe ook door liberale partij- genooten gesmaad en weggekeken, gebleven wie hij was. Een ongeloovige, doch onaf hankelijk. In een vergadering van Volksonder wijs te Amsterdam nam de eerlijke liberaal weder zijn benijdenswaardig standpunt in. De heer Vitus Bruinsma van Leeuwarden had gesproken. Hij, de anti-clericale voor vechter van algemeen stemrecht had ge zegd dat de onderwijskwestie, door liberale partijgenooten gaande gehouden, een ramp voor Nederland is. Dat de liberalen in de Kamer zei ven ongezind zullen zijn die kwes tie op te lossen, uit vrees voor de clericalen. Dat het onbillijk is de openbare school, door kinderen van modernen en liberalen bevolkt, uit de staatskas, dus door allen te onder houden en daarna de bijzondere school te uoen onderhouden alleen door de oprichters, die eerst hunne belastingpenningen voor het openbaar onderwijs moeten betalen. Dat de Staat maar moest ophouden met scholen te bouwen, en dit aan particulieren overlaten, evenals het bakken van brood. Enz. De aanwezige openbare onderwijzers, die helaas deze demoraliseerende wijze van bevordering van neutraal onderwijs niet it.zagen, protesteerden, maar dr. Fro wein was het met dr. Bruinsma eens. Hij zei: «Het beginsel van het liberalisme brengt mee om een andere regeling van het onderwijs in het leven te roepen en art. 194 te wijzigen. Het neutraal karakter der openbare school, dat hij overigens voor staat, is een noodzakelijk kwaad. Flink bij zonder onderwijs zal meer bijdragen tot vorming van het karakter. De liberale partü heeft niet uit te maken wat goed is voor de kinderen. Geen partij mag dit doen. De Staat moet zorgen dat er goed onderwijs is, maar de lichting moet aangegeven worden. Zoo sprak de heer dr. Frowein. Voorze ker zulke besliste van rechtsgevoel en ver draagzaamheid getuigende woorden doen weldadiger aan dan het schelden van zeker blad op de doleerendeni Bij de gratie Gods. De antirevolutionaire club, bij monde van den heer De Geer, heeft voorgesteld dat ach ter de woorden Wij Willem III niet het woord enz. maar de woorden: Koning bij de gratie Godszouden gevoegd worden. Het koninklijk gezag toch is geworteld in de gratie, de gunstige beschikking van den Heere en niet, zooals de liberalen beweerden, in de grondwet. Zoo ooit dan kwam bij de behandeling van De Geers voorstel uit welk een onoverko melijke klove daar gaapt tusschen het libe rale en het christelijk historische begrip van gezag des Konings. De liberale meerder heid stemde dit voorstel af, gesteund als zij werd door een man als minister Heems kerk, die als eerste man in Nederland ge roepen om den troon des Koning te stutten, door steun te bieden aan de theorieën van volkssouvereiniteit den grondslag van dien troon in gevaar brengt. „Die wind zaait, zal storm oogsten." Dit spreekwoord mag Rusland op zich zelf toe passen, nu het in Bulgarije, dank zij Rus- lands stijfkoppige aanhitsing in de voor naamste garnizoensplaatsen tot een openbaren opstand kwam. Met „de kous op den kop" treedt Rusland nu uit dit geding uit. De jeugdige staat in het oosten trad zoo kloek op, dat de opstand thans onderdrukt mag heeten. De leiders werden ter dood en de anderen tot gevangenisstraf veroordeeld. De geruchten over vredebreuk in Europa zjjn weer verminderd. De 11 Maart was da verjaardag van keizer Alexander. Den 22 Maart hoopt keizer Wilhelm 90 jaar te worden. Deze beide dagen schijnen van invloed te zijn op de vriendschappelijke ge zindheid dezer vorsten. Aan bewijzen van hartelijkheid was Vrijdag jl. geen gebrek. Ook Dinsdag a. s. zal het aan vriendschaps betuigingen niet ontbreken. In [Italië heeft het ministerie Depretis besloten aan te blijven, niettegenstaande de haar vertrouwende meerderheid in de kamer al kleiner wordt. Aanleiding tot dit wantrouwen was de buitenlandsche politiek en de aanvankelijke nederlagen in Abessynië. Eindelijk gaan de liberalen, die zich ten vorigen jare van hunne partij, die van Glad stone, afscheidden, inzien hoe dom zij deden met de conservatieven te steunen. Deze laatsten willen strenge maatregelen in Ier land, terwijl Gladstone pleitte voor een zelfregeering door de Ieren. Bijna alle liberalen denken nu over dit punt eenstem mig. Jammer dat deze eenstemmigheid te laat komt. Verleden jaar was er een libe rale meerderheid. Toch zou deze eenstem migheid den Ieren ten goede zijn gekomen. Nu helpt zij echter niet meer, daar de liberalen bij de jongste verkiezingen jam merlijk geslagen en in de minderheid ge raakt zjjn. De oude Gladstone hebbe dan dezen troost nog, dat nu de meerderheid der natie inziet dat zijne staatkunde voor de arme Ieren een rechtvaardige staat kunde was. De liberalen in Nederland kunnen van dezen Engelschen partijverwant (geen geest verwant) nog heel wat leeren. De Duitsche legerwet is, dank zij de door de regeering behaalde meerderheid na de jongste ontbinding, aangenomen, zoodat met 1 April a. s. 40.000 militie-plichtigen voor de wapenoefeningen zullen worden op geroepen. Wij herinneren er aan dat te Middel burg de kiezerslijsten op het raadhuis ter inzage liggen gedurende 14 dagen en dat ieder die meent dat hij of een ander er niet of niet goed in vermeldt wordt, binnen 14 dagen daartegen bij den gemeenteraad mag opkomen Bij K. B. is het aantal kwartier meesters bij het loodswezen met standplaats Vlissingen, vastgesteld op drie. Door een groot aantal mannen van naam in den lande, zoowel militairen als burgers, is een adres aan Z. M. den Koning gericht, waarin de toestand van het koloniale leger in Atjeh als hoogst treurig en onhoud baar wordt geschetst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1