Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerijk e Stand. Marktberichten. OESTERBEURS. Overzicht van Verkoopingen. de wijziging door de Rechterzijde voorgesteld en namen het haar kwalijk dat zij het voorstel der liberalen niet had willen aannemen. Het verschil was maar een stroospierl Maar waarom kwamen de liberalen niet tot het voorstel der Rechterzijde over, als het dan maar een stroospier verschilde? Sinds dien tijd kreeg men een andere Kamer met een nieuwe liberale meerderheid. De tegenwerking der anti-revolutionairen is nu gebroken! Zoo zong men. Maar men begreep niet, dat deze tegenwerking steun vond in het votksbesef, dat grondwets herziening zonder wijziging van art. 194, en gewichtige tegemoetkoming aan de be zwaren der natie, onnoodig en nutteloos is. Op dit aanbeeld sloegei. onze vrienden en zij zullen het blijven doen, wijl het blijkbaar het streven der liberalen is, zich naam te verwerven als uitnemende volksmannen, en door lange duistere redevoeringen in de Kamer, en heele reeksen met amendementen en beraadslagingen over geringe bijzaken, waarvan zelfs de liberale kiezer niets begrijpt, de natie te doen gelooven, dat zij thans bezig zijn heel wat voor haar tot stand te brengen. Der liberalen onbeduidendheid bij overmaat van praalzucht kwam nooit zoo aan het licht als bij deze grondwetsherziening. Dat voelt het volk dan ook wel degelijk. Het volk lacht om de geleerde vertoogen waar achter de heeren hun afkeer van printiipi- eele wijzigingen, wijzigingen die het beginsel, het leven der natie raken, verbergen. Als de anti-revolutionaire club, bij monde van De Geer en Lobman, hen tot een strijd op het terrein van beginselen wil lokken, dan geven deze basterdzonen van Thorbecke slechts onbeduidende aanmerkinkjes op den vorm, eenige hei heil's en een geveinsde aanleiding tot een persoonlijk feit ten beste. Komt de beginselzwakheid der liberalen by deze debatten sterk uit, nog ongelukkiger figuur maakt de minister Heemskerk. Wij zullen daar de volgende week op terugkomen, maar wenschen voorloopig te constateeren de verregaande beginselloosheid van dezen minister. Deze minister schreef namelijk in 1881 een dik boek: De Practijk der Grondwet geheeten. In dit boek liet hij uitkomen hoe de grondwet, wierd zij gewijzigd, er zou moeten uitzien. En wat gebeurt nu? Er zijn nu reeds artikelen in de grondwet opgenomen die glad het tegenovergestelde zeggen van wat de minister in de Kamer verlangde. Ja nog sterker. Enkele wijzigingen zijn opgenomen, waarin de minister Heemskerk den schrijver Heemskerk tot een leugenaar maakt. Reeds bij hoofdstuk I was 's mi nisters verdediging zwak, o. a. bij de vraag om Nederlanders uit te zetten, waarop wij later terugkomen. En de liberalen? Zij maken van deze weifelende houding slag op slag misbruik. Heemskerk's zwakheid is hunne kracht. Zij gaan zelfs in hunne solmethode zoo ver, dat zij den minister Heemskerk op een des vorigen daags «aangenomen besluit doen terugkomen. Wat is er namelijk gisteren weèr gebeurd In art. 57 der grondwet wordt den Koning het recht gegeven verdragen te sluiten met vreemdeMogeudheden, enz. Nu is voor wijzi ging van het grondgebied des Rijks de toestem ming van de Stateu-Generaal noodig. En nu staat er aan het eind: «Deze goedkeuring wordt niet vereischt, indien de wet den Koning tot het sluiten van het verdrag heeft gemachtigd)). Deze slotwoorden konden, volgens den heer Lohman, niet goedgekeurd worden. De koning kan, dit is duidelijk, immers zich zelf niet machtigen. Daarom stelde hij voor in plaats van die woorden te lezen «Indien de Koning zich de bevoegdheid tot het sluiten van het verdrag bij de wet voorbehoudt Ieder voelt hier het onderscheid. De minister wilde voorstellen dat de Koning zijne macht daartoe van de Kamer krijgen zou. De heer Lohmun's voorstel hield vast, dat de Koning die macht van zelf reeds bezit. Hier dus weer het fijne puntje: De Koning regeert bij de gratie van het volk, of bij de gratie Gods, zooals de antirevolutionairen dat keren. De minister Karnebeek wist niet wat hij van 't amendement zegger. zou en de mi nister Heemskerk vond het ongewoon, maar had er overigens niets op tegen. De Kamer nam het amendement Lohman a n. Wat heeft zich nu echter gisteren voorgedaan? Een soortgelijk amendement was door den minister overgenomen. De liberalen hadden zich nog eens beslapen en ingezien dat de bijvoeging een antire volutionair tintje had. Dit nu moclit niet. De hr. Goeman Borgesius, de prikkelbare iberalist, dien men kent uit zijn kinderachtige houding lil de. Enquête-geschiedenis, stelde voor die wijziging terug te nemen. Eu of nu de hr. Lohman al beweerde, dat er geen antirevolutionair tintje aan was en hij de wetgevende macht aan de Kamers niet zou ontnemen, het mocht niet baten. De mi nister verdedigde zich zoo zwak en hield er zich zoo buiten dat zelfs knappe advocaten als De Ramtz nu voor intrekking van de wijziging op art. 58 stemden. Heemskerk en de liberale leden staan in bo- terachtigheid van beginselen gelijk. En zulke mannen, een weifelaar als Heemskerk, en doordrijvers als Borgesius die zelve erkende dat de leden zelf soms ziet weten waarover zij stemmen 1 zullen de natie een nieuwe goede jgrondwet geven! Waar moet het heen Over het op nieuw* 'gebleken verschil in beschouwing over het gezag des Koniugs tussehen de liberalen en de antirevolutio nairen spreken wij later. De Oranjehovende liberalen, de Patriotten achter het Prinsge zinde mom, hebben bij monde van hunne woordvoerders Gleichman, Heldt en Bor gesius duideljk doen uitkomen, dat zij ook nog wat van het tegenwoordige uitvoerend ge/ag aan den Koning willen ontnemen en het overbrengen naar de Staten Generaal. Heldt, gesteund door burgemeester Smit, den Middelburgschen afgevaardigde, wilde zelfs het recht van oorlogsverklaring aan den zoon van den held van Waterloo ont nemen en aan de Kamer, dus aan het volk overdragen. Den koning dm al meer tot een wassen pop vetlagen. Ned. Herv. Gem. Beroepen te Scherpenisse, P. Kerper te Goedei eedete Heinkenszand, P. van Bin nendijk Candidaat te Utrecht. Een kort woord van waardeering zu gewijd aan de nagedachtenis van wylen den Weleerw. heer ds. M. Boon, laatst predikant te Zaamslag. Een langdurig zenuwlijden maakte ébn einde aan zijn werkzaam leven. De overledene diende de christelyke o-erefor- meerke kerk van 1865 tot 1871 te Bieze- linge, daarna tot 1879 te Oud-Vosmeer en eindelijk tot 1887 te Zaamslag. Hij stierf oud 68 jaar. Een orthodox predikant, ds. v. d. Veen te Dedemsvaart, die zich in het Wage- ningsch Weekblad beijvert met het aan brengen van nieuwtjes omtrent privaat leven der doleerende predikanten, heeft thans een boekje uitgegeven met schandalen uit het leven van predikanten in de 17e eeuw. Deze wijze van strijdvoeren is echter even laf als wanneer wij het modernisme gingen bestrijden om de bitterpartijtjes die hier en daar door een enkelen modernen platte- landsdominé bijgewoond worden. Ook de kerkeraden van N ij'kerk. Waarder en Augustinusga hebben zich van de synodale macht losgemaakt en de kerkorde van 1618 weder aangenomen. Ds. Maan te Augus tinusga gaat met deze hervorming we?, de Nykerk-che predikanten Bluggel en Gobius du Sart gaan niet mede. Waarder is vaccant. De doleerende predikanten beginnen het hier en daar bij het volk kwaad te krijgen. Kerkvoogden van Nijkerk lieten Zondag optreden dr. v. d. Bergh uit Voort huizen. Toen de ringpredikant in de kerk kwam, en dr. v. d. Bergh op den stoel zag, begon het volk te schreeuwen tegen dr. v. d. Bergh: «Er af moet je,» enz. Een uit de menigte wierp met een steen naar den leeraar, die hem echter niet raakte. Dr. v. d. B. liet nu Ps. 126 zingen, maar de gemeente werd overschreeuwd door de belhamels die het Wien Neerlandsch bloed aanhieven. Dr. v. d. Bergh ging hierop henen. r Ook te Aalten ging het slim toe. Toen de kerkdeuren open waren, liepen enkelen legen den ringpredikant: «Toe dominé, de banken over, dan ben u er het eerste.» Tot dien wedloop behoefde het echter niet te komen daar de doleerende predikant ds Gangel, door de politie tegengehouden en door het volk uit de nabijheid der kerk gedrongen werd. Het huis van ds. G. wordt bewaakt 7ijn huisgezin heeft het dorp verlaten. Mej. A. Ringer te Middelburg slaafde voor nuttige handwerken te Breda. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld Wegens mishandeling, C. v. K. 23 j., kleermaker Terneuzen tot f 3 b. s. d. h. en II. de W, 35 j., huisvr. van P. J. deV., Clinge, tot f8 b. s. 8 d. h. w ogens b e I e e d i g i n gL. de VV. 30 j., gepensioneerd militair Vlissiugen, tot f 8 b. s. 8 d. h.. J. H. 40 j., St. .lansteen, tot tlO b.s. 10 d. h. en A. H. G. v. d. P. 38 j., winkelier Middelburg, tot f8 b. s. 8 d. h. wegens meineed: A. F. G., arbeider Koewacht, tot een jaar gevangenisstraf. Ailen in de kosten. Vrijgesproken zijn: J. B. 16 j. eu C. P. 16 j., Colijnsplaat, beklaagd van diefstal. Heden (Vrijdag) veroordeeld: A. B., 23 j. arbeider te Houdekenskerke (Kwadendamine)wegens het slaan van een ambtenaar, tot 7 d. h. M. de V., 54 j., arbeider te Kattendijko, wegens beleediging van een amb tenaar tot f7 boete suds. 7 d. h. wegens mishandeling: I P. H. 24 j., schipper te Calloo (Belgie), en II J. P., 20 jschippersknecht te Hoofdplaat, pe le tot 14 d. de 2e tot 1 mnd gev. I M. S., 19 j., smid, II J. A. 0., 2i j., wagenmaker, III J. P. S., 23 j., smid, al len te Rilland-Bath, ieder tot 14 d. h. J. B. V., Klompenmaker te Hoedekens- kerke tot 3 rn. gev. Heden, Viijdag 11 Maart 1887, stond voor de Arrondissemeuts-Rechtbank te Mid delburg terecht P. v. d. V., 54 jaren, her bergier en koopman te Hansweeit, gem. Kruiningen, ter zake dat hij op den 5den Jan. jl. des namiddags omstreeks 3 uur, in de herberg van Hendrikus Zeijlman te Krui ningen den koning der Nederlanden opzet telijk heeft beleedigd, door aldaar de vol gende woorden te uiten: «Onze Koning Willem de derde is een schoft, een gemeene ploert en een groote smeerlap en het ge- heele vorstelijke huis is een hoereboel,» en zulks ten aanhoore van het aldaar aanwe zige publiek. De eisch van het O. M. is 3 m. gev. Uitspraak heden over 8 dagen. Het veertiende Zuider Zendingfeest zal D. V. 13 Juli a. s. gehouden worden op Valcke Slot nabij Goes. Kloetinge. Deze week is een vrouw, die lijdend was aan trichinenziekte, aan de gevolgen overleden. Heinkenszand. De mazelen in deze ge meente zijn geweken. Te Westkapelle is gisteren nacht een hevige brand uitgebroken. De halte tussehen 's Heer-Arendsker- ke en Arnernuiden, waar de trein in elke richting zal stoppen, des dinsdags voor de markt te Goes en des donderdags voor die te Middelburg, wordt niet geplaatst bij wachtpost 58, maar tussehen den West Kraaiert en den Nieuwen Kraaiert, tussehen wachthuizen 52 en 53. Veere, 11 Maart. Heden viert de oudste inwoner dezer gemeente, le Wed. Vreke, haar negentigsten geboortedag; zij mag zich nog in eene tamelijke gezondheid en in het bezit van haar gezichtsvermogen verheugen. Dinsdag vervoegden zich ten huize vari een ingezetene buiten de Waterpoort te Aarden burg, twee kooplieden uit Belgie, die in tamely k opgewonden toestand ver keerden. Nadat zij een spiegel hadden verkocht, scheen die daarna dan kooper minder te bevallen, waarop de beide koop lieden toornig werden en den man des hui zes duchtig toetakelden, zoo zelfs dat er een oogenblik gevaar voor diens leven scheen te bestaanthans echter laat zich alles weer goed aanzien; ook de vrouw ontving nog eenigslagen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. Kr..bbcndijke, Tl Maart. Heden had al hier de aanbesteding plaats van het maken van een oesterput met los- e.i laadplaats aan den zeedyk van den Oostpolder voor de hh. Adam te Goes en Butijn te Krabbendijke. De besteding werd niet gegund, doch de put onderhands aangenomen door J. B. v. Acker, te Hunsweerd voor f 7365. Van 6 - 11 Maart 1887. Goes. OndertrouwdGeene. Getrouwd Nicolaas Johannes Le Clercq 24 j. jm. van Nieuwer Amstel met Ca- tharina Geertruida Schouwenburg 21 j. jd. van Goes. Geboren Maatje d. v. L. de Jonge en J. Kola Adriana Maria d. v. F. Ci ueq en E. de Dreu Neeltje d. v. J. ie Wolf en H. M. Robijn. OverledenGeene. Van 7—10 Maart '87. Middelburg. Ondertrouwd W. II. Mar tin jm. 36 j. met M. D. Vermeulen jd. 24 j. C. J. Dhont wedr. 35 j. met J. Al- thuisius jd. 27 j. Getrouwd: Ph. J. Coset jm. 32 j. met M. Maas jd. 22 j. J. Verlent wedr. 55 j. met J. C. van den Abeele jd. 38 j. A. Flissebaalje jm. 24 j. met K. Mondeel jd. 26 j. Bevallen L. H. de Jong geb. Eiff d. I. J. Boel geb. Merk d. M. E. Koolwijk geb. Bosdijk z. Overleden: G. A. W. van Vianen 23j. z. T. Fouchier 38 j. d. J. Ph. Nee- teson. 87 j. man van W. Scherp. J. F. Casteleijn, 22 j. d. Goes, den 8 Maart 1887. Bij zeer flauwe stemming voor alle arti kelen bleef een groot gedeelte onverkocht en waren vorige prijzen zeer moeily k ie bedingen. Jarige Tarwe fa fNieuwe Tarwe f6,60 a f7,00 Rogge f5,a f5,15 Winter Gerst f'4,60 a f4,90 Zomer Gerst f4,20 a f4,30 Haver f3, a f3,20 Bruine Boonen f af—,— Paardenboonen f5,25 a f5,75 Koolzaad fa f Groene Erwten t 8,a f8.50. Boter f 0,54 af 0,55. Eieren f0,70 af 0.725. Middelburg, 10 Maart '87. De aanvoer was helen matig, de vraag was over het algemeen niet groot, prijzen bleven meest onveranderd. Puike Tarwe niet beneden f 7, te koop van welks prijs eenige vraag was, voorts f6.80 a t6.60 naar kwaliteit. Rogge f5.50. Wintergerst f5. Zomer- gerst zeer weinig ter markt, a f 4.50 was dezelve grif te plaatsen. Haver f 3. a f3.50. Paardeboonen f6.a f6.10 Platteboonen naar deugd f5,25 a f5.75. Witteboonpn waren 25 ets lager, van f8.25 tot f8.50 waren die gemakkelyk te koop. Bruine boonen f 11.25 met weinig aanood. Groene Kookerwten f8,25 a f8.50. Mestingerwten t 7.— Koolzaad niet ter veil. Canariezaad by gerieven f10. Versche boter f0,90 a f0,98 per Kilo. Eieren f3,20 per 100 sluks. Vlissingen, 11 Mrt. Boter f 0,52'' a f 0,50 per 5 ons. Iorseke, 11 Maart. Heden niets verkocht. LAATSTE BERICHTEN. Ierseke. In een vergadering van oaster- lundelaren, door den burgemeester bijeen geroepen, is besloten den minister van bin- nei.l. zaken te verzoeken te Ierseke een lid van het visohbestuur te stationeeren. De l.eeren Koelman, de Leeuw en Sauer zijn aangewezen om op audiëntie te gaan bij ZExc. en dit verzoek kracht bij te zetten. De burgemeester deelde o. a. mede dat de verpachting van 18 Maart a. s. op een Vry- dag valt, wat voor de meeste oesterteelders een ongeriefelijke dag is. Ook ware het wenschelyker geweest deze verpachting te Ierseke te doen plaatshebben. Het visch* bestuur had echter een verzoek desbetref fende geweigerd. Besloten werd te gelyk aan den minister te vragen voor dergelyke verpachtingen geschikter dagen en plaatsen aan te wijzen. Heden was het voortgezette, vergadering en zyn aan de commissie nog toegevoegd de heeren J. Molhoek, C. Lindenbergh en L. Laban, oesterhandelaren. Per Telegraaf. 'sGRAVENHAGE, 11 Maart. De Tweede Kamer heeft lieden aangenomen de wet tot onteigening van den spoorweg Maassluis lloek van Holland en met 56 tegen 7 stem men die tot onteigening en uitbreiding van de haven en de slniswerken bij Ymuiden. Het wetsvoorstel tot uitbreiding vrijstel ling patentrecht voor alleen werkende werk lieden is aangenomen met 55 tegen 4 stemmen. AFLOOP AANBES1EDINGEN EN VERKOOPINGEN. Teu overstaan van den notaris A. Gallis Merens te Kapelle, werd hedenmorgen ten verzoeke van H. de Leeuw c. s. te Bieze- linge geveild: Een Woonhuis en erf aldaar. Kad. Sect. G no. 943, groot 3,48 ares. Ge kocht door M. Nieuwenhuize aldaar voor f675 plus f 15 voor losse goederen. Zaterdag 12 Maart. Wemeldinge, halt 11, voor wed. Zuid weg, door Notaris G. Merens: 3 Menwagens, 1 zwart Ruinpaard, 1 Rund, 1 Geit, 2 gewone en 1 Amerikaansche Ploeg, Eegden, Sleep-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2