CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 44. Dinsdag I Maart. Eerste Jaargang. z z VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Binnenland. DE ZEEUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,65 Enkele nommers- 0,02 y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Het Weekblad van Z. V. W. D. komt in zijn no. van 31 Januari nog eens ter loops terug op de laatste verkiezingen der prov. Staten in dit district. Het zegt daar van dit «Wat deden de calvinisten bij die verkiezingen «Tegenover drie aftredende leden van «beproefde bekwaamheid, de h'h. Risseeuw, «Hennequin en Smidt, stelden zij twee m m- «nen van hunne richting, die nog nooit eenig «bewijs van hunne voortreffelijkheid boven «de aftredenden geleverd hadden; op sleep- «touw namen zij een katholiek mee, in de «hoop zoo hun doel te bereiken. «Wat deden de katholieke kiezers? «De stemming heeft het uitgemaakt, dat «de meesten hunner op de attredenden ge- «stemd hebben.» Dit is onjuist. Er zijn door de beide Kiesvereenigingen. Katholieke en antirev., 3 kandidaten gesteld van welke er een ka tholiek en twee protestant waren. Dat de meeste kath. kiezers de liberalen hebben gestemd zal op het gezag van het Weekblad wel kunnen aangenomen worden. Dit is dan huhne zaak en meenen de kath. daardoor hunne partij te dienen dan moe ten zij dit natuurlijk zelf weten. Volgens het Weekblad waren de drie af tredenden «mannen van beproefde bekwaam heid» en daarom zou het dan van de anti liberale partij onbeschaamd (een vroegere nitdrukking van het Weekblad) zijn ge weest tegen hen drie andere niet «van be proefde bekwaamheid» over te stellen. Over de bekwaamheid van de aftredende leden is, meenen wij, geen woord bij rle aanbe velingen van antiliberale zijde gesproken. De bekwaamheden der kandidaten aan te vallen laten zij liever aan de liberale heeren over. Zjj hebben eenvoudig beginsel tegen over beginsel gesteld. De redeneering van het Weekblad is anders inderdaad fraai. Zijn de zetels in de Tweede Kamer of Prov. Staten door liberalen bezet, dan mag de kandidatuur van die heeren niet bestreden, omdat zij zijn van «beproefde bekwaamheid» en de liberalen zijn dit immers altijd? Worden die zetels door anti-liberalen ingenomen dan moet men die bestajjden ter wille van hun beginsel. Bovendien mogen antirev. b. v. nimmer, zelfs om hunne «beproefde be kwaamheid» aanbevolen worden, daar volgens het Weekblad de kiezers hunne stem nooit op die lui mogen uitbrengen. Dit blijkt nu niet uit ééne maar uit tal van verkiezingen, wij zouden bijna zeggen uit alle. En zoo trekken de heeren liberalen altijd aan 't langste eind. Kan er over de bekwaamheid dier heeren niet genoeg ge roemd worden dan kunnen zij licht worden aanbevolen omdat ze zoo godsdienstig zijn, geld geven aan kerken enz., enz. Daar weten we nu alles van. Hoe prachtig het Weekblad zijn eigen leer in toepassing brengt, 1 ijkt nog uit het volgende: Toen hiervoor nige jaren een zetel in de Staten open- kwam werd een liberaal hier ook door het Weekblad kandidaat gesteld of althans diens kandidatuur ondersteund. Deze heer be dankte voor die kandidatuur. Daarop werd toen van enkele zijden genoemd de heer Mr. Hennequin, dezelfde tegenover wien het nu om zijn «beproefde bekwaamheid» on beschaamd was een ander te stellen. En wat deed toen het Weekblad Dezen kandidaat aanbevelen? Mis, waarde lezer 1 zoo heftig mogelijk bestreed het dien heer. En waarom? Waren diens bekwaamheden toen nog niet «beproefd genoeg?» Wel zeker, maar eenvoudig, om deze reden, dat die heer in de oogen van het Weekblad geen duidelijke verklaring had afgelegd omtrent zijn zienswijze over het openbaar onderwijs. Zoo brengt nu dit blad zijn leer in praclijk! Waarlijk, we hebben het al meer malen gezegd, dit Weekblad speculeert wat al te veel op de onnoozelheid zijner lezers. Een volgende maal zullen wij zoo vrq zijn een paar kantteekeningen te schrijven op het antwoord van het Weekblad aan de Zeeuw, voorkomende in zijn no. van 14 Februari. Vaccinedwang. Men haaste zich toch het adres van dr. v. d. Bergh te steunen. Voor kerkeraden, schoolbesturen of parti culieren, die hunne instemming mede wen- schen te betuigen, geven we daarvoor het volgend model, aan de Hollander ontleend,. Aan de Iweede Kamer der Staten-Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, de ondergeteekenden (of naam)woon achtig te dat zij, hunne instemming betuigende met het adres van W. van den Bergh c. s. te Voorthuizen, Uwe verga dering met dringenden ernst verzoeken, om te willen medewerken tot opheffing van den vaccinedwang op schoolgaande kinderen en onderwijzers gelegd, door art. 17 der wet van 4 Dee. 1872, Stbl. 134. (Datum) Handteekeningen Op een gewoon formaatzegel moet derge lijk adres gesteld worden. Daar de Tweede Kamer reeds lang saamgekomen is, mag spoedige indiening wenschelijk geacht worden. Wij hopen dat in alle plaatsen van Zee land spoedig dit adres ter teekening wordt gelegd. Ierseke en 's Gravenpolder deden reeds hun plicht. Dat Zeeland toch niet achtersta Oldéboorn. Schandelijk heeft het gemeen zich aldaar gedragen tegenover de orthodoxen en voor al tegenover den predikant ds. Homoet. Tegen dezen predikant heeft rijk en arm een ontoombaren haat gezet, wijl hij de rechtzinnige richting is toegedaan en een christelijke school wil stichten in dit broei nest van het modernisme. De N. R. C. laat het voorkomen dat de orthodoxen de lieden gesard hebben. Dit is een leugen. Reeds lang hunkerde men naar een gele genheid om zijn wraak aan ds. Homoet te koelen. De burgemeester was nalatig of althans huiverig om toe te tasten, de pre dikant werd zelfs door de politie kwalijk toegesproken. Hij is met vrouw en kind ge vlucht. Er werd volgens de N. R. C. een kruiwagen door de ruiten der pastorie ge worpen. Vreeselijk is het te moeten melden, dat de burgemeester niet om hulp telegrafeerde en de commissaris des konings, door ds. H. herhaaldelijk dringend om bescherming gevraagd, weigerde, die te verleenen. Te Oldéboorn zijn rustige ingezetenen en hun eigendom door deze weigering aan de woede van het grauw blootgesteld geweest. En de liberale pers zwijgt over dit schan delijke feit van partijwoede. De N. R. C. vertelt het met een luchthartigheid (die ge brek aan medelijden, zelfs leedvermaak verraadt. En dit. nadat het joodsche Han delsblad pas hemel en aarde bewogen heeft over het gezegde van een dienstmeisje «Mijnheer verhuurt het huis niet aan Jo den.» Dit zeggen wordt ellenlang uitge meten en gehekeld terwijl men de bloedige vervolging van de «fijnen» te Oldéboorn vergoelijkt, of de schuld er van op de «fij nen» werpt. Er is immers nog recht in Nederland Onze geliefde Koning als hij het hoort zal ongetwijfeld met een streng onderzoek naar al de hoofddaders in dit goddeloos bedrijf van harte instemmen. De «fijnen» zijn overigens weder gewaar schuwd. Hoe meer in kerk en school en maatschappij aan het ongeloof wordt toe gegeven, hoe sneller het proces zal door werken waar beschaafde heeren, zij mogen liberaal heeten of synodaal, de machtsover schrijding in bescherming namen,daar brengt het onbeschaafde volk deze theorieën in beoefening, en zal men bij onvoldoende politiemacht het zien gebeuren dat de «fijnen» niet veilig meer zijn op hunne erve. Ook het Nederlandsche volk schrijdt voort naar de door den liberalist Modderman voorzegde revolutie Dat niemand der onzen tot vleeschelijke wapenen de toevlucht neme, maar Jezus' leer van de rechter- en linkerwang in toe passing brenge. Christelijke waardeering van het natuur lijke, was het onderwerp van de derde le zing die in 't lokaal der Goesche Jongelings- vereeniging, Spr. 3 6a, ditmaal door den heer ds. Gispen, van Amsterdam, gehouden werd. De spreker toonde aan dat, niettegenstaande des christens wandel in de hemelen is, hij op het natuurlijke niet laag mag neerzien. Vooral wijl de natuur, het natuurlijke leven, waarop nu nog de zonde als een vloek drukt, tot heerlijkheid bestemd is. Het ongeloof zegt van een misvormde op lichamelijk of ziel kundig gebied, dat hij voor deze misvorming niet aansprakelijk is, stellende daarmede een voorbijgaanden zondetoestand in de plaats van schuld. Het lijden dezer aarde is van den beginne door God alzoo niet gewild, en hoe ook door de zonde in heerlijkheid gedaald, mag de mensch toch nog op vele weldaden van zijnen Schepper rekenen. Enkele ervan, die ook de christen (ofschoon bezittende als niet bezittende) niet behoeft te versmaden, zijn vriendschap, het huwelijk weelde en genot. Na het bestaan van het geestelijke en natuurlijke, uit de wetten, verschijnselen en eigenschappen verklaard te hebben, ging spreker over tot het be antwoorden der vraag of het natuurlijke op waardeering lecht heeft. Het antwoord luidt bevestigemllo. omdat het natuurlijke er is, 2o. omdat het van God komt, 3o. omdat het de eigenschap heeft van zich te ontwikkelen, 4o. omdat het tot heerlijk heid bestemd is. Niemand kan aan God vragen: Waarom hebt Gij 't natuurlijke geschapen? In Gods Woord staat dat het aan het geestelijke steeds voorafgaat. In het Paradijs is eerst de stof die een vorm heeft, daarna blaast God er den geest in. In de opstanding zal 't geestelijk lichaam opstaan nadat het na tuurlijke gezaaid is. In het licht van zijn oorsprong, het natuurlijke beoefenende, is de insecten-iintleder evengoed een dienaar Gods als de predikant. Job en David leefden in de natuur. De Heiland ontleende er Zijn stof aan voor de gelijkenissen. Vergelijken wij de maatschappij, de bescha ving, de kunst, de wetenschap, enz. van nu met die van voor eeuwen, dan hebben wij te meer reden aan het natuurlijke een eere plaats te verleenen in onze levensbeschou wing. Wel is de natuur tijdelijk door Satan geannexeerd, maar in het verlossingsplan van den Messias die komen en alle dingen weder oprichten zal, is ook zij opgenomen. Nu is de maatschappij nog een mengeling van met elkaar tegenstrijdige belangen. Uit de asch van elke revolutie komt zij herboren, doch de kiemen eener nieuwe krankheid in zich dragende, terug. Stelsels worden afgebroken. Het ongeloof klaagt: «'t Schijnt of 't raadsel in het leven «Droevig lacht met elk systeem.» Maar Jezus Christus is de Man die de ware eenheid vestigen, alles tot een ver gaderen en de zuchtende creatuur uit Satans macht bevrijd, tot overwinning voeren zal. Uit Yerseke schrijft men aan de Middelb. Crt. In de raadsvergadering van Vrijdagavond werd voorgelezen een missive van ged. Staten, inhoudende dat de concessie voor de stoom tram Yerseke—StationKruiningen is ver vallen, omdat met het werk binnen den ge stelden termijn geen aanvang is gemaakt. Verder was ingekomen de goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij het tractement van den aan school 1 te benoemen onder wijzer op f400 is bepaald, alsmede de goed keuring van de toevoeging van 2 nieuwe leden aan het burg. armbest. Als leden werden gekozen de heeren J. Lemson en S. de Koeijer. Besloten werd het reglement voor dat armbestuur geheel te herzien. Ten aanzien der schoolgelden stelde de heer Van Oeveren met het oog op eene eerlijke con currentie met de bijzondere school het vol gende voor voor 1 kind f 1, voor 2 kinderen uit hetzelfde gezin fl.60, voor 3 kinderen t2 en voorts voor ieder kind meer 50 c. On- en minvermogenden zijn geheel of voor de helft vrij; dit ook volgens het voorstel van burg. en weth. Dit voorstel werd met 5 tegen 1 stem (die van den heer Schipper) aangenomen. De heffing zal ingaan met den len Juni a. s. Op voorstel van den voorz.-burgem. werd besloten in de politie-verordening het volgende art. in te lasschenHet spelen met en om geld is op de voor publiek gebruik bestemde wegen verboden. De geloofsbrieven van den heer Sauer, werden in orde bevonden, zoodat tot zijne toelating is besloten. De voorz. nam met een woord van dank afscheid van het af tredende lid, den heer Laban. Benoemd tot griffier der arr.-recht- bank te Zieriksee jhr. mr. T. van Beyma hoe Kingma, griffier bij het kantongerecht te Lemmer. Axel, 26 Febr. Uit de Commissie om een extra bedeeling te doen op 's Konings ver jaardag, gisteren avond voor 't laatst ver gaderd om rekening en verantwoording te doen, is een andere commissie voortgekomen, die ten doel stelt in de wintermaanden een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1