SKHEGHT CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. i I D L no 6 7. 1887. No. 43. Zaterdag 26 Februari. Eerste Jaargang* intenis f300. 10. Mestputlooper IM1N G, IAAT. TSTHAAT. 30TDIENST telegraaf:' VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Prijscourant gratis.) er Plaatselijke of Gar ot. n, ongejrankeerd, aan 3, KINDERMAN- OKKEN, PELTE- OFFEN, ZWART INETS. GOEDEREN, alslM 1, WATERTWIS- en FRANSCHE artikelen worden 'eeuwsch ras, 1UW, Wilhelmmadorp. )EN AAN EEN OMENDE of drie jaren op het eref. Godsdienst. Bij F. DE JONGE, Bakker, Oud-Vosmeer. a. s. EENE streeks 18 jaren, die bevragen bij den UIT- d te Goes. 30TDIENST burg en Zierikzee. ikzee Spoorweg Goes, aruari. Van Zierikzee Dinsd. 22 's mor. 6,30 Dinsd. 22's mid. 2,30 Woen.23 1, 10 Dond. 24 2, Vrijd. 25 2, Zat. 26 12, Zond. 27 2,—- gen, Middelburg en terdam. .rek in Februari. fan isingen :aar tterd. Van Middelb. naar Rotterd. Van Ro tterd. naar Middelb. en Vlissingen 7,30 v. 8,45 v. 9,— 9, 7,30 8,45 9, iruari. van Antwerpen Dinsd. 22 's mor. 6, 10 Dond. 24 6 30 10 Zond. 27 7,30 0 ZEEUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,02 "/s UITGAVE VAN G. M. Klemkeik, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. Een gewichtig volksbelang. Bij het lezen, dezer dagen van het Dag blad, waarin werd medegedeeld een kort verslag van een, dezer dagen, uitgekomen werk van den heer Buijs, getiteld «Grond wet-toelichting en kritiek», trok het mijne bijzondere aandacht, daar vermeld te vinden, dat de Grondwet het vestigen van openbare scholen in alle deelen van Nederland, had voorgeschreven, ten einde waarborgen te hebben tegen de overheersching der bijzondere school, en het dus eene ongerijmdheid moest beschouwd worden, om die overheersching, door geldelijke ondersteuning nog te be vorderen. Nu erkent de Schrijver wel dat sedert het jaar 1848 de maatschappelijke toe stand verandering heeft ondergaan,en, uitdien hoofde, thans alleszins termen bestaan tot wijziging van art. 194 voornoemddoch dit neemt niet weg, dat 't geen door den schrijver, aangaande het ontstaan van art. 194 wordt vermeld, van invloed zou kunnen zijn op de denkwijs van de zoodanigen die, tengevolge van de bovengemelde verklaring, 1 aangaande den zin van gedacht artikel, uit liefde voor de openbare school, huiverig misschien zouden zijn, in eene wijziging, in milderen zin, van hetzelve toe te geven en het is daarom, dat wjj ons gedrongen gevoelen, om betrekkelijk den zin, waarin gedacht art. 194 in de grondwet is opge nomen, mee te deelen hetgeen de Minister Bosscha, verdediger der grondwet, waarbjj vrijheid van onderwijs geproclameerd werd, destjjds zeidedat de Regeering het als rechtvaardig beschouwde dat ieder, naar zijne meening, zijne kinderen kon opvoeden en dat de Regeering dus alleen voor zich behield toezicht te houden over dej scholen, en te waken, dat bekwame onderwijzers dat ambt bekleedden. «Naast dit recht der Regeering staat geen ander recht» zeide hij «want dat zou «dwang zijn, in strijd met de volkomen «vrijheid, welke de Regeering wilde.» «Dat wijders art. 194 in de grondwet «alléén was opgenomen om te voldoen nan «den wensch van die leden, die bevreesd «waren, dat de verleende vrijheid van on- «derwijs, nadeelig zoude werken voorzoover «de kerk of particulieren te kort mochten «schieten om op alle plaatsen in het on- «derwijs te voorzien.» Er bestond dus geen grond van vrees voor onze overheersching, maar integendeel vrees dat het bijzonder onderwijs zou te kort schieten om te voorzien in de behoeften der natie. Het was er zoo verre van af dat men destijds eenige vrees koesterde tegen het bijzonder onderwijs, dat de Minister verklaarde dat het bijzonder onderwijs ge heel vrij zoude zijn, en wel zóódanig dat men in de concurrentie met de vrije School een waarborg meende te vinden voor de doelmatige inrichting van de Staatsschool. Kan er wel sterker bewijs worden aange voerd, dat men met het woord vrijheid, ook bedoelde gelijkheid, waardoor alle mo nopolie voor de staatsschool of bevoorrech ting van dezelve tegenover de vrije school moest komen te vervallen. Ja, zóóverre was men verwijderd van eenige vrees te gevoelen voor de bijzondere school, dat Thorbecke, die een zóó belang rijk aandeel in de grondwetsherziening van 1848 heeft gehad, zelfs zeide dat hij het de roeping van den Staat achtte, het bij zonder onderwijs, zoovéél mogelijk te be vorderen en later sprak dat hij het wen- schelijk zoude achten, dat het bijzonder onderwijs overal verspreid mocht worden, en het Staatsonderwijs slechts tot aanvul ling strekte. Zóó dacht en sprak een man die wel ten volle bekend was met de bedoeling van art. 194, en zóó weinig vrees bestond bij de ontwerpers der grondwet voor overheer sching der openbare school, dat de minister Bosscha verklaarde dat het de bedoeling der wetgevers was, een wedijver te doen ont staan, tusschen de vrije school en de staats school, ten einde dus het onderwijs tot meer volkomenheid te brengen. Men ziet dus uit deze woorden wat de wetgever met het woord vrijheid bedoelde, namelijk: gelijkheidwaardoor alle bevoor rechting van de staatsschool meest vervallen, zonder dit toch moest het denkbeeld van onderlingen wedijver van beide seholen als geheel illusoir beschouwd worden. En i« dit nu de ware bedoeling geweest waarmede de vrijheid van onderwijs gepro clameerd werd, dan mogen de voorstanders van de vrije school zich met recht beklagen dat de Regeering zóó weinig getrouw hier aan is gebleven, en door bevoorrechten der staatsschool op een wijze, als plaats vindt, alle denkbeeld van te kunnen wedijveren, voor de bijzondere school illusoir heeft ge maakt, en dus die ouders, welke hunne kinderen in de vreeze des Heeren wenschen op te voeden, gedwongen van de openbare school gebruik te maken, voorzoover zij buiten staat zijn, op eigen kosten scholen te stichten en te onderhouden. En hebben de antirevolutionairen dan geen recht zich te beklagen dat men voort durend blijft te kort doen aan de vrijheid van onderwijs welke de grondwet hun heeft toegekend om hunne kinderen naar hunne zienswijze te doen opvoeden: en zulks te meer, daar de liberalen zeiven bij monde van hun woordvoerder, hebben erkend, dat de staatsschool voor het meerendeel besmet is met den geest van ongeloof, zooals zich de bewijzen hiervan dan ook vaak openlijk doen kennen. Heelt de Christusbelijder, als staatsburger, dan geene gelijke rechten met hen, die zich aangaande die leer van het christendom of onverschillig of vijandig zelfs gedragen; of zou men durven beweren dat die leer zijne kinderen tot minder getrouwe staatsburgers zou vormen Verre zij deze gedachte vari ieder die het christendom in deszelfs ware beteekenis kent! Moge dus art. 194 bij eene toekomstige herziening zoodanig worden gewijzigd, dat recht worde gedaan aan die duizenden in den lande die het heil hunner kinderen beoogen en het waar belang van het va derland, in de verbreiding van het christen dom; als grondslag der opvoeding beschou wen en als het eenige middel om de ge vaarlijke stellingen van socialisme en anar chisme in deszelfs hartader te treffen. S. V. Middelburg. In de jongste zitting van den gemeenteraad werd een schrijven voor gelezen van den burgemeester Pické, waarin hij zijn mandaat neerlegt en een hartelijk afscheid neemt. De brief werd op waardige wijze beantwoord. Een verzoek van dr. Bolle c. s. om aankoop van gemeentegrond aan den Peminghoeksingel, tot het bouwen van woningen werd aangehouden, alsmede een voorstel van B. en W. tot aanschaffing van de noodige desinfectiemiddelen voor rekening van de gemeente. Benoemd tot dijkgraaf van den Wes- landpolder, G. De Jager; tot dijkgraaf van den Sluispolder, G. J. de Graaf Az. Lotelingen der lichting 1887, die wenschen ingelijfd te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, moeten zich vóór den 20en Maart schriftelijk wen den tot den kommandant van het bataljon, in hunne woonplaats in garnizoen. In de schriftelijke aanvrage moet worden vermeld naam, voornaam, woonplaats, als mede het wapen of korps waarbij en het garnizoen, waarin zij bij voorkeur hunnen militieplicht wenschen te volbrengen. Zij zullen zich daartoe aan een examen moeten onderwerpen waarvoor het volgende programma is vastgesteld1. kennis van de gronden der spelling van de Nederland- sche taal, 2 sehrij ven van een goed leesbare hand, 3. de vier hoofdregels der geheele ge tallen, 4. kennis van het Nederlandsche stelsel der maten en gewichten, 5. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiede nis en 6 voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Wolfertsdijk 24 Februari. Heden is onze gemeente zonder Secretaris, doordien aan den heer Ribbiusop zijn verzoek met ingang van 20 dezer ontslag is verleend. Van het beleggen eener raadsvergadering tot het benoemen van een ander hoort men niëts. Met spanning wordt die dag tegemoet ge zien. Ten gunste van den heer P. van der Voorde circuleert een adres ter teekening, 300 handteekeningen zijn reeds daarop geplaatst, doch verre de meesten kunnen beter oor- deelen over de geschiktheid van een goeden meedelver of dorseher dan van een Secretaris. Den vorigen secretaris, den heer Ribbius, waren door de. deelnemers aan den optocht op 18 Febr vóór zijn woning eenige liederen toegezongen met muziek, welke ovatie hij met een hartelijke toespraak en een glas wijn aan de commissie beantwoordde. Hetzelfde was ook te voren door den Burgemeester geschied, toen de heer C. Philipse, lid der commissie, hem op Oud- Sabbinge eenige toepasselijke en hartelijke woorden had toegesproken, en de 450 school kinderen en vele volwassenen ZEd. aanzijn woning een ovatie hadden gebracht. De commissie Voor bovenbedoelde feest viering bestond uit de heeren W. F. K. Lenshoek (voorz.), C. P. Lenshoek, C. Phi lipse. I. Allaart, J. Spruijt, J. P. Platteeuw, C. v. Damme Jz., J. Thorenaar Jz., F. Ver burg, J. Caan, C. dePuijt;en had trots tegenwerking van enkele personenvoordat deel f 230,00 kannen inzamelen. In al deze dingen hebben de heeren Lenshoek de ge hechtheid aan hun geboortegrond en woon plaats opnieuw getoond en de burgerij een onvergetelijken dag bezorgd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kolijnsplaat, door J. G. Klomp te 's Graveland. Ds. P. J. W. Klaarhamer predikant te Middelburg hoopt 9 Maart a. s. eene Unielezing te Zaamslag te houden. Ds. Post te Charlois, vroeger te Goes, heeft geweigerd als ringpredikant dienst te doen in de zoogenaamde vacante gemeente van ds. Fortuin te Barendrecht. Ook de kerkeraden van de Lemmer en Buitenpost hebben zich van de Synode van 1816 iosgemaakt, Beide gemeenten zjjn vacant. Naar de Standaard verneemt, heeft het Classicaal Bestuur van Arasterdam den godsdienstonderwijzer Ph. Deijs ontslagen zonder pensioen of wachtgeld, omdat hij het Gereformeerd Congres zou heb ben willen bewonen. Het tractement van den te benoemen hoofdonderwijzer aan de openbare school te Veere is op f 910 gebracht. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting van Dinsdag 22 Februari 1887 zijn veroordeeld: Wegens b e 1 e e d i g i n gJ. J. 41 j., werkman te Yzendijke, tot f 3 b. s. 3 d. h. wegens oplichting: A. W. 17 j., ar beider, en P. W., 18 j., arbeidster, beiden te Ter Neuzen, de le tot 7 en de 2e tot 14 d. gev., en wegens mishandeling: H. B.14 j., arbeider te Waterlandkerkje, tot 7 d. gev.; C. B., 57 j. gepensioneerd kommies bjj 's rijksbelastingen, te Sluis, tot f10 b. s. 8 d. h., en J. R., 22 j., zonder beroep te Schoondijke, tot f8 b. s. 8 d. h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken zijn: P. F., 43 j., schoenmaker te Hulst, beklaagd van belee- diging, en M. M., 28 j., vrouw van J. de V., zonder beroep, te Vrouwepolder, beklaagd van het door onvoorzichtigheid doen ontstaan van brand. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Gravenhage eischte bevestiging van het vonnis der Zierikzeesche rechtbank tegen den koetsier te Zonnemaire, beschuldigd van diefstal. De Zaterdag- en Zondagavonden zjjn hier en daar te Amsterdam onrustig voorbij gegaan. De boekhandelaar socialist Fortujjn had de onvoorzichtigheid op 19 Februari voor zijn ruiten uit te stallen het portret van Domela Nieuwenhuis met een onder schrift van zeer beleedigende strekking. Een groote troep Oranjevrienden, onder aanvoe ring van Mens, den kleinzoon van den acht baren Willemstraterdie om zijn koene houding tegen de socialisten en het weg rukken der roode vlag op 26 Juli '86 door den Koning met een vaste jaarwedde werd begiftigd, vernielde de ruit en verscheurde het portret. Daarop trok het opgewonden volk, onder het zingen van voor den socialist beleedi gende liedjes naar de herberg van den socia list Penning en vernielde de lantaarn en de ruiten. Ook de ruiten van Bos, venter van Recht voor allen werden ingeworpen. De socialisten namen daarop hunne maat-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1