Landbouw, enz. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Ds. P. J. Romijn te Zieriksee, komt weder voor op het zestal voor predikant te Zutfen. De Algem. Synodale Commisie der Ned. Herv. Kerk heeft kerkeraden en predikan tsin gewezen op den a. s. 70n verjaardag van Z. M. den Koning, met de uitnoodiging om in de openbare samenkomsten hetzij op denzelfden, hetzij op den daaraan volgenden dag, de aandacht te vestigen op dit hooge voorrecht, het Nederlandsche volk geschon ken, en dit met dankzegging te herdenken. Ook de Kerkeraden van Wons en van Randwijk zijn uit het synodaal verband getre den om terug te keeren tot de Dordtsche kerkorde van '1618 en 19. Ierseke. Donderdag a. s. hoopt de Chr. Jongelingsvereeniging alhier haar driejarig bestaan feestelijk te herdenken. Als feest redenaar zal des avonds ten 6 ure in de Chr. Ger. Kerk optreden Ds. M. Bruininks van Westmaas. Daarna wordt het feest met genoodigden en belangstellenden in de Christelijke school voortgezet. De collecte voor de Hervormde scho len te 's Hage, welke 6 dezer in de kerken is gehouden, heeft da som van f 2962,55 opgebracht. Ook ontving ds. Moll op 9 Febr. voor hetzelfde doel eenige giften, waaronder drie van f100. - Bedankt voor benoeming tot hoofd der Christ, school te Oostburg door J. Schou ten, te Montfoort. Benoemd tot onderwijzers: te Üost- kapelle J. Geldof, aldaar; te Boschkapelle Jan v. d. Hage Jr. te Ellewoutsdijk. De grootste boerderij der wereld is in Louisiana, (Noord Amerika). Zij behoort aan een maatschappij van New Yorksche geldschieters, en is 640,000 hectare groot, namelijk 160 mijl lang en 40 breed. De gronden zijn in 1883 gekocht van het gou vernement, en werden toen slechts gebe zigd tot het weiden van 30,000 stuks half wilde ossen, schapen en paarden. De maat schappij liet toen deze onmetelijke uitgestrekt heid in weiden verdeelen, en huisjes werden gebouwd op 9 of 10 K.M. van elkaar, voor de wachters. Alleen het houtwerk dat ie ze ruimte afsloot kustte 125,000 gulden. Nu ging men den grond ontginnen, om er rijst, suiker, katoen en graan op te ver bouwen. De slooten werden met stoom gegraven. Alles werkt nu op de boerderij met storm. Egge pl-egen, zaaien, maaien, dorschen, enz. geschiedt op deze wijze Om b. v. een stuk land van 60 hectare (zoo groot zijn zij) om te ploegen, stelt men aan weerszijden twee beweegbare stoomma chines op, verbonden door een kabeltouw dat vier ploegen voorttrekt. Deze 2 ma chines worden door 3 man bediend en ploegen 10 hectare per dag om. Het werk is dus in een week gereed. Op de geheele boerderij vindt men geen enkel trekdier, 't zij paard of os. Paarden worden slechts gebruikt als rijpaarden voor de veehoeders, die op afgeperkte stukken grond het toezicht moeten houden over 160000 stuks vee. Allengskens zijn ook verschillende gebouwen opgericht, waarin zich het talrijk personeel het noodige voor zijn onderhoud kan verschaffenzoo vindt men er een molen, een bazar, een bank, een ijskelder, een winkel van voorwerper, van hout, post- en telegraatbureaux, enz. De Southern Pacific Spoorweg door kruist de streek over een lengte van 57 K. M.ze heett, twee stations en een geheel tramnet tot haar dienst. Ten slotte beva ren drie stoombooten der maatschappij de open wateren, wier bevaarbaar gedeelte 480 K. M. bedraagt. (Per Telegraaf,) De dienstbode van den heer H., beschuldigd van onvoor zichtige veroorzaking van den brand in het Kurhaus te Scheveningen op 1 Sept. a. p., en tegen wie de Haagsche Rechtbank een maand gevangenisstraf had geëischt, is heden door die Rechtbank vrijgesproken. Goes 14 Febr. Gisteren middag geraak ten alhier twee kinderen van K. oud 11 en 9 jaar, al spelende in het water. Met be hulp eener ladder werden zij gered. Nog een oogenblik en het zou ie laat geweest zijn, daar een der jongens reeds bewusteloos was. Nieuwdorp. Het bedrag, door de teest- cornmissie ontvangen, ten behoeve van een uitdeeling in levensmiddelen aan de armen, en het feest voor de leerlingen der beide scholen, beloopt de voor onze kleine plaats aanzienlijke som van f 149,40. De jonge lingschap alhier heeft in eigen kring f 35 bijeengebracht, en deze som bestemd voor het plaatsen van eerebogen, het houden van een optocht en 's avonds illumiueeren. Omtrent de plannen bij du feestviering te Ierseke op 19 Febr. schrijft men De kinderen zullen uit de 3 verschillende scholen in de Ned. Hervormde Kerk bijeen komen, waar Ds. Vermaas de feestviering met gebed zal openen. Vervolgens zal door den Burgemeester, als voorzitter der feestcom missie aan de kinderen de beteekenis van het feest uitgelegd worden. leuere school zal vervolgens hare liederen ten gehoore brengen. Bij gunstig weder zal met de kin deren, een optocht door de gemeente worden gemaakt, waarna zij ieder in hun eigen school zullen onthaald worden. De feestvie ring wordt met dankzegging gesloten. .Nieuw StJoosland. Alhier zal volgens besluit van den Kerkeraad de 70ste ver jaardag van Z. M. onzen geliefden koning op 20 Febr. ia den morgengodsdienst her dacht worden. Te Wemeldinge zal Zaterdag 19 Febr. 2 malen op verschillende andere plaatsen iii Zeeland eenmaal godsdienstoefening gehou den worden. Vrijdagavond ie 9 uren brak te Zie riksee brand uit in eene schuur, dienende tot slachthuis en stalling van slachtvee, en staande in den Hem. Door de spoedig aangerukte brandweer, begunstigd dooi windstilte, werd het vuur tot het aange taste perceel beperkt. De inboedel, waar onder een juist geslachte koe aan den haak, die niet verzekerd was, kon niet gered worden. 's Heer Arendskerke. Inde zaterdag j. 1. gehouden vergadering der feestcommissie ter viering van 's Konings 70sten jaardag is een i programma vastgesteld als broodbedeeling aan den armen, onthaling der schoolkinde ren,uitvoei ing van eenige nommers dooi- de zaugvereeniging »Crescendo» in de kerk, optocht van enkele Corporatiën, volksspelen alsmastklimmen, ringloopenenz.,en 'savonds eenige verlichtingen en vuurwerk. De vorige week Dinsdagmorgen werd zekere L. V. te Nieuw en St. Joosland dood in zijn woning gevonden; zijn vrouw had dien nacht juist ter oppassing uil geweest zooals meermalen gebeurde, op de hoeve waar hij als arbeider werkzaam was. Middel burg. Gisteren Zondag voorm. sprong zekere P. zoo onvoorzichtig uit den tram nabij de Abeele, dat hij erg verwond aldaar binnen gebracht moest worden. Heinkenszand. De collecte aan de huizen der ingezetenen gehouden om op 's Konings verjaardag de armen van levensmiddelen te bedeelen heeft 1148,80 opgebrac it. Als een bewijs hoe vlug de telegraphie soms werkt, dient het volgende: Iemand te 's Hage zond aan zijn kind, dat te Delft logeerde en ongesteld was geworden, een telegram, dat hij het zou afhalen. Dit telegram werd kwart vóór een uur afge geven. De vader reed ruim een uur van De» Haag naar Delft met een vigilante en toen hij met zijn kind te kwart vóór drieën uit Delft terugkeerde, was het tt legram nog niet ontvangen. Een schippersknecht op eene der veer schuiten tusschen Hilversum en Amsterdam had het ongeluk met zijn voet in een lus van het t.ouw te geraken, waarmede hij de vaart van zijn schip wilde verminderen. Dit lichaamsdeel werd daardoor boven den enkel geheel afgekneld. Uit Winsum wordt aan de N. R. C. van '10 Febr. gemeld Heden middag waagden zich vier knapen van ongeveer twaalfjarigen leeftijd op het nog zoo dunne ijs. Al spoedig zakten er twee hunner door; één verdionk en de ander werd met veel moeite gered. De verdronkene was het zoontje eener weduwe, die voor kort haren man en nog een kind door den dood had verloren en nu slechts één kind meer overhoudt. Vrijdag ging de vrouw van den ar beider K. van het Veld te Wapenvelde, gemeente Heerde, in den namiddag op een buurpraatje uit en liet hare 3 kinderen van 5, 3 en een half jaar zonder eei.ig toezicht in hare woning achter. Terugge keerd vond zij het verkoolde lijk van het oudste liggen nabij de wieg van het jongste, dat ook geheel met brandwonden overdekt was en naar het zich laat aanzien spoedig bezwijken zal. Uit de gevangenis nabij Leiden werd den 9den dezer een gevaarlijk persoon ont slagen. Hij is 39 jaren oud en bracht, wegens, het plegen van diefstallen en ge welddadigheden jegens de politie, ruim 15 jaren in de gevangenis door. Donderdagmorgen ging een man te Gennep, naar net stadhuis om een kind in het geboorteregister te laten inschrijven, waarvan ztjne vrouw bevallen was. Hij keerde niet terug, en na lang zoeken heett men zijn lijk uit het water opgehaald. Een ouderpaar te Kampen heeft dezer dagen heimelijk die gemeente verlaten, drie onverzorgde kinderen achterlatende. De machinist jder Gooische stoomtram, De J., die verleden week het ongeluk had bij het uitkijken uit de locomotief met het hoofd tegen een telegraafpaal uij Naarden te stooten, is ten gevolge daarvan overleden. Hij laat eene vrouw met 6 jonge kin .eren na. In de gemeente UosLsiellingwert is Woensdag jl. door eenige jagers een vossen jacht gehouden, waarbij twee vossen: een rekel en een moervos, zijn geschoten. De eigenaren der Kon. Ned. Fabriek te Voorschoten, de heeren J. M. van Kem pen en zonen, zullen hun werklieden den dag van Konings verjaardag vrijgeven, zonder korting der lounen. Moge dit voor beeld bij velen navolging vinden. Te Rotterdam schijnt kindermoord aan de orde van den dag te zijn. Zoo werd door een zandschipper uit het water aan het Steiger opgevischt een sigarenkistje, inhoudende het lijkje van een pasgeboren kindje. Des morgeus had men gezien, dat een werkman het in het water gooide. Aan de Kruiskade is het lijkje van een pas geboren meisje opgevischt, dat in, een witten doek was gewikkeld. Ant. van der Straaten, te Breda in arrest wegens vermoedelijke brandstichting in het huis zijns vaders, heelt thans bekend, dat hij den brand stichtte in de hoop, dat zijn stiefmoeder en een bij haar inwonend persoon in de vlammen zouden omkomen. Het overplanten van jonge botjes uit zee, in de binnenwateren van Tessel, is ook verleden jaar uitstekend gelukt. Iemand, die ettelijke duizenden zulke botjes uit het afval van de garnalenvisschers had medegenomen en de vischjes in het binnen water vrij liet, zal m staat zijn in het vol gend jaar een groot aantal volwassen botten af te leveren. Te Amsterdam hebben eenige slagers den prijs van het vleesch m t lü cent per halve lulo verminderd. De vorige week zijn uit de rijksge stichten Ommerschans en Veenbuizen 11 personen ontvlucht. Een landbouwer te Ootmarsum is Zaterdag uit liet slop gevallen en doodelijk gewond opgenomen. Te Alblasserdam heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Drie kinderen van een molenaar aldaar, oud 13, 10 en 7 jaar zijn bij den molen door liet ijs gezakt en verdronken. De molen staat ver buiten het dorp en de arme moeder kon bij de wan- hopendste krachtsinspanning hare lieve kin deren niet redden. - Door de politie te 's-Gravenhage werd Zaterdagavond aangehouden een militair, die op straat aan eene dienstbode een doek had ontnomen. In de V eenestraat kwam een andere militair den arrestant met den agent tegen, trok zijne sabel en sloeg daarmede naar het hoofd van den agent, waardoor diens helm in tweeën werd grslagen en hij eene verwonding aan het hoofd bekwam. Ook deze militair werd gearresteerd. Door jhr. mr. L. 8c hor er en zijne echtgenoote vrouwe E. 11. R. Blaatte Kui lenburg, is ter nagedachtenis van hun overleden zoon, eeu fonds gesticht, onder benaming van het Adolf Schorerfonds waar van de inkomsten volgens statuten uitslui tend moeten worden gebezigd tot het uit oefenen in de gemeente Kuilenburg van weldadigheid in den ruimsten zin des woords. Het beschermheerschap over genoemd fonds door de stichters aangeboden aan den Com missaris des Konings in Gelderland, is door dezen welwillend aangenomen. Arnh. Ct. Men zegt, dat de Afrika-reiziger dr. Holub met zijn vrouw en reisgezellen door inboorlingen in de binnenlanden is vermoord. Te Londen worden ernstige onderhan delingen met den Postmeester generaal ge voerd door invloedrijke Nederlanders over een belangrijke verbetering van den post dienst op Berlijn, over Vlissingen. Wat in een beschaafd land en in onze verlichte '19de eeuw, naar wij dachten niet meer gebeuren kou, heeftin een Intel nabij Brunn (Oostenrijk) plaats gehad. Een rijke dame, aldaar gelogeerd, verdween plot seling op een geheimzinnige wijze. De politie bemoeide zich er meè, en wat bleek nu? De hotelhouder, zijn vrouw en zijn zoon hadden de dame vermoord en bestolen. De dienstboden brachten aan het licht, dat, volgens kun heugen, dit reeds met 11 rijke personen gedaan was. In een nabij gelegen weiland zijn menschengeraamten opgegra ven. De daders zijn in hechtenis. Zucht naar rijkdom schjjnt hen tot die snoode daden gebracht te hebben. IJselijk. Een express-trein vertrok Vrijdagavond jl. van Boston naar Montreal, (Amerika) met eeu aantal passagiers, die aan het groote carnaval op het ijs van den St. Laurens gingen deelnemen. De machinist was nau welijks met de locomotief de brug over, toen hij bemerkte, dat er iets aan haperde. Hij keelt achter zich en zag juist de vier achterste waggons aan de eene zijde van de brug naar beneden tuimelen op de be vroren rivier. Onmiddellijk zette het vuur in de stoven en de lampen de vernielde waggons in lichtenlaaie. Het was éen vlam mende massa, waaruit de passagiers te voor schijn kropen, om dan plotseling aan de hevigste koude bloot te staan. Maar slechts enkelen waren nog zoo ge lukkig uit de brandende ruïne tevoorschijn te kunnen komen en voor hen was het een verschrikkelijk gezicht, anderen te zien wor stelen, maar tevergeefs. Wel trachtten zij hulp aan te bieden. Een man, die zelf on gekwetst was en zijn vrouw niet redden kon, wierp zich weer in de vlammen en kwam niet haar om. Enkelen werden gered maar waren met hevige brandwonden be dekt. Hartverscheurende verhalen weten de overgeblevenen te doen van die vreeseljjke ramp. Men wilde blusschen, maar het ijs was te dik, men kon "geen water krijgen. Binnen een halfuur was het treurspel af gespeeld. dat aan meer dan zestig meuschen het leven kostte. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redac'eur I Dat naar aanleiding van mijn schrijven de heeren der Feestcommissie alhier eene samenkomst hebben gehouden; de dames, die rondgingen, hebben gehoorden daarop ook aan de on- en minvermogende kinderen der Chr. Gereformeerden, gelijk aan de andere, zijn gaan denken, is wiij tot vreugde en blijdschap. Eere aan de Feestcommissie, die het onaangename ten slotte wegnam. Doch geen eere aan den heer van Kluyve, die ten koste van een vriend, dien hij kent en met wien hij omgaat, een onwaar licht op de geschiedenis vallen laat. Is het, zoo als de heer van Kluyve het voorstelt, dan moet door mij, uw inzender, amende honorable worden gedaan. «De beschuldiging» van den inzender», zegt hij», is ongegrond.» Van «dien blaam» kan hij», de heer v. K., «haar «ontheffen.» Door mij is dus, volgens den heer van K. de Feestcommissie «.ongegrond beschul digde en mitsdien op haar een «.blaam» geworpen. We zullen zien. Beschuldigdis door mij de Feestcom missie, zegt ZEd. Doch door mij zijn slechts twee vragen gedaan, die, zooals gij u herinnert aldus luidden: «Is het waar dat van de gelden die bij ons in Middelburg door Dames aan de huizen gevraagd zijn alle arme kinderen te dezer stede zullen onthaald worden behalve de kinderen der Chr. Gereformeerden «Zoo ja, zou het dan bij uitsluiting van de arme kinderen dier gemeenten niet loffe lijk en eerlijk geweest zijn, bij het ophalen der gelden ook de huizen der Christelijke Gereformeerden voorbij te gaan?» Voorwaardelijk heb ik beschuldigd, be schuldigd bijaldien het alzoo was. Ik heb de Commissie in de gelegenheid gesteld om ophelderingen te geven. Maar deze heeft ze niet kunnen geven, dewijl de feiten alzoo waren. En ze heeft, dit ge voelende, die vragen beantwoord door nu ook aan de on- en minvermogende kinderen der Chr. Gei', te ge ven. Zij zelve zegt dus niet, door hetgeen zij sinds mijn schrijven deed, dat de voor waardelijke beschuldiging ongegrondwas, dat zegt wel de heer v. K. Ongegrondwas «de beschuldiging» zegt de heer v. K.doch hij zegt zelf en hij weet dat de dames erkend hebbenaan de huizen te hebben gezegd, dat van de gelden al de arme kinderen der verschillende scholen zouden ontvangen; en in de tweede plaats vertelt ook hij ons, dat het oor spronkelijk plan niet was aan de arme kinderen der Chr. Ger. ook te geven.Want gepasseerd waren zij, al geloof ik ook niet, wat ik trouwens ook niet gezegd heb, dat dit opzettelijk geschied ;is. De hr. v. K. stemt dtftS de feiten toeDesalniettemin noemt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2