ihe Boot CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOB, ZEELAND- andsche HOOI, liederen. 1887. No. 40. Dinsdag 15 Februari. Eerste Jaargang. •aat. 'ststraat. :EL en KAR. 'd te koop, larsknecht, lishoudster, Stoomtjalk kam, Goes. IM IN G ;KRK te Goes. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. L KINDERMAN- KKEN, PELTE- FFEN, ZWART :ts. [OEDEREN, als: WATERTWIS- m FRANSCHE Irtikelen worden iHoedekenskerke. JENSEN, Goes. len 8 jaar, of in ruil 1AS, Vrouwepolder Ken a. s. MEI een kan scherpen. P. G. lorzien. E IJ NMolenaar, In gem. Aksel.) aan gevraagd een te OOSTKAPELLE. -15) m. Muz. f 1,60. geb. - 2,40. londer Noten). - 0,45. 10 idem - 0,25. IONDERLIJKE BÜN- van 118, tercom- bij naar ROTTERDAM 'smorg. 3.30 uur. ERDAM naar GOES [jinorg. 11,uur. Jiaar AMSTERDAM, fiinuten vóór de Boot. ISTERDAM morgen 10 uur. Ètotterdaui bij den iANGE, op 'i Ha- BOUWMAN en BOS, pctie. itterdam Nieuwe enbrug. .6 ««- /Sr.. ZEEUW, elken MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers0,02 V, UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Goes, 14 Februari 1887. Van gewaardeerde zijde ontvingen wij onderstaand ingezonden stuk, dat wij met aandrang ter lezing aanbevelen: Onze Tweede Kamer heeft zich thans weder vereenigd om over de groote belan gen van ons Vaderland te raadplegenonder deze behoort wel, naar onze zienswijs, in de eerste plaat=, de wijziging van art. 194 onzer Grondwet, zoozeer gewichtig voor de toekomst van ons Vaderland! Het is te betreuren, en, een bewijs van bekrompene beschouwing, dat men de wijziging van dit artikel, tot eene pa'tjjkwestie verlaagt en als zóódanig over de school met den bijbel spreekt, als ware deze eene concessie aan de antirevolutionaire partij. Verre zij van ons deze beschouwingwij strijden niet voor deze school uit partijbe lang, maar om het belang van het geheele Vaderland. Is het toch waar wat een be roemd Engelsch Staatsman zeide: «Niet van het kanon, maar van de opleiding der jeugd, hangt de toekomst der wereld af», dan zien wij ook daaruit van hoeveel belang de school is, als vorm- en opleidingsplaats voor die jeugd; en dan leeren wij eerst het ware standpunt kennen waarover de strijd tus- schen partijen gestreden wordt. Is het Christendom te beschouwen als het ware levenwekkend beginsel in de maatschappij, dat geluk en welvaart ver spreidt, dan is het de roeping van elk, die het Vaderland liefheeft, de verspreiding van hetzelve, zooveel mogelijk te helpen bevor deren, niet als eene leer. maar als eene bezielende levenskracht, die ware vrijheid en welvaart doet ontkiemen. Dat aan dit doel, de openbare school, zooals dezelve bestaat, niet beantwoordt, is blijkbaar voor elkdie niet vreemd is aan de woelingen welke thans in het maat schappelijk leven plaats vinden. Bij terzijde stelling van het Christendom, moet de zelf zucht natuurlijk, als machtsbeginsel optre den en doet zich als zoodanig dan ook in socialisme en anarchisme reeds kennen op eene wjjze, die dreigend wordt voor het bestaan der maatschappijmen moge zulks gering achten, en zich in staat wanen ze door machtsbetoon te kunnen bedwingen; ons komen dezelve voor als van een zeer ernstigen aard, die doen kenbaar worden den kanker die aan het maatschappelijk leven knaagt, en hetzelve dreigen ten val te brengenmen vergete toch niet, dat, evenals in de natuur, ook in de zedelijke wereld, alles zich beweegt en uitbreidt naar de eenmaal aangenomene richting, en dat, hoe sterker de tegenstand, des te meer ook de doorwerking toeneemt; alléén door een waar levenselement in de maatschappij te doen ontwikkelen, dat krachtiger is dan de vijand, die ons belaagt, kan men dit kwaad stuiten, en waar anders dit le venselement te zoeken, dan in het Chris tendom, dat die wonderbare kracht te weeg brengt waaraan ons Vaderland deszelfs wor ding te danken heeft, en waarvan ons nog dagelijks, ook op het zendingsgebied, de meest treffende bewijzen worden meêgedeeld. Nu moge de ongeloovige spreken wat hij ■wil, deze daadzaken, als vruchten van het Christendom, kunnen niet geloochend worden en, ziedaar het beginsel waarom de antirevolutionairen strijd voeren voor de school met den bijbel. De Staatsschool, zooals dezelve thans be staat, is besmet met de leer van het on geloof. Het hoofd van de liberale partij is eerlijk genoeg geweest om in de Kamer zelve te erkennen, dat de leer van Multatuli maar al te zeer zich heeft meester gemaakt van de hoofden der onderwijzers, die de minister Kappeijne terecht de machtigste factor in de school noemde, en dit moet ons niet bevreemden de mannen van de Dageraad, die met hunne God verloochenen de stellingen, voor eenige jaren, openlijk optraden en zelfs, door aanplakking van hunne bladen, die stellingen trachtten te verspreiden, kwamen er rond voor uit, dat hun toeleg is Zich te richten voorname lijk op de onderwijzers ten einde dus de jeugd te overheerschen. Men trachtte des tijds van antirevolutionaire zijde, de regee ring indachtig te maken op het gevaar dat hier dreigde, en haar te bepalen bij de zóó nadrukkelijke roeping in de grondwet haar opgedragen, om toezicht te houden op het onderwijs, maar men scheen dit gevaar niet te beseffen, of gevoelde zich machteloos om hetzelve te keeren, en nu ziet men, welke de gevolgen van dit lijdelijk toezien zijn geworden, en tot welk een peil de staatsschool reeds is gezonken, dat volgens de dagbladberichten, de schorsing van een hulponderwijzer op de staatsschool, door den inspecteur werd voorgedragen, omdat hij de woorden God» Scheppenwelke in een versje stonden dat door hem op het schoolbord tot voorbeeld ot naschrijving was gesteld, en 't geen men beweerde eene schending van de neutraliteit der school te zijnMen ziet dus hoe de pogingen van de dageraadsmannen hebben gezege praald, en tevens hoe het ongeloof met eene ontzettende kracht voortwoekert om het Christendom ten val te brengen. En wanneer wij nu het oog vestigen op het bijbelblad dat met den toorn Gods dreigt waar het geloof in den Zoon Gods geloochend wordt, en met aandacht op den toestand der maatschappij letten, zien wij dan niet reeds aanvankelijk, in den achter uitgang van 's volks welvaart, en in den kwijnenden toestand, die zich door een algemeen erkend wordende malaise, doet gevoelen, de bestraffende hand Gods, die Nederland bezoekt om deszelfs afval! Behoef ik, onder veel anders, te wijzen op Java, éénmaal de parel aan Nederlands kroon, dat bij inwendigen bloei en welvaart, die den vreemdeling zelfs verbaasde, thans een lastpost is geworden, terwijl onrust en verdeeldheid onder de bevolking heerscht. Wijst dit alles niet dat Nederland zich op een verkeerden weg bevindt, en dat alleen van een terugkeer tot den God onzer vaderen, redding te wachten is, ook bij de zoo dreigende houding van Europa's Staten. Zie, dit gevoelen, dit beseffen fde anti revolutionairen en het is daarom dat zij Ijveren voor de School met den bijbel en den volke toeroepen, red uwe kinderen van de macht des ongeloofs; en dat ieder ar- beide in zijn kring, om het Godsrijk te bevorderen, als het éénig middel dat redding schenken kan aan het lieve Vaderland 1 S. V. Goes, 14 Febr. '87. Zooals bekend is, zal bij gelegenheid van het aanstaande Konings. feest een bedeeling plaats hebben aan de armen van alle gezindten. Deze bedeeling zal plaats hebben op aanstaanden Zondag 20 Febr. a. s. des voormiddags 12 uur. Er zal brood en spek uitgereikt worden. De aanbesteding heeft jongstleden Zaterdag plaats gehad. De eenige inschrijvers waren voor brood: P. G. v. Melle, J. Verdonk, Wed. J. Glerum, W. Wondergem, v. d. Schraaff en Kok, allen voor 11'/j- En voor spek de heer Ossewaarde voor 47,90 de honderd Kilo. Vacr.inedwang. Hebben de besturen van gerefoameerd of christelijk nationaal schoolonderwijs wel ge noeg aandacht geschonken aan het ook in de Zèeuw meegedeeld adres van dr. v. d. Bergh te Voorthuizen aan de Tweede Kamer in zake vaccinedwang Ons dunkt, het is nu een goede gelegenheid om dezen moe digen voorganger in deze zaak met beslist heid te volgen. Enkele liberale kamerleden gaven dezer dagen bljjk van mildere toe passing der liberale beginselen. Sommigen beginnen het oor te neigen naar onze grieven. Of men de vaccine goed vindt of kwaad, de dwang moet er in ons vrije Nederland af. Mogelijk is de Kamer niet ongeneigd dien op te heffen. Een huisvader die om welke redenen ook zijn kinderen niet laat inenten, dan ook het onderwijs voor deze kin deren te ontzeggen, is een daad waartegen bij herhaling (want ook reeds in 1872 ge schiedde het) bescheidenlek mag worden geprotesteerd. Aan Ierseke de eer Daar is de Vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs van voornemen een adres van instemming te doen rondgaan. Vinde dit voorbeeld door geheel Zeeland navolging 1 Krabbendijke, den 14 Februari 1887. In de op Vrijdag 11 dezer alhier gehou den vergadering van den gemeenteraad wa ren alle leden tegenwoordig. Er werd be sloten tot bekrachtiging van den verkoop der hoopen aarde, liggende aan de verschil lende gemeentewegen, welke verkoop f24, had opgebracht en van het kaphout aan den stationsweg, dat voor f 9,75 was toege wezen. Voorts werden Burgemeester en Wethouders gemachtigd tot verhuring van den westhavendijk voor 1 jaar (welke ver huring is bepaald op Maandag 21 Februari namiddag 1 uur). D iarna werd behandeld een ontwerp-contract, te sluiten met kerk voogden, betrekkelijk den torenbouw, waar van de voorwaarden, nadat het ontwerp bij de kerkvoogdij zal zijn behandeld, in eene volgende vergadering definitief zullen worden vastgesteld. Hierop werd aangenomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders, om aan den rijksveldwachter van Schalkwijk wegens bewezen politiediensten gedurende 1886 eene gratificatie toe te kennen van f 15. Staande de vergadering werden op hun verzoek binnengelaten 2 ingezetenen, vor mende eene deputatie uit eene vereeniging van jongelieden, zooals die schier op elk dorp wordt gevonden, en die men niet met eene christelijke jcngelingsvereeniging moet ver warren. Deze deputatie richtte aan den raad een mondeling verzoek, om eene bijdrage uit de gemeentekas, teneinde met 's Konings jaardag een schoolfeest te geven. Metalge- meene stemmen werd echter besloten aan dit verzoek niet te voldoen. De reden, waarom zoo eenparig afwijzend werd beschikt, was dat de verzoekers bij de ingezetenen giften hadden ingezameld, die in de eerste plaats tot het geven van een schoolfeest zoude bestemd worden. Nu beweerde de deputatie geen geld genoeg te hebben, doch weigerde op te geven, hoeveel z(j had ontvangen. Dit vond de raad iets ongehoords, te meer, daar de deputatie tevens vergunuing vroeg, om eenige zoogenaamde vermakelijkheden uit te oefenen, bestaande in pap eten, stroop likken, turf trappen en dergelijke dwaasheden meer. Terneuzen. In een Donderdag gehouden vergadering van de afd. Terneuzen van het christelijk werkliedenverbond Pa irimonium werd een nieuw bestuur gekozen dat thans bestaat uit de h. h.J. P. vau Herp, (voorz., H. van Wijck, secr., K. de Vos, penningm. A. Dees, bibl. en A. Wisse, vic. De com missie van advies bestaat uit de h. h.ds. A. v. Veen, P. v. Wijck en H. Koelmans. Zaterdag werd te Rotterdam op nieuw eene gemeenteraadszitting gehouden. Daarin werd de aangenomen brand weerverordening gewijzigd in den geest van den Burgemees ter. Nu dit echter is geschied en daardoor zijn bezwaren vervallen, besloot hq zijn ontslag niet te nemen. De heer Louis Regout, directeur van de aardewerkfabriek der firma P. Regout Go. te Maastricht, heeft den voorzitter der Enquêtecommissie het volgende telegram gezonden «Ofschoon sedert eenige dagen alle Ka merleden, tevens leden der commissie van enquête in Den Haag, bij elkander zijn, en desniettegenstaande totnogtoe de commissie mij het antwoord op mijn vraag om ander maal gehoord te worden, schuldig bleef, meen ik nogmaals beleefd op het toestaan hiervan bij u te moeten aandringen. Tevens verzoek ik u op mijne kosten de dertig werklieden en hun beide meesters, die met het uitpakken der ovens belast zijn, voor uwe commissie onder eede omtrent hun werkzaamheden te verhooren of indien u dit te omslachtig mocht toeschijnen, in Maas tricht een openbaar ambtenaar of een ver trouwbaar persoon aan te wijzen, te wiens overstaan dit zal geschieden. Reeds lang rust een vreeselijke blaam op mij en mijne onderneming, en het gaat niet aan dien toestand te laten voortduren. Ik verzoek u dan zoo mogelijk mij heden nog te antwoorden.» Naar men aan »Het Vaderland» meldt heeft de Enquête-commissie geweigerd den heer Regout andermaal te hooren. De heer Schaepman heeft zijn motie betreffende de kiesdistricten gewijzigd. Zij luidt thans »De Kamer, van oordeel, dat het wen- schelijk is dat in de tabel, opgenomen in art. VII van het ontwerp tot het in over weging nemen van een voorstel van verande ring in de Additioneele artikelen der Grond wet, de toepassing van het stelsel der enkele kiesdistricten over het geheele Riik worde voorgesteld, gaat over tot de orde van den dag. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Chaam (kL Breda), door ds. C. J. Montijn te St. Philipsland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1