Kerk- en Schooluieuws. Rechtszaken. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Kritiek der Grondwet. Hij behandelt het vraagstuk tier herziening van art 194 (het onderwijs-artikel.) Hij zegt o. a. De openbare school is de volksschool niet meer. De bijzondere school is niet ineer uitzon dering. Door grondwettelijke regeling is de maatschappelijke beweging niet meer te dwingen een zekere richting te volgen. De ervaring van 1848 spreekt ten deze al duidelijk genoeg. De grondwetgever trekke zich ook hier terug op zijn natuurlijk terrein; hij late de regeling van 't onderwijs aan den gewonen wetgever over en verdedige slechts, wat bij vele wisselingen, enz. onveranderlijk recht moet blijven. Zoo wordt wel de school kwestie niet opgelost, doch art. 194 deed dit immers ook niet. Of er verzoening tusschen de partijen mogelijk zal zijn, is volgens Prof. B. een vraag voor de toekomst. Zoo is het. Waarlijk de mannen van het onveranderd behoud weteu nog niet half hoe achterlijk zij zijn! Ook het personeel aan de staats spoorwegen zal op 19 Febr. a. s. vrij van dienst zijn. De heeren Voorhoeve, Jhr. v. d. Poll, Schrauwen en Schrevel, bestuurders der antirevolutionaire kiesvereeniging te Rotter dam, hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht met verzoek dat de Kamer stappen doe om Rotterdam te splitsen in 5 enkelvoudige kiesdistricten. Ter toelichting zonden zij daarvan een plan van verdeeling in, Dhr. Schaepman heeft geantwoord op het voorloopig verslag over zijn voorstel betrekkelijk art. 194. Hij handhaaft zijn voorstel en acht nog steeds de openbare school voor zijn geestverwanten onbruikbaar. Wij hebben indertijd onze bezwaren tegen Schaepmans voorstel blootgelegd. Ging het voorstel door dan zou de Staat orthodox en roomsch onderwijs doen geven, wat in strijd is met de eerlijkheid, en de waardigheid der openbare school. Nu zullen de bezwaren door amendementen uit den weg geruimd moeten worden. In het Vaderland van gisteren kunt ge lezen hoe de burgemeester der residen tie de taak van bedeeling der arme school kinderen uit alle gezindten opvat. Deze overigens zoo knappe man meende dat het voldoende was alleen de kinderen der open bare school te onthalen, want die waren immers van alle gezindtenDe 700 arme sehoolkinderen van de bijzondere school van dhr, Schaberg acht hij niet bevoegd in de zegeningen te deelen, waarvoor toch ook de orthodoxen en roomschen goed genoeg wa ren geweest, hunne gaven af te zonderen. Hoe liberaal toch! Betalen wel, dat kan nog, maar genieten dat zullen wij wel voor u doen! Het anti-revolutionaire gemeente raadslid, dhr. V. Kempen, wees terecht op deze stuitende achteruitzetting. De burge meester kon echter nog niet besluiten de kinderen der bijzondere school ook in de feestvreugde te doen deelen. Zij mogen wel in de rij en in de kou meeloopen! En dit geschiedt nu niet in een zooge- naamden boerengemeenteraad, neen in de vorstelijke residentie, de stad des konings. Burgemeester is daar de heer Paiijn. Deze handelwijze is nu weer eens een staaltje van sluitend liberalisme I Een or thodox bestuur had eens zoo partijdig moe ten zijn. Het geheele land zou er van ge waagd hebben. Maar nu Och de heeren zijn immers «liberaal» Herv. Kerk. Beroepen te Kats, ds. J. M. Conradi, te Nissete Hoek J. van 't Hofl, te Gouds waard. Doopsgez. Kerk. Beroepen te Blokzijl, C. P. v. Eeghen Jr. te Aardenburg. Ook de kerkeraad van Garijp en die te Leijmuiden, predikanten dd. J. Wisse en F. van Spall, hebben het Synodale juk af geworpen. Het aantal vacante predikantsplaatsen bij het Ned. Herv. Kerkgenootschap bedroeg op 1 Jan. 320 dat is 40 meer dan op 1 Jan. 1886. Sedert dien tijd is door afzetting enz. het aantal weer vermeerderd, zoodat het aantal vacatures veilig op 340 kan ge steld worden. En toch gaat men maar voort met de beste werkkrachten uit te werpen of onmogelijk te maken. Middelburg. De vergadering van het kies college kon eergisteren niet doorgaan, zoodat het beroepen van een predikant is uitgesteld tot Woensdag a. s. De gemeenteraad van Vrouwepolder heeft den onderwijzer Heuld een gratificatie van f50 toegezegd voor elk jaar dat hij lan ger aan de school aldaar werkzaam blijft. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Dinsdag 8 Februari 1887 zijn veroordeeld: Wegens misbruik van vertrou wen: L. W. F. T., 30 j., vroeger stations chef te Arnemuiden, thans zonder bekende woonplaat*, tot 1 maand gev. wegens diefstal: J. v. d. V., 34 j., dienstbode, wonende te Goes, tot 6 m. gev., en O. L. V., 46 j., obliekoopman, wonende te Koewacht ('t Zand) tot 9 m. gev.; wegens mishandeling: G. G., 17 j., arbeider, wonende te VVestkapelle, en C. S., 21 j., bier bottelaar, wonende te Vlissingen, ieder tot 14 d. gev., en I. V. Iz., 10 j., zonder beroep, wonende te Aardenburg, tot f8 b. s. 8 d. h. wegens beleediging: P. T., 42 j., herbergier, wonende te Eede, en A. C., 46 j., werkman, wonende te Koewacht, ieder tot f'8 b. s. 8 d. h.en wegens smaad: P. J. de V., 63 j. koopman, wonende te Eede, tot f 8 b. s. 8 d. h' —De burgemeester v. Sloten te Hoofdplaat had den wethouder Cammaert door den veldwachter uit de zaal doen verwijderen, staande de vergadering van den gemeente raad. Daarover aangeklaagd veroordeelde het Kantongereccht te Oostburg hem tot f 1 boete, in hooger beroep werd deze zaak Woensdag ter zitting van de Arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg behandeld. Mr. v. Hoek verdedigde den burgemeester, terwijl mr. v. d. Biesen uit Breda het von nis van het kantongerecht goedkeurde. In zijn pleidooi mat mr. v. Hoek de kerkelijke geschillen te Hoofdplaat zeer wijd uit, en verschoonde dtn burgervader die zich zoo door drift liet vervoeren, dat hij een acht baar wethouder buiten de deur liet zetten, wat door mr. v. d. Biesen terecht werd opgemerkt. Uitspraak 9 Maart. Zierikzee De jury voor de gisteren ge houden tentoonstelling van Zaaigranen en Zaden heeft o. a. bekroningen toegekend aan C. J. Labrijn te 's Gravenpolder, een diplo ma voor Zeeuwsche Zomergerst verbouwd op geinengden kleigrond. Aan de Landbouwvereeniging «Nieuw en Sint Joosland» den Bestuurspnjs voor Zeeuwsche lange Haver. Aan dezelfde den len prijs voor Mosterd zaad, voor Kroonerwten, voor ronde bruine Boonen, en den 2en prijs voor Zeeuwsche witte Boonen. Aan A. Nijssen te Kupelle den len prijs voor groote platte Boonen. Aan Van Heel en Co, te Goes den 2en prijs voor gewone bruine Boonen. Aan L. Val kier te Wolfertsdijk den 2en prijs voor Ta- telaardappelen. Aan D. J. v. d. Have te Ka- pelle den len prijs voor Gele Mangelwortel, voor Paardepeen, voor Maasch Klaverzaad, voor Keulsch Klaverzaad en voor verzame ling Graszaden; en den 2en voor Provence Lucernzaad; voor Rood N.-Brab. Klaver zaad; voor Rood Amerikaansch Klaverzaad, voor Brabantsch en voor Buitenlandsch wit Klaverzaad en voor Zweedsch bastaard Kla verzaad. Bij de vele proeven, die Nederlandsche boeren met vreemde landbouwgewassen ne men, kan het niet dan aangenaam zijn te vernemen, dat men zich bij onze naburen eveneens met onze gewassen bezig houdt. Zoo vermeldt de Deutsche Landw. Presse de voortreffelijkheid onzer Zeeuwsche rogge. Het blad zegt, dat een landbouwer als proef op denzelfden grond Probsteier en Zeeuwsche rogge zaaide, van welkedeeerste 19,26 H.L., doch de Zeuwsche 30,90 H. L. per hectare opbracht, terwijl de Zeeuwsche rogge zwaar der was dan de Probsteier en een derde meer stroo leverde. Woensdagavond omstreeks 6 uur, is het zoontje van T. uit Goes, met zyn honden kar op den Kapelschen straatweg, even bui ten Kapelle door twee onbekende personen aangerand en van al zijn geld beroofd. Het lokaal der Chr. Jongelingsvereerii- ging »Ken den Heere in al uw wegen» te Goes zal op «lootjesdagen» geopend zijn. Aan de lotelingen zullen gratis ververschingen verstrekt worden. Gisterenmorgen ontving de 14jarige J. B. op; «de Hollandsche Hofstede» een trap van een paard tegen het aangezicht, waardoor hij bewusteloos neerviel en eeni- gen tijd in dien toestand bleef liggen. Gisterennacht zijn onder de gemeente Biezelinge twee geiten gestolen. De justi tie aldaar doet onderzoek. De rijkspolitie te llcinkenszand heeft proces-verbaal opgemaakt tegen vier jongens uit Goes, waaronder oude kennissen van de politie, die te 's-Heer Abtskerke allerlei baldadigheden gepleegd hebben. Te Krabbendijke zijn in 3 dagen tijds door de onbezoldigde rijksveldwachters v. Wijk en Koeman 7 bunzings en 1 otter gevangen, welke laatste naar de G. C. ver neemt 17 Kilo weegt en 1,25 M. lang is. Te Veere gaf iemand f 60 voor het koningsfeest. Wat wij verzuimd hadden te plaatsen, is, een bericht uit Hoedekenskerke, dat de commissie voor het koningsfeest aldaar be sloten heeft een buitengewone bedeeling te doen plaats hebben van brood, spek en brand stoffen, terwijl de schoolkinderen zullen wor den onthaald. TeZoutelande zijn 15 varkens gemest die door elkander 286 ned. ponden wogen, schoon aan den haak. Zelfs de duiven moeten op 's Konings verjaardag feestvieren. De postduiven-ver- eeniging 1' Hirondelle te Tilburg zal op 19 Febr. een groote wedvlucht houden met 70 postduiven uit 's Gravenhage. Gouden en zilveren medailles, enz. zijn beschikbaar ge steld. Te Tilburg is de werkman Verhoeven van een hardsteenen trap in de fabriek van de hh. v. d. Berg gevallen en aan hersenschudding overleden. Nog zoo iets. Bij het omhakken van een boom te Budel, geraakte een 8 jarig meisje daaronder, en hoewel zij er spoedig van onder gehaald werd, was zij niet meer te redden. Zij was terstond een lijk. Te Voorst waren Woensdag eenige mannen aan het snoeien van boomen. Een hunner, uit den eenen boom naar een anderen overgaande, werd door een z waren afge houwen tak op het hoofd getroffen en erg gewond. Hij werd bewusteloos naar zijn woning gedragen, waar hij overleed. l)e heer v. Limburg Stirum stelt in het Dagblad voor nog tijdens zijn leven een standbeeld voor Koning Willem III cp te richten, tegenover het standbeeld van Prins Willem 1. Een besteller van postpakketten te Amsterdam heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van pakjes. Bij eene huiszoeking werden zij bij hem gevonden. Het bestuur der weesinrichting te Neerbosch heeft besloten de weesinrichting te Putten aan de hare te verbinden en onder hare directie te nemen. Met het plan tot uitbreiding der gebouwen te Neerbosch gaat men niet voort, daar men het beter acht ook op andere plaatsen een weeshuis van dergelijken aard op te richten. De Marthastichting te Alfen, een inrich ting voor verwaarloosde jongens en meisjes, directeur de heer G. J. van Apeldoorn, ontving van een onbekende te Amsterdam f 4000 voor genoemd gesticht. In de gemeente Beilen is eene bruiloft gehouden, waarbij niet minder dan zestig liter brandewijn en jenever, benevens 28 pond rozijnen in brandewijn werden ge nuttigd. Uit Oosterbeek meldt men aan de Nieuwe Rott. Crt. Reeds de vorige week liep hier een vreemd gerucht omtrent een ruwe behandeling door zekeren Op den W. zijne hoogst zwangere vrouw aangedaan. De vrouw is, evenals het kind, kort na de bevalling overleden. De justitie uit Arnhem heeft reeds een on derzoek in loco ingesteld. De persoon, die vroeger reeds gevangenisstraf onderging, wegens mishandeling van zijne vrouw, be vindt zich nog op vrije voeten. De landbouwer N. d. D. te Oosterhout had Dinsdag het ongeluk bij het afrijden van hooi te struikelen en onder de kar te geraken. Het rad ging hem over het mid denlijf, en hij werd inwendig zoo zwaar ge wond, dat hij denzelfden dag aan de gevolgen daarvan overleed. Terwijl gisteren ochtend te Gameren een schipper uit Dedemsvaarl en diens knecht bezig waren het anker van hun schip uit te brengen, is het bootje waarin zij zich bevonden gekanteld en zijn beiden in de Waal gevallen en verdronken, onder de oogen der vrouw van den schipper, die zich met twee jeugdige kinderen aan boord bevond. Te Emlicheim is een meisje van 13 jaar onder het spelen gestruikeld over den wortel van een boom. Haar val had eeu zoo hevig bloedverlies tengevolge dat zij binnen twee uur was overleden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Uijnheer de Redacteur! In het laatste nummer van de Zeeuw stond, dat de heer J. P. V. zegt dat er eene commissie van Chr. Ger. bestaat die de kinderen van alle gezindten op den 19 a. s. een vreugdedag wil bereiden. Eene dergelijke commissie bestaat wer kelijk, doch zij wil niet de kinderen van alle gezindten, maar alleen de leerlingen der Chr. Ger. scholen onthalen. Eenige dames hebben bij de vrienden onzer scholen voor dit doel giften ingeza meld en van degenen die vergeten mochten zijn, zal de heer J. M. Timmermans (lid der commissie) Korte Noordstraat L 104, ze gaarne in ontvangst nemen. U, Mijnheer de Redacteur zoo dit geplaatst wordt dankzeggende. Middelburg, 10 Febr. '87. J. A. BAUEU. Bovenstaande vriendelijke terechtwijzing behoeft de heer J. P. V. zich niet aan te trekken. Hij toch schreef goed, maar de redactie bracht zijn schrijven onjuist over. Onze rectilicatie is nu niet meer noodig. Red. iin mr mibhiii—ii^— mmmmm 111—iifiiimi_ijlu- Geachte Redacteur In een der laatste nommers van uw blad komt eene aanmerking voor op de handel wijze van de Feestcommissie die, naar de meening van den inzender, zich min edel heeft gedragen door de on- en minvermo gende Chr. Gereformeerde kinderen uit te sluiten. De billykheid eischt van mij, die beter onderricht ben, genoemde Feestcom missie van dien blaam te ontheffen. De beschuldiging is ongegrond. Alleen de hoof den der scholen voor on- ea minvermogenden hier ter stede, vijf in getal, zijn op hare vergadering uitgenoodigd. Mij is die uit- noodiging niet toegezonden om de hee! eenvoudige reden dat ik zulk eene school niet heb. De commissie was dus geheel in de orde met mij thuis te laten. Bovendien heeft zij gisteren bij mij geïnformeerd of er onder mijne scholieren ook kinderenzijn van minvermogenden. Mijne mededeeling dat er een zestigtal zijn voor welke het schoolgeld door verschillende corporaties wordt voldaan of gedeeltelijk aangevuld, dewijl de ouders er zeiven niet of niet ge heel toe in staat zijn, werd terstond door haar beantwoord met het vriendelijk voor stel om voor mijne school eene toelage te aanvaarden van gelijk bedrag als zij voor zestig kinderen van de andere scholen heeft bestemd. De commissie heeft hiermede al len schijn zelfs van partijdigheid afgeweerd naar ik meen. Haar zy openlijk daarvoor huidgebracht in hetzelfde Blad waarin men ter goeder trouw,haar van partijdigheid had be schuldigd. Dit doet mij vrijheid gevoelen M. d. R. om U beleefd de plaatsing van het bovenstaande te verzoeken; ontvanger bij voorbaat mijn dank voor. A. W. Van KLUIJVE, Hoofd der Christelijke school (Gravenstraat) te Middelburg. Door den verklaarbaren jeugdigen ijver der dames-collectanten, die trouwens niet genoegzaam waren ingelicht aangaande het primitieve program der Feestcommissie, hebben dezen, waar men er haar naar vraagde, naar haar beste weten overal ge antwoord dat het voor al de scholen was, dus ook voor de school in de Gravenstraat. Van 7—11 Februari 'S7. Goes. OndertrouwdGeene. Gehuwd: J. van Vulpen 24j.jm. en J. van dei' Sluis 25 j. Geboren Anthonie Christiaan Abraham z. v. S. R. Elsinga en J. E. Foudraine Pieternella Maria d. v. P. de Vreugd en J. van Luijk Christoffel z. v. J. Slager en F. L. F. Goossen Maria Geertruida d. v. K. M. Koppejan en M. Tamse Willem Pieter z. v. C. de Fouw en A. Dommisse Johannes z. v. P. C. van Melle en K van Immerzeel. OverledenAdriana Maatje van den Brandhoff 60 j. gehuwd met Adriaan de Beste Gerardus 3 m. z. y. Johannes van Hoorn en Maria van de Pas Margaretha Hubertha 5 m. d. v. Jhr. Caspar Adolph Johan van Cit.ters en Francina van Sluijs. Van 3 10 Februari '87. Middelburg, Ondertrouwd: J. van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2