CHRIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 39. Zaterdag 12 Februari. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN Uit Den Haag. Buitenland. Binnenland. EU W, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prjjs per drie maanden tranco p. p. f0,65 Enkele nommers0,027a UITGAVE VAN G. M. Klemkeik, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 meer 10 cent. 5 regels 50 cent, iedere regel Waarde Vriend l Met belangstelling heb ik den dag tege moet gezien, waarop de Tweede Kamer bijeen zou komen. Gjj begrijpt, ik wou de oplossing van een tweeledig raadsel weten. Het raad sel luidt: «Als 39 anti-liberale leden der Kamer, geholpen door 6 liberalen, tegen een voorstel zjjn, hoe kunnen dan 4 liberale ver slaggevers zeggen dat de meerderheid vóór dat voorstel is; en waarom hebben maar vier van de vjjf verslaggevers het verslag willen teekenen?» 'tls wel jammer voor den goeden naam der waarheidlievende) «liberale» partij, dat ik het zeggen moet Maar waarheid bovenal! de oplossing van het raadsel, u bekend, is geheel in het zedelijk nadeel der verslaggevers uitgevallen. Het \erhandelde over de kiestabel is onwaar weergegeven, en achtenswaardige mannen als Kops en v. Delden hebben daartoe hun naam geleend. De meerderheid der leden hadden zich ver zet tegen het ongerechtige stelsel, waarbjj Amsterdam 9 leden mag kiezen voor de Tweede KamerRotterdam 5Den Haag 3. Gevende dit in drie districten 17 (liberale) leden, terwijl andere districten als bijv. Goes en Middelburg, één lid mogen kiezen. Gelukkig, zelfs liberalen als v. d. Linden protesteerden tegen deze bevoorrechting, die den partijstrijd niet zou weggenomen, ja integendeel de teruggezette minderheid, die meerderheid is in den lande, zoude verbit terd hebben. De vier «liberale» heeren hebben eenvou dig wat men bij u zoo noemen zou, met het verslag geknoeid. Wat waren zij verlegen met de zaak! Schaepman stond eerst op met een motie om ook de groote steden in enkele kiesdis tricten te splitsen. Ter toelichting zei hij dat minister Heemskerk nog geen besliste overtuiging heeft in dezen, en dat de Kamer hem daaraan misschien helpen kan. Ook wees Schaepman op de onregelmatigheid in 't ver slag, waaronder de heer v. d. Linden zijn naam niet had willen zetten. Daar kwam Van Delden. Hij deed eerst of hij boos was. Schaepman had hein en zijn vrienden geblameerd. Maar deze loste al spoedig het raadsel op. Hij riep Van Houten tot getuige. Deze toch was voor zitter in de 3e afdeeling en had toen man voor man zijn meening laten zeggen en toen was gebleken dat ook de meeste libe ralen in die afdeeling splitsing der groote steden wenschten. Daar stond ten overvloede Van der Lin den op, zeggende: «Wat dhr. Schaepman daar gezegd heeft, is volkomen juist.» En hij voegde erbij«Ik heb het verslag niet willen onderteekenen, omdat ik tegen een achijnvertooning ben. Het is in den laat- sten tijd al meer gebeurd dat onder voor stellen de namen gezet werden van leden die er niet aan meêgedaan hadden. Daar doe ik niet aan mee. Het is een schijn- ,vertooning. Dat zei hij tot viermaal toe rond en duidelijk. Hij voegde er nog aan toe, dat er maar 3 van de 5 rapporteurs aan het opmaken van het verslag hadden meegewerkt. Hij had nog aan Van Delden getelegrafeerd dat hij Zaterdag en volgende dagen er bij zou kunnen zjjn, maar de 3 heeren konden niet wachten. Wat v. Delden daarop zei was al heel zwak. Hij verontschuldigde zich met te zeggen dat er in andere afdeelingen mis schien wel waren die minder met splitsing ophadden, en dat de voor- en tegenstanders wel tegen elkander konden opwegen. Maar hij vergat er bij te zeggen dat er 6 libe ralen voor de splitsing waren, dat maakt met de 39 antiliberalen samen 45, dat is een stem boven de meerderheid. En zijn medeverslaggever, De Bruyn Kops, voegde daaraan toe, waarmede hjj de zaak voor hen nog slimmer maakte, dat hij 3 weken ziek geweest is en dus bij de samenvatting van de verslagen der afdeelingen niet eens is tegenwoordig geweest. Toch staat zijn naam er onder. Ten slotte deelde Lohman, als president van een andere afdeeling mede, dat daar ook door liberalen vóór splitsing gesproken was, zoodat het noodig is dat wij spoedig te weten komen wat de meerderheid wil. Aanstaanden Maandag komt Schaepmans motie aan de orde. Dan zal dus uitgemaakt worden of het stelsel van meervoudige districten kan wor den losgelaten en men den Sisyphus-arbeid der antiliberale kiezers een weinig zal willen verlichten. Den Haag, Uw vriend, 10 Febr. '87. K. Al meer blijkt dat de oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland vooreerst (nog niet komen zal. De Duitsche bladen hebben er wel veel over gesproken, maar dat was bangmakerij. Er moet namelijk binnenkort verkiezing zjjn voor den Duitschen rijksdag en nu zijn die vrees- en 'schrikaanjagende geruchten slechts verspreid, om de kiezers er maar toe te krjjgen, dat zij alleen mannen stemmen die voor een legeruitbreiding voor den tijd van zeven jaren zijn. En nu meent men vrij algemeendat de verkiezingsdag in Duitsch- land het hoogste punt zal zijn der crisis die het aan oorlogskoorts lijdende Europa thans doorleeft. En met al deze oorlogsgeruchten is het te denken dat Bismarck zijn zin krijgt. Het is hem gelukt den steun van den Paus te erlangen, die nu den Roomschen in Duitsch- land heeft aangeschreven Bismarck's plan nen te steunen. Het septennaat zal dus slagen. Of Bismarck er grooter en sterker op geworden is. nu hij zijn macht met pausenhulp moet vestigen? Italië heeft weinig wil van zijn verove ringstochten. De Abessyniërs, door Kozakken geholpen, gaan voort de Italiaansche troepen te bestoken. Zij noodzaakten hen de bui tenwerken van Massowah te ontruimen, met achterlating hunner kanonnen. In het eerste gevecht sneuvelden 450 Italianen. In de Belgische Kamer had een der «on afhankelijke» afgevaardigden, graaf d'Oultre- mont, een wetsvoorstel ingediend tot afschaf fing der plaatsvervanging en invoering van algemeenen dienstplicht. De clericalen zijn daar tegen en wel (wij nemen het hun niet kwalijk) met het oog op de zonen, die gees telijke willen worden. Dinsdag werd voor gesteld dit wetje dadelijk te behandelen, doch het werd met 54 tegen 42 stemmen verworpen. Graaf d'Oultremont merkte terecht op, dat de leden wel wat meer haast zullen maken als de profetie omtrent België's toe komstig lot bij een mogeljjken oorlog zal vervuld zijn FermDe Senaat der Vereenigde Sta ten heeft het door het Huis van afgevaar digden aangenomen wetsontwerp goedge keurd, waarbij de invoer van opium door Chineezen in de Staten der Unie vOTboden wordt. Zal de Nederlandsehe regeering nog niet tot dezen maatregel overgaan Goes, II Febr. '87. Straatpredikingwas het onderwerp van den heer Wilkens, evangelist en straat prediker te 's Gravenhage, voor de tweede lezing, van wege de Chr. Jongelingsver- eeniging aangekondigd. De spreker wist zijn overgroot gehoor te boeien door tal van mededeelingen uit zijn veel bewogen leven. De schoonste brak hij echter veelal af met het zeggen van: O dat vertel ik niet, dat staat in het boekje van Esser.» In het spreken heeft de heer W. met dezen zijn ontslapen broeder ongetwijfeld vaardig heid gemeen. In waardigheid staat hij soms bij hem ten achter. In aardigheid overtreft hij hem. Zijne verhalen wekken nog al eens den lachlust op. Bijna vonden wij hem al te populair. Maar de warmte waarmede hij sprak over dezen ongekend zwaren arbeid in den wijn gaard des Heeren, maakt heel veel goed. En die op een «aardig» avondje gerekend hebben, zullen zich hunne opkomst niet beklaagd hebben. Mldddelburg. Met inbegrip van het batig saldo van f 100 door de commissie voor het Sint-Nicolaasfeest afgestaan, is hier f1500 verkregen voor het feest en de extra be deeling alhier. De marktbewoners hopen een flink muziekcorps uit te noodigeu. Mr. C. J. Pické, burgemeester van Mid delburg, heeft om redenen van gezondheid eervol ontslag aangevraagd tegen 1 April e. k. Benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland dhr. L. K. v. d. Harst, apoth. te Middelburg: tot leeraar aan de H. B. S. te Middelburg dhr. J. P. M. Reijers, leeraar aan 't gymnasium aldaar. De Wethouders van Hoofdplaat hebben, als protest tegen de herbenoeming van burgemeester v. Sloten, hun ontslag genomen. WolfertsdLjk. Donderdag 10 dezer hield de Gemeenteraad alhier vergadering. Alle leden waren present. Na eenige mededeelingen, werd aan den heer Ribbius op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als Secretaris met ingang van 20 dezer. De Voorzitter deelde mede dat reeds een vijftal sollicitanten zich hebben aangemeld, waarna de raad besloot geene oproeping in eene courant te doen, en stelde zich voor in de volgende week de benoeming te doen van een Secretaris. Daarop stelde de heer M. de Kater (Wethouder) voor, de Instructie voor den Secretaris te herzien. Zijns inziens moesten enkele artikelen worden gewijzigd, o. a. wilde hij den Secretaris meer aan banden leggen om daardoor te voorkomen dat hij niet gemakkelijk de Secretarie of de gemeente kan verlaten zonder verlof van Burgemeester en Wethouders. Ook zou de voorsteller eene bepaling willen opnemen dat de Secreta ris het werk alleen moet doen zonder iemand voor zijne rekening tot hulp op de Secre tarie te mogen nemen. Het voorstel werd na heftige discussie verworpen met 4 tegen 3 stemmenvoor stemden de beide Wethouders en dhr. J. ICalIemein. De heer de Kater had nog een voorstel nl. om de jaarwedde van den Seeretaris van f500 op f400 te brengeu. Zijns inziens was deze belooning te hoog. De heeren Philipse en Jacob waren van oordeel dat de jaarwedde eerder te laag was dan te hoog, zij wezen op de onder wijzers, en den veldwachter, en voornameljjk de laatste geniet f 500 plus kleeding, is tevens Gemeentebode enz., zoodat deze eene veel hoogere som geniet. De heeren Verschuure en v. Damme vonden de jaarwedde niet te hoog, zoodat de heer de Kater genoodzaakt werd zijn voorstel intetrekken om verwer ping voor te komen. Voorts werd een voorstel van het B. Armbestuur om de begrooting te wijzigen en enkele posten uit de onvoorziene uitgaven te betalen, eenparig goedgekeurd. Vervolgens werd besloten voorde brand spuiten eenige lantaarns, riemen voor de pijpen enz., aan te koopen. Daarna werd de openbare in eene geheime vergadering veranderd, zoodat het publiek kon heengaan. Tot lid van den gemeenteraad te Terneuzen is gekozen dhr. G. Wieland (a) met 128 stemmende heer A. Visser (I) had 115 stemmen. Er stemden zeven achtsten van het aantal kiezers. Groede. De Chr. Zangvereeniging alhier, gaf op 8 Febr. in de kerk der Ev. Luth. Gem. een uitvoering, die goed geslaagd mag genoemd worden. Het zingen der 15 stuk ken, waarvan we slechts No. 1, 4, 20 en 25 uit «Hallelujah» door de Puy, het «Kruis» door Plette en Ps. 23 noemen, werd afgewisseld met gepafte toespraken door ds. Fregeres. Hoewel de toegangskaarten tegen een vrijwillige bijdrage ten behoeve der armen waren uitgegeven, mag de opbrengst aan zienlijk genoemd worden. De vereeniging vierde den volgenden avond uit eigen mid delen haar jaarfeest en vereerde den direc teur met een keurig kristallen sigarenstel, met zilver gemonteerd. De heer Vening Meinesz, burgemees ter van Rotterdam, heeft zijn ontslag aan gevraagd. Hij deelde gisteren aan den ge meenteraad mede, dat hjj zulks deed, om dat de verordeningen op de brandweer door de amendementen Hudig zoodanig gewjj- zigd waren dat hjj ze niet kan uitvoeren. Het Oentraal-Comité, waarin o. a. de Goesehe afgevaardigde, dhr. Lohman zitting heeft, is Maandag vergaderd geweest. De te volgen gedragslijn bij de aanstaande grondwetsherziening kwam ter sprake. De heer Hartog te Rotterdam heeft concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtram van Hulst naar Walsoorden. Prof. Buijs, de zelfstandige liberaal, die reeds meermalen zijn partijgenooten de les las over hun weinig liberale practijken in regeering en Tweede Kamer, heeft een zeer merkwaardig geschrift het licht doen zien. De titel luidt: Toelichting en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1