Ratoenpittenmeel, SMIDSKNECHT, Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Correspondentie. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen Graanmarkten. Veemarkt. ADVERTENTIEN. Woensdag 9 Februari. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! In het nummer van Donderdag der Mid- delburgsche courant stond een ingezonden stuk over de onware of overdreven berichten, die een zeker correspondent, aan de Nieuwe Rott. courant, in betrekking tot doleerenJe neigingen in den boezem der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg opzendt. Ook uw blad wees reeds op het onware of over- drevene in die berichten. Daarover dus schijnen zeer velen het eens te zijn. Iets anders was het dan ook, dat in het ingezonden stuk der Midd. Cour. mijne en mogelijk ook wel uwe en anderer aandacht trok. Eer ik echter aanwijs wat mijne aandacht trou, herinner ik, uat de inzender, naar hij zelf schrijft, niet behoort tot de orthodoxe partij. Daar we nu weten dat de ethischen, de irenischen en de ge reformeerden zich altijd en overal rekenen bij die partij en als tót die partij vaak «de groore orthoxe partij» genoemd te behooren, zoo moet, dewijl de Groningers in Middelburg uitgestorven zijn, de inzender in de Middelburgsche ongetwijfeld tot de modernen behooren. In elk geval, tot de groote orthodoxe partij, behoort hij, naar zijn eigen zeggen, niet. Dat hij dus e.een protestantzoo teekende hij in den historischen zin van het woord is, is wel niet mogelijk. Ongetwijfeld behoort hij tot het geslacht der Middelburgsche Redactie. Met dit onderscheid evenwel, dat de in zender blijkbaar een weinig warmer is voor en wat meer kennis heeft van de kerkelijke aangelegenheden. Deze man nu, en daarop wilde ik de aandacht vestigen, wil, zooals uit zijn schrijven blijkt, «in troebel water visschen.» Hij heelt, dit blijkt daarenboven, allen moed van goed en veel te zullen vangen. De beweging door Ds. K. veroorzaakt, zal verreweg de meesten, die zich weleer tegenover de modernen stelden, tegenover hen tot kalmte brengen, ja naar verzoening met de modernen doen zoeken. De beweging zal de evengenoemden bij elkander brengen teneinde met vereende krachten, zooals elders reeds geschiedde, «de oproermakers» te breidelen of af te maken. Zie, dat is, volgens zijn eigenschrijven, zijnehoop en verwachting. En wie in (lat geval vangen zal, ja dat men zoodoende in de moderne netten ver strikt raakt, weet de inzender wel, en laat hij, hun „die lezen kunnen, in en door zijne blijdschap en goede verwachting niet on duidelijk gevoelen. Het staat niet met zoo vele wooiden uitgedrukt, maar wel ligt het in zijn stukje opgesloten, dat er thans twee netten in den stroom liggen, die men niet ontzwemmen kan; en daar hij nu ziet dat de menigte, onder geleide van de voor- zwemmers, in het gezicht van het net, waarin gebreid staat: (.(.Christus alleen Koning in Zijne Kerk,» op eens rechts omkeert maakt, zoo heeft hij gegronde verwachting dat zij, haars ondanks, wijl zij in het evengenoemde net niet loopen wilde, nog meer moet en zal verstrikt raken in de mazen van het net, waarin met even groote letters geschreven staatdMenschelijke verordeningen, de hoogste Macht.» Onze moderne «protestant» weet dus wel wat hij wil en, wat hij zich verkneuterende ziet, op eene goede vangst bereidt hij zich voor. Het zal hem wel een gastmaal waard zijn. ««In troebel water visschen» is toch wijs en goed», hooren wij hem neurien «immers dan ziet de menigte en hare voorzwemmers» zoo klinkt het zachtkens «den kolossalen omvang, de mazen en de letters van ons net niet.» «In der waarheid» zoo gaat hij voort «het is een feest waard, al hangen wij nu overal daarbij geen pelzen om want de groote saamgeschoolde menigte, die ons net nog vóór ruim een jaar dreigde te zul len scheuren en in het eerstgenoemde net scheen te willen loopen denk aan al de adressen van sympathie is uit elkaar gegaan. Slechts een klein groepje ontzwom. De menigte blijft, blijft in ons net en zit vaster, „ook in onze gedurig bijegbreide mazen. Daarbij, raakt zij verderen verder van dat onrustige, wremelende groepje; en dat zal kal meerend op haar werken. Is het noodig, dan zal die menigte ook hier met ons op trekken, teneinde het eventueel ontzwom men groepje alles te betwisten. Zij zal zelfs met ons zeggen, dat het op niets recht en aanspraak heeft, ja dat alles behoort tot en bij het net met het in de tweède plaats genoemde opschrift. Wie der onzen heeft zich zulk een vangst durven voorstellen! En nog heb ik niet alles gezegd. Want, gewis en zeker, ontstaat er zooveel verschil en wrijving tusschen het groepje en zijne menigte, dat ook op staatkundig terrein scheiding en splitsing denk aan Utrecht allerwege volgen zal. De kracht van het groepje waarvoor wij vóór korten tijd zelfs bij oogen blikken gevreesd hebben zal bij ab-enue van de menigte, die in onze mazen vast zit, ten eenenmale gebroken zijn. Ook op staatkundig terrein kunnen wij dan weer voortbreien aan ons net, en het geen in ons net geschreven staat o.jk up dat terrein weer langer hoe meer verwe zenlijkt zien. Vivat! die «menigte.» O, welk een vangst! Visschen in troebel water, dat kunnen en dat doèn wij Mijnheer de Redacteur 1 zend s. v. p. een ex aan«Een protestant», adresBureau der Middelburgs ene courant, opdat hij zien en zeggen kan of zijne ge dachten juist zijn weer gegeven. Middelburg, 6/2 '87. Een protestant uit het eerst genoemde net. Vftrnardsia**,-- "^Tn¥TnrfTMKnTi^ffi-ia-4«'» Van 4 7 Februari, 1887. Goes. OndertrouwdPieter Touw, 34j. wedr. van Johanna Bregitta den Boer met Tannetje Cornelia Leijs 26 j. wed. v. Johan nes van der Bel wonende te Driewegen. GetrouwdGeene. GeborenCarolina Adriana d. v. M. v. Luijk en J. M. Koekkoek.Jacobus Johan nes Marie z. v. W. J. Hartman enC. I. K. de Witte. Maria Johanna d. v. M. Clement en L. Everaard. Overleden Cornelia 7 m. d. v. Marinus Hoffius en Maria de Dreu. LAATSTE BERICHTEN. 's Heerenhoek. Zaterdag avond werd dooi de Commissie tot regeling van de feestvie ring op 's Koningsverjaardag een tweede vergadering belegd, die dooi vele ingezete nen werd bijgewoond. Verslag werd gedaan van de collecte die zeer bevredigend was uitgevaUen. Verder werd een programma vastgesteld. Er zal namelijk een optocht gehouden worden waaraan alle vereenigin- gen wenschen deel te nemenalleen het gilde der handboogschutterij «de vrije schut ters» weigerde zulks omdat zij niet in het bezit is van een vaandel. De schoolkinderen worden ook niet vergeten. Drie eerepoorten worden er geplaatst die des avonds zullen verlicht worden. Ook met bengaalsch vuur wil men het dorp verlich ten. Na den optocht worden er verschillende volksspelen gehouden. Moge het feest ten beste, en ter eere van den koning geschieden, en de vrees van sommigen dat het op een dronkenmanspartij zal uitloopen, gelogenstraft worden. Krninlngen. Ook liier is in navolging van andere plaatsen een commissie gevormd om den verjaardag des Ivonings feestelijk te vieren. Tot dat einde heeft zij aan de huizen der gegoede ingezetenen alhier gel den verzameld, waarvan s/s deel zal worden besteed ten nutte der armen ,dezer gemeen te en y3 voor vuurwerk, De heer J. P. V. schrijft dat ook hij niettegenstaande door de Dames-collectanten het tegendeel verzekerd is vreest dat op 19 Febr. de schoolgaande kinderen der chr. gereformeerden zullen vergeten worden. En dat eene commissie dezer laatsten is opge treden om uitsluitend bij christelijke gere formeerden giften in te zam den, ten einde de kinderen uit alle gezindten te Middelburg daarvoor te kunnen onthalen. Zijn schrijven kwam te laat voor dit nummer. Als wij de Goesche Courant mogen ge- looven, hebben wij ons aan misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt, door het verslag op te nemen van de vergadering van oesterhandelaren, op Donderdag jl. Tot naricht diene, dat bij de redactie van de Zeeuw geen verzoek om nief-plaating was ingekomen, en dat in bovengemelde vei*- gadering, die door onzen correspondent tot het einde toe werd bijgewoond, over een plan tot geheimhouding van het verhandelde niet was gesprokenzoodat wij geen reden hadden, om dit verslag in ons blad niet op te nemen. Verslagen over voorbereidingen voor de aanstaande feestviering worden niet meer ingewacht. De commissiën zijn nu in onze provincie bijna algemeen met hunne plan nen gereed. Hoedekenskerke. Levering op de losplaats aan de haven, van 250 M3. onderhondsgrint, Inschrijvin: sbiljetten inzenden vóór 9 Febr Vrijdag 11 Februari. Middel burg, 10 uur, in een lokaal van het gewestelijk b: iuur, door Gedeputeerde Sta ten: Onderhoud en reparatie aan de Rijks gebouwen in de Abdij te Middelburg, van den lag der goedkeuring tot 31 Dec. 1888. I.n 2 pi-ceelen, bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter inzage in de gemeenten Mid delburg, Vlissingen, Zierikzee, Goes, Veere, Brei kens en Terneuzen. Zaterdag 12 Februari. Cadzand, 1 uur: het gedeeltelijk vernieu wen van den toren. Het bestek ligt ter secretarie. Inlichtingen bij D. V. Houte, timmerman ie Nieuwvliet. Woensdag 9 Februari. (Verpachting.) Brouwershaven, 12 uur in het Logement Van 't Hof door Not. J. v. d. Bent, lo een Binnenwater, groot ongeveer 1 Hectare uitnemend geschikt tot Oester putten. 2o De Slikkken, behoorende aan die Gemeente. Koudekcrke, bij C. Rooze, 1 uur 's nam. door Notaris Loeff: een Woonhuis, Slacht huis en Erf, aan het eind van het dorp. Huis en Erf groot 1,5 Are, laatst bewoond door nu wijlen Botting, en om 2 uur een perceel Bouwland en Sprink, 61,10 Are, aan Meinisheul, in huur bij J. Corbijn tot het rooven van den oogst 1887. Inlichtin gen geeft de Notaris te Koudekerke. Ellewoutsdijk, op 't Slot, door Notaris v. d. Kloes, 11 uur: Afbraak: 50,000stuks IJselsteen, Ramen, Deuren, Kozijnen, Balken, l'egels, ijzerwerk enz. Rilland, bij F. Beuzenberg, door Notaris Mulock Houwer, 1 uur: Wagenmakersge reedschap en Huisraad. Donderdag 10 -Februari. Driewegen, herberg van Krijger, 11 uur, door Notaris Van der Kloes: een Woonhuis, Schuren, Varkenshok, Erf en Tuin, bewoond door wed. Leys, sectie B 379. 381 en 382, groot 14,10 Aren. Biezelinge, 10 uur, door Notaris Gallis Merens, aan 't sterfhuis van Nieuwenhuyze een Inboedel, Oud Porselein enz. Ierseke, 11 uur, door Deurwaarder De Voseen onoverdekte Hoogaarts van v. Dal- sen: «de Vrouw Cornelia.» Vrijdag 11 Februari. Wemeldinge, 11 uur in de herberg van Daane voor de erven AllewijnMeijaard, door Not. Galles Merens. lo 78 Are Boom gaard in Blauwen Huishoek (onverpacht). 2o. 34,73 Ares Bouwland in Vervennehoek (tiendvrij) in pacht bij H. Oele tot najaar '87. 3o. 65,8 Are Bouwland in Hildernis- sehoek, in pacht bij J. Ferdinandusse tot najaar 1887.4o. 43 Are Bouwland in Swaak- hoek (gedeeltelijk Vroon), in pacht bij J. Ruis- saard. 5o 91 A. Bouwland en Bosch, in Oosthoek, gedeeltelijk verpacht aan A. Ruijs- saard. 6o 44.6 Are Bouwland in Snoodijk. In pacht bij C. Ruijssaard. 7o 95,4 Are Bouwland te Kapelle, in Sir Jansheerenhof. In pacht bij C. de Zeeuw, 8o 1,6764 H.A. Weiland te Kapelle en Ierseke voor Tee kenburg. In pacht bij Verburg. Alle tot najaar '87. 9o Een Woonhuis en Erf te Wemeldinge voor W. Alewijn te Iiloetinge. Ook uit de hand te koop. Wolfertsdijk, 10 uur, op de Kaai, door de heer Pelle: een partij Houtwaren. Iersekendam (verpachting) voor 7 jaren, voor A. Wisse, door Notaris Mulock Hou wer: een partij Bouw- en Weiland. Maandag 14 Februari. Goes, Straatweg naar Klortinge, bij den Tol, 10 uur, door V. Boel: Gezaagd Hout, Dorschvloerdelen, Ribben, Schalen, enz. In formation de heer Pelle. Per Telegraaf. Rotterdam, 7 Februari 1887. Er was heden een groote aanvoer van granen; prijzen onveranderd. Alleen paar- denboonen 10 ets. lager. Kookerwten on verkoopbaar. Buitenlandsche vast maar stil. Meel onveranderd, met weinig handel. Lijnzaad redelijke aanvoer, handel flauw; hoogste prijs f 13,50. Meekrap onveranderd vast. Ajuin onveranderd, f 1,60 per 50 Kilo. Nieuwe Tarwe. f 6,25 f 7,50 Rogge- 4,50 - 5,40 Nieuwe Winter gerst - 3,75 - 4,60 Nieuwe Zomergerst - 3,50 - 4,40 Nieuwe Haver. .- 2,- 3,2 Paardeboonen .- 5,65 - 6,10 Duivenboonen .- 6,25 - 7, Platteboonen .- 3,75 - 4,40 Kook Erwten - 7,50 - 8, Bruine Boonen .- 9,50 -11. Witte - 8,- 9, Kanariezaad. .- 7,- 9^5 Lijnzaad-12,— -13,50 N. T'ooizaad (Zeeuwsch)- 7,70 - 8, Niei ,ve Schokkers - 9,50 -11, Axel, 5 Februari '87. Jarige Tarwe fa fNieuwe Tarwe f8,50 k f9,10. Rogge f 6,50 f6,75. Wintergerst f7,50 a f7,75. Zomergerst f7,25 a f7,50, Haver f6,00 a f6,25, Erwten f7,50 a f8,50. Paardenboonen f 7,00 a f7,50. Alles per 100 Kilo. Rotterdam, 7 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 219 Runderen. 29 Kalveren, 31 Schapen of Lammeren. 452 Varkens en geiten. De prijzen waren als volgt Runderen lste qual. 65 cent. 2e qual. 60, 3e qual. 55 cent. Kalveren lste qual. 90 c., 2e qual. 80 cent. Schapen lste qual. 55 c., 2e qual. 50 c., alles per kilo; Varkens lste qual. a 23 c.2e qual, a 21 c., 3e qual. 20 c. Licht soort a 20 c. per kilo. VLAS, Rotterdam, 7 Februari '87. Er was heden aangevoerd 40983 steen. Handel vlug. f 1,75 a f 2,25) per steen. AARDAPPELEN. Spuische Jammen f3,30 a f3,80 Geld. blauwe »3,30 »3,60 Champions»2,50 »2,70 Zeeuwsche blauwe »3,—- »3,30 Zeeuwsche Jammen 3,10 3,30 Overmaasche Jammen 4,0, Duitsche Jammen 2,40 2,60 EBEN-HAËZER. Zoo de Heere wil en wjj hopen onze geliefde ouders PIETER DE LEEUW leven, en J PIETERNELLA SMIT C\ den 13 Februari hunne 25jarige lil Echtvereeniging te herdenken. j| Namens hunne dankbare kinderen. 1*1 Nieuwdorp, 1887. BASTIAAN DE LEEUW, JACOB DE LEEUW. Y Door 's Heeren goedheid beviel heden zeer voorspoedig van een ZOON, ALIDA JO HANNA BEEOKMAN, geliefde Echtgenoote van J. M. CONRADI. Nisse. 31 Jan. 1887. V. D. M. Y Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van 37 jaren, mijn geliefde echtgenoot JOHAN NES GLERUM. Allen, die den overledene hebben gekend, zullen beseffen wat ik en mijne 6 kinderen in hem verhezen. Goes, 3 Februari 1887. Wed. J. GLERUM— Zandijk. De Broodbakkersaffaire zal door mfj met de hulp van eenen bekwamen meesterknecht worden voortgezet. GODSDIENSTOEFENING met gewijden zang in de Eng. Kerk te Vlissingen, op Toespraken in het Hollandsch. Collecte. Aanvang 7 uur 's avonds. TOEGANG VRIJ. Op nieuw ontvangen, zuiver gegarandeerd bij VERHULST, Molen Johanna, Middelburg. Benoodigd met Mei a. s. een aankomende bij J. DE KAM. Smid te Oost-Ivapelle.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3