Kerk- en Schooliiieuws. (iemengde Berichten. schilder) die zich deze week aan het hoofd der werkeloozen bij den heer Hovy aan meldde om hulp, is door de justitie eene vervolging ingesteld wegens het krachtens artt. 432 en 433 Wetboek van Strafrecht, zich schuldig maken aan openbare bedelarij, gepleegd door meer dan drie personen boven den leettijd van 16 jaar. De Arrondissements-Reehtbauk te Mid" delburg heeft Vrijdag ook vrijgesproken I. L. 26 j. dijkwerker te Westkapelle, beklaagd van mishandeling. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hoek, door ds. M. A. Rou- wenhorst, te Waarde Ev. Luth. Gem. Bedankt voor Tiel, door ds. D. Fre- geres, te Groede. Naar wij met zekerheid vernemen zullen eiken avond van 16 18 Febr. e. k. de godsdienstige samenkomsten tot opwekking van geestelijk leven te Goes, plaats hebben in het kerkgebouw der Chr. Evangelische gemeente. O. a zullen als sprekers optreden de hh. graaf Bentinck en baron v. Doorn v. Westkapelle. Dat de heer Hovy een ton gouds zou geschonken hebben aan de doleerende kerk te Amsterdam is onwaar. Trouwens het blijkt uit het volgende. Inde Ainsteidam- sche Kerkbode, een blad dat Zaterdag voor het eerst verscheen, komt namelijk de mede- deeling voor, dat aanvankelijk 1100,000 noodig is. Er wordt een beroep gedaan op de leden, dat zij door een jaarlijksche bij drage van hoogstens f 6. die benoodigde som zullen opbrengen. Ook de gereformeerde kerk van Oude Wetering (predikant ds. C. L. F. v. Schelven) heeft zich van de Synode los gemaakt. MMMBMBnwMwanmwaiiaaK «uw i muh i mm Goes. Het is aan den brigadier Eckebus en den rijksveldwachter Aarts, Zaterdag nacht gelukt onder de gemeente Kattendijke 2 bekende stroopers te betrappen. Zij hadden 3 hazen bij zich die natuurlijk in beslag genomen werden. Mazelen, Kruiningen. Men kan hier de mazelen zoo goed als geweken beschouwen. De school is Woensdag 2 Februari weder geopend. Sterfgevallen ten gevolge der ma zelen zijn gelukkig niet voorgevallen. Te Hansweerd heerschen zij echter epidemisch. De school aldaar is gesloten. Ook te Schure deden zich enkele gevallen voor. Ierseke. Het hoofd der Openbare School No, 1, ten wien huize de mazelen thans geweken zijn, heeft heden zijn arbeid hervat. Ylissingen. Vr ijdagnamiddag vertrok het stoomschip Mercurius, gezagvoerder P. van Dijk Blok, weder van hier naar Londen (Deptford) met eene lading vee, bestaande uitmaal uit circa 2400 stuks levende en 5 stuks geslachte schapen, zijnde dit het groot ste, sedert de opening dezer lijn door die boot vervoerde aantal. Woensdagavond is van Amsterdam hier aangekomen het stoomschip Minerva van de koninklijke Nederlandsche stoomboot maatschappij aldaar, welke boot bestemd is en ingericht wordt om, evenals thans de Mercurius, voor het vervoeren van schapen van hier naar Engeland te dienen. Van 29 Jari. tot 4 Febr. zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten aangeko men 495 en daarheen vertrokken 453 pas sagiers. De burgervereeniging «Amicitia» en de sociëteit «.Excelsior» alhier hebben be sloten om geen deel te nemen aan den bij gelegenheid van 's konings 70n verjaardag te houden optocht. VlissC.) In October van het vorige jaar werd een Belg, zekere Brunei, te Vlissingen ge arresteerd als verdacht van de bekende cri- mineele diefstallen in de Willemstraat te Breda en te Steenbergen. Uit gebrek aan wettelijke bewijzen zijner schuld is hij deze week in vrijheid gesteld en over de Belgi sche grenzen gezet. Middelburg. De bewoners der Korte Delft hebben het voornemen met 's konings jaardag 's avonds hun straat electrisch te verlichten De heer Keuchenius, over wiens ge zondheidstoestand onrustbarende geruchten liepen heeft megedeeld dat hij zich thans volkomen wel bevindt. De heer Hovy het bekende antirevo lutionairelid van Amsterdams sledelijken raad, had f60 gegeven aan den socialist Koning. Door sommige bladen was het voor en tegen daarvan besproken. Thans schrijft de heer Hovy in het N. v. d. D. «lk heb niet geweten of de woordvoer der Koning sociaal-democraat was of niet, en mij daarvoor ook weinig geïnteresseerd. De verschijning zelve van zoovelen die aan alles behoefte hadden, maakte na tuurlijk op mij een diepbedroevenden indruk. Eene samenspreking met ernstige mannen, ten einde te overleggen, of en wat gedaan kan worden, acht ik alleszins gewenscht. lk hoop dat het daartoe komen moge.» De gemeenteveldwachters zullen voor taan in piaats van een chacot van een helm voorzien zijn. Te Amsterdam is de Parkschouwburg in veiling gebracht. Er was weinig kooplust onder de 70 belangstellenden. De heer Huizinga deed het hoogste bod, f 133,000. Deze week afslag. Er werd f500 strijk geld gegeven. Spraken wij Maandag van een «zee ramp», waarmede een correspondent van de Nieuwe Rotterdammer er was inge.oo- pen, dewijl op Texel een kanon geprobeerd werd, thans blijkt dat ook het Nieuws van den Dag beetgenomen is, want uit Sneek, Workum en elders schreef men dien dag dal schokken van aardbeving waarge nomen waren. Thans blijkt, naar men althans vermoedt, dat ook deze schokken van aardbeving door het kanon veroorzaakt zijn. Bij een landbouwer nabij Kaatsheuvel, ontstond Dinsdag avond circa 11 uur brand, die weldra het geheele gebouw, door drie gezinnen bewoond, vernielde. De bewoners werden met levensgevaar gered, doch vier koeien, een varken en twee geiten kwamen in de vlammen om. Men denkt dat de brand is ontstaan door het omvallen van eene lantaarn bij het voederen van vee. Op een der avonden van de vorige week werd bij een vlasboer te Standdaar buiten een briefje aan zijne woning aangeplakt, dat wanneer hij niet in plaats van 25 cent voor het zwingelen van een steen vlas, 30 cent gaf men zijn huis in brand zou steken. Een der daders heeft reeds bekend. Zekere D. te Breda, met zijn vrouw 's avonds laat van een bruiloft te huis komende, zag dat zijn huis in brand stond. Met behulp van de politie werd de brand gestuit, doch binnenkomende b eek dat uit een kast f200 ontvreemd was. Daders on bekend. Woensdagavond sprong een man, die te Beek zonder plaatskaartje in den trein gestapt was, onderweg, toen de trein in volle vaart was, uit de waggon, teneinde ongezien, de plaats zijner bestemming te bereiken. Hij vie! en bezeerde zich zoo ernstig dat men voor zijn leven vreest. Een knaap van 7 jaren te Delft die baldadig genoeg was, op ijsschotsen in de gracht te loopen,geraakte donderdag te water. Twee mannen sprongen hem na, met het gevolg dat drie personen niet dan met levens gevaar konden worden gered. De heer van 't Lindenhout, die reeds 5 jongens uit de weesinrichting te Neer bosch naar Amerika zond, heeft van daar aanvrage om nog 8 flinke jongens ontvangen Een 12 jarige dienstbode te Koedijk zag Donderdag het 2 jarig kind van een landbouwer met het hoofd voorover in een sloot liggen. Hoewel zeer ontsteld, wist zij het kind met een stok naar zich toe te halen en van een wissen dood te redden. Het trekt algemeen de aandacht, zegt het Nieuwsblad van Ned., dat onder de werke loozen die te Amsterdam de stad bij groepen doorkruisen, zelfs niet een enkel knap werk man wordt opgemerkt Het meerendeel bestaat uit mannen, die geheel en al het voorkomen hebben van sjouwers en verder u t opgeschoten knapen, die van deze ge meenschappelijke wandeling een pretje maken. En aan het Handelsblad schrijft men, dat onder al deze werkeloozen een opgewekte stemming heerscht. Vragen de ambtenaars van het armbestuur aan de vrouwen die om brood komen: «Waarom komt je man zelf niet»dan antwoorden zij»Het is Vrouwendag, waarom zou mijn man zelf komen?» Of: »Hij zoekt naar werk.» Maar de meesten zijn sjouwers, die altijd werk zoeken en vinden. Hebben zij voor een dag eens geen werk dan sluiten zij zich bij de troepen aan, en halen brood. Er was ook een opgeschoten jongen bij, wiens ouders beiden werk hadden, en die, niets beters wetende te doen, zich maar voor be deeling aangaf. Wat ieder jaar in het voorjaar ge beurt, werd ook nu in ons vaderland ge zien namelijk dat o. a. te Rotterdam een kapel in huis kwam vliegen. De werkeloozen, 2000 in getal, trek ken nog al tij U 's morgens door Amsterdam's straten. Dagelijks worden ongeveer 2000 brooden uitgedeeld. üp een bijenstal in Uoststellingwerf hebben de spechten groote gaten in de bijenkorven gevreten, waardoor de bijen zijn weggevlogen en groote schade veroor zaakt werd. Te Koog werd Vrijdagavond in een bleek veld gevonden een kind van eenige dagen oud, in een zwarten doek gewikkeld. Een kuecht van den molenaar te Zaandijk werd Vrijdag door een wiek ge troffen. Zijn toestand is hopeloos. Dezer dagen Öeheisde het «N. v. d. D.» de volgende advertentie: «Prijsvraag. Een prijs van flü en eene premie van f 5 wordt voor de beste oplos sing uitgeloofd; zijn er meer wordt prijs en premie door loting toegekend. 6, 7, 8, 13, 9 is eene bergplaats, 4, 11, 12 loopt ieder over, 1, 2, 3, 4 verschaft bestaan, 6, 5, 2, 3 bereidt men van de koe, 10, 8, 4 wordt gebruikt voor een hond. Het geheel is eene kwaal voor gansch Europa. «De mededingers moeten 25 cents aan postzegels met duidelijk adres inzenden aan het «N. v. d. D.» onder motto «Prijsvraag» vóór 8 Februari, waarna de uitslag in het «N. v. d. D.» wordt bekend gemaakt,» Er kwamen 310 antwoorden in. Op de copie van de advertentie en op de antwoor den is door de politie beslag gelegd. Er was natuurlek bedrog in 'tspel. De straatjeugd te Lobith bracht een ketel-serenade aan een weduwnaar die een weduwe beloofd had haar te trouwen, maai bij het aanteekenen niet verscheen; de troep was vergezeld van een ezel met een stroopop er op gebonden. Maandag namiddag had te De Wilp (Groningen) een allertreurigst ongeval plaats. Van eenige kinderen, die op het land liepen spelenwilde het oudste, een jongen van 12 jaar, zich voor de aardigheid «ophangen», zooals hij zeide. De strop werd gereed ge maakt, en om den hals van den jongen ge daan, met het noodlottig gevolg dat hij weldra stikte. De overigen liepen weg, en toen er hulp opdaagde, vond men slechts een lijk. Een bijenhouder te Schin-op-Geul kwam onlangs op den inval om de bijen te bespieden gedurende hun werk in den korf. Hij liet een glazen stolp maken, geheel als een bijenkorf ingericht, en plaatste de diertjes er in, die aanstonds met den arbeid een aanvang maakten. Doch inplaats van met het maken hunner cellen te beginnen, waarop de waarnemer rekende, besmeerden zij het glas met eene ondoorzichtbare massa, waardoor het onzen wijsgeer onmogelijk was, hen verder in hun werk gade te slaan. Uit Dongen schrijft men aan de Nieuwe Rott. Cour. Herhaaldelijk vertonnen zich de schade lijke gevolgen van het verwerken van China- huiden, waaronder er blijkbaar zich bevinden, afkomstig van aan besmettingsziekten gestor ven dieren. Eene kleine puist is gewoon lijk het eerste teeken van het dikwijls doo- dende vergiftigings-proces. Dezer dagen de den zich weder twee ernstige gevallen voor. Een lijder (looier) is herstellende de ander, een schoenmaker, bezweek na een twee- daagsch lijden. Twee voor een. Te Arnhem is een persoon in hechtenis genomen, die in een koffiehuis een porte- monnaie met geld van een heer had gerold. Later bleek, dat hij een ander een gouden horloge ontvreemd had. Te Zevenaar is een brutale oplichter uit Aalten gesnapt die zich voor wonder dokter uitgaf en de boeren wilde wijs maken dat hij hen van allerlei kwalen kon genezen. Hij is thans te Arnhem in hechtenis. Een sluiswachter te Oldenzaal had Vrijdag de onvoorzichtigheid nog schaatsen te rijden, met het gevolg dat hij door het ijs zakte en verdronk, een weduwe met 4 kinderen achterlatende. Te Moergestel, terwijl de ouders van huis waren, is door onvoorzichtigheid der kinderen hrand ontstaan in twee arbeiders woningen. De kinderen zijn met levensgevaar gered. Al het andere is verbrand zoodat de arme menschen van alles beroofd zijn. In het Volkspark. «Zeg er eis rooie 't schijnt er bij jou aan te zitten, tegenwoordig.» «Dat zou 'k meenen'k heb den kost vrij «Den kost vrij? Waar ben je dan? »VVel in 't Volkspark; brood voor nie mendal Dat kan een extraborrel lijden En met een onbeschoften lach op zijne geineene ironie verwijderde zich de «rooie» uit de onaanzienlijke, maar druk bezochte herberg, waar hij «stamgast» bleek te zijn en ondanks zijne werkeloosheid of werkloos heid, dikwijls kwam.» Opmerkelijk is ook het feit wat door de Amsterdammer wordt megedeeld, dat na melijk door de arbeidersbeurs naar het Volks park, de plaats van samenkomst der werke loozen om eenige mannen gezonden werd, om in aangeduide vakken als werkman te kunnen geplaatst worden. Niemand hunner bood zich evenwel aan. Op het compagnies-bureau zit de sergeant majoor druk bezig met het opstellen van de monsterrol. De kapitein kan dadelijk komen om den staat te teekenen. De sergeant-majoor mist een halve cent en hoe hij telt hij kan de fout niet vinden. De kapitein komt binnen. «Is de monsterrol klaar?» «Hij klopt niet, kapitein, ik heb een vers hii van een halve cent.» «Laat mij dan eens tellen.» De kapitein telt, doch vindt de fout niet. De sergeant-majoor slaat een boek op, zoekt en zoekt nog eens. «ik heb 't gevonden, Kapitein «Zoo, waar zit het «In de rekening van een man dat je op zoo'n halve cent in de rekening van zoo'n vent kan zitten suffen!» «Wie is die aap?» «Milicien Jansen kapitein.» «Geef dien kerel dan 4 dagen politie kamer Een bekende brutale zoutsmokkelaar uit België werd Vrijdagnacht door de marechaussee betrapt en gearresteerd. Leve de telefoonDe Koningin van België hoorde dezer dagen 's avonds te Brussel een acte van «Fau9t» te Parijs en de Koning van België te Brussel sprak met den President der Fransche Republiek te Parijs. Een nieuwe tunnel. De nieuwe tunnel onder de Severn (Enge land) is klaar, en voor het personenvervoer ge opend. Er was 14 jaar aan gt^rbeid. Dat dit zoolang geduurd heeft komt, omdat op het rotsdek van den tunnel een zeer diepe zee arm rust, waarin het verschil tusschen eb en vloed zoo groot is dat het watergewicht in 6 uren tijds soms driemaal grooter wordt. De Severntunnel verbindt de beide oevers van den zeer diepen Bristol zeeboezem en overtreft alle andere tunnels in lengte. Hij is lang 6838 M., waarvan 3620 M. onder de zee. Een zeeramp. Twee groote booten zijn tegen elkander gevaren. De Kapunda en de Ada Meimore. De 300 manschappen van de eerste boot zjjn op "16 na allen verdronken. Het on geluk gebeurde ten 3 ure na middernacht. Er konden geen booten worden te water gelaten, zoo overhaast geschiedde de ramp. De bemanning der laatste boot is te Maceio aan land gekomen. De nieuwe ijzeren brug te Padang- Sidempoean, (Sumatra) een alles trotseerend bouwstuk, dat schatten heeft gekost, is door een overstrooming geheel bezweken. Eén ontzettende roepstem. Toen zich Zondag te Maleo bij Piacenza een 25 jongelieden op het ijs van een vij ver vermaakten, scheurde het ijs plotseling. Op éen ua verdronken allen. Een inwoner van Bordeaux werd voor vijf a zes maanden door een dollen hond gebeten, llij ging naar Parijs waar hij naar de methode van Pasteur behandeld werd. Na de behandeling keerde hij naar Bordeaux tei'ug en scheen geheel genezen. Doch voor een paar dagen openbaarden zich de verschijn selen der dollehondsziekte, zoodat hij naar het gasthuis werd gebracht, waar hij na een vreeselijk lijden overleden is. Aan het Commissariaat van politie te Goes, is gedeponeerd een portemonnaie, inhoudende meer dan f 2.50 op straat te Goes gevonden door schipper Hendrik E. Blauw uit Heeren veen, liggende aan de kleine Kade alhier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2