sche Boot CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- [KNECHT 1887. No. 38. AARDJE tstraat. vorststraat. [delburg. Dinsdag 8 Februari. Eerst8 Jaargang. EZEL en KAR. ?arte Ruin), lakersknecht, lenaarsknecht, ie Stoomtjalk VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXHEI* Buitenland. Binnenland. Landbouw, enz. Rechtszaken. I RUIMING FELS, KINDERMAN- TROKKEN, PELTE- STOFFEN, ZWART ITINETS. I GOEDEREN, als: JEN, WATERTWIS- en FRANSCHE bre artikelen worden pot goedkoop. Voorts ruim £ien, Straatvegers, Sponzen, ons, zwaar nieuw Spek Java-Koffie 52V2, witte ersche Worst 4272, beste 10, Stroop 8, Komijne ^272, nieuwe Krenten en jueiters 5 ct., 12 doozen 5 ct., groene Kaasjes ct. per stuk, Waskaarsen f)este Gort 16, puike Witte ct. de Kop, geurige Stof- peglazen 4 ct., Gasglazen laagste prijzen. GEENSEN, Goes. linig werkzaamheden J bang van den stoomtram j [verkrijgen bij den Uit- Int te Goes. gelijk gevraagd: INGEHUWDE Klompenmaker, Hein- MEI een lie een paard kan beslaan Jeezen, bij IER, Smid, Grijpskerke. tegen a. s. MEI een i e n kan scherpen. P. G. x voorzien. I U T E IJ NMolenaar, pui, (gem. Aksel.) SS naar ROTTERDAM ri 'smorg. 10.00 uur. TTERDAM naar GOES 'smorg. 6,uur. naar AMSTERDAM, minuten vóór de ;he Boot, AMSTERDAM ig morgen 10 uur. te Rotterdam bij den LANGE, op'tHa- BOUWMAN en BOS, Directie. [Rotterdam Nieuwe Ikkenbrug. elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij hebben gelijk. De Nieuwe Rolierdammer, een liberaal blad, schrijft dat er niets kan tot stand komen zoolang de regeering zich verschuilt achter de grondwetsherziening. Telkens toch als er op noodzakelijke verbeteringen gewezen wordt,luidt het antwoord Wachten, eerst de grondwet afhandelen. Het blad voegt er zeer terecht aan 'toe «En het ergste van allen is nog dat, als deze proeve mislukt, niemand een uitweg weet. Wie zal de taak opvatten, zoo Heemskerk die neerlegt Welke party is bij machte eene grondwetsherziening tot stand te brengen Wij hebben wel forsche woorden gehoord maar niet den indruk ge kregen dat tot forsche daden de krachten aanwezig zijn. De liberale partyja, heet meerderheid; maar wij zouden wel eens willen weten waar de liberale party de twee derden vandaan halen moest, om bij tweede lezing de meerderheid te halen Het liberale blad heeft volkomen gelijk. Trouwens vóór de Kamerontbinding van '86 was het reeds bekend dat zjj zuik eene meer derheid nooit halen zou. Maar dan vragen wijWaarom dan zulk een lawaai gemaakt, om de antirevo lutionairen uit de Kamer te krijgen En waartoe dan al dat verdachtmakend geschrijf over paneelzagers en godsdienstzin teneinde de Kamer met liberalen van verdachte kleur te bezetten? Eerst dan als de liberale party recht zal gaan doen naar den wensch van de heeren Elout en Fransen van de Putte, zal hare krachtelooze meerderheid, door de krachtige minderheid gesteund, de grondwetsherzie ning kunnen bewerken. Zoo wij de zaak goed vatten, hebben de verschillende bladen in Duitschland, mis schien niet zonder bedoeling, elkander bang gemaakt over een] komenden oorlog met Frankrijk. Het schijnt dat er r.u althans voor zulk een oorlog nog geen gevaar is, maar dat de bladen deze bangmakerij als kiesmanoeuvre gebruiken. Men moet weten dat Bismarck den Rijksdag heeft ontbon den en dat op 21 Febr. a. s. de kiezers zullen moeten uitmaken of zij mannen zul len kiezen die den rijkskanselier, een leger versterking voor drie jaren, of een voor zeven jaren zullen toestaan. Voorstanders van deze laatsten moeten opgewekt worden, en bij de luie kiezers onder hen moet de oorlog met Frankrijk daartoe dienst doen, al is het ook dat het Fransche volk van den prins geen kwaad weet. De slimme Bismarck heeft echter gezorgd dat de Parijzenaars niet boos behoeven te zjjn. Hij zond er zijn zoon op af die aan den Franschen gezant mededeelde dat Duitsch land op 'toogenblik aan geen oorlog denkt. Datzelfde zei ook de Oostenrjjksche mi nister in een vergadering van het parlement. En toch de volken wapenen zich nog voortdurend. «Die den vrede wil, wapent zich ten oorlog.» Italie's minister vroeg f5000000 aan, en verkreeg ze ofider toejuiching, om der Ita lianen rooftochten in Abessynië te kunnen voortzetten. Oostenrijk en Duitschland riepen hunne onen op voor de wapenoefeningen. Engeland's eerste minister hield in het Hoogerhuis een zeer dreigende redevoering aan Rusland's adres, welk laatste land voort gaat met zich in zijn veroverde landen te versterken. De Bulgaren wapenen zich en versterk ten reeds enkele steden. België spant zich bovenmatig in om zjjn leger op oorlogsvoet te krijgen. Frankrijk slaat met wantrouwen dit alles gade. Waarlijk wij hadden wel recht boven dit opstel te plaatsen: geruchten van oorlogen. Koningin Sophia van Zweden is ernstig ziek. Zij lijdt aan kanker. De zesde groote mogendheid van Europa, tevens de jongste, is het koninkrijk Italië. Als de oudere zusters wil ook zij haai' ge zag buiten Europa uitbreiden en koos Abessynie voor haar arbeidsveld. De ko ning van deze Afrikaansche christen-natie heeft nu den Italianen den oorlog aangedaan en hen in een eerste bloedig treffen geslagen. Een worsteling, veel erger nog dan die van Frankrijk in Tonkin, en van Engeland in Soudan, is thans voor Italië aangebroken. Reeds werden uit Rome hulptroepen ge zonden. Geestdritt. In eene groote bijeen komst van studenten te Leipzig ontstond, volgens mededeelingen in de plaatselijke blaaen, een «stormachtige geestdrift» toen de opperintendant Pank een potlood liet zien, dat hij van Prinses Von Bismarck ten geschenke gekregen had. tingen te Axel benoemd den heer G. Meuwissen thans te 's Gravenpolder. personeel GOES, 7 Februari 1887. Een hoogst belangrijk vonnis is on langs door de rechtbank te Middelburg uit gesproken, dat om de verkeerde meening, die veelal nog bij de landbouwers woi-dt aangetroffen nopens dit punt, door ons on der de aandacht onzer lezers wordt gebracht. Algemeen bekend is het, dat 30 jaren ongestoord bezit als recht van ei gendom geldt, en daardoor wordt ook wellicht aanleiding gegeven tot de onder stelling, dat dit mede van toepassing is op wegelingen en andere servituten. De wet gever maakt daartusschen echter een groot verschil, daar een servituut een last die op eene bezitting van derden drukt, en geens zins een bezit is. Bij vonnis der genoemde rechtbank, dd. 22 Dec. 1886, is het Gasthuisbest'iur te Goes in het gelijk gesteld in zijnen eisch tegen een landbouwer, die beweerde over een perceel dier administratie sedert onheu gelijke tijden een uitweg te hebben, en wel op grond lo. dat een uitweg slechts kan verkregen worden krachtens rechterlijk ge wijsde of krachtens overeenkomst, en 2o. dat door den gedaagde is verklaard, dat hij niet in het bezit was van eenigen titel. De gedaagde werd veroordeeld zich te onthouden van op of over het eigendom van het Gaslhuisbestuur te gaan of te rijden, alsmede van alle handelingen strekkende om een uit- of overweg over het eigendom des eischers te vestigen of bruikbaar te maken, en verder in de kosten van ixet geding. G. C. Herbenoemd is tot burgemeester van Hoofdplaat de heer P. K. v. Sloten. Z. M. heeft tot ontvanger der belas. Veranderingen in het rjjks veldwacht: Toegekend de rang van brigadier-majoor titulair aan den rijksveldwachter der 2e klasse (brigadier) P. H. A. van der Plaat, te Zierikzee de rang van brigadier-titulair aan de rijksveldwachters der 3e kl. L. C. Straub, te Serooskerke, en C. Snoep, te Bruinisse. Benoemd tot 2en luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen de sergeant W. van Langeveld. EetnkenszBüü, 4 Februari. De bijeenge roepen vergadering tot herdenking van 's Konings 70sten geboortedag wei'd met eenige belangstellenden door den Heer de Ronde Bresser, waarn. pres. met het Comité geopend, door uiteenzetting van het doel eenervoorloopigecommissie. De vraag is, zeide Spr.wil de verg. op dien gedenk- waardigen dag iets doen, en wat zal zij doen? De heer B. I. Vermande juichte het streven en doel der commissie toe, doch wilde dat ljet comité zou vervangen worden door een daartoe te verkiezen commissie. Bij acclamatie werden de heeren Ph. M. de Ronde Bresser, J. Dominicus en B. Remijn verkozen, en tot eere-voorzitter de Burge meester. Besloten werd, aan de huizen giften in te zamelen, de algemeene armen op dien dag naarmate der inkomsten met levens middelen te bedeelen, en bij de benoemde commissie nog 3 leden toe te voegen ter uitvoering van de aan een en ander ver bonden werkzaamheden. De pres. bedankte de verg. voor de medewerking en bleef met de commissie nog eenigen tijd bijeen tot regeling der werkzaamheden. Nieuwdorp, 2 Februari '87 Op uitnoodiging van burgemeester en wethouders der gemeente 's Heer Arends- kerke, kwamen heden morgen te half 12 een groot getal ingezetenen van Nieuwdorp bijeen in de vergaderkamer der dorpsher berg, ten inde te beraadslagen, of en op welke wijze men gedachtenis zou viei'en van 's Konings a. s. verjaardag. Z.EdelAchtb. opende ambtshalve de ver gadering, wees er op welke dure verplich ting wij hebben aan het Huis van Oranje, en herinnerde er aan, dat onze Koning de eerste Oranjevorst is, die zulk een hoogen leeftijd mag bereiken, zoodat er wel reden was, om 19 Februari a. s. ook te Nieuw dorp op meer dan gewone wijze te geden ken. Echter werd geenszins hiermee bedoeld, feestvieren in den zin van «pretmaken.» Alleen stelden burgemeester en wethouders voor: lo. een extra-bedeeling aan de armen der burgerlijke gemeente; 2o. een schoolfeest jte bereiden aan de leerlingen der openbxre en bijzondere school. De kosten zouden moeten bestreden worden door vrijwillige bijdragen. Van gemeentewege werd geen subsidie gegeven. Eenparig werden deze voorstellen goedgekeurd. Aan eene commissie van 10 personen werd de verdere regeling opgedra gen. Op voorstel van den burgemeester werd de heer G. de Jager bij acclamatie tot eere- vooi'zitter der commissie benoemd. Ook werden nog aan de commissie G. A. vooral met het oog op het schoolfeest toegevoegd, het hoofd der openbare en het r hoofd der bijzondere school. Na zijn hartelijken dank betuigd te heb ben, voor de talrijke opkomst, sloot de voor zitter de vergadering. Ook te Zaamslag kwamen een dertig tal ingezetenen bijeen. Uit hun midden werd een voorloopig bestuur gekozen van 7 leden, de heeren De Jonge, De Visser, Geelhoedt, Wisse, Ernaar, Eekman en De Hondt. De commissie wenscht zich nog eenige leden toe te voegen. 's-Heer Arendskerke. De feestcommissie deelde meê dat f 180 is bijeengebracht. Een bedeeling, een schoolfeest en een kleine bijdrage aan de zangvereeniging kunnen hiervan, bekostigd worden. Voor vuurwerk scheen geen vuur en geen geld genoeg te zijn. Axel, 3 Febr. Een viertal antirevolutio nairen alhier hebben het initiatief genomen om nog een achttal burgers uit alle partij en op te roepen, ten ein ie een commissie in 't leven te roepen, om den 70 sten ver jaardag van Z. M. den Koning niet onge merkt voorbij te laten gaan. Doch daar zij meenden, dat in deze dagen van werkeloosheid en armoede 't beter is den armen wel te doen, dan pret te maken, zullen zij alleen gelden van de ingezetenen vragen om op dien dag een buitengewone uitdeeling van levensbehoeften aan de ar men te doen. Ook de schoolkinderen zullen dien dag niet vergeten worden. Aardenburg, 3 Februari. Omtrent de vorderingen aan den Tram door deze ge meente, kan worden medegedeeld, dat bin nen de kom, de werkzaamheden aan den weg, die door het winterweer veel vertra ging hadden ondervonden, thans zijn geëin digd. De locomotief met grind- en zand- wagens, komt thans met die grondstof tot tegen deze plaats, en zal dus weldra door rijden om het overblijvende deel Aarden burgMaldeghem voor zoover noodig, van grind en rivierzand te voorzien. Vanaf Draaibrug tot tegen de gemeente Sluis, is de weg ook bijna in orde, behalve de aan vulling met zand en grind. De nieuwe gebouwen bij Draaibrug maken op het oog een goeden indruk de remise is, wat soort der bekapping betreft, wel wat somber en eentonig. Ze z(jn voor het grootste gedeelte afgewerkt. Ook in deze gemeente zijn de mazelen in één gezin uitgebroken. Te Boornzwaag in Friesland zal een door stoom gedreven boterfabriek worden opgericht. De heer J. Vaassen, te Budel, is in het bezit van een fraai appelboompje, staande in een bloempot. De opgaande stam, ter hoogte van ongeveer een meter, prijkt met eene prachtige bolvormige kruin, waaraan men op dit oogenblik dertig volwassen appelen van de fijnste soort kan bewonderen. N. R. C. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. C. Tegen den socialist Koning (van beroep L

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1