i r Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Belichten. Afloop Aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Ingezondei Ook uit Maastricht waren belangstellenden verschenen. Werkgevers, arbeiders, dokters schoolmeesters, geestelijken. Uit het onder zoek bleek dat verscheidene fabrikanten aldaar lof verdienen, wegens hun goede zorg voor de werklieden. 0e aardewerkfabriek van de heeren Regout is niet in een gunstig daglicht geplaatst. Deze heeren werden beschuldigd, en het werd door een hunner ook niet ontkend, dat zij hun werkvolk bovenmenschelijk laten werken in de te heete ovens, en als zij daartegen opkomen, wordt er gezegd: de poort uit. Niet een socialist, maar een kapelaan verklaarde dat de fabrikant er niet gaarne zijn jachthond in sturen zou, en zijn knechts moeten dagelijks soms een kwartier lang dien heeten oven in om er de cassetten uit te halen. Naakte mannen werken daarbij, terwijl hun ook nog vrouwen ter hulpe worden toegevoegd. Ook over loons verandering en loonsver mindering klaagden de werklieden der firma Regout. De heeren verlaagden het tarief als de werkman door inspanning meer ging verdienen dan het vooraf betaalde ma ximum bedroeg. Het loon was niet hoog, ook omdat er meer arbeiders zich daar aanmelden dan er kunnen gepiaatst worden. En toen de heer P. Regout, lid der Eerste Kamer, over deze dingen ondervraagd werd, zei hij op luchthartigen toon, dat hij nacht werk voor 12jarige jongens niet zoo erg vond, want dat zij overdag konden slapen. En alsof het van zelf sprak, dat een knecht niet veel behoefde te verdienen, als de firma zooveel knechts krijgen kon. Zelfs heeft, volgens sommigen, de heer R. de gewoonte, arbeiders zijner fabriek, die in huisjes van hem wonen, een maand vooruit te laten betalen. Een die onlangs verhuizen wou, kreeg de boodschap t'huis dat dan zijn vier kinderen van de fabriek zouden worden weggezonden. Men wil daar een ziekenbus oprichten. De heer R., lid der Eerste Kamer, is daar tegen. Nog onlangs zei hij dat hij voor zjjn werklieden daaraan geen deel nam, wijl hij zijn werkvolk onder zijn macht wilde houden. Ook de betaling van het loon geschiedt aldaar niet geregeld. Het verdiende wordt altijd eenige weken te laat betaald. Doch genoeg om te doen zien, dat daar op de fabriek der heeren R. nog aardig wat te verbeteren valt, wat dan ook door een der firmanten waarom nu door het Eerste Kamerlid niet is toegezegd. Ook de kerkeraden van Barendrecht, Zwartsluis, "Wetsinge-Sauwerd, Zuidwolde, Aarlanderveen en Zevenheven hebben zich aan het kerkgenootschap onttrokken en de kerkorde van 1618 hersteld. De predikant van Barenbrecht is ds. Fortuyn, vroeger predikant te Bruinisse. Die van Zuid wolde is ds. J. Hulsebos, vroeger te Wis- senkerke. Men schrijft ons uit den Haag: Aanstaanden Woensdag hoopt ds. J. Moll Jbz., predikant bij de N. H. G. alhier, zijn 90ste levensjaar in te treden. ZEeew, is de oudste dienstdoende predikant uit ons land. Met jeugdigen ijver bezield voor de belangen des volks, vooral voor christelijk onderwijs en zending blijft de waardige grijsaard trouw zijn ambt vervullen. Goes. In plaats van de heeren A. Timmerman en J. Schouwenburg, beiden overleden, en E. Sloover, die tot diaken benoemd is, zijn tot leden van het kiescol lege alhier gekozen de heeren J. de Bruijne, G. Timmerman en J. de Graaff. Oostburg. In de vergadering van kerk voogden en notabelen van Vrijdag 28 Ja nuari werd afwijzend beschikt op het weder ingekomen verzoek van den kerkeraad om hei tractement van den te beroepen predi kant op f1400 terug te brengen en de beperkende voorwaarde te laten vervallen. Naar wij vernemen moet thans de kerkeraad van voornemen zijn om de personeele toe lage niet te aanvaarden en een predikant te beroepen op een tractement van f 1000 zonder eenige bepaling. St. Annaland. In een gecombineerde ver gadering van kerkvoogden en notabelen, is besloten de oude pastorie voor afbraak te verkoopen. Op dezelfde plaats zal een nieu we gebouwd worden, waarvoor niets van de oude mag worden gebruikt. Aannemer van beide werken is geworden de heer J. Soeters, het laatste voor f6000. De kerkeraad heeft 6 maanden dispensatie gekregen voor het beroepen van een nieu wen predikant in plaats van ds. Noordink. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Domburg, mej. C. J. van Dishoeck te Goes. '—T 1 w Arrondissernents-Rechtbank te Middelburg- Dinsdag zijn veroordeeld wegens beleediging; L. R. 39 j. g.irnalenkoopinan Breskens, tot f 10 b. s. 5 d. h. IJ. B. 26 j., werkman Eede, tot f8 b. s. 8 d. h.A. B. 3b j., besteller van Gend en Loos Middelburg: tot f 5 b. s. 5 d. h. J. M. N. 22 j., snnd Middelburg, tot f 8 b. s. 8 d. h. wegens mishandeling: J. de M. 25 j.werkman Sint Kruis, tot f5 b. s. 5 d. h.F. C. 24 j., schaarslijper Bergen op Zoom, tot 8 d. gev. wegens wederspa nnigheid: B. F. 43 j. schippersknecht Terneuzen, tot f'8 b. s. 8 d. h. Allen in de kosten. In den Raad van State is Woensdag behandeld het beroep van den gemeenteraad van Üost- en West-Souburg tegen een be sluit van gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij het raadsbesluit in zake tractement van den hoofdonderwijzer was vernietigd De zaak tegen ds. Rienstra te Veere is uitge teld v< egens ziekte van een der get .igen. De Rechtbank te 's Gravenhage heeft den eischer den heer v. Leeuwen niet ont vankelijk verklaard in zijn eisch tot samen roeping der stemgerechtigden van Leider dorp door de kerkvoogden, op grond dat niet enkele leden, maar het zedelijk lichaam de oproeping doen moet. De tweede der uitgeschreven lezingen voor de Chr. J ongel, vereeniging Spr. 3 6a te Goes zal D. V. Dinsdag a. s. des avonds te 7 Va uren gehouden worden door den evan gelist D. Wilkens, den vroegeren metgezel van den heer Esser bij zijn straatprediking te 's Gravenhage. Deze ons bekende zeer aangename spreker zal ongetwijfeld door zijne mededeelingen uit zijn veelbewogen leven als straatprediker, vele belangstellen den kunnen boeien. De mazelen beginnen te lerseke sterk te minderen. Er zijn nog 395 aangetasten over. Hersteld 224, overleden 7. De landbouwer v. O. uit lerseke reed Dinsdag met zijn zoon huiswaarts. Een wagen, die hen voor was, willende voorbij rijden, kwam de sjees op een zandhoop, kantelde en jviel om. De vader brak zijn schouderbeen en bleef een tijd bewusteloos liggen, doch de zoon hield de teugels vast en deed het paard stilstaan. Door anderen opgeholpen konden zij met hun kranke sjees, ofschoon niet zoo vlug als zij wel gewenscht hadden, lerseke bereiken. Ellewoutsdijk. De landbouwer J. B. onder deze gemeente, vond op stal dood liggende, zijn stier, dien hij een geruimen tijd gevet had, en die ongeveer 500 halve Kilo's woog. Het beest is vermoedelijk aan het kropvuur gestorven. Een milde gever. De heer J. C. van Hattem van Sliedrecht, heeft een gift van f100 afgezonderd, voor de gemeente Ellewoutsdijk, om op 21 Fe bruari a. s, een feest te vieren, waarop hjj zijn zilveren bruiloft viert. Middelburg. Naar wij vernemen zal ook het gebouw der Werkmansvereeniging op 19 Februari geïllumineerd worden. Het barkschip Marie en Julie, dat vergaan zou zijn, blijkens mededeelingen dooi den geest van den gezagvoerder Esman, ontvangen in eene spiritistische vergadering te Middelburg, is Donderdag aldaar aange komen, en ligt aan de Loskaai onder 't be vel van genoemden gezagvoerder. De Vlissingsche schooljongens spelen tegenwoordig openbaren oorlog. Zoo erg was het deze week dat eenige beliiamels in het Politiebureau een weinig tot afkoeling moes ten komen. In den avond van den 31sten Januari 11. werden in de schuur van een landbouwer te St. Kruis twee koffers opengebroken, toe- behoorende aan de dienstknechten, en uit een uaarvan 400 Ir. gestolen. Naar men verneemt zijn de vermoedelijke daders reeds naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Te Duivendijke op den; Schendersweg kregen Zaterdag twee schaapherders twist over een weide waar z\j hunne schapen in wilden laten grazen, die zoo hoog liep,] dat de eene, Daniël Kamphof, den anderen, Jan Geleijuse genaamd, met zijn herderstaf een gevoelige slag wilde toebrengen. Nauwelijks bespeurde Geleijnse diens bedoeling of hij haalde een zwaar geladen revolver te voor schijn en loste twee schoten op zijn tegen partij, die evenwel door oogenblikkelijk te bukken aan de kogels ontkwam. De rijks veldwachter Stoutjesdijk, die zich in de nabijheid bevond, kwam op de schoten al en nam de wapens in beslag. Tegen bedoelde personen is intusschen proces-verbaal opgemaakt. Gisteren avond is er eene schuur af gebrand onder de gemeente Rapenburg in het land van Hulst. Er was gelukkig slechts weinig graan inéén kalf is er nog in verbrand. Van oudsher is het op vele plaatsen eene gewoonte om kippen en ander gevogelte overal, zelfs op ve.den en akkers van ande ren, te laten rondloopen. De buren keken elkander daarvoor wel eens wat onvriende- .ïjk aan, maar de wet vond dit niet straf baar. Thans, onder de nieuwe wet kan dit niet straffeloos meer geschieden. Een land bouwer in Overijsel heeft het eerste proces verbaal op zijn rekening, wegens het laten loopen van zijn ganzen op een anders erf. -Uit Zeist wordt van 1 Febr. aan het U. D. gemeldIn den afgeloopen nacht had in het Hotel du Croix een brutale diefstal plaats. Twee heeren K, broeders, een van Am sterdam en de andere van Assen, die. wegens een sterfgeval in de lamike, naar hier waren gekomen brachten in dit hotel den nacht door. Hunne slaapkamers waren naast el kaar, aan de achter- of tuinzijde, en onder de ramen bevindt zich het dak der warande. 's Morgens werd een van hen wakker. Willende zien hoe laat het was, ontstak hij het licht, doch zocht te vergeefs naar zijn horloge dat met andere vourwerpen op zijn nachttafeltje stond, en ontdekte dat zijn kleederen verspreid in de kamer lagen. Onmiddellijk ging hij naar zijns broeders kamer, wekte dezen, en ook daar vertoonde zich hetzelfde schouwspel. Bij onderzoek bleek, dat ontvreemd waren hunne gouden horloges waarvan een van buitengewone waarde, gouden halsketting, gouden zegelring, gouden doekspeld, portemon naie met f20 goudgelden eenig zilvergeld, de zakportefeuilles met aanteekeningen, visitekaartjes en 130 aan muntbiljetten, si garen, sleutels, waaronder van brandkasten, en verder kleine voorwerpen van minder waarde. In het hötel bevonden zich dien nacht nog een reiziger, die beneden logeerde, en overigens de hotelhouder, zjjne vrouw, kin deren, eene meid en een knecht. Een ingesteld onderzoek leidde tot geenerlei ontdekking beneden was alles gesloten en sporen van inbraak waren niet te ontdekken. Het raam, waardoor men van de warande in eene der kamers zou kunnen klimmen, was moeieljjk en alleen met geraas te openen. De deuren van de kamers had men niet gesloten. Zekere J. B. te Enterbroek wondde zich opl Januari met het nieu wjaarschieten aan de hand. Dezer dagen is hij onder hevige smarten aan die wonde overleden Onder de sub-commissien die gevormd zijn voor de voedingstentoonstelling te Am sterdam trok onze aandacht die van Leeu warden, waarin onder meer, benoemd zijn de heeren P. Faberij de Jonge en J. Soutendam. Tegen zeeziekte. Veel middelen tegen deze ziekte zjjn er niet. Een zeekapitein schrijft dat hij zijn passagiers nog al eens bessensap met water en een klein weinigje suiker te drinken gaf, wat er gewoonlijk in bleef. Toch is dit geen afdoend middel. Nu heeft hij toegepast cocaïne, volgens recept, overge nomen uit de Scheepvaart. Dit voorschrift is tabletten te maken die elk l/i2 grein cocaïne bevatten. Men geeft hem of haar die vreest zeeziek te worden terstond 2 tabletten en een uur later nog eens twee, wat de zeeziekte wegneemt. De echtgenoote van bovengenoemden zeekapitein heeft de deugdelijkheid van dit recept on dervonden. In de Heldring-gestichten te Zetten, waren op 1 Jan. 11. 298 meisjes en kinde ren geplaatst, waarvan in de normaalschool en opleidingshuizen 50 die voor onderwijze res of tot andere maatschappelijke bitrek kingen worden opgeleid. Sedert de oprich ting van deze gestichten tot heden zijn daarbij reeds 3567 meisjes en kinderen verpleegd. Krabbendijke. Door het gemeentebestuur is aanbesteed de levering van de benoodigde onderhoudsgrint voor 1887. Inschrijvers waren C. Bakker voor f 1,76A. F. Dekker voor f 1,78G. van Meelen voor fl,74; P. Van den Berge voor f 1,70 J. F. Lips voor f 1,74; Gebr. Peeters voor f 1,74J. de Haan voor f 1,71 VsG. Meertens voor 11,82P. Don kersloot voor fl,84; Arie Visser voor f 1,76. Aan den minsten inschrijver P. Van den Berge te Kolijnsplaat werd de levering ge gund voor 1.70 per Ms. Bij de te Ellewoutsdijk ten overstaan van notaris Pilaar te Goes gehouden ver- kooping van een steenen windkorenmolen met twee woonhuizen, schuren, dqk en tuin, en een perceel bouwland aankomende dhr. Adr. Nieuwenhuize, is het geheel op gehouden op f4650. Van 31 Jan. 4 Febr. '87. Middelburg. OndertrouwdM. H. van 't Kruis jm. 25 j. met E. D. van der Valk id. 23 j. Getrouwd: K. C. Cole wedr. 57j. met C. S Wanda jd. 48 j. BevallenC. Bosschaart geb. du Bois d. M. A. van der Weel geb. Matthijsse d. J. van Oosten geb, de Fouchier z. G. H. Pieterse geb. Broekman d. OverledenA. J. M. Machgels, 77 j. wede. van E. Peek. A. Goeman, 6 d. z. A. P. Snoep, 76 j, z. W. A. J. Herrebout, 1w. z. M. B. Smit, 41 j. vrouw van C. Staal. P. Midavaine, 60 j. vrouw van C. Goedhart. Grijpskerke, over de maand Januari 1887 Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenC. Wagenaar geb. Schout d. M. Lefèvre geb. Sturm z. M. Coppoolse geb. Hugense d. J. Stroo geb. Poppe z. OverledenE. Wisse vrouw, van G. Wisse 49 j. L. Bosselaar, man van T. Labrujere 77 j. L. Boone wed. van A. Jobse 87 j. Van 31 Jan. tot 4 Febr. '87. Goes. OndertrouwdGeene. GehuwdP. A. van Acker 37 j. van Hans weert wedr v. M. van 't Westeinde met C. M. Schlumer 42 j. wed. v. M. van der Reit. GeborenWilhelmina Frederica d. v. F. J. Boone en J. Sterk Janus Coenraad z. v. M. Krijger en A. Korstanje rïeter z. v. Johs. de Dreu en J Klap Clementine Jacoba Maria d. v. A. Witkam en P. Th. de Poorter. Overleden Johan 3 m. z. v. Hubrecht Johannes Pieter Visser en Dina van Hoorn. Johannes Glerum 37 j. geh. met Pieter- nella Sandijk. VERGADERING van den Gemeenteraad te Goes op Vrijdag 4 Februari 1887. Tegenwoordig alle leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Medege deeld wordt o. a. dat de Gasfabriek met 1 Jan. is overgegaan aan de gemeente en dat de fabriek is verzekerd voor f42000. Voorts een bericht van het B. A. dat de heer D. Hildernisse in dit collegie den voorzitter kan vervangen. De begrooting der ontvangsten en uitgaven van het B. A. voor 1887 wordt vastgesteld op f71976,75. De rekening der administratie van de Leenbank over 1886 wordt goedgekeurd. De heer Lambrechtsen vraagt of er bezwaar tegen is deze Leen bank op te heffen, wegens de weinige finan- cieele voordeelen die zij oplevert. De voorzitter wijst op vroeger hierover ge wisselde stukken en op 't voornemen der commissie om aan het door den heer L. gevraagde, zoodra zij den tijd daartoe ge komen acht, te voldoen. De rekening der gemeente-apotheek van 1886 wordt goed gekeurd Op advies wordt 20 c. A. gemeentegrond afgestaan aan A. Okkee. Bij 'tonderwerp: Verordening op de honden was door de meerderheid van de commissie van strafvordering geadviseerd art. 2 te wijzigen en te bepalen dat van zonsondergang tot zonsopgang de honden niet mogen losloopen. Met 10 tegen 3 stemmen wordt de oude bepaling: van 10 tot 6 uur gehandhaafd. Ook is de minder heid dier commissie voor het kenmerk- systeem, het dragen van een penning door de belaste honden. De heer Lam brechtsen stelt voor dat de vergadering daarvan de wenschelijkheid uitspreke. De voorzitter en Callenfels bestrijden met het oog op de last die den ingezet wordt. De laatste goeden gang der te den uitstekenden ar met de taak belast brechtsen wordt mi verworpen. Het ai mité voor de viering verjaardag wordt vo de feestviering zoudt wjjl zij, met waard tief der ingezetenen, lastingschuldigen, vo feestviering geroepen Een subsidie voor toe de commissie fl men echter niet wei brechtsen, lid der fin dat het eerste plan, vallen, daar de direc benoodigde gas voor toezeggen. De heer commissie voor de voorzitter de heer F uitvoerster zal zijn v ling en verklaart, ho geen vierde deel de deeling zal besteden, zij van haar oorspron tend pret te maken, daarom voor het to Het voorstel wordt n aangenomen. Aan Dr. Verschool vol ontslag verleend en der dpenbare ge uit de voordracht va stemmen in zijn pla: dr. Goemans. De ht 1 stem. Bij de gewone ro Den Boer mede dat bij het uitgaan der gaardstraat een kne bezig was de lar.tai welke arbeid op den 5 zetenen werd betreu Raad bij de benoemi ter het Zondagswerk firma Kakebeeke op deuren werken laat, eigenares der fabriel burgemeester ook hel lnkeu arbeid op Zond of voorkomen. De V derzoek in deze zaak dat deze arbeid, jui korkgangers, noodig Buiten verantwoordt Mijnheer de Rei Mag ik door Uw v. p. eene vraag doe sie voor 'sKonings j De vraag is deze van de gelden, die b door Dames aan de alle arme kinderen onthaald worden beht Christelijke Gerefori Indien dit waar is, plaats willen vragen Of bij uitsluiting v dier gemeenten het zou geweest zijn, bij den ook de huizen formeerden voorbij te Geven en niet ont telijke Gereformeerde publieke kassen geldt krijgen zij niets-, vo< godsdienst nietsvoo Zij onderhouden a mogen voorts aan all Aan de traktement Bisschoppen, aan noemen; immers aan van de kinderen der het waar is wat men hebben ze thans ook kas, omdat ze nog ni en om Dames niet mogen storten, hoezei hunner gemeenten, v wordt, zullen uitgeslo Hen als paria's te een tijdverloop van v toch wel uit zijn. De Christelijke Ge als de kinderen hum sloten zijn, als naar h (1) Ik hoor dat Gij hebt dan de Middelburgse

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2