NIEÏÏWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1887. No. 37. Zaterdag 5 Februari Eerste Jaargang. 7 VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Het Weekblad van Zeeuwsch- Vlaanderen, Westelijk deel. Binnenland. Mjy v elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. «Herzie U zeiven.» Dit woord van wijlen den minister Modderman kwam ons voor den geest toen we dezer dagen in het bovengenoemd blad een stukje lazen, geschre ven naar aanleiding van een ingezonden stuk in de Scheldebode, waarin een toe schouwer aan de katholieken den raad gaf om met de antirevolutionairen in de politiek hand aan hand te gaan. De Redacteur van het Weekblad is het daar natuurlijk vol strekt niet mede eens en gelooft ook dat die raad in het 4e district niet door velen zal gevolgd worden. Waarom niet? Wel dood eenvoudig omdat 'tgeen hier door de antirevolutionairen wordt verricht waar lijk hunne goedkeuring, namelijk die der katholieken, niet erlangt. Nu begrijpen wij inderdaad niet wat hier dan toch wel speciaal in 't4e district door de antirevolu tionairen wordt verricht. Het Weekblad is overigens op dit punt een geheel andere meening toegedaan dan de inzender van het stuk in de Scheldebode, Het wenschte namelijk dat de kerkelijke partijen opnielden Staatkundige te zijn. Eilievewanneer dit onzerzijds werd beweerd dat de antirevolutionaire partij geen kerkelijke, maar Staatkundige partij was (zooals zij werkelijk is) wie hebben dit dan gewraakt? Immers de liberalen met het Weekblad incluis. Nog meer. Bij de verkiezingen «voor de Staten en de Tweede «Kamer moet alleen worden gevraagd «heeft die man verstand van zaken en lust «om ze te behartigen, niet of hij liberaal «is of clericaal.» Verbazend wat een ommekeer in een korten tijdl Toen wij onzerzijds bij de verkiezingen van 1886 voor de Tweede Kamer beweerden dat onze antirevolutionaire afgevaardigden in die Kamer de belangen van hun district zeer goed hadden behartigd, dat zelfs, zonder hunne krachtige medewerking de tram in dit district niet eens zou zijn tot stand ge komen (wat we nog steeds volhouden) toen werd die bewering leugenachtig en onwaar genoemd door het|JWeekblad; dat blad zou de geschiedenis van den tram wel eens anders aan zijne lezers vertellen. (N. B. We zijn die mededeeling altijd nog wachten de.) Toch moesten deze heeren worden be streden omdat zij antirev. waren. Uit het Weekblad vernemen wij nu ook dat liberale afgevaardigden niet aarzelen broodvallen uit te zetten als men hun niet vleiend genoeg naar den mond spreekt Wie had dit nu van die beste, brave en godsdienstige liberale afgevaardigden durven denken En als wij dit eens gezegd hadden Volgens dit blad is 'teerste beginsel van liberaal te zijn: niemand om zijn denkwijze te vervolgen of te benadeelen. Mooie woorden voorzeker, maar als men daaraan het hedendaagsch liberalisme (met dat van 't Weekblad er bij) wil toetsen, dan is het resultaat al zeer pover. Een proefje uit de velen: Toen onlangs te Amsterdam een deel van den kerkeraad meende om des gewetenswil zich niet langer te mogen onderwerpen aan reglementen, en de wettige kerkvoogden het beheer der kerkelijke goederen in 't belang der gemeente zoolang wilden behouden totdat die zou zjjn beslist of door den rechter zou zijn uitgemaakt, toen konden de liberale bladen geen woorden genoeg vinden om daarover hunne afkeuring te kennen te geven. Allerlei liefelijkheden werden dan ook hun naar 't hoofd geslingerd, zooals van paneelzagers, inbrekers enz., enz. ledereen herinnert zich nog zeer goed hoe b. v. de heer Lohman in Goes van liberale zijde bestreden werd om. zij n aandeel in die kerkelijke zaak. En wat deed het Weekblad nu? Hierover zijne afkeuring te kennen geven Die dat meent vergist zich. Het zong in dat koor duchtig mede. «Niemand om zijne denkwijze benadeelen.» Maar wat geschiedt nu op onderwijsgebied? Ofschoon er dui zenden inwoners van Nederland zijn die het openbaar lager onderwijs r.iet begeeren, moéten zij toch daaraan me ie betalen? Is dit soms geen benadeelen of hoe noemt het Weekblad dit dan? Waarlijk ons is het niet te doen om te regeeren, maar we verlangen dat ons recht worde gedaan en zoolang de liberale partij dit niet doet is zij niet liberaal en verbeurt zij het recht om te spreken zooals het Weekblad doet. Ten slotte nog een enkel woord. Zooals wij meermalen hebben opgemerkt, volgt het Weekblad tegenwoordig een andere taktiek dan vroeger. Het weert zich bij elke gelegenheid om de kath dieken tegen de antirevolutionairen op te zetten, die als de grootste vijanden der katholieken uit te maken en dan de liberalen natuurlijk ah hun beste vrienden voor te stellen. Ieder begrijpt met welk doel. De katholieken hebben evenwel nog gezond versland ge noeg om zoowel het eene als het andere op zijn rechte waarde te schatten. KIEZERS! «Ieder, die in de Rijksbelastingen is aan geslagen, waardoor het gevorderde wordt verkregen om kiezer te zijn voor den Ge meenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer, wete dat hij vóór 15 Febr. a. s. zijne aanslagbiljetten moet overleggen bij het Hoofd der Gemeente, om zich als nog van zijn rechten als kiezer te verzekeren.» Art. 7 der Kieswet. Goes 4 Febr. 1887. Het programma van de feestviering alhier is samengesteld als volgt Feestelijke ontvangst van de muziekkorp sen, aan het station. Optocht der schoolkinderen. Vereeniging der kinderen in de verschil lende schoollokalen, alwaar hun een ver snapering zal worden aangeboden. Parade der dienstdoende schutterij. Feestrede, uittespreken door dr. R. A. Piccardt in het gebouw der Ned. Herv. Kerk. Feestcantate van den heer Coenen (woor den Fiore della Neve), uittevoeren door een mannenkoor in de «Wandelkerk. Optocht der verschillende vereenigingen en sociëteiten. Avondfeesten in de verschillende socië teiten en muziek op de openbare pleinen. Bovendien zal er eene bedeeling plaats hebben voor bedeelde en niet bedeelde ar men. Met inbegrip van de giften voor be deelden is meer dan f800 ontvangen. Twee liberale stemmen. De Haagsche briefschrijver zegt in de Prov. Gr on. Ct «Het is ook mogelijk dat de toekomst ons somber aangrijnstmaar den 19en Februari zullen.wij, ondanks uw nuchteren raad, in het openbaar met vlie gende vaandels en slaande trom, juichend en jubelend, zingend en dansend, lachend en springend, met wapperend dundoek, schitterende lichten en knetterend vuurwerk vieren. Wij houden te veel van ons Vors tenhuis, om aan den laatsten mannelijken telg van dat geslacht, bij zijn zeventigste jaarfeest geen schitterend blijk onzer ver knochtheid te geven.» De man noemt het een schitterend blijk. Dat is ook zoo. Wij voegen er aan toehet is ook een schetterend blijk van verknochtheid. Hiertegenover raadt het Handelsblad aan, om op 19 Febr. niets dan bedeelingen te doen, en o. a. een som bijeen te brengen om zooveel mogelijk de voor 4 Febr. ver pande kleederen, beddegoed en huisraad uit de bank van leening te lossen. Het blad meent dat zoo'n manier van viering beter is dan allerlei feestjes. De direktie van het blad schonk tlOO voor dat doel, en ver klaarde zich bereid giften daarvoor in ont vangst te nemen. Bij circulaire dd. 31 Januari jl. was door de Heeren dr. Leo de Leeuw van Wemeldinge en P. A. de Jonge Az. van Ierseke, tegen Donderdag 3 Februari des namiddags één uur, eene vergadering van üesterhancelaren en Oesterkweekers in het Hotel «de Schelde» te Ierseke bijeengeroe pen, ten einde te trachten, door het op richten eener vereeniging van belangheb benden, de zoo zeer gewenschte onderlinge samenwerking te verkrijgen, om zoomoge lijk verdere daling der oesterprjjzen te voorkomen. Door een twintigtal producenten en han delaars, (waaronder zéér belangrijke) was aan de oproeping gehoor gegeven, terwijl de Heeren Jhr. J. L. G. Pompe schriftelijk en G. Schippers mondeling hunne sympa thie hadden betuigd; en van den heer Wagtho telegrafisch bericht was ingeko men dat hij tot zijn leedwezen verhinderd was de vergadering bij te wonen. De heer de Leeuw ontwikkelde nader de beginselen inde circulaire neergelegd,en wees op het verschijnsel, dat bij gelijke productie en gelijke vraag de prijs aanmerkelijk lager is dan in andere jaren, welke ongezonde toestand voornamelijk moet worden toege schreven aan: le het gebrek aan onderlinge verstand houding, waardoor de sorteering opge schroefd en de prijzen gedrukt worden; 2e onbekendheid met den voorraad, die voor een bepaald seizoen op de Schelde bescliikbaar is, waarvoor men licht ge neigd wordt de aflevering te bespoedigen uit vrees, dat bij het einde van het seizoen een gedeelte van den eigen voorraad on verkocht mocht blijven; 3e beperkte relatiën in het buitenland en onbekendheid met plaatselijke toestanden, waardoor velen die eerst sedert kort zijn begonnen voor eigen risico te verzenden, zich op enkele groote markten verdringen en zoodoende allereerst oorzaak zijn van het dalen der prijzen, uitsluitend ten bate van den buitenlandschen groothandel. Verandering in dien toestand is dringend noodzakelijk, en waar geen vermeerderde productie, maar alleen wilde concurrentie dien voor Zeeland belangrijken tak van industrie blijft benadeelen, moeten alle po gingen worden aangewend dat het product der Oesterindustrie niet dale in de achting die het tot nog toe op de wereldmarkt genoot. Daartoe achtte spreker eene vereeniging noodzakelijk, die op goede grondslagen ge vestigd als bolwerk kan dienen in den strjjd die door de koopers in het Buitenland wordt aangeblazen. Na eene korte discussie vereenigden alle aanwezigen zich in principe met het denk beeld, en werd aan eene commissie bestaande uit de heeren Dr. LEO DE LEEUW te Wemeldinge. P. A. DE JONGE Az. te Ierseke. G. SCHIPPER te Tersekendam. Jhr. J. L. C. POMPE VAN MEERDER- VOORT te Bergen op Zoom, en B. A. OVERMAN .Tr. te Tholen, (met het recht van assumptie zoo een der leden mocht bedanken) opgedragen, statuten te ontwerpen en daarna eene algeineene oproeping aan heeren kweekers en hande laars te doen, tot definitieve samenstelling der vereeniging. Ierseke. Tot lid van den gemeenteraad werd gekozen met 71 van de 123 geldige stemmen de heer C. A E. Sauer. Hier is een derde Kiesvereeniging opgericht onder de zinspreuk Eendracht maakt Macht.Voorloopig bestuurde heeren H. Vermaas, voorzitter, Joost Sandee, secr., M. van Oosten, penningm., en C. v. d. Endt en M. Reijngoudt, commissarissen. De ,beide andere Kiesvereenigingen in deze gemeente zijn: Recht voor allen en Ora et labora. De heer J. A. E. Musquetier, ingenieur bij den rijks-waterstaat teVlissingen wordt met 1 Mei naar Utrecht overgeplaatst en, naar de M. C. verneemt, vervangen door den heer Jolles te Assen. De heer Ribbius, gemeente-secretaris te Wolfertsdijk, is als zoodanig benoemd te Klunderk ENQUÊTE. De commissie van onderzoek naar den toestand der werklieden, enz. krijgt af en toe inlichtingen van socialisten. Deze men- schen doen niet altijd even betrouwbare mededeelingen. Zoo verscheen, om nu onder meer maar eens een voorbeeld te noemen, den 18 Jan. jl. zekere Loohuijs, president der Amsterdamsche Broodbakkers- gezellen-vereeniging «Loon naar Werk.» Deze man, ook socialist, deed zulke onware mededeelingen, dat het noodig geworden is deze leugens openbaar tegen te spreken. Daaruit blijkt dat L., die voor de commissie zich als een misdeelde voordeed, by de bakkersfirma, waar hij sinds eenige maanden middenknecht is, minstens f12 per week verdient, wijl zijn loon f 10 bedraagt, met dagelijks een brood en voorts zooveel brood en boter als hij goed vindt. Natuurlijk heeft L. dit niet aan de commissie mee gedeeld. Zoodoende komt de commissie van enquête niet op de hoogte, en wordt de klove tusschen werkgevers en arbeiders noodeloos vergroot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1