K.erk- en Sclioolnieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. De Staatscourant bevat de statuten der naamlooze vennootschap«V i s s c h e- r ij de Wemeldingsche com pagnie» te Wemeldinge, 18 Dec. jl. blijkens akte, voor den notaris A. Gallis Merens te Kapelle verleden, opgericht. De zetel der vennootschap is geves.igd te Wemeldinge ten huize van den directeur zij eindigt den 30 April 1915. Het kapitaal is bepaald op 1150,000, verdeeld in 300 volgestorte aandeelen van f500. Als com missarissen zjjn benoemd de heeren Cornelis Lindenbergh, admr. Louis Paul Zocher, Kornelis Dominicus, jhr. Pieter Maria George Von Fisenne, Jan Kraaijeveld, terwijl dr. Ferdinand Leo De Leeuw als directeur is benoemd. Vaccinedwang. Dr. W. v. d. Bergh, predikant der «do- leerende» gereformeerde Kerk, en 260 an dere personen, te Voorthuizen, hebben aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, in zake den vaccinedwang. Het steunt op de volgende gronden: lo. De «volkomen vrijheid» orn zijn godsdienstige meeningen te belijden, in art. 164 der grondwet gewaarborgd, waarop zijdelings inbreuk gemaakt wordt tegenover onderwijzers en ouders, die de inenting ongeoorloofd achten en daarom niet in de school mogen onderwijs geven of hunne kinderen laten leeren. 2e. De vrijheid van onderwijs, in art. 194 der grondwet gewaarborgd, is illeen beperkt door het «onderzoek naar de be kwaamheid en zedelijkheid des onderwijzers,» zoodat een onderzoek naar de lichaamsgesteld heid des onderwijzers de perken van dit artikel overschrijdt. 3e. De noodlottige gevolgen, welke meer malen de inenting, ook met stof van het dier verricht, heeft opgeleverd. 4e. De pijnlijke, onrechtmatige druk, door den inentingsd wang juist op de armere oudere gelegd, die de inenting ongeoorloofd of ge vaarlek achten, en, niet bij machte een huisonderwijzer te bekostigen, 61'zeiven hunne kinderen moeten onderwijzen, ót hunne kinderen zonder onderwijs laten. 5o. De onbillijkheid, juist de bezoekers van scholen te treffen, terwijl die van schouwburgen enz. vrij blijven. Verder wordt o. a. nog als reden opge geven, dat ook met het oog op de gevaren van het veldwinnend Staatssocialisme, het niet geraden schijnt eene bepaling te hand haven, waardoor onnoodig inbreuk gemaakt wordt op de rechten des huisgezins en de vrijheid in de verzorging des lichaams, terwijl de vruchten zijn, dat de gehecht heid aan de overheid bij velen vermindert en bij anderen de begeerte versterkt wordt om ook in andere opzichten alles van Staatstusschenkomst te verwachten. Een door 3000 personen onderteekend adres Ls door de leden der kleedermakers- vereeniging de Ster te 's Gravenhage en door kleedermakers en gepatenteerde winkeliers uit andere plaatsen in Nederland aan de Tweede Kamer verzonden, benevens eene afzonderlijke adhaesie-betuiging uit Rotter dam, met 600 handteekeuingen, - waarin in het breede de bezwaren worden ont wikkeld, waarmee het kleedermakersvak hier te lande te kampen heeft, met verzoek die bezwaren te doen onderzoeken, en de vol gende bepalingen vast te slellen: a. zwaardere inkomstenheffing van uit het buitenland ingevoerd wordende nieuwe gemaakte kleedingstukken; b. dat de arbeid in de gevangenissen worde beperkt tot de behoeften der ge vangenen zeiven, of zoo noodig, dat zij niet aan concurrentie onderhevig zij. Om de gevolgen te kunnen berekenen van eene mogelijke vrijstelling van grond belasting voor schoolgebouwen, die toebe- hooren aan als rechtpersoon erkende ver- eenigingen, waarop bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1887 in de Tweede Kamer is aangedrongen heeft de minister van binnenl. zaken, ten behoeve van zijn ambtgenoot van financiën, aan de commis sarissen des Koning:; eene opgaaf gevraagd van de in elke gemeente gevestigde al of niet gesubsidieerde scholen van vereenigin- gen, met vermelding van den naam der school en der vereeniging benevens den aard van het daarin gegeven onderwijs. G.C. Zierikzee. Den .10 Februari a. s. zal alhier eene tentoonstelling van zaaigranen enz. gehouden worden. Tot nog toe zijnde inzendingen voor de tentoonstelling buiten gewoon gering. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat eenige buiteidanders het plan hebben deze tentoonstelling bij te wonen en het voornemen te kennen hebben gegeven, eenige soorten Zeeuwsche zaaigra nen aan te koopen. Op Schouwen en Duive- land is de belangstelling niet groot. Inzen dingen kunnen geschieden aan den heer M. E. Mulock Houwer te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wemeldinge, H. J. Wensinck, te Neerlangbroek; te Kolijusplaat, J.G. Klomp te 's Gravenlandte Chaam, C. J. Montijn te St. Filipsland. Bedankt voor Aagtekerke en Heinkens- zand door den kandidaat C. B. ilartwigsen te Uitrechtvoor Scherpenisse door C. Boutshoorn te Sprang. Ook de kerkeraad van Heeg, predikant dr. H. L. Wagenaar, die in 1886 promo veerde op het onvolprezen proefschrift «Het reveil en de afscheiding» heeft het syno dale juk afgeworpen om tot de Dordtsche kerkorde van 1618 en 1619 terug te keeren. De alge ueene synodale commissie der Nederlandsctie Herv. kerk is tot eene buitengewone vergadering samengeroepen op Woensdag 2 Februari, des voormiddags te 11 uur. De Midd. Courant deelt mede en ook onze correspondent deed zulks, dat de plaat sing van t jaartal achter den naam van P. Adriaanse, den gekozen diaken te Middelburg, gevolg is van een daar steeds gevolgd ge uruik, wanneer meer personen van eenzelf den naam op de kiezerslijst voorkomen. Er zat dus niets achter. ..'.jva i i i i»d.iB»nTHHiirim» 11, n,. i n .ct—mmmb Men schrijft ons un Walcheren; Door de strenge vorst die ons haren wel- dadigen invloed eenige dagen heeft doen gevoelen, is eene groote weidaad bewezen aan de landerijente meer nog, nu de vorst gevolgd is door een' dooi, vergezeld van een regen van weinig beteekeuis. Mocht het weder nog eenigen tijd zoo voortduren, dan heeft de landuouwer ruime stof tot tevredenheid. liet wintergraan en het koolzaad hebben tot heden niet g.leden door de koade, en vertoonen over het alge meen een irissche gezonde kleur. Dit is toe te sehrijven aan de betrekkelijk, geringe hoeveelheid water welke in het verloopen najaar en ook gedurende dezen winter ge vallen is, zoodat bij de telkens weder in vallende wintervorst, gemelde gewassen wa- tervrij bleven, en dus minder gevaar liepen om te bevriezen. Ook de vruchtbaarheid der moestuinen die men in Walcheren in menigte aantref t, is door het vriezend weer der laatste dagen niet weinig bevorderd. Daar de tuinen nog meest ongespit liggen, verlangen de hove niers, ofschoon het «in t hartje» is, voor eenige weken een zachter klimaat, ten einde hunne akkers of tuinbedden zoodanig te bewerken, dat ze tot het verbouwen van groenten geschikt zijn. Naar men ons meldt, heeft de Minister van oorlog opnieuw eene bijdrage van 1 506 geschonken ter beschikking van de commissie ter verbetering van het paardenras m Gelderland. A. It C. De Loom schrijft Uit de vergelijking der cijfers van 1886 met die van 1885 blijkt, dat een veel gun stiger uitkomst verkregen werd vanboek weit, boonen, koolrapen, wortels, tabak, graslanuen en hennep, de laatste alleen wat de vezelstof aangaat een nog al noemenswaardig betere op brengst werd verkregen van haver, klaver, en de warmoezerijen, en een iets beteren oogst dan in 1885 gaven erwten, vlas, cichorei en mangeKvorteis. Vrij gelijk aan de uitkomsten van 1885 warenlijn- en hennepzaad, aardbeziën, aalbessen, bloembollen, de boom- en bloein- kweekerijen en net houtgewas. Veel ongunstiger opbrengsten dan in 1885 verkreeg men van: rogge, koolzaad, appelen, peren en pruimen; de opbrengst van de drie laatstgenoemde ooftsoorten was vrij wel gelijk aan die van 1884; een nog al noemenswaardige mindere opbrengst gaven: tarwe, a rdappelen en kersen, terwijl iets minder dan in het vorig jaar werd geoogst van: gerst, suikerbieten, kar wei zaad en kanariezaad. Uver de qualiteit der gewassen is men algemeen tevreden; de hierbij voorkomende uitzonderingen zijn voor elke provincie af zonderlijk reeds ter sprake gebracht. 1886 mag dooreen genomen onler de redelijk goede oogstjaren gerekend worden, al valt er over sommige gewassen ook te klagen. De veehouders die eenigen tijd reden tot klagen hadden, omdat de weiden wat schraal waren, kunnen over het geheel echter tevreden zijn. Zelden komt er een gunstiger klaver- en grasgewas voor dan thans het geval was, terwijl het hooi althans de eerste snede overal uitmun tend gewonnen is. Door de lage marktprijzen van schier alle landbouw- en zuivel-producten en van het vee, is de fluancieele toestand van onze landbouwers en veehouders er echter niet op verbeterd. Voor de feestviering op 19 Febr. a. s. heeft de commissie te Goes volgens de M. C. thans bijna f1666 bijeen. De collecte bracht ruim 776 op. Van verschillende zijden kwam f215 in, en het comité tot wering van schoolverzuim gaf 115. Mazelen. Te Kortgene is het eerste geval van mazelen aangegeven. Een jongeling is aangetast. Te lerseke zijn nu totaal aange geven 444, herstel 1 '170, overleden 6. Te Wemeldinge woekeren de mazelen steeds voort. De bevolking op school is tot 14 procent ingekrompen, doch de scho len zijn nog niet gesloten. s Heerenhoek. Zaterdag avond werd al hier eene vergadering gehouden met het doel te bespreken om den 19 Febr. a.s. des Konings veejaardag feestelijk te herdenken. Nadat de vergadering was geopend dooi den heer Timans, die met eenvoudigheid het plan der feestviering bekend maakte, waarmede allen instemden niet alleen, maar daarop werd ook op verlangen van den Burgemeester besloten, feest te vieren. Verder ging men er toe over een commissie te benoemen, die in den loop van deze week am de huizen der ingezetenen een collecte wenschen te houden, die dan a. s. Zaterdag in een tweede vergadering van hunne bevinding verslag zullen geven, om dan verdere maatregelen te nemen, waarbij alle ingezetenen zullen worden nitgenoodigd. Heiukenszand. Belangstellenden zijn tegen Donderdag ln de achterkamer van M. Hoon- dert saamgeroepen om voorbereidselen te maken tot plechtige herdenking van 's Ko nings 76sten geboortedag. Gok te Biezelinge en elders zal 's Ko nings verjaardag feestelijk gevierd worden. De Voorzitter van den gemeenteraad te lerseke stelde voor in de commissie die op 19 Febr. a. s. de feesten zal regelen, mannen uit alle gezindheid te benoemen, o. a. ook de beide predikanten dd. v. Vlaan deren en Vermaas. Bijdiage f56. Middelburg. De Dames, die met St Ni- colaas voor het organiseeren, van een kinder feest hadden meegewerkt, hebben zich ook thans bereid verklaard voor het aanstaande koningsfeest mede te werken. VLISSINGEN. Het denkbeeld van de Vereeniging voor volksvermaken om eene Floralia uitsluitend voor kinderen in te voeren, heeft grooten bijval gevonden. Er is door 1646 kinderen aanvrage voor een gezamelijk getal van 3462 plantjes gedaan. Vlissingeu. Wegens den aanhoudenden mist is de Queensboro mailboot Prinses Marie Zaterdag avond niet vertrokken. Eene weduwe van ruim 50 jaren te Middelburg heeft zich aan verduistering schuldig gemaakt door in den confectiewin kel van den heer V. d. W. aldaar eenige winterjassen en broeden «op beziens» te vragen en daarvan onmiddellijk een 5tal jassen en 7 broeken in het huis van koop met het recht van weder inkoop van de hand te doen. De politie heeft tegen haar proces-verbaal opg -maakt. M. C. O. en W. Souburg. Een zonderling ge val deed zich gisteren (Zondag) voor op den stal van den landbouwer ,1. de V. 2 jarige beesten 1 Vaars en 1 Os 2'A jaar oud naast elkander staande, hebben, ver moedelijk doordat de kettingen verward zijn geworden, elkaar gedood. Men vond de arme dieren 's morgens in den stal ko mende, dood over elkaar liggende. Bijna zou een derde, ook het slachtoffer geworden zijn, daar van de gedoode dieren een den poot tusschen de kettingen van het derde had, dat nog intijds kon gered worden. In de Groninger en Drentsche veen koloniën zijn de loonen der zoogenaamde boerenknechts zetr verminderd. Vroeger verdienden zij f180 'sjaars met kost en inwoning, thans niet meer dan f 120. Op de Drentsche dorpen is het ook al minder doch niet in zoo hevige mate. Daar verdienen de boerenknechts in plaats van flOO, zooals. het vroeger was, t90 doch krijgen hun loon ook wel aangezuiverd in kleedingstukken. Of een brievenbesteller in functie ver plicht is de politie te helpen bij het arres teeren van een onwillige moest door de Rechtbank te Roermond beslist worden, wijl een dergelijke weigering aldaar heeft plaats gehad. Thans is bedoelde besteller van rechtsvervolging ontslagen, maar niet omdat een besteller de politie met behoeft te helpen, maar omdat niet bewezen was, dat hij de politie helpen kon. De vraag is dus eigenlijk nog niet uitgemaakt. Een vol gende brievenbesteller zal de beslissing heb ben uit te lokken. De Zigeuners. Deze lieden, aie het onzen landgenooten op de grenzen en vooral de politie, onschul dig zeer lastig maakten, zullen weldra ons land, ofschoon gedwongen, verlaten. Vroe ger in de buurten van Aardenburg, later van Roozendaal vertoevende, hebben zy thans hunne tenteu opgeslagen bij Eijsden (Limburg.) Zaterdag vertrok de eerste karavain, 12 menschen sterk, onder geleide van een maréchaussee per trein van Rotterdam naar Amsterdam, om van daar per stoomschip door eenige veldwachter* naar hun vader land (Griekenland) te worden teruggebracht. Behalve deze Grieken, bestaat de Zigeu ner-troep uit 18 Serviërs en 15 Hongaren. Ook dezen zulleu spoedig naar hun land ge zonden worden. Zij hebben het hier overi gens niet kwaad gehad. Door de zorg van den minister van justitie kregen zij een goed aantal dekens en dagelijks werd hun door den brigadier der maréchauss ée voor elf gulden aan aardappelen, spek, brood en ^offie uitgereikt. Ter wille van de curiositeit van het geval, en als staaltje hoe het bij sommige schutterijen toegaat, verdient vermelding, dat Woensdagavond, volgens het «N. v. d. D.», in een Geldersche gemeente eene in spectie gehouden werd over de schutterij .bij het licht eener petroleumlamp Te Hoeke op de Zeeuwsche grenzen bij Sluis is eene hofstede afgebrand waarbij 32 stuks vee zijn omgekomen. De socialist Croll heeft gisteren zijn hoorders te Amsterdam in het Volkspark weer eens gaande gemaakt naar aanleiding van het onderwerpModerne inquisiteurs. Hij wees op het lot van Domela Nieuwen- huis die thans in den kerker zucht en op graaf v. H., die van zijn celstraf ontheven werd, niettegenstaande hij zwaarder misdrijf gepleegd had. Op zijn voorstel werd het volgende telegram aan den minister gezonden: «De groote volks-vergadering, heden als plebeïsch hof van cassatie optredende, ver vloekt het land waar kinderverkrachters worden geëerd en volksvrienden gehoond en gesmaad.» Een Grondiger boer, die veel perzik- boomen bezit, en het jammer vindt, tegen dat de vrucht rijp wordt zoovele jonge groene perziken af te plukken en weg te werpen, teneinde de overblijvende genoeg zame ruimte bekomen om te rijpen, heeft de afgeplukte groene vruchten als augurken in azijn ingelegd, en wel met zeer gunstig gevolg. Ze zijn zeer smakelijk en hebben een aangenamen geur verkregen. N. R. C. Een zeeramp. Telegrammen uit Terschelling, Vrijdag door de N. R. C. ontvangen, deden iets vreeslijks vermoeden. Ie Telegram. «Er wordt buiten hevig geschoten en men veronderstelt, dat er een schip in de gronden in nood verkeert. Vaartuigen zijn derwaarts vertrokken. De stooinbooten «Adsistent» en «Tijd» maken stoom op.» 2e Telegram. «De uitgevaren stoom- booten en schepen zjjn terug. Er was geen schip te zien.» Misschien reeds gezonken? Eu de op varenden? Met man en muis vergaan?... Stel u gerust. Gisteren werden op 't koepelfort «ie Harssens» te Nieuwediep proefsehoten ge daan niet het kanon van 30,5 C. M. A. L. met een lading van 120 K. G. op een af stand van 2006 M. Dit was de geheele zaak, zegt het Va- derland. Donderdag vierden de kinderen op de Chr. Bewaarschool te Terneuzen feest. De heer en mevr. Schuurman, door wier krach- tigen steun de school alhier is tot stand ge komen, vertrekken eerstdaags uit onze gemeente en boden toen den kinderen een afscheidsfeestje aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2