BODE CHRISTELIJK- HISTORISCH ;hë orgels, haccou, JLEMAN, EN-ifLAKE. ILDE, iersknecht NECHT >ermeid 1887. No. 36. Dinsdag I Februari. Eerste Jaargang. E 11> liienkast. NÏEUWSBLAD Y00R ZEELAND. burg. n Magazijn van iclie Orgels, Iwarskade 105. otdienst dienst. Zoete Appelen, STUKJES. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Och, waren er rneer zoo. Binnenland. ingen uit de grootste a p gebruik maken. joedkoop. Voorts ruim Straatvegers, Sponzen, zwaar nieuw Spek liva-Koffie 5272, witte Worst 42'A, beste Stroop 8, Komijne nieuwe Krenten en Iters 5 ct., 42 doozen j ct., groene Kaasjes per stuk, Waskaarsen Gort 16, puike Witte Kop, geurige Stof- izen 4 ct.Gasglazen mgste prijzen. MES, I,BURG. N RUIME KEUZE f 115. ITRÜMENTEN worden jke garantie geleverd. voor JICHT, RHEU- IIJiGENenz. door rerouderdste gevallen m van 10—12 uren. LIJKS vm.6en9, nam. 3u. 7.40, nam. 12 en 4.36. vm. 7,15en nm. 1.15, Itiiddellijk na aankomst u. en 5,36 u. nam. in en naar het Spoor- ijden. lAT, GOES, prhanden gerende prijzen. MAART kan een AAM Ic. A. DE RIDDER, ID te Grijpskerke. gevraagd Ereischte) bij P. KOE- 1 MEI led. DE JONGE—Veu- lei een nette fatsoenlijke louw GREEP, Lange- Lirg. COOP; te S t o e I e n (MIDDELBURG. ZEEUW, elken MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. li. Beginnen wij met het ongenoemde libe rale lid der Tweede Kamer. Zijn naam doet nu niets ter zake. In een «voorloopig verslag» wordt wel gesproken van enkele leden en van vele leden en van één lid, doch de namen worden steeds verzwegen. En nu wordt in het voorloopig verslag over het voorstel Schaepman onder veel wat wij voorbijgaan, het volgende gezegd «Door een der leden, persoonlijk voor stander van de openbare schoolwerd de billijkheid van eene regeling in den geest van het voorstel Schaepman erkend. Hij gaf toe dat ouders,die zich reeds belangrijke of- Iers getroosten om hunne kinderen een onder wijs te doen genieten, strooken.de met hun ne godsdienstige overtuiging, zedelijkerwijze niet konden verplicht worden, ook ten be hoeve van het onderwijs der kinderen van bedeelden of onvermogenden bij te dragen, en dat dus de kosten van het onderwijs uit openbare kassen behoorden te worden vergoed.» Let dus eens wel op. Een lid der liberale partq erkent met zooveel woorden, dat sinds de werking der onderwijswetten den voorstanders van bij zonder onderwijs onrecht is aangedaan, doordat de Staat hen liet betalen voor een soort onderwijs waarvan zij voor hunne kinderen niet gediend waren. Hij erkent, als ouders voor hunne kinde ren al de kosten van het christelijk onder wijs dragen, dat de wet hen niet dringen mag dit nu ook nog eens voor de kosten van het openbaar onderwijs te doen. «Gij zijt vijanden van, de openbare school» schreeuwde men van zekere zijde ons al tijd toe. Nota benevijanden van eene school I En of wij nu al zeidenBetaalt dan toch zelf voor uw kroost, gelijk wij het voor het onze doen,» deze vraag naar recht werd altijd hooghartig en met groote woor den van de hand gewezen.! Och, dat het gebeuren mocht dat de steri van het rechts gevoel uit de sectiën der (Tweede Kamer weerklank vond in de harten der kleine liberale persmannen. De groote woorden van vroeger vergetende zouden wij de stem der toenadering zoo hoogelijk waardeeren Luistert nog even naar de volgende schoone woorden uit een liberaal blad de Amster dammer overgenomen «Is het nu voor een liberaal gemoed zoo moeilijk te gevoelen dat deze eenling gehjk heeft Hét zou recht, het zou billijk en eerlijk wezen, hen, die uit geloofeo ver we gingen hun eigen scholen geheel bekosti gen, ook in de kosten van het onderwijs voor de kinderen hunner arme of onver mogende geestverwanten te doen voorzien, terwijl de Staat en de gemeenten uit de algemeene kassen het openbaar onderwijs geheel of grootendeels bekostigen Slechts één Kamerlid zag in dat dit niet pluis was! En toch al de overige liberale leden, die daarvan maar niets hadden kunnen gevoe len, heeten tot verzoening van de tegen strijdige richtingen bereid! Het zijn natuurlijk politieke redenen, die de meerderheid de oogen doen sluiten voor de billijkheid, die behoort betracht te worden. «Moest een volk, bij den bloei van bij zonder onderwijs in onwetendheid verzinken, we zouden onze liberalen kunnen begrijpen. Maar men weet dat is geenszins het geval» 7 Zondagsrust. Dat de minister van justitie een wet heeft ingediend, waarin de zondagsrust heet bevorderd te worden, is bekend. Maar dat bovengenoemde minister van de beteekenis der Zondagsrust nog niet genoeg doordrongen is, moet ook be kend worden. Verbeeldt u, minister Heemskerk heeft jongstleden Zondag, toen er een nieuwe minister van marine moest benoemd worden, een ministerraad belegd. De minister du Tour, een overigens zeer kerksch man, woonde deze vergadering bij en gebruikte dus den Dag des Heeren, om politieke zaken te bespreken, waarbij de eere Gods in de eerste plaats niet werd bedoeld. Een der antirevolutionaire Kamerleden zal zeker op 8 Februari, als de Tweede Kamer weer bijeenkomt, den voorsteller der Zondagstoet wel op deze wonderlijke be trachting der Zondags rust wijzen. Maar met dit al kunnen wij weder niet zonder vrees het optreden van den nieuwe i minister van marine begroeten. Hij toch moge een flink man zijn, ja zelfs aan deze sabbatsschennis onschuldig wezen, het feit valt niet weg te redeneeren, dat de eerste stap die tot zijne officiëele inlijving in het ministerie leidde, gedaan werd buiten den van God geboden weg. Het valt moeielijk de eer op te houden van een compagnie die het met de eere Gods zoo nauw niet schijnt te nemen. Men vergete niet dat de alleszins gods dienstige minister Heemskerk bij zijn eigen eerste optreden in 1882 op Zondag de drukkers aan het werk zette om de benoe ming van zich en zijne vrienden bekend te maken. 'tls jammer voor den minister du Tour. Hij toch heeft door deze daad zijne positie als verdediger der Zondagsrust zeer verzwakt. In de 19e eeuw paait men het slechte volk niet meer met: Hoor naar mijn woorden slechts, maar doe niet naar mijn daden. 7, Kiesdistricten. De liberalen hebben ter bestendiging hun ner geroofde oppermacht gezorgd dat in de groote steden met hare liberale meerder heid 4, 5 zelfs 7 leden gekozen worden. Dit onrecht, door den minister Heemskerk bestendigd, geeft bij aanneming der nieuwe kiestabel dezen heeren een meerderheid van 17 leden. De liberale pers en vele liberale leden der Tweede Kamer, wier politiek rechtsgevoel door hun jarenlang baas spelen, zeer is verstompt, hebben dit plan toege juicht. En wat trof het netjes, dat juist 5 liberalen het eindverslag moesten opstellen. Nu hebben in de sectiën, met name in de 3e sectie zich de liberale leden tegen deze rechtsverkrachting verklaard. En ziedit hebben de liberale rapporteurs niet in hun verslag willen opnemen. Zij lieten uitko men dat de meerderheid der Kamer en alle liberale leden de voorgestelde indeeling goed vonden, waarbij o. a. Amsterdam 9 laden mag afvaardigen. De heer v. d. Linden, eere aan dezen liberaal I heeft ge weigerd dit leugenachtig eindverslag te teekenen. En te recht! Immers de rechterzijde, 39 leden sterk, is tegen deze indeeling, en nog eenige liberalen uit de 3esectie, zoodat de meerderheid zich verzet tegen de voort zetting van deze partij begunstiging waar tegen roomschen en antirevolutionairen niet kunnen oproeieu. De Oranjevaan, die de brandklok luidde, wordt heden door Het Vaderland onder handen genomen. Het zal haar niet moei lijk vallen zich te verantwoorden, maar zij hebbe de eer en den dank, dat zij deze zaak ter sprake bracht en zoo de liberale pers tot het doen ontwaken van haar politiek geweten noopte. Goes, 29 Jan. Voor de betrekking van kantonnier, ontstaan door het overlijden van H. Franke van 'sHeer Hendrikskinderen, hebben zich niet minder dan 54 sollicitanten aangemeld. Voor deze betrekking is aan gesteld A. de Back Pz., alhier. De heer Vorsterman v. Oyen heeft Donderdagavond te Aardenburg zijne hoor ders vergast op een rede over onderwijs, zeker vrij wel overeenstemmende met die welke hij laatst te Haarlem uitsprak. De spreker heeft daarbij vele goede wenken gegeven, o. a. dat de wetenschap niet het monopolie van de bewoners der steden mag zijn; dat ieder Nederlander, naar art. 6 der Grondwet tot elke landsbediening benoem baar zij; dat de leden der Tweede Kamer trouw de vergaderingen bijwonen en dat het openbaar onderwijs kosteloos zij, en let wel! het bijzonder onderwijs vrij. Het zal wel aan ons liggen, maar dat laatste is ons niet duidelijk. Het openbaar onderwijs kosteloos. De kosten te dragen door den Staat, of liever door de burgers, ook door de voorstanders der vrije school, 't Is nu al erg dat room schen en orthodoxen het openbaar gods dienstloos onderwijs helpen betalen. Nog erger wil de heer V. v. O. het schijnbaar maken door hen nog meer daaraan te laten betalen. Wat wordt dat vrije onderwijs dan «vrij.» Niet zonder reden dat die goede Aarden burgers opgetogen waren en deze rede toe juichten De minister van oorlog heeft voor de aanstelli ,g van vrijwillig dienende militairen, tot korporaal, sergeant en foerier, bij alle korpsen infanterie van de landmacht, ge lijkheid van eischen ingevoerd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester van Biervliet en Yzendijke C. de Vos; en tot plaatsvervangend dijk graaf van den Hollarepolder M. J. Ampt. Z. M. de Koning zal in 't aanstaande voorjaar weder naar de badplaats Wildungen vertrekken. In het Bat. Nbl. leest men: Wat wij onlangs als gerucht hebben ver meld, nl. dat de gouv.-gen. O. van Rees, met April a. s. ontslag zal nemen en naar Europa zal vertrekken, wordt nader van betrouwbare zijde bevestigd. De reden van dit vervroegd vertrek moet zoo ernstig wezen, dat Z. Exc. reeds nu naar Europa zou zijn teruggekeerd, indien het niet in verband met nog in Nederland han gende zaken, die wij niet behoeven aan te duiden, den gouv.-gen. wenscheüjk voor kwam, in functie te blijven totdat die zijn afgeloopen. Een inzender in de «N. R. R. Crt.» geeft het denkbeeld aaa dat het Nederl. volk aan Z. M. den Koning op zijn 70n jaardag aanbiede den titel en de waardigheid van: «Keizer van Insulinde» (Ned. Indië), en, uit daartoe door de Nederlanders bij gebrachte gelden, deze aanbieding van een keizerlijke kroon vergezeld te doen gaan. Wij eeren ieders meening, maar betreuren niettemin de dwaasheid van het voorgestelde plan, met het oog op den benarden stand van zaken in Nederlandsch-Indiëde jaar lijks toenemende tekorten in de kas onzer koloniën, de vermindering van ons zedelijk overwicht over de bevolking en den tegen stand der Atsjineezen, wier standpunt als oorlogvoerders vrij wat beter te verdedigen is dan het onze. De arme baronnen in vroeger tijd troostten zich in hunne armoede met de titels hunner voorvaderen. Deze koninglievende Nederlander doet er ger. Hij zou Nederland's stolïelijken en zedelijken achteruitgang met een nieuwen titel willen dekken. De eer om in onze dagen den keizerstitel te verkrijgen is voor onzen geëerbiedigden koning van zoo twijfelachtige beteekenis, dat wij niet aarzelen den wensch uit te spreken dat men voor de aanbieding van den keizerstitel betere dagen dan de tegenwoordige moge afwachten. Erniningen. Door den gemeenteraad is tot gemeentegeneesheer benoemd de heer B. H. Rauffaert, arts ts Oosterwjjk. G.C. Iets over Paaschossen Het hoofdbestuur der «Vereeniging ter bescherming van Dieren» heeft een adres gericht aan den Haagschen gemeenteraad. In dit adres wijst zij er op dat de Paasch ossen, die telken jare in die stad worden rondgevoerddoor een kunstmatige over- voedering veel grooter schijnen dan zij eigen lijk zijn. De dieren hebben meer vet aan hun lijf dan hun beenderengestel vermag te dragen, waardoor zij zich slechts met moeite voortsleepen op de voor hen ongewone straat- steenen. De drij vers mishandelen deze dieren den ganschen dag, en wel toenemend naar mate deze heeren op hun weg de herber gen bezocht hebben. De vereeniging vraagt op dien grond dat »het rondleiden der Paaschossen voortaan worde belet.» Bij veel waars, is er in dit adres ook veel overdrevens en belachelijks. Dat beenderen- gestel en die drijvende knechts en die ver moeide paaschos en die ongewone straat- steenen zijn zeker roerend voor het gemoed van paaschoslievende lezers, maar verliezen alle aanspraak op effect, nu de Enquête heeft aan het licht gebracht, dat er onder de menschen nog zoo menige «paaschos» rondloopt, voor wiens lot de Nederlandsche Natie tot heden toe erger dan blind en doof was. Ook wij zijn voor de dierenbescherming en zien met het vee uit naar den tijd zijner vrijmaking. Maar protesteeren tegen elke uiting waarbij het gemak en het genot der dieren eerder nog dan dat der menschen zou noodig geacht worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1