iverk- eu iSciioohiieuws. Rechtszaken. Gemengde iierichten. ENQUÊTE. Ue heer Kerdijk en met hem vele libe ralen, die de nooden des volks slechts uit de studeerkamer kennen, hebben altijd ge zegd Stel toch inspecteurs aan. Inspecteurs zullen de arbeiders kunnen vellichten. En zie, wij wezen er reeds op, dr. Dozy was 12 jaar inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, ook in Zeeland en hij heelt niets gedaan, hij wist niets. De antwoorden die deze heer en de heer Kerdijk gaven, waren zeer onbeduidend. Groote gezinnen. De heer v. d. Loeft, de voorzitter van de comisie probeert telkens de menschen tot het antwoord te brengen dat de ellende een gevolg is van het hebben van veel kinderen. Deze heer noemt het huwelijk heel materi alistisch «het opzetten van een gezin.» De scherpzinnige redacteur van de JJelve- naar deelt mede dat de vorige week een werkman, zekere Rozendahl, net vlak het omgekeerde antwoordde van wat de heer v. d. Loeft' zoo graag voor antwoord gehad had. Wij nemen het over. Vraag. Doed, spreek eens door. Glij zoudt dus gedwongen schoolplicht wenschen Antwoord. Dat is misschien wat scherp, maar ik wil veiplicht onderwijs. V. En tot hoe oud zoudt gij dat aandurven? A. Tot 14 jaar. V. Tot 14 jaarZoudt gij dat aandurven? A. Ja. Ik heb het met mijn eigen kinderen gedaan en heb er genoegen van. Ik heb een jongen van mij heden mede naar den Haag genomen, wij zijn naar Scheveningen geweest en alles wat hij op school heelt geleerd, kwam hem hier te pas. Ik heb met hem loopen praten als met een mensch; ik was niet alleen in den Haag. V. Maar is bij u, die van 111 moet rondkomen, nooit de gedachte gerezen nood leert bidden, wat zou die jongen een aardig duitje kunnen inbrengen Gij hebt er niet aan toegegeven, maar kwam het nooit in u op? A. ik heb van zijn leven wel armoede geleden, maar dat denkbeeld is nooit bij mij opgekomen. V. Zooals gij weet, zijn er wel die anders uenkeu. A. Als een werkman zich in het huwelijk be geeft, dan gaat alles goed, m .ar als het huisgezin vermeerdert, uan komt er daling die crisis moet doorgestaan worden. Als de kinderen ouder worden, dan komt de welvaart terug, maar die tijd, die daarvóór ligt, ia de moeilijkste voor den werkman, dan is het wel eens lastig om tevreden te blijven. Als er nu werkeloosheid bij ge komen was, dan zou de vraag, die u my zoo straks deed, wel eens bij mij opgekomen zijnmaar ik heb voortdurend werk gehad. Mijn vader werkte op dezelf de fabriek als ik en is thans gepensioneerd. V. Werkte die dus ook op de Hollandsehe Suikerraffinaderij A. Ja, vader heeft er 50 jaar gewerkt. V. Is hij door de fabriek gepensioneerd of uit een fonds A. Door de fabriek. Myu vader vond het altijd goed, als hij ons in de boeken vondhet was zijti grootste plezier als hij zag dat zijn kinderen knapper waren dm hij, en nu wacht ik later van mijn zoon hetzelfde. V. En gij zijt de wereld altijd moeten door komen met fll? A. Ja, dat heb ik altijd moeten doen. V. Maar gij hebt waarschijn lijk maar éen kind groot te brengen ge had A. Neen, ik ben 19 jaar getrouwd en heb 17 kinderen gehad, altijd mijn vrouw natuuilijk. Y. Maar hoeveel zijn er dood? A. Ik heb verleden jaar nog een meisje verloren, maar ik heb er nu nog twee over. V. Hebt gij in het geheel dan nog 15 kinderen A. Neen ik heb er 15 verloren. V. Dus op het oogenblik hebt gij maar twee kinderen tot uw last A. Up het oogenblik ja. V. Dus behalve dat gij het verdriet van het verliezen hebt gehad, is dat hetzelfde alsof gij er maar twee gehad hadt A. Neen, dat scheelt een heele boel. V. Maar gij hebt toch twee kinderen groot moeten brengen A. Ja. V. Maar als gij ze alle 17 hadt moe ten grootbrengen, zou het er anders hebben uitgezien A. Misschien beter. V. Misschien beter A. Ja, op het oogenblik V. En slechts met die elf gulden 's weeks zijt gij zoo mooi rondgekomen A. Mooi dat is eene andere vraag. V. Mooi noem ik het, omdat gij het hebt kunnen doen. A. Ja, ik heb moeten scharrelen om er te komen. V. In uw vak is dus altijd, als men oppast, brood te vinden A. Ja, dat ligt aan den werk man zelf. De gemeenteraad van Ierseke heeft toegestaan het verzoek van het Burgerl. Armbestuur om het aantal leden van 3 tot 5 te brengen. Door uitbreiding van het aantal leerlingen werd besloten een onder wijzer aan te stellen op een salaris van f400. Met 6 stemmen tegen 1 werd in beginsel tot algemeene schoolgeldhefling besloten. Tot nu toe werd aan de openbare scholen geen schoolgeld geheven. Over het bedrag worde later beslist. De gemeenteraad van Kruiuingen heeft bepaald at do voorjaarsveemarkt voortaan zal plaats hebben op den 2en Woensdag van April, en de najaarsveemarkt op d n 2en Woensdag van Novemoer van 's morgeus 7 tot 's namiddags 2 uren. Terneuzen. Voor de verkiezing van een lid iii den gemeenteraad alhier, ter ver vanging van dhr. Schuyleuberg, uie naar Middelburg vertrok, is zeer heftig gestre den. Er stemden 228 van de 292 kiezers. Opmerkelijk is dat herstemd moet worden tusschen twee kandidaten, waarvan de een zich teruggetrokken had (de heer Wieland) en de ander, wiens candidatuur, ofschoon liberaal, door de liberale kiesvereeniging en anderen fel was best; eden (de lieer Visser). De heer Wieland had zich teruggetrokken, om tegenover den lieer Van de Ree stern- verbrokkeling te voorkomen. Hy gedroeg zich hierin als een goed antirevolutionair-. De kandidaat der liberale kiesvereeniging, de heer de Man, bekwam slechts 30 stem men. De heeren Visser en Wieland resp. 91 en 84 stemmen. De genree .teraad te Zierikzee heeft o. a. een subsidie van f'200 toegezegd aan de sociëteit Nut en genoegen voor vuur werk op 19 Eebr. a. s. ol zoo er geen vuur wei k mocht zijnf'100. De zelkasch bracht dn jaar f3053 op. De heer Van Kinschot heeft, door vertrek naar elders, ontslag genomen als lid van den gemeenteraad en van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwys te Zierikzee. •iiTfiiinnwr— riimriiTiHii «tm— Ned. Ilerv. Kerk. Viertal te Middelburg. G. J. Barger te DriebergenJ. W. H. Kalkman te MonsterJ, C. v. Schelven te Dieren en H. H. Veder te Schiedam. Beroepen te Tholen H. Pop te Hagestein te Aagtekerke en te Heinkenszand G. Hartwigsen, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Gelselaar, door J. v. d. Berge te Kortgene. Bedankt voor Oolijnsplaat door C. Bout hoorn te Sprang. Ds. 11. Vermaas te Ierseke heeft woens dag j.l. zijn 25 jarige ambtsbediening her dacht. Hij werd den 20 Januari 1802 in de bediening des Woords bevestigd te Ga- pinge, eu predikte voorts te Ierseke, Nu- mansdorp en Enter. Van daar keerde hij -li 1883 naar Ierseke terug. Benoemd tot ouderling bij de N. H G. te Middelburg, de heer R. J. v. d. Poll en tot diaken, de heer P. Adriaanse. Ach ter den naam van dezen laatste vermeldt de Middelburger Courant den leeftijd van den benoemde. Of dit beteekenis heeft weten wy natuurlijk niet. De Classicale besturen zijn niet een stemmig in de wijze van doortasten tegen over de doleerende broeders. Terwijl het Classicaal Bestuur van Harderwijk weigert meê te werken, gaat dat van Dokkum slechts zeer langzaam vooruit, terwijl dat van Breda alles in vliegende vaart schijnt te willen afdoen. De kerkeraad van Klun- dert toch, met uitzondering van de ouder lingen Punt en Jacs. Maris die tegen de «verbreking» waren, is afgezet. De heer J. Breel te Iiitthem, in April 1886 geexarnineerd en nog steeds zonder betrekking, is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Nieuw Lekkerland De kerkeiaad \an Bunschoten heeft het synodaal juk afgeworpen. Predikant is daar ds. v. Goor, vroeger pred. te Rot terdam. MUMJüL II I J* III»»*Ml I MUI De Hooge Raad verwierp liet beroep van den matroos Langelaan die aan den ,avond van den oproerdag te Amsterdam op 26 Juli den politieagent Korfmaker ernstig wondde. Hij blijft dus veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Vrijdag 4 Februari zal te Middelburg de zaak behandeld worden van ds. P. J. Rieristra uit Veerebeschuldigd van laster. Verdediger is mr. M. J. de Witt Hamer. Op 7 Februari zal in den Haag te rechtstaan de dienstbode van den heer H. die oorzaak was van den brand in het Kurhaus te Scheveningen op 4 September jongstleden. Middelburg. In de zaak van J. V., 28 jaren landbouwer, en Jan Vermeule, 24 jaren, boerenknecht, beiden wonende te Heinkens zand, beklaagd van overtreding der jacht wet, is 't openbaar Ministerie met ontvanke lijk verklaard in de. verdere vervolging dei- zaak, inet veroordeeling van oen staat m de kosten, terwijl J. A. A. Muller, 32 jaren, gevangenisbewaarder te Arnhem, beklaagd van het laten ontsnappen van een gevangene, is vrijgesproken. De eiseli legen Tismeer, (Maandag door ons medegedeeld) is 6 maan den gevangenisstraf. Uitspraak 1 Febr. a. s. Arroiidisseineiits-Rechtbaiik te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 25 Januari zijn veroordeeld Wegens diefstal: M. V. 29 j., visscher Vlissingen, tot 6 weken gev.; A. J. li j., zonder beroep, Middelburg, tot 2 d. gev. en J. 1'. 49 j., herbergier, Uouier (Oliuge Zeelandj, tol 2 w. gev. wegens beleediglligA. L. 30 j., werk man (Uluige Zeeiund), tot f8 b. a 8 d. h. en P. J. de B. 42 j., nierhuishouder Eede, tot f 8 b. s. 8 d. li. wegeini het toebrengen vau schade aan eens anders goed A. L. 22 j., landbouwers knecht, Uostkapelle, tot f7,50 b. s. 1 d. h.; wegens vernieling van eens anders eigen dom E. P., werkman Clinge (Belgie), tot 7 d. gev. wegens mishandeling: J. F. 16 j., arbei der Eede, tot f 8 b. s. 8 d. h., en wegens aanranding der eerbaarheidW. B. 34 j., J. de B. 53 j. L. de W. 36 j. eu C. W. 34 j. allen arbeiders Biggekerke, ieder tot 1 maand gev. Allen in de kosten. Vrijgesp ok n is, 8. v. V. 41 j., visscher Piitlipp-ne, beklaagd van weigering van nachtleger en voeding aan een garnisaire. Willielininudorp. De schade veroorzaakt dooi- den brand van Woensdag jl. op de hofstede bewoon 1 door den kastelein O. v. Nooit, wordt globaal geschat op f40.000 zijnde 20.000 op de schuur, 10.000 op 't graan en f 10.000 op de 50 stuks vee die verloren gingen. De schade op den inboedel van den heer v. N. bedraagt f400. Zij zou veel minder bedragen hebben, zoo de hulpvaar digheid van sommige redders in het vernielen of beschadigen de vlammen niet waren voor geweest. 'stleer Arendskerke. Gisteren vergaderden alhier eenige ingezetenen dezer genieeine ter bespreking eener feestviering by gelegenheid van den 70sten jaardag van Z. M. den Koning. Een voorloopig programma werd vastgesteld eu een commissie tot inzameling van gelden benoemd bestaande uit de heeren J. Vermet Jr, M. Boogerd, F. de Ruiter, Chr. N'ysse, G. van S'trien, J. de Ruiter en J. Traas. Alseere voorzitter werd benoemd de heer J. Vermet Sr, Burgemeester dezer gemeente. Te Middelburg is gisteren een sehaat - senrijder door het ijs gezakt. Hij kon slechts met moeite gered worden. In aansluiting aan het hieromtrent vroeger door ons meegedeeld, ontleenden wy het volgende aan de Vlissingsche Courant «Talrijk zijn de klachten over gebrek aan geneeskundige hulp ten plattelande. Uns zoogenaamd Westeiiide (van Zuid- Beveland) merkbaar onderscheiden, van Uostelijk Zuid-Bevelandbestaat uit '15 hoofd gemeenten, drie betrekkelijk groote bijge- meenten en eenige gehuchten.. En slechts zes geneesheereu zijn hier gevestigd. Daar bij zijn hunne woonplaatsen volstrekt niet regelmatig verdeeld, zoodat sommigen twee geneesheeren dicht bij de hand hebben en anderen zeer ver moeien loopen om er één te krijgen. Bovenal wordt het gemis ge voeld, waar verloskundige hulp gevraagd wordt. Uninogelijk kunnen alle vrouwen geholpen worden, vooral niet in gemeenten waar geen dokter is, zoodat in laatst be doelde plaatsen, voor de mindere standen meestal geen andere bijstand dan van on bevoegden overschiet. Te Heinkenszand is eene vroedvrouw ge vestigd. Ware het dat alle gemeenten, waar geen dokter gevestigd is, door flinke subsidies, vrouwelijke verloskundigen trach ten te verkrijgen. Het zou eene weldaad voor Vele vrouwen zijn. Doch dan zouden de meer bemiddelden tevens eenige voor- ooideeleu moeten afleggen en niet door den vroedvrouwen alleen Ue armenpraktijk wel genadig te gunnen, hun het bestaan on mogelijk te maken, gelijk hier en daar reeds g beurt. Op de buitenplaats «Zeeduin», eigenaar de heer A. Landheer te Oostkapelle, vinden een twintigtal werklieden tegenwoordig een broodwinnende bezigheid, daar de heer L. tot versiering zijner buitenplaats, naar een ontworpen plan, een vijver laat graven en andere bezigheden laat verrichten. Zulk een wijze vin werkgeven is te prijzen. Een plattelandsch echtpaar was eer gisteren te 's Hage per spoor gearriveerd, doch doorliep, wegens onbekendheid met de stad, meer straten dan noodig was, maar profiteerde onderwijl van de uitstalling der winkels. Op eens grijpt de man zijn vrouw krampachtig vast en houdt haar staande. Oorzaak hiervan was, dat een generaal door een militair het eerebetoon werd bewezen, daar deze halt en front maakte en salueerde. «Verdikkie vrouw», was zijn uitroep, «daar zal j'em hebben, wat ze ons uit de krant he'ben voorgelezen. Je weet wel DonatoKijk ie dien kerel stijf laten staan, zijn linkerarm omlaag en de ander omhoog. Hoe krijgt ie t gedaan Gauw mee, anders lapt ie tons ook!» De bang gemaakte vrouw gehoorzaamde onmid lellijk en het echtpaar liep nu nog verder om dan noodig was. Mazelen ferseke. Aangegeven 410. Her steld 150. Overleden 6. Bij aankomst yan de mailboot Wil lem van Oranjete Queensborough, bleek dat een passagier zijn bagage had achter gelaten. Volgens onderzoekingen is het de bagage van Notaris Benteyn uit Tholen, die sedert eenige dagen gemist wordt. Of hem al dan niet een ongeluk is overkomen, is onzeker. Ons werden drie berichten toegezonden omtrent het plotseling dood vallen van paarden. Het eerste, van den heer L. te Middelburg, viel Maandag plotseling dood vóór het rijtuig; hetzelfde lot onderging Woensdag liet paard van den landbouwer G. te Serooskerke, terwijl het een vracht voorttrok, bestemd voor Middelburg. Het derde geval dee l zich voor bij het paard van den heer L. S. te Biggekerke, dat na gereed eu geborsteld te zij n op stal gebracht werd en terwijl het tweede paard behandeld zou worden, op eens dood neerzeeg. Wegens geldelijke bezwaren heeft het nieuw opgerichte muziekgezelschap te Ierseke besloten nog geen directeur te benoemen. De heer v. Dijke, directeur der zangver- eeniging «Oefening en Uitspanning» nam die taak welwillend op zich. Volgens de G. C. is de stand der ve 'prijzen in de laatste dagen zeer ongunstig geworden. Te Duivendijke moet reeds een landbouwer zelf zijn koe geslacht en uitgevent hebben, wijl voor het dier geen geld geboden werd. Te Tolen zijn Woensdag 2 jongens door het ijs gezakt, een hunner, een knaap van 12 jaren werd dood opgehaald. Op den spoorweg bij Vucht is een vijfjarig meisje door den trein aangereden en op de plaats gedood. Een groot bezwaar voor de Commisssie van Enquête is zeker de vrees van werk lieden voor hun patroons, maar ook omge keerd kan vrees voor kameraads of opsto- kerij aanleiding geventotonjuisteofeenzijdige mededeelingen. Van het laatste heeft zich in Amsterdam een geval voorgedaan met een werkman van den heer Tetterode. Voor de enquête-commissie geroepen verklaart eerstgenoemde, «dat hij aarzelde ronduit te spreken, omdat hij gedurende 23jarigen dienst bij ondervinding wist dat als iemand voor zijne rechten opkwam, hij wel niet op dit punt, maar altijd later op een ander punt gezocht zou worden.» Naar aanleiding dezer krenkende woorden heeft de heer Tetterode, dus verhaalt hij aan het Hand., den min in het bijzijn zijner kameraden afgevraagd of het niet waar was, dat de oudste firmant hem in zijn bijzijn, toen hij kwam raadplegen over het opontbod, slechts dit ééne op het hart gedrukt had: «zeg gerust al wat waarheid is?» Hierop luidde het antwoord onvoorwaar delijk bevestigend. Da irop gevraagd naar de reden zijner ongunstige mededeeling, kon hij op niets anders wyzen dan op een feit van vóór ruim 20 jaar, toen een tweetal werklieden tijdelijk zouden zijn bevoordeeld boven de anderen, omdat zij in een loons verlaging dadelijk handen toegestemd, terwijl de anderen eerst na eenige aarzeling hadden ingezien, dat zeer bijzondere omstandigheden de firma destijds daartoe hadden genood zaakt een feit dat trouwens door andere kameraden betwist werd en waarvan niemand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2