NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND- CHRISTELIJK- HISTORISCH )ppermeid MEID ISTBODE nderwijzeres 7 L no 6 7- Gr. 1887. No. 35. ïezehnge. nd gevraagd d-Huishoudster Imbootdienst Idelburg en Zierikzee. ra IBOOTDIENST Zaterdag 29 Januari. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Och, waren er meer zoo. Buitenland. Binnenland. reddingen uit de grootste schap gebruik maken. ;N.(Prijscourant gratis.) MET MEI bij J. BURGER, Ierseke. in vereischte) bij P. KOE- •tsdijk. IND OF MET MEI POPPE, Oude Vlissingsche burg. IGEN 1 MEI i Wed. DE JONGE—Ver- of Mei een nette fatsoenlijke [ejuffrouw GREEP, Lange- idelburg. 1 bare School te Grijpskerke tREEN. Jaarwedde f 80, pven verzoekschriften worden sn 1 Februari 1887 bij den Itn voormelde gemeente. Zierikzee Spoorweg Goes. Januari. Van Zierikzee Dinsd. 25 's mid. 1, Woen.26 1, Dond. 27 4,— Vrijd. 28 1, Zat. 29 42,— 8- 8- 6,30 8- 11, 1. Maan. 31 's mor. 7,30 fesingen, Middelburg en IRotterdam. vertrek in JanuarL Van Vlissingen naar Kotter d Van Middelb. naar Rotterd. Van Kotterd. naar Middelb. en Vlissingen v. 7,30 7,45 7,30 v. 8,45 8,45 8,45 V. 8, 8, 5,30 5,42 5,49 6,2 6,12 6,23 6,30 6,36 6,47 6,54 7,7 7,17 7,29 7,38 8,5 9,7 9,34 9,44 7,25 7,36 7,43 7,56 8,5 8,13 8,20 8,25 8,35 8,42 9,3 9,13 9,25 9,34 9,45 10,50 11,12 11,20 wacht daartoe de |op en te Viissingen EUW, elken maandag- en vrijdagavond. Prijs per drie maandenMrahco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,0272 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regje meer 10 cent. i. De liberale toongevers in Nederland heb ben aldoor het zuivere liberale beginsel ver loochend. Sinds de gulden dagen van den Srooten Toorbecke zijn zij in de toepassing steeds meer achteruit gegleden van het spoor, waarop deze staatsman hen had wil len leiden. Toch zijn er uitzonderingen. Dwaas zou moeten heeten, wie alle libe ralen, hoofd voor hoofd, eenstemmig met, en dies aansprakelijk achtte voor de eng hartige staatkunde der hedendaagsche liberalisten. Gelukkig, er zijn nog enkele goede ele menten in die partij. Mannen, die, ofschoon altoos overschreeuwd, toch steeds den moed hadden met de mannen der schijn-meerder- heid van meening te verschillen. Ja zelfs, er zijn mannen die vroeger mee zongen in het koor der uitsluitend-gelijk- hebbende liberalendoch thans in dat koor een toon mengen, die eene gunstige verandering van inzichten verraadt. Over drijfveeren spreken wij niet. Wij luisteren alleen naar de nooit ge hoorde tonen van toenadering en rechtser- kenning, die uit het liberale kamp tot onze ooren doordrongen. Er is een wolk als eens mans hand aan den staatkundigen hemel zichtbaar. Och, dat wij ons niet bedriegen Niemand minder toch dan de heer Fran sen v. d. Putte heeft in de Eerste Kamer van zijn veranderd inzicht blijk gegeven. Voeg daarbij, dot een lid der liberale partij in de Tweede Kamer verklaard heeft, dat hij het onrecht, den voorstanders van bijzonder onderwijs aangedaan, niet wil helpen bestendigen. Let tevens op de artikelen van het libe rale dagblad de Amsterdammer, waarin telkens op verzoening en rechtvaardigheid wordt aangedrongen, en men zal moeten erkennen, dat èn in de Eerste Kamer èn in de Tweede, èn in de pers een begin van kentering valt waar te nemen. Want wel is de naam van dat lid dei- Tweede Kamer nog niet bekend, doch die naam zal niet altijd een geheim blijven. En wat de Eerste Kamer betreft, daar is de heer Fransen v. d. Putte er de man niet naar, om zich door zijne vrienden te laten overschreeuwen. Ook is het niet te verwachten, dat de Amsterdammer hare eerlijkheid zal willen prijs geven om een vriendelijken glimlach harer zusteren. Wij zullen zoo vrij zijn op het gewich tige feit van de frontverandering der boven bedoelde Kamerleden de aandacht te vestigen. Wij doen dit in een volgend artikel. Recht voor de armen. Dat Staat en Kerkgenootschap in de negentiende eeuw weinig voor de armen gedaan hebben, is bekend. De ontzettende feiten die de commissie van enquête (onderzoek) te weten kwam, zijn de aanklagers der geheele Natie voor het aangezicht Gods, en van de liberale en conservatieve regeeringen in Nederland voor de rechtbank der publieke meening. Gelukkig, de schijn van afstooting der armen is thans weggenomen. De oud werkman, de, heer Heldt is totKamerlid gekroond en de «heeren» in de Kamer daalden een weinig af, om van hunne ge zindheid voor den minderen man te doen blijken. De «gezeten» werkman werd eerst aan de vaderlijke borst gekoesterddaarna werd de arme het beminde kind van som mige gemoedelijke redenaars. Helaas, dat zoo dikwijls blijken moet, dat deze liefde van vele liberalen tot den arme, meer in dichterlijkheid van gloed, dan in kracht van daden uitkomt. Daartoe wijzen wij op één feit- Goeman Borgesius' voorstel maakte vele arme werklieden aan de Werf werkeloos. Dit geldt het stoffelijk deel. Is het met de erkenning van des armen recht beter gesteld? Mogen wij het voorloopig verslag over Schaepman's voorstel gelooven, dan zijn «sommigen» daartegen, omdat het de armen vrijlaat in de keuze van de school voor hunne kinderen. Dit noemen zij een pri vilegie, een begunstiging boven anderen. «De «arme» ouders konden wel eens gedwongen worden hunne kinderen naar de bijzondere school te zenden en dan werd de openbare school overvleugeld!» Dit laatste vermoeden getuigt niet van een groot geloef in de kracht die van het openbaar onderwijs uitgaat. Maar zij verraadt tevens de bedoeling om aan de armen de vrijheid te blijven onthouden van te zeggen naar welke school zij hunne kinderen willen zenden. Is dit nn een bewijs van onwankelbare goede gezindheid jegens de armen Als kinderen die in den donker elkander bang maken, zoo gaan ook de persmannen in het buitenland voort met elkander en den houders van effecten schrik aan te jagen over de dingen die komen zullen. Op dit oogenblik is echter niets met ze kerheid te zeggen dan dii eenedat de Keizer van Duitschland allen uitvoer van paarden uit het Duitsche rijk verboden heeft. De overige geruchten van oorlog schijnen voorbarig te zijn, al teekent de staatkundige hemel nog altijd droevig rood. Mag rnen de Staatslieden gelooven (en wie zal dit na Bismarck's tweetongige uit spraak in zake de annexatie van Nederland nog onvoorwaardelijk doen willen) dan is de oorlog nog ver. De Fransche minister en toongever Boulanger verklaarde, niet gaarne een oorlog met Duitschland op zijn geweten te hebben. Een nederlaag. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken in Engeland, Goschen (conservatief) werd heden tot zijn taak gewijd met een nederlaag. Hij had zich kandidaat gesteld voor het Lagerhuis voor het district Liverpool, meenende dat hij wel zou gekozen worden. Zijn tegenkandidaat, de heer Neville, een li beraal, trouw gebleven aan de partij van Gladstone, werd met 7 stemmen meerderheid gekozen. Men vreest dat deze uitslag pro fetie is van den val van dit ministerie bij de volgende algemeene verkiezingen. Zij zouden het verdienen, evenals zekere partij in Nederland. Beide kwamen in de meer derheiddoor tjjdelijke verdeeldheid der tegen partij. In Nederland werden de tegenstan ders paneelzagers gescholden, in Engeland heette men hen leien. De voosheid van een derwijze verkregen meerderheid laat niet na zich te openbaren. Uit Abessinië kwam bericht dat de Ita lianen, zoo zij in dat land verder voortrukken op een kloppartij kunnen rekenen. Het is niet te denken dat Italië het zoo ver zal laten komen, daar het uit Engelands droeve ervaring in dat land en Soedan geleerd heeft hoe gevaarlijk het is zijn neus in dergelijke wespennesten te steken. In België zijn altijd twee groote partijen strijdende om het recht der volkstaal. De eene partij wil het gebruik der Waalsche taal, een soort Fransch, en de andere wil daarbij het gebruik der Vlaarnsche taal, die wel wat heeft van de Nederlandsche. Die strijd heeft hier en daar al een goede uitwerking gehad. Reeds legden vele volks vertegenwoordigers den eed af in het Vlaamsch. Thans heeft de meerderheid in de Kamer voorgesteld dat na 1889 niemand in het leger meer officier kan worden die de beide talen van België niet machtig is. Vele Hollanders in België hebben zich vereenigd ten einde den 70sten geboortedag van Koning Willem III feestelijk te vieren, 's Konings gezant te Brussel, baron Gericke, zal een groot feestmaal geven. Krachtens de zegelwet van 31 De cember 1885 kunnen, tegen storting van de helft van het verschuldigde recht, nog tot 1 Maart a. s. effecten ter zegeling worden aangeboden aan alle kantoren van het recht van zegel. Men denke hieraan, omdat na dien termijn het volle recht moet betaald worden. De afdeeling Goes van het Nederlandsch Werklieden verbond Patrimonium, herdacht gisteren avond haar 5 jarig bestaan. Nadat op Patrimoniums wijze was geopend, her dacht de voorzitter in korte woorden hetgeen achter ons ligt. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de afd, 102 nl. 73 gewone 29 buitengewone leden telt; dit jaar 10 vergaderingen zijn gehouden, en door gewone leden 4 lezingen werden ge leverd. De penningmeester deelde mede dat uitgegeven werd f 154.68, en slechts ontvangen f425.083, zoodat een kwaad slot aanwezig is van f29.59. Het fonds tot onder steuning bij ziekte ontving f337.33 en deed uitkeeringen tot een be drag van-199.185. zoodat een goed slot aanwezig is van f 138.156. In plaats van de bestuursleden J. Geense en L le Priester, werden gekozen M. Duivewaarde en J. J. Kuijper, terwijl G. Semeijn herkozen werd. Het commissielid van advies, J. ten Bosch, werd herkozen, en in plaats van J. Snoep, die ontslag had genomen, werd gekozen J. Zoeter. - Woensdagavond hield ds. P. Huet in het lokaal der C. J. Y. (Wijngaardstraat) een opwekkende rede tegen het drankge bruik. Spreker wees op het toenemend getal drankgebruikers en vergunningen en prees ten zeerste aan de geheel-onthouding als beste middel van bestrijding. Pogingen worden aangewend, ook te Goes een afdee ling te stichten van den geheelonthoudersbond. Goei. Naar wij vernemen, stelt D. V, Mevr. Douarière Klerck geb. van Hogendorp. te 's Gravenhage, Presidente van den Ne- derlandschen Vrouwenbond tot verho 'ging van het Zedelijk Bewustzijn, zich voor tegen het einde der volgende maand, met de leden vin de hier ter s'ede gevestigde Afdeeling eene samenkomst te houden tot meerdere aanmoediging in het bestrijden der zede loosheid, welke in ons land en ook niet weinig in onze kleine stad zulke groote af metingen heeft genomen. Gaarne wekken wij tot het lid wordeD van dien bond op. De te Goes bestaande afdeeling telt reeds 45 leden. De gemeenteraad te Middelburg heeft Woensdag o. a. den heer P. H. de Kanter benoemd tot makelaar in alle vakken, in plaats van wijlen zijn vader. Besloten werd zich te vestaan met den gemeenteraad te Arnemuiden omtrent een nieuwe regeling in zake overeenkomst tot onderling hulpbe toon bij brand. Benoemd werd tot lid van de commissie voor toezicht op de lagere en middelbare scholen, in plaats van den heer Fak Brouwer de heer Van der Mieden van Opmeer. De heer Snijders klaagde over het niet voldoende zandstrooien bij gladheid. Middelburg. Dinsdagavond hebben sa- mensprekingen plaats gehad in de sociëteit St. Joris over de aanstaande feesten op 49 Febr. De oproeping ging uit van de hh.Snoeck, Hurgronje, Gratima, Sprenger, en Schuur- becque Boeije. Mannen uit alle richtingen waren tegenwoordig. Het eere-voorzitter- schap werd aanvaard door den commissaris des Konings. De heer Sprenger werd voor zitter der commissie wijl de burgemeester door treurige omstandigheden daarin ver hinderd was. Besloten werd de kinderen der openbare scholen en de bijzondere school van den heer Rademaker en de R. C. school te onthalen en bij genoegzame middelen de armen van alle gezindheden te gedenken. De Middelburgsche Courant jucht dit voornemen toe met overneming van deze woorden uit het Utrechtsch Dagblad: «Moge er heel veel voor de uitdeelingen worden besteed, desnoods ten koste van de illuminatie. Mij dunkt, in een tijd nu schraalhans bij zooveel honderden keuken meester is en de vleeschpotten voor tal van gezinnen het onbereikbare ideaal vormen, nu ware 'tén menschlievender én verstan diger, niet al te veel vet te verbranden en niet al te veel geld in donderbussen de lucht in te jagen, 't Is wel waar, dat het oog ook wat wil, maar menschen met een leege maag bezien zulke dingen met een ander oog dan wij, en spreken al heel spoe dig van «geld vermorsen» en «beter kun nen besteed worden.» En hebben ze wel zoo heelemaal ongelijk 9 Ik wensch dus bovenal aan de arme kinderen smakelijk eten ter eere van den Koning.» Ons dunkt wat de heer M. de Jonge Jz. te Goes over deze zelfde zaak in 't midden gebracht heeft stijgt bij kennisneming van het oordeel der liberale Utrechtsche en Mid delburgsche heeren, ongetwijfeld in waarde. De heer C. G. Dekker te Vlissingen is eervol ontslagen als zeeloods bij 't loods wezen en vervangen door den loodskweeke- ling 4 e kl. A. J, de Kam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1