f "advertenties. Boekbeoordeeling. Ingezonden Stukken. Rechtszaken. Afloop Aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Correspondentie. Graanmarkten. Veemarkt. Aanbestedingen. Overzicht van Verkoopingen met velocipedes in die gemeente; »Zij die met velocipedes rijden, mogen bij het ontmoeten van paarden niet door gaan en zullen tot op een afstand van 20 meter vóór de paarden, ter zijde van den weg, moeten blijven staan, totdat deze voor bij zijn gegaan. Wanneer echter de gelei der van de paarden te kennen geeit dat het voorbij rijden met de vélocipéde geen gevaar voor ongelukken doet vreezen, kunnen zij doorrijden. Wil de berijder van eene vélocipéde een voorloopend paard voorbijgaan, dan is hij verplicht den geleider van het paard, door duidelijk aanroepen, van zijn voornemen te doen blijken. Hij zal bij het voorbijgaan geen schelklinkende geluiden mogen doen hooren. Overtreding wordt gestraft met een geld boete vau ten hoogste f 10. Bij gelegenheid van het neerleggen en overdragen van het rectoraat hield prof. Wielinga 21 Dec. 1.1., eene rede over «Do- leerende Kerken» Deze rede is thans in druk verschenen en waard dat zij door elk gelezen worde. Ook is het onderwerp aan de orde en alzoo van dadelijk belang. Wie een historisch zuiver en een goed be grip wil hebben van de doleerende kerken ten tijde der Remonstrantsche overheer- sching, leze en herleze deze rede. Zij, die het onderscheid van de tegenwoordig do leerende kerkeen met die van toen duide lijk in het licht willen gesteld zien, schaffen zich deze rede aan. Doleerende in den geest van toen zijn de thans doleerende kerken niet, en kunnen zij niet zijn. Toen waren de grondslagen nog niet weggenomenniet de Ned: Herv. kerk als- zoodanig belette destijds het optreden en leven naar den Woorde Gods: dit deed de burgerlijke overheid; men bleef tot even- genoemde kerk behooren, met hare Classi- kale, prov. en andere Vergaderingen in be trekking staan; thans daarentegen is het tegenovergestelde het geval. Men wordt nu en dit is thans volstrekt noodzakelijk waarom het dus niet nitgesproken vrije, van de Ned. Herv. kerk of van het Ned. Herv. kerkgenootschap gescheidene, gere formeerde kerken. In betrekking tot de kerk van Jezus Christus is dit evenwel geen separatie, maar reformatie, m. a. w. een zich weer openbaren als kerken of gemeen ten van God en Christus. Hetzelfde nu had plaats, begon reeds in 1834. Mr. Groen van Prinsterer schreef en kón diensvolgens schrijven «Als weggeloopen slaven en lijfeigenen werden ze beschouwd en vervolgd, omdat ze niet wilden blijven binnen den kring van het Genootschap van 1816». »De afgeschei denen wilden geenszins vorming eener nieuwq, maar handhaving en voortzetting buiten het Genootschap, van de gevestigde Kerk.» Groen zou thans niet anders oordeelen maar openlijk erkennen, dat het nu ook zoo is. Met deze uitzondering evenwel, dat de vervolging niet zoo bar is als in '34 en eenige jaren daarna. Doch daar het nu is als toen ligt het ook voor de hand dat de Chr. Ger. den Heere danken voor hetgeen thans weer plaats heeft, en Hem bidden, dat het leiden mag tot scheiding van hen, die niet eens geestes zijn, die niet bij elkaar behooren, en tot vereeniging dergenen, die eenzelfde geloof hebben, tot vereeniging dergenen, die zich gemeenschappelijk rondom den Christus der Schriften scharen. De schrijver doet ook nog uitkomen, dat hetgeen bij de Chr. Ger. in den weg zou kunnen staan, dat eene minder gelukkige en goede uitdrukking in art. 2 van het re glement, waarbij de Chr. Ger. zich in 1869 bij de Regeering heeft kenbaar gemaakt (foutief is het, als men zegt: «is erkend») zeer gemakkelijk is weg te nemen; dewijl de in dat art. gebruikte woorden slechts ongelukkig gekozen; maar niet naar de praktijk en den geest der Chr. Ger. zijn. Doch dat zij, die zich willen laten voor lichten, die lust en moed hebben om de dingen te weten zoo als ze zijn, zich deze rectorale rede aanschaffen. Ze beslaat 67 bladz. druksuitgegeven bij A. Gezelle Meer burg te heusden, en kost 50 cent. A. L. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Bij den brand op de hofstede vïin den heer van IS oor t bleek de Wolfertsdijksche brand spuit no. 1 met haar personeel in haar ouden roem hersteld te zijn. Was zij de eerste spuit, behalve die uit den Wilhelminapolder, op de plaats des onheils aanwezig, ook was zij de laatste die vertrok Niet minder dan 28 uren achtereen wist de generale brandmeester, de heer J. Tho- renaar zijn personeel met den meesten ijver op hun post te houden, zoodat van begin tot einde allerkrachtigst werd opgetreden tot het voorkomen van meerdere onheilen. De spuit, die thans én ook bij den brand bij C. Valkier op 19 December 11. uitste kend werkte, is dezelfde, die door wijlen den EdelAchtb. heer Mr. C. P. Lenshoek is aangekocht en door den heer Mr. Liebert te voren werd onderzocht en goedgekeurd. Dezelfde spuit werd door sommigen ge doemd voor oudijzer en koper en heeft in de laatste drie jaren wat pennen én hoofden in beweging gebracht. Tevredenheid lag op het gelaat van het personeel te lezen, over de goede behande ling van den EdelAchtb. heer G. J. van den Bosch, burgemeester van Kattendijke onder vonden; die steeds alle moeite deed om de spuitgasten van brood, kaas en koffie tijdens den brand te voorzien. Z.Ed. Achtb. zal voor deze daad meer eere verwerven dan een burgemeester die zijn volk verliet om naar eene comedie te gaan. Hoogachtend, UEd. Dv. Dienaar, EEN WOLFERTSDIJKER. 22 Januari. Mijnheer de Redacteur! Gisteren hadden wij hier een recht ge- noegelijken avond. De jongel ngsvereeniging if.Ileb de waarheid en den vrede lief», die ruim zes jaren bestaat, had hare begunsti gers en vrienden uitgenoodigd, om met haar te gedenken aan het goede, haar door God geschonken. Ds. J. Boss, die de vergadering leidde, sprak over het oprichten van een Eben-Haëzer, en wees er ons op, dat dit, a. de uitdruk king moet zijn van ootmoedige dankbaar heid b. moet dringen tot vurig gebed c. moet aanmoedigen tot den goeden strijd. Deze gedachten werden met de geschie denis van het oprichten van deu gedenk steen tusschen Mispa en Sen (1 Sam. 7) opgehelderd en aangedrongen. De jongelingen leverden ieder een opstel. De een over de H. Schiift; een ander over het doel des levens; een derde over de ware vriendschapeen vierde over den weg tot waren vrede. Ook lieten eenige begunstigers zich hoo ren. Eén wees op de nondzakelijkheid van het gebed: een ander sprak over het licht dat ons moet beschijnen, zullen wij niet eeuwig in duisternis zijn en ten slotte gaf nog iemand een woord ten beste over vroege godsvrucht. Zoo snelde een avond voorbij, waaraan wij met vreugde terugdenken. Zegene de Heere de vereeniging, en geve Hij, dat zij voor velen ten zegan zij. EEN FEESTGENOOT. Meliskerke, 21 Jan. 1887. Morgen wordt door de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen: Laurens WillemFransFismeer, 30jaren stationschef bij de Maatsuh. tot Expl. van Staatsspoorwegen, zonder bekende woonplaats, teneinde te worden terechtge steld ter zake dat hij in den loop van het jaar 1885 immers vóór 10 September 1885, als stationchef te Arnemuiden tegen een vast loon in dienst der Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen, in welke hoedanig heid hem de ontvangsten dier Maatschappij wat betreft het station Arnemuiden, waren toevertrouwd ongeveer f 46,32 ten nadeele dier Maatschappij heeft verduisterd. De partij superphosphaat, groot 60,000 K. G., aanbesteed door de landbouwsocitei- ten van Zonnemaire en Noordgouwe is aan genomen door den heer Salomonson te Rot terdam voor f4,49 de 100K.G., bevattende 18 in water oplosbaar phosphoizuur. Van 20 tot 24 Januari, '87. Goes. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GeborenChristina d. v. J. Slimmens en A. Olivier Martha d. v. C. Visch en J. Moerdijk :Margaretha Jacomina d. v. C. Geluk en A. C. Maarten-e Willem z. v. W. Hijman en E. Brandt Dina d. v. M. Romeijn en J. C. Schuijlwerve. OverledenCornelia Dina 10 j. d. v. Joos Adriaanse en F. Verheule Pieter de Regt 89 j. wedr. v. Dina van Haven Adam 16 d. z. v. Hubrecht de Kok en Cornelia Bastina Mulder Pieternella Cor nelia Steins 79 j. wedr. v. M. Blondel. Van 20 24 Jan. '87. Middelburg. Ondertrouwd: K. C. Kole wedr. 57 j. met C. S. VVanda jd. 48 j. G. F. van Eerdenburg 63 j. met C. M. Wolf jd. 57 j. I. Suvaal wedr. 33 j. met C. Blok jd. 26 j. J. Gudde jm. 23 j. met L. E. IIoogenboom jd. 27 j. J. van Aartsen wedr. 37 j. met P. J. Hoogervorst jd. 34 j. M. P. van der Harst jm. 30 j. met S. J. Schraver jd. 29 j. S. Pundke jm. 26 j. met M. S. Goeree jd. 23 j. A. P. Reijars jm. 56 j. met J. C. Porreij jd. 28 j. W. Jansen jm. 32 j. met J. C. Ochtmau jd. 21 j. B. J. van Seuns jm. 25 j. met C. C. M. van Dixhoorn jd. 21 j. GetrouwdGeene. Bevallen M. Smaardijk geb. Wattel d. C. Schijf geb. Postmus d. P. M. Joosse geb. Renalda z. H. J. Wiessnergeb. Gerritse d. C. van de Volkere geb. Remmerswaal d. Ss A. Caljouw geb. van den Abeele z.B.I. Scheers geb. S„hellings z, H. J. de Baare geb. Hoogervorst z. OverledenD. Boonman, 21 j: z. C. Vergouwe 73 j. man van J. F. Ciebrant S. J. Kluijfhout, 57 j. man van C. Won- dergem L. Koole, 78 j. wed. van A. Luijtjens C. de Klerk, 70 j. vrouw van S. de Visser. zie No. 32. te Breskens, Schoondjjke. Ja, LAATSTE BERICHTEN. Per Telegraaf. 's Hage, 24 Jan. Gisteren werd er een buitengewone vergadering van den minister raad gehouden. Heden werd tot minister van marine benoemd de heer F. C. Tromp alhier, oud-Wethouder van Amsterdam. Per Telegraaf. Rotterdam, 24 Januari 1887. Granen, met weinig aanbod en weinig handel; prijzen nagenoeg onveranderd. Meel als voren. Lijnzaad met weinig handel, flauw. Meekrap beperkte aanbod; prijzen jets hooger. Ajuin geen markt. Nieuwe Tarwe (beste) f 7,a i 7,50 id. (mindere) - 6,25 - 7,~ Rogge- 4,50 - 5,40 Nieuwe Wintergerst - 3,50 - 4,50 Nieuwe Zomer gerst - 3,60 - 4,40 Nieuwe Haver. .- 2,- 3,40 N. Koolzaad (Zeeuwsch)- 7,70 - 8, Paardeboonen .- 5,50 - 6,25 Duivenboonen .- 7,- 7,25 Nieuwe Blauwe Erwten - 7,50 - 8,40 Nieuwe Schokkers - 9,50 -11, Bruine Boonen .- 9,50 -10.75 Witte - 8,- 9,75 Kanariezaad. .- 8,- 9,50 L ij n z a a d -12,50 -14,75 Axel, 22 Januari '87. Jarige Tarwe f a fNieuwe Tarwe f8,50 a f9,00. Rogge f 6,50 a f6,75. Wintergerst f7,50 a f7,75. Zomergerst f7,25 a f7,50, Haver f6,00 a f6,25, Erwten f 8,00 a f 8,75. Paardenboonen f 7,00 h f7,50. Alles per 100 Kilo. Rotterdam, 24 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 181 Runderen. 27 Kalveren, 18 Schapen of Lammeren. 382 Varkens en geiten. De prijzen waren als volgt Runderen lste qual. 65 cent. 2e qual. 60, 3e qual. 55 cent. Kalveren lste qual. 90 c., 2e qual. 80 cent. Schapen lste qual. 50 c., 2e qual. 45 c., alles per kilo; Varkens lste qual. 22 a 23 c.2e qual, 20 a 21 c., 3e qual. 19 c. Licht soort 17 c. per Vs kilo. VI AS. Rotterdam, 24 Januari '87. Er was heden aangevoerd 42923 steen. Goede kooplust. Een groot gedeelte ver kocht. AARDAPPELEN. Spuische Jammen f3,40 a f3,90 Geld. blauwe 3,30 3,50 Champions»2,70 »2,80 Zeeuwsche blauwe »3,10 »3,20 Overmaasche Jammen 3,90 4, Flakkeesche»3,— »3,20 Duitsche Jammen 2,60 2,70 Roode 2,20 2,40 Zaterdag 29 Januari. Kruiningen, door Burgemeester en Wet houders: De levering, vrij op den wal, aan de Schoorsche brug van 50 Ms. Grint van 36 c.M.; 450 M3. Grint van 13c.M., volgens monsters ter secretarie voorhanden. Inlichtingen geeft de heer Le Clercq, Architect. Dinsdag 25 Januari. Goes, 8 uur 's avonds, in «de Prins van Oranje», door Notaris Pilaar: Een Woon. huis aan de Kleine Kade, van wijlen Mej- M. G. Bosdijk. Te bezichtigen. Woensdag 26 Januari. Goes, in «'tSlot Ostende», 10 uur: Meu belen, enz. Informatiën de heer Pelle. Donderdag 27 Januari. Heinkenszand, 10 uur, door Notaris De Ronde Bresser, in de herberg van Hoondert, voor de erven Meylerlo. een Hoefje (Woonhuis, Schuur en Bouwland), gelegen aan het dorp, groot 1,2685 Hectaren. In 5 perceelen en in massa. 2o. een Woon huis aan het Kerkpadje, bewoond door Minnaard en de wed. Kuzee. Vrijdag 28 Januari. Oostkapelle, op «üuinbeek» en «Eikenoord» 10 uur, door Notaris WoutersenEsschen-, Elzen- en Berken-kaphout en Domburg, 2 uur, in de duinen van het Bad- strandeen partij Scheepsafbraak: Balken, Platen, Stijlen, Planken en Brandhout. Zaterdag 29 Januari. Verpachting. Goes, 11 uur, door den Ontvanger der Registratie en Domeinen, in «Tivoli», bij wed. Rijk: a. de Rijksschorren en Zeedijken in het Sloe, Schenge en Piet, onder 's Heer Arendskerke en Wolfertsdijk b. het Jachtrecht daarop; c. de Rjjkszee- dijken langs den Burenpolder, Ierseke, den Molenpolder en Nieuw Olzendenpolder onder Ierseke; d. een perceel Bouwland met Dijk in 's Heer Arendskerke; e. een perceel Tuin grond te Hansweerd, achter het voormalig telegraafkantoor; f. het recht tot rapen enz. van Schelpdieren. Zij geschiedt bij opbod. De buitenbeloopen van de Zeedijken langs Molen-Olzendepolder mogen tevens gebruikt worden tot opslag van oesterpannen. De pacht is jaarlijks opzegbaar. Dinsdag 15 Februari. Goes, 7 uur 's avonds, door Notaris Pilaar, voor mej. Werri: het Koffiehuis «De Groene Jager» (Beestenmarkt) met Winkel en Pakhuis. Zoo de Heere wil en wij leven, wenschen mijn geliefde ouders JAN VERBURG Fz. en MARIA BAAS Md. op Donderdag 27 Jan. a. s. hun 40 jarige Huwelijksvereeniging te her denken. Hun dankbare Zoon: J. F. VERBURG Jz. Wolfertsdijk, 24 Jan. '86. Ondertrouwd MARINUS PIETER VAN DER HARST, en SARA JOZINA SCHRAVER. Middelburg, 21 Januari 1887. Receptie 6 Februari 1887. Eenige kennisgeving. Heden overleed, na een smartvol en langdurend lijden, mijn geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgvolle Moeder, ELIZA BETH WISSE, in den ouderdom van bijna vijftig jaren. Allen die de overledene gekend hebben, kunnen beseffen wat wij aan haar verliezen. Grijpskerke, 21 Januari 1887. G. WISSE, en Kinderen. Heden overleed na een kortstondig lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, LE1N BOSSELAAR, in den ouderdom van ruim 77 jaren. Uit aller naam, Wed. T. BOSSELAARLabruyere. L. BOSSELAIR. Grijpskerke, 23 Januari 1887. Algemeens kennisgeving.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3