NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1887. No. 34. Dinsdag 25 Januari. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES 's Konings Verjaardag. Buitenland. Binnenland. ZEEUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,02 UITGAVE VAN fn van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere reg[e meer 10 cent. Er zijn met het oog op den 170en jaardag van ónzen geëerbiedigden Koning reeds vele plannen ontworpen en voorstellen gedaan en besproken. Die wij onder de oogen kregen, kwamen uit den kring der zich noemende liberalen. Geen wonder dan ook dat die plannen en voorstellen van uitsluitend ïaterialistische of wereldsche strekking waren. Bij zeer vele heeft men feesten op het oog, die, naar de ervaring ons, helaas! leerde, bijna altijd eindigen in brooddronkenheid en bestialiteit. Van hoogere wijding, van vreugde voor Gods aangezicht, weet men in die kringen niet meer en wil men niet meer weten. Doch het is daarom, dat wij, willen we niet met een beschuldigd geweten naar huis g?,an, schier geen feest, zelfs geen nationaal ftjst met hen meer houden kunnen. En zij zullen het niet met ons doen. Ten minste niet wanneer we het houden gelijk we dat verschuldigd zijn en de tijds omstandigheden het van ons vragen. Naar het ons toch voorkomt hebben we vóór alles op dien dag reden om den Heere te danken, dat Hij ons den eenig overge bleven mannelijken Telg uit het huis van Oranje nog heeft willen sparen. En voorts reden om ons met onzen Ko ning voor Godes heilig aangezicht te ver ootmoedigen, dewijl bij ons, vanwege den afval of althans vanwege de verachtering, tegenover alles wat Hij, de Heere, gaf, zoo veel beschaamdheid des aangezichts is. Maar ook om ons met het oog op 's Ko nings vaak wankelbare gezondheid met beven te verheugen. Ja reden is er, gedachtig aan 's Konings ouderdom, om den Heere ernstiglijk te bid den, dat Hij den Koning nog mocht believen te sparen en zóó te [zegenen, dat Zijner Majesteits laatste jaren de meest vruchtbare mogen zijn voor land en kerk'de meest vruchtbare, voor eigen hart en huis en leven. Licht en wijsheid en kracht van Boven heett onze Koning noodig met het oog 5 op den socialen, kerkelijken en staatkundigen toestand van ons dierbaar Vaderland. Een zekere fractie toch oefent heilloozen en onrechtmatigen invloed uit op sociaal, kerkelijk en staatkundig gebied. En het moet ons van het hart, de vraag namelijk, of van zooveel uitwendig vreugde betoon bij deze gelegenheid sprake zou zijn bij die fractie, indien de regeering des lands niet zoo in hare zeilen blies. Wij herinneren ons den tijd ten minste nog zeer goed, het was in den tijd der conser vatieven, dat bedoelde fractie van Konings gezindheid zoo bijster weinig, zoo niet het tegendeel, blijken deed. De omstandigheden maken den mensch, zegt ons een spreekwoord. Laten de omstan digheden óns tegenover den Koning opzijn 70en jaardag christenen doen zijn. Laten wij in eene echt christelijke feest viering voorgaan, en daartoe de liberalen uitnoodigen. Zoo'11 Bismarck. De gedenkschriften van graaf Beust, den 7®s overleden Oosteni ij kschen eersten minister in 1866, bevatten eenige anecdotes omtrent Bismarck. Een er van deelen wij u mede, om te doen zien, hoe weinig men op de verzekeringen van sommige staatslieden aan kan. Beust en Bismarck spraken eens over de Duitsche provinciën van Oostenrijk. Beust zei«Die zou je, vrees ik, wel willen heb ben.» Maar Bismarck zei: «Ik dank je, ik zou maar last hebben van die Slavische en roomsche bevolking. Eerder zou Nederland kunnen ingelijfd worden.» Eenigen tijd later sprak Beust onzen ge zant te Londen, v. Bylandt. En verbeeldt u. Bijna het eerste wat deze laatste hem mee deelde, was dat Bismarck tegen v. Bylandt gezegd had: «Ik zou Nederland niet willen hebben. Men zou van de bevolking maar last hebben. Ik zou liever de Du'tsche pro vinciën in Oostenrijk wilen hebben.» Dus, let welTegen den Nederlander zegt hijIk heb zin in Oostenrijk. Tegen den Oostenrijker heet het: «Ik heb liever Neder land.» Zoo'n Bismarck. Verbroedering In Duitschland zal men het wonder zien gebeuren dat liberalen, conservatieven en anti-revolutionairen (om hun nu maar eens den naam te geven, dien zij in Nederland zouden dragen) broederlijk samengaan bij de verkiezingen. Het schibboleth, het wacht woord zal zijn: het septennaat, dat wil zeg gen de uitbreiding van het leger voor den tijd van zeven jaren toestaan. De Keizer hoopt een verkiezingsbrief te schrijven. Ra dicalen en roomschen zullen zich met de socialisten vereenigen om mannen te kiezen die slechts voor drie jaar deze verhooging willen toestaan. Volgens een telegram uit Weenen is de aartshertogin Stephanie, de 22jarige dochter des Konings van België, gehuwd met den Oostenrijkschen troonopvolger, ernstig ziek. Goes, 24 Jan. '87. Zij die zich aan het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voer meisjes (in één der vakken, of in beide,) hetwelk op 28 Februari e. k. een aanvang zal nemen, verlangen te onder werpen, gelieven zich vóór 14 Februari e. k. aan te melden bij den voorzitter der com missie of de voorzitters der commissiën, voor ^relke zij wenschen te verschijnen, onder overlegging van: a. geboorte-akte; b. getuigschrift van zedelijk gedrag. De voorzitters der commissiën zijn: Voor de nuttige handwerken: te Breda, de in specteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie te 's Hertogenbosch; te 's Gravenhage, de schoolopziener in het district Goes, te Goes; te Utrecht, de school opziener in het district Utrecht, te Utrecht te Groningen, de inspecteur van het lager onderwijs in de derde inspectie, te Zwolle. Voor de fraaie handwerken: te Breda, de schoolopziener in het district Bredate 's Gravenhage, de inspecteur van het lager onderwijs in de t weede inspectie, te 's Gra venhage te Groningen, de schoolopziener in het district Groningen, te Groningen. Zij die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters bij wie zij zich aanmelden. Arbeidersenquête. Het verslag der eerste verhooren is ver schenen. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door de vrees van vele werklieden dat zij door hunne patroons zullen weggejaagd worden, als zij te veel zeggen aan de commissie. Treurige dingen kwamen aan het licht. Dr. Dozy heeft verklaard dat de inspecteurs van het Geneeskundig Staatstoezicht het veel te lastig vinden 6000 fabrieken te bezoeken; zoodat de overtredingen van de wet op den kinderarbeid slechts toevallig aan het licht komen. De mededeelingen van dr. Dozy over het weinige wat hij ge durende 10 jaren dat hij lid van het genees kundig staatstoezicht was in Zeeland, Lim burg en N. Holland gedaan heeft, om op de hoogte te komen Wan de toestanden in fabrieken, hebben op de Commissie een on- aangenamen indruk gemaakt. Ellendig is de toestand in de fabrieken, te Amsterdam. Meisjes en vrouwen werken soms 24 a 36 uren achtereen en blijven toch arm en ellendig. Werken zij 's nachts over, dan dient eene plank haar tot ligplaats in het uur van rust. Het is voorgekomen, dat eene gehuwde vrouw twee dagen na hare bevalling reeds weer op de fabriek was Eene rilling van afschuw vaart u door de leden, bij de volgende mededeeling, ge daan door den heer Kater, voorzitter van het werkliedenverbond Patrimonium. Een man valt dood; wanneer de vrouw komt loopen, krijgt zij misschien een paar gulden van de kantoorheeren, de werklieden houden eene collecte en daarmede uit. Zoo kreeg een werkman op eene grofsmederij een klap met den stoomhamer, zijn arm was er af; hij was dus onbruikbaar en werd weggezonden. Het huishouden is ook weg, de kostwinner is tot den bedelstaf gebracht. Niets wordt erin ons Nederland voor gedaan. Dit gebeurde op de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. En de smid Ansing voegde er nog bij dat het eerste ongeluk gebeurde om kwart voor drie en de vrouw het loon uitbetaald kreeg tot 3 uur, meer niet. Omtrent overmatigen kinderarbeid wer den ook merkwaardige verklaringen afgelegd door den Smid Ansing. Hij verhaalde, dat aankomende jongens van 's morgens vijf tot 's avonds tien uren vermoeiend werk moesten verrichten en dan geheelen dag aan de blaisbalk trekken, of in de ketels moesten zitten, om de nagels aan te reikenloon 4 a 5 cent per uur voed sel een boterham in een zakje. De pa troon gaf niets. «Tegenhouders» noemt men de jongens, die zoo den ganschen dag in stoomketels zitten, als die benageld wor den: Ansing zei, dat het daarin een ge raas was, om gek te worden. Hij zelf is tamelijk doof. Op de drukkerij van eender grootste li berale bladen, het Handelsblad, moeten de jongens reeds om 5 uur in den morgen present zijn, zoodat zij reeds midden in den nacht soms om 3 uur het bed ver laten en de straat opgaan naar hun werk. Op de drukkerij van Ellerman, Harms Co. wordt ook van de jongens te veel ge vergd. Daar bestaat de gewoonte bij drukte 's avonds terug te komen en soms den ge heelen nacht door te werken de jongens evenzeei als de volwassenen. Op de druk kerij kunnen enkele jongens 's nachts weg blijven, maar op de zetterij nietdaar moe ten zij altijd medewerken. Die jongens van 12, 14, 16 jaren komen 's morgens 7 uren te werk, schoften dan van 87a tot 9 uren, werken dan door tot 1 uur, hebben dan éen half uur tijd om op den winkel hun boterham op te eten, en werken dan weer door tot 6 of 7 uren in den avond. En dan gebeurt het nog al dikwijls dat zij om 8 uren in den avond terug moeten ko men. 's Nachts om 12 uren mogen zij dan een half uur schoften om op te eten wat zij bij zich hebben, zonder dat hun op den winkel iets wordt verschaft. Om half 1 gaan zij dan weer aan het werk. Als zij dan 's morgens om 7 uur weggaan, komen zij om 9 uren terug, of als zij om 9 uren weggaan, om 8 uren. En dan volgt weer de gewone dag, en dan gebeurt het; dat zij dienzelfden avond niet teruggaan vóór 9 of 10 uren Waarlijk, de liberale en conservatieve regeeringen in Nederland der 19e eeuw heb ben veel bedorven door op deze dingen geen acht te geven. Door Z. M. is aan C. Plas, gewezen bewaarder in de strafgevangenis te Goes, verleend een pensioen van f273 'sjaars. De minister van marine, de heer Gericke, blijft in het ministerie, terwijl de Koning zijn verzoek om ontslag niet heeft ingewilligd. Zie echter telegram.) In de Zaterdag te Delft gehouden buitengewone algemeene vergadering der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, werd besloten, voortaan met ingang van 1887 jaarlijks aan de leden van het personeel der gistfabriek een pensioen te verzekeren, onverschillig de winst of verlies; bovendien werd de bepaling betreffende de uitkeering van 10 pCt. der winst aan het personeel gehandhaafd. Zaterdagavond 8 uur werd den heer v. Marken door de kapel en door 't personeel der fabriek een serenade gebracht, uit dankbaarheid voor zijn welgeslaagde poging, Men schrijft ons uit Den Haag: Het socialistische schimpblad «Recht voor allent) gat dezer dagen in een reeks hoofd artikelen een verhaal over zekeren koning dien zij Gorilla noemde. Thans vermeldt dit blad eenige giften, 0. a. een van Croll, teneinde dit verhaal op 's Konings verjaar dag te verspreiden. En voorts eenige bij schriften, die alle een verdacht en verdacht- makend karakter vertoonen. B. v. «Wjj hopen dat aan het 45ste kruis één gorilla hangt.» «Steek gerust een gekroonden gorilla dood.» «Dood aan alle ongedierte, ook aan Go rilla's en gekroonde zwijnen.» Maar genoeg, om te doen zien hoe door dit volksblaadje de pers en de natie fvergiftigd worden. Voorts komen aan het einde van een op ruiend hoofdartikel over het afscheid van Domela Nieuwenhuis de volgende woorden voor: «En gij tegenpartij ook aan U een woord: gij hebt den man des volks, geheel onschuldig zelfs aan het feit waar voor hij veroordeeld is, in uwe macht. Wee U zoo in gij hem een haar op het hoofd durft krenken! Wee U, indien ge hem ons niet geheel ongedeerd weer uitlevert!»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1