nieüwsblad voor zeeland: CHRISTELIJK- HISTORISCH stempels EID de Eerste Jaargang. (arnmolen, te koop. et Keuken, courant gratis.) ddelburg JVSTBODE E WILDE, n Holloway, 4,- VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTËNHEN Buitenland. Binnenland. Uit de Eerste Kamer. V E TROYE, Mid- bij P. BOON, te en nette uitvoering eiden. Keuze uit n Februari of Mei VAN PUFFELEN rg. ND 7IELEMAKER te HJUR EEN ■kstraat, Goes. Zweren, wonden, kwalen die de huid worden door deze Zalf. Zij heeft bij menschen, aan kwade beenen etteringen, nadat te genezen reeds die de verzach- ondervonden heb- lenkbeeld vormen bezorgt door de n alle pijn te doen ieer deze Zalf een- heeft zij hare d, en is zij daar- len als het gemak- ïl voor alle zweren, iiek en jicht geeft het goed wordt erzachting. m u m 3— 4,30 3,30 oensd en Zat 7,30 2,20 ZEEUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,027a UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van I 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 4 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. 2,50 8,- 10,30 6, door 42,30 4- 7,25 7,36 7,43 7,56 8,5 8,18 8,'zo 8,25 8,35 8,42 9,3 9,13 9,25 9,34 9,45 10,50 11,12 11,20 irtoe de issingea Wij herhalen ons verzoek aan heeren CORRESPONDENTEN die hunne rekening nog niet inzonden, die te zenden Bureau ,,de Zeeuw" Goes. Onder voorzitterschap van nu wijlen lord Addesleigh (Sir Stafford Northcote) heeft de enquête (onderzoek) plaats gehad naar de oorzaken van de gedruktheid van handel en nijverheid in Engeland. Uit het getui genverhoor zijn de volgende oorzaken geble ken: 4o. overproductie; 2o. daling in prjj- en, als een gevolg, der «waardevermindering» vaa het goud; 3o. werking der vreemde taiieTen en premiën; het beperkende han delsbeleid van buitenlandsche staten, waar door de markten voor Britsche goederen t 'erminderd zijn geworden: 4o. toenemende uitheemschemededinging; 5o. vermeerdering Ier plaatselijke lasten, inzonderheid op de nijverheid; 6o. goedkooper vrachten buitens lands, hetgeen de vreemde concurrenten helpt; 7ö. wetgeving, aangaande werkuren in fabrieken8o. meerderheid der uitheem se' ie werklieden in zake technische opleiding. Goes, 24 Jan. '87. Ter bespreking van het programma van feestviering door het voorloopig comité voor gesteld, kwamen Maandagavond een tachtig tal Goesche burgers bijeen. Enkele niet- liberale burgers, om den schijn van igno- reering dezer volkszaak te ontgaan, waren mede verschenen. Een hunner de heer M. de Jonge Jz., lid van den gemeenteraad voerde namens deze enkele aanwezigen het woord. Na eenige mededeelingen van den voorzitter, den heer v. d. Bilt La Motthe, o. a. dat de burgemeester van Goes het eere-voorzitter schap en de majoor Soutendam het lidmaat schap in de feestcommissie aanvaardde, vroeg en verkreeg de heer De Jonge het woord. Ilij zei, opgekomen te zijn op de herhaalde uitnoodiging der Goesche Courant, gericht ook aan hen die tegen deze organisatie van 'iet feest bezwaar hadden. Zonder de com missie van opzet te verdenken, wees hij haar op hare schijnbaar partijdige samenstelling .laar niemand buiten de liberale partij tot de voorbereidende werkzaamheden was ge roepen, wat met het oog op 't gewenschte nationale karakter van het feest noodig ware geweest. Bovendien was de oproeping wel in de Goesche Courant, doch niet in de Zeeuw geschied. Waarom niet? Zegt men nu dat de plannen tijdig genoeg bekend waren, dan sta hier tegenover dat i a collecte voor de vervolgde Joden in Rusland vóór eenige jaren door eene zoodanige gemengde commissie werd gehouden. De antirevolutionairen eeren hun koning uit beginsel. Zij toonen dat op eiken vér jaardag van Z. M. door de vlag uit te steken. Juist zij doen dit inzonderheid, terwijl dit door de groote meerderheid der hberalen steeds wordt nagelaten. Niet uit onverschilligheid dus, maar omdat l ij tegen het program is, zooals het daar is voorgelezen, daarom kan hij in dezen iet méégaan. Het denkbeeld der Middelb. Courant lacht hem beter toe. Ook zij is tegen optochten en dergelijke. Er is zooveel noodig in onze benarde tijden, dat wij f I waarlijk beter doen met ons geld aan de armen te geven. De antirevolutionairen eeren niet alleen den Koning, maar in hem danken zij God voor het ons door Hem geschonken dierbaar Oranjehuis. Dien eerbied betracht men beter door bedeelingen dan door de organisatie van pretjes. De voorzitter werpt van zich het verwijt van partijdigheid. Er is tot nog toe geen commissie, hoe kon zij dan partijdig zijn Hij en zijn vrienden hebben evenveel liefde voor Oranje als de heeren de Jonge c. s. En wat de feestviering betreft, hij is voor een pretje, en dat is zijn recht. Hij vraagt wat de heer de Jonge toch wel tegen elk der artikelen afzonderlijk heeft. De heer Hartman sluit zich hierbij aan en roept onze voorvadeien te hulp, die ook voor feestpret waren. Hij wenscht ook eene bedeeling, doch zij ga uit van de armbesturen. De heer de Jonge herroept zijn meening als zou de commissie reeds vastgesteld zijn, l.ij had niet beter geweten. Hij noemt den voorzitter den rechten man op de rechte plaats. Hij wijst op het verschil van levens opvatting, dat de partijen scheidt; dat er bij hem en zijne vrienden veelal zoo veel minder door kan dan bij de liberalen. Dat de liefde voor Oranje en zijn tegenwoordigen nazaat meer nog in extra bedeelingen dan in 't najagen van vermaken uitblinkt, waar ook de teestvreugde zoo vaak zich zeiven zoekt. Dat onze vaderen wel geen uitgaven spaarden, als het feesten gold, maar dat de gouden eeuw der Oost-Indische Compagnie met hare ontzaglijke winsten dit mogelijk maakte. Afgedacht nog van de gewetensbezwaren die hij nu niet zou blootleggen, moest hij toch op financiëele gronden zich nog tegen vuurwerk en muziek van een daartoe be steld corps verzetten. Hij is natuurlijk niet tegen bespeling van het carillon en de parade maar wenscht eenige flinke bedeelingen, en een goed onthaal der schoolkinderen. Daarna wordt de commissie permanent verklaard. De heer de Jonge, ziende dat zijne tegenwoordigheid niet meer noodig was, ging met een paar zijner vrienden heen. Een daverend voetgetrappel deed hun uitgeleide. Voorwaar een zeer onbeleefde manier om de overtuiging van andersdenkenden te eer biedigen het geschiedde zeker wel niet met instemming van den voorzitter, wiens hou ding tegenover den heer de Jonge onberis pelijk was. Daarna w.erd het pogramma aangenomen nadat onder meer nog een schrijven van den burgemeester was voorgelezen, houden- de „bezwaar tegen den optocht der school kinderen. De commissieleden verklaarden zich bereid; persoonlek rond te gaan om gaven voor de uitvoering van het pogram ma in te zamelen. De vergadering te Goes gehouden van de afd. Heinkenszand der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland werd door 34 leden bijgewoond. De voorzitter, de heer E. v. d. Bosch, deelde o. a. mede4o. dat uit de kas van het hoofdbestuur f 50 was geschonken aan de afdeeling Tholen die op hare ten toonstelling f600 te kort kwam2o. dat subsidie was gegeven aan de landbouw school te Oostburg die van 2 tot 48 leer lingen was toegenomen3o. dat dit jaar de tentoonstelling te Hulst zal plaats heb ben, en aldaar een wedstrijd met vlaswerk tuigen zal zijn4o. dat men geweigerd had een adres aan de Regeering te richten om een verlaging van 30% op de schatting van ongebouwde eigendommen, wijl dat voor Zeeland niet noodig is. De secretaris Jhi. van Citters bracht ver slag uit over de najaarsvergadering; o. a. dat voor den wedstrijd van vlas werktui gen, dit jaar te Hulst te houden, eene commissie is benoemd, doch dat tevens bepaald is dat de werktuigen (braak- en zwingelmachine) niet mogen worden afgetee- kenden dat de tentoonstelling aldaar bepaald is op 79 Juni 4887; 6o. dat als prijzen worden uitgeloofd f450 voor zwingelma- chines met drijfkracht, f350 voor braak- machines met idem en f450 voor machines met handenarbeid. De heeren, v. d. Bosch, v. Citters, v. Stee en Zuid weg werden daarna in 't be stuur herkozen. Het bestuur stelde voor op kosten van de kas, die in goeden staat verkeert, kunstmeststof te beproeven op ver schillende gronden, b. v. zware kleigrond, lichte zandgrond, middelmatige enz. Dit voorstel werd aangenomen en in de com missie van bewerking en oordeel de heer Labrijn te 's Gravenpolder gekozen met de heeren J. Van der Voorde te Wolfertsdijk, J. Wouterse te 's-Gravenpolder, J. Oele Hz. te Kapelle, A. Padmos te Kloetinge en M. Van lwaarden te 's-Heer Abtskerke. Niet dr. Kooman, zooals wij bij ver gissing meldden, maar dr. N. J. F. Verschoor te Goes, nam ontslag als lid van het B. A.; terwijl hem ook hij Koninkl. Besluit op ver zoek, eervol ontslag verleend is als plaats vervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. De heer H. de Liefde ex-directeur van de Gasfabriek te Goes, komt voor op de voordracht voor Directeur van de Ge meente Gasfabiek te Almeloo. Te lerseke moet voor een lid van den gemeenteraad in plaats van den heer Laban, herstemd worden tusschen de hh. Sauer met 38 en J. Boone met 22 stemmen. De heer Lemson had 13 en P. Sandee 6 stemmen. Benoemd tot leden van den militie raad in Zeeland, lichting 1887, tot voorzitter graaf van Lijndentot plaatsvervanger mr. D. A. Berdenis Van Berlekom, leden der staten van Zeeland, tot lid W. J. Sprenger, wethouder en tot zijn plaatsvervanger, mr. A. I'. Snouck Hurgronje, raadslid van Mid delburg. Blijkens verslag van haren penning meester sloot de werklieden vereeniging «Eigen Hulp» te Goes het iaar 4886 met een batig slot van f 597. Er traden 25 nieuwe leden tot de vereeniging toe. De liberale kiesvereeniging te Terneu- zen stelde den heer de Man kandidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. De heer M. Weststrate is benoemd tot President van het Burgerlijk Armbestuur te Wolfertsdijk. Bij kon. besluit is vernietigd het be sluit van burgemeester en wethouders van Rilland—Bath, dd. 8 Sept. 1886, vergunning verleenende aan L. van Baaien, tot verkoop van sterken drank in 't klein in een winkel. Maandagavond had, ten huize van ds. Chr. L. Laan, te Goes, in tegenwoordigheid van eene commissie, de uitreiking plaats van het aandenken aan den heer H. de Liefde, vroeger directeur der gasfabriek. Het is een fraai geëncadreerde steengravure, voorstellende een gezicht bij maanlicht Een album met opdracht, en de namen der commissieleden en gevers bevattende, werd mede aangeboden. Bij het algemeen debat over de Staatsbe- grooting werd door de liberale heeren van de Putte, en Pijnappel er op aangedrongen dat de Regeering zelf het voorstel doe tot wijziging vau art. 494 der Grondwet, daar anders de grondwetsherziening bij tweede lezing zal mislukken. De heer Pijnappel meende dat de tijd gekomen was dat de Staat zich eenigszins in de zaak van het onderwijs terugtrekke. De Minister Heems kerk kon zich onmogelijk thans hier over de zaak uitlaten. Wat doenbaar is op den weg der verzoening, zonder opoffering van beginselen, zal gedaan worden. Dit laatste klinkt haast als een bespotting. Vooral de heer Fransen v. d. Putte sprak zich zeer beslist uit. Hij achtte verzoening met de tegenstanders, en aanneming van het voor stel Schaepman in het landsbelang. Wij vragen Is het doel van den heer Fransen v. d. Putte niet doorzichtig? De heer Fransen v. d. Putte toch is de man, die de School wet van 4878 aannam, niettegenstaande hij wist dat zij veel te veel geld zou kosten. Hij wist het, want hij sprak en stemde beslist tegen art. 45, de ziel van de wet, regelende de geldkwestie. Wel zei hij later wel dat het «uit» moest zijn met de school kwestie doch daar kwam niemand meè vooruit, fje drukkende last der koloniën, onder Fransen v. d. Putte's bestuur (denk aan Atjeh) schrikbarend verzwaard, kon hij al evenmin wegruimen, en zoo verhuisde de oud-minister naar de Eerste Kamer, waar hij at en toe zeer schoone redevoeringen houdt, waarvan het thema is, dat het «uit» moet zijn, maar waarbij de geachte spreker vergeet dat hij zelf niet zoo geheel on schuldig is aan den tegenwoordigen toestand. En gelijk nu de socialist van algemeen stemrecht verbetering verwacht, zoo ver wacht de liberalist het van grondwets herziening. Zou Modderman het niet beter ingezien hebben, toen hij de Natie het Herzie u zelf toeriep Of Keuchenius, toen hij haar in 's lands vergaderzaal het profe tisch woord deed hooren: «Keer weder tot Mij, o mijn volk, en Ik zal u genezen.» Het is overigens een verblijdend verschijn sel, dat een hoofdman als de heer v. d. Putte toenadering wil. Of hier nu echter niet te veel doorschemert om tot het ver krijgen eener meerderheid voor de grond wetsherziening, de roomsche partij in te lijven en het voorstel Schaepman, van zijn scherpe kantjes ontdaan, daartoe als lokaas dienst moet doen, laten wij vooralsnog in 't midden. Zeker is het dat een liberaal altijd nog meer geneigd is met Sehaepman en Haff- mans dan met de zonen van Groen van Pinsterer mee te gaan. Dit is nu wel stuitend voor de antirevo lutionaire partij, maar zij blijft daardoor dan toch uit de verzoeking.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1