lelie Boot CHRISTELIJK- NIEÜWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. MEID E, Middelburg. ichelkolen, Franklinstukkeii. 1887. No. 32. Dinsdag 18 Januari. Eerste Jaargang. SRWTESTROO, WEIHOOi gevraagd Karnmolen, VOGELVOER (kamertjes, ptor Ceulen, INZAAD IMEID ID Stoomtjalk VERSCHIJNT flken MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'liuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Betrekkelijk of Volstrekt Het Eindverslag. Buitenland. Biiinealaud. eenige ex. van ,.Het iw'' van Maandag I. I. )RHANDEN MEDE: /oor Mej. de Wed. IN- uiteevoerd. PARTIJ smede C. PHILIPSE, zichter Schengepolder. Wolfertsdijk. )EIEN MELKGEVEND; KOE, April rekening. IMELKGEITEN; 1 sterke lig, 1 jonge R1JBEER jos goed ROGGESTROO. IV ARKENS. ("SE 's H. Arendskerke. A. DE TROYE, Mid- ker.de Vogels en Irhanden bij |oordstraat, Middelburg. ÜR te 's Gravenpolder, Int Jan f 18) per Hec- blijk der tegenwoordige, I, Groot Wezendjjke. STOND WIELEMAKER te bomende feden de 16 jaren, uit I bevragen bij den boekh. Vddelburg. naar ROTTERDAM li 's tnorg. 4.uur. TERDAM naar GOES ri 'wuiorg. 3,uur. naar AMSTERDAM, minuten vóór de Ihe Boot, 1MSTERDAM morgen 10 uur. Rotterdam bij den LANGE, op't Ha- BOUYVMAN en BOS, trectie. totterdaai Nieuwe tkenbrug. EUW, Prijs per drie maanden tranco p. p. f0,65 E nkele nommers- 0,027a UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rag meer 10 cent. li. Naar den eiscb dat men zijn moet waar voor men zich uitgeeft, dient ook deStaat- schoolmeester volstrekt neutraal te zijn. Voor en na is dit door mannen uit alle partijen ingezien. Want wel zei minister Kappeijne in der tijd dat neutraliteit on mogelijk is, doch daarmedebehoeven wij met te rekenen. De wetgever nam op zich het te zijn en daartegen komen geene ge dienstigheden der practjjk, zooals Groen v. Prinsterer, de man uitjéén stuk, ze noemde, te pas. Nu dreigt echter 't gevaar dat deze »ge- dienstigheid der practijk" door de wet zal gewijd worden. Althans zoo het voorstel Schaepmar, er onveranderd doorgaat. Want deze ferme afgevaardigde, veelal zoo kennelijk de man van het vrome en vroede optreden, de man uit één stuk, dreigt de dagen der struisvogelpolitiek, die geen wetsontduiking ziet, wijl zij ze niet zien wilte zullen te rugroepen. De 4e alinea van zjjn voor stel luidt: »Het Lager onderwijs wordt zoodanig in- »gericht, dat voor ouders, voogden en ver- vzorgers de gelegenheid niet ontbreke om »de kinderen, die onder hunne macht zijn »of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in »het genot te stellen van voldoend Lager wonderwijs, waarbij hunne godsdienstige over- stuigingen niet worden gekrenkt." Let wel, dat dr. Schaepman hier van be paalde ouders spreekt, en dat hunne gods dienstige overtuigingen niet mogen worden gekrenkt. Blijkens dit voorstel heeft de heer S. zijn standpunt van het vorige jaar verlaten en zal hij misschien tegen zijn wil de staatsschool afvoeren van het spoor, waarop zij naar Groens vaak uitgesproken wensch, door den liberalen wetgever van '78 ge bracht werd. Het tintje van deze alinea is wel wat al te eenzelvig gekleurd. Aanneming van dit gedeelte van het voorstel zou ver reikende gevolgen hehben. Wie weet of niet enkele liberalen, der bijzondere school ten spijt, het met beide handen zullen aangrijpen. Gaat toch dit voorstel door, dan zal in gemeenten waar men aan geen God meer gelooft, de heidensche opvoeding gewettigd zijn, terwijl de roomschen hun crucifix en de orthodoxen hun bijbel in de openbare school zullen kunnen indragen, zoodra maar niemand der aanwezige kinderen in de be grippen waarin het te huis opgevoed wordt zal worden gekrenkt. Dat het christelijk onderwijs er door lijden zou, klinkt te kin derachtig om het uit te spreken. Zij die de magere vruchten voor de openbare school van het godsdienstonderwijs na school tijd gezien hebben, weten wel beter. Maar om de waardigheid der openbare school is het ons juist te doen. Betrekkelijke neu traliteit maakt haar tot een lappendeken en voert haar terug terug en niet voor uit naar den tijd toen een geestig tee kenaar een soort van staalkaart maken wou, een zoogenaamd kleurlooze kaart van Nederland, maar gekleurd naar den tint van het openbaar onderwijs in de verschil lende streken. »Ultramontaansch zwart in Limburg; kloostergrauw, vrij sterk hellend naar het 2 wart, in Brabant; in Groningen en Fries land tamelijk hoogrood moderneen wei nig lichter getint in Drente en Overijsel; in Gelderland, Veluw en Betuw, lichter of donker groen Protestantschin Noord- en Zuid-holland ietwat meer de eigenlijk offici- eele mode- oi mengelkleur, zwaarder of lichter aangezetzuidwaartsin Zeeland, groenachtig bijgemengd, zoo ongeveer zou een nauwkeurige kaart van het kleurloos Staatsschool wezen er uitzien 1» Zoo ongeveer was ook de strekking van het voorstel Tinholt, dat bijna eenstemmig I door de antirevolutionaire pers en de chris- I telijke schoolmannen verworpen werd. Men heeft de openbare school wel eens de secteschool der modernen genoemdDe beschuldiging was niet altijd onverdiend. Maar de openbare school thans dienstig te maken aan verspreiding van alle mogelijke beginselen, zulk een onzijdigheid is barer onwaardig. Kon de voorsteller dat gevaar bezweren door toevoeging bijvoorbeeld van eene bepaling dat het onderwijs nergens een bepaald kerkelijke kleur mag dragen, dan zou hij den tegenzin tegen deze 4e ali nea grootendeels, zoo niet geheel, hebben weggenomen. De Commissie van Rapporteurs is met haar eindverslag in zake kiesrecht gereed. Voor wij daarvan meer mededeelen, zij het ons vergund kortelijk meê te deelen wat er met een wetsontwerp gebeurt, eer het van den Koning in de Tweede Kamer komt. De ministers of enkelen hunner dragen een wetsvoorstel voor namens den Koning. Zij onderwerpen het eerst aan het oordeel van den Raad van State, en keurt die het goed dan gaat het naar de Tweede Kamer. De minister doet er dan een door hem ge- teekende «memorie van toelichting» bij. Het wetsontwerp wordt daarop onderzocht en besproken in de sectiën. De leden der Tweede Kamer, vijf en tachtig in getal, verdeelen zich namelijk in 5 afdeelingen of sectiën. Iedere sectie telt dus 17 leden, en kiest een voorzitter. De voorzitters der afdeelingen vormen met den voorzitter der Kamer, die niet tot eene afdeeling behoort, de Centrale sectie, die de volgorde regelt, waarin de wetsvoorstellen zullen behandeld worden. Nu kiezen de afdeelingen elkeen verslaggever of rapporteur. Die vijf vormen de commissie van rapporteurs, en maken een algemeen verslag op. Daarop volgt in den regel eene «memorie van beantwoording» waarin de minister de opmerkingen uit het verslag van de commissie van rapporteurs tracht te weerleggen. Is deze gedachten- wisseling afgeloopen, dan maken de vijf leden (commissie van rapporteurs) het «eind verslag» op en dan is het wetsvoorstel geschikt om in de openbare zittingen der Tweede Kamer behandeld te worden. Wie dit nauwkeurig gelezen heeft zal nu wel begrijpen wat het bericht in de dag bladen beteekenf, dat de commissie van rapporteurs met haar eindverslag in zake kiesrecht gereed is. Over dat eindverslag later! Zoo heeft dan de Rijksdag het voorstel- Stauffenberg om de sterkte van het leger tot 31 Maart 1890 op 468400 man vast te stellen, aangenomen, waarmede verviel het regeeringsvoorstel om het leger tot 31 Maart 1894 op gezegde sterkte te houden. Voor stemden het centrum, de Duitschvrijzinnigen, de Volkspartij en de Hanoveranen, tegen de beide factiën der rechterzijde, de natio- naal-liberalen en de sociaal-democraten, ter wijl de meeste afgevaardigden van het Rijksland geen deel aan de stemming namen. Onmiddellijk na de eindstemming deelde Bismarck, in naam des keizers mede, dat de Rijksdag ontbonden was. Hadden de 31 leden die zich onthielden, vóór de regeering gestemd, dan was het amendement verworpen geworden en 't voorstel der regeering ware gered geweest. De Centrum partij heeft haar zin; het moet ook erkend worden dat zij gelijk heeft. Zij wilde de legersterkte slechts voor 3 jaren toestaan, dewijl de Rijksdag maar 3 jaren zit, en zij het bedenkelijk vindt in de rechten van een volgenden Rijksdag te treden door de legersterkte voor 7 jaren toe te staan. De rijkskanselier, Bismarck, die «de Voorzienigheid niet in de kaart kan kijken,» heeft om goddelooze uitdrukkingen als bovenstaande onze geestdrift voor zijn leger- ontwerp niet gestolen; maar zijn ijzeren wilskracht en openhartigheid, gevoegd bij de jeugdige voortvarendheid van den bijna afgeleefden Möltke hadden een betere be jegening van het nu verworpen voorstel verdiend. Twee grijsaards op hunnen leeftijd kunnen geen andere bedoelingen hebben gehad dan het ware Rijksbelang. De nieuwe verkiezingen zijn op 21 Fe bruari bepaald. Aan de Times wordt uit Weenen ge meld, dat het zeker is dat de betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk verbeterd zijn. De Russische regeering heeft dezer dagen opnieuw verklaard dat zij niet voor nemens is, Bulgarije te doen bezetten, zon der nochtans hare andere eischen ten op zichte van het vorstendom te laten varen. De Standard verneemt uit Weenen, dat de minister van oorlog veertigduizend paar den voor de kavalerie, de artillerie en de genie besteld heeft. Men verwacht dat de uitvoer van paarden verboden zal worden. Den len Maart zullen een half millioen Minnlicher-geweren gereed komen, voor welke twintig millioen patronen in het tuighuis te Weenen gereed liggen. De Ieren worden in hun verzet tegen de regeering, wat betreft de weigering van pachtbetaling, door hunne duizenden broe ders in Amerika gesteund. Dezen te Cin cinnati vergaderd zijnde hebben de volgende besluiten genomen 1. om het «veldtochtsplan» in Ierland te steunen (het betalen van geen hooger pacht dan men redelijk vindt, en zoo de landheer dit niet goed acht, het innen der huur door 't Landverbond)2. aan het Iersche volk weder den vollen steun van 't Verbond ter verkrijging van staatkundige onafhan kelijkheid en van de noodige hervormingen toe te zeggen 3 de inmenging der Britsche regeering in de Iersche landzaak af te keu ren 4. Engelands beleid in Ierland te brandmerken als wraakgierige dwingelandij 5. een beroep te doen op het Amerikaansche volk, om zijn hernieuwden steun en zijn sympathie voor de Iersche zaak. Goes, 17 Ja i.87. In de afdeelingen van de Eerste Kamer heeft men, evenals in de Tweede Kamer, besloten met het oog op de naderende grond wetsherziening geen beginselen te zullen be handelen bij de verschillende begrootingen. Sommigen hebben er echter uitdrukkelijk bij gezegd, dat aanneming dezer begrooting van hunne zij Ie geen blijk van vertrouwen in deze regeering was. Ook hier dus hetzelfde liedje als in de Tweede Kamer. Een liberale meerderheid, met zich zeiven verlegen, die de teugels van het bewind niet durft overnemen, die den minister Heemskerk maar laat voort tobben en de Natie in de meening versterkt, dat al het anti-clericaal geschetter van den vorigen zomer, waarin zelfs de dierbare naam onzes Konings gemengd werd, niets anders ten doel heeft gehad, dan den vriendjes aan een zetel in de Tweede Kamer te helpen. Het Nieuws van den Dag roept wel kleinmoedig uit: wij zitten in Heemskerk's schuitje en moeten meê.» Maar dat kan nooit ter verontschuldiging dienen voor eene «aaneengesloten» meerderheid als waarover de «anti-clerirale» partij beschikt, om zich aan de rechtstreeksche uitdeeling der aan de kiezers beloofde zegeningen van het libera lisme te blijven onttrekken. Door den minister van oorlog is be paald, dat de miliciens der lichting van 1886, bchoorende tot het wapen der infanterie voor zoover zij niet door het lot voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, den 30 April a. s. met onbepaald verlof zullen ver trekken, en dat de overigen den 12 Sep tember d. a. v. in het genot van dat verlof zullen worden gesteld. Het in de maand luni ot Juli aan staande te houden Zuider-Zendingsfeest, zal waarschijnlijk te Goes op de weide van den heer Soutendam gevierd worden. De minister van waterstaat heeft bepaald dat langzamerhand het personeel, dat werkzaam is bij den aanleg van Staats spoorwegen, moet worden ontslagen. Voor zoover dit doenlijk is worden 2ij echter bij andere groote rijks-werken geplaatst, zooals o. a. bij den aanleg van 't Merwede- kanaal, bij de heropening van 't oude Maasje, enz. Vlissingen. Na afloop der stemming over het verzoek van de erven van den heer Diemont van Dal har, tot overschrijving der concessie voor de duinwaterleiding, in de zitting van den gemeenteraad op jongst leden Vrijdag verklaarde het raadslid J. Verkuil Quakkelaar, protest te zullen aan- teekenen tegen de uitgebrachte stemming over deze zaak, omdat tot de aanneming van het voorstel van B. en W. hadden medegewerkt de heeren J. A. E. Musquetier en J. van Raalte, die in de nieuw op te richten maatschappij voor de duinwater leiding als commissarissen zullen zitting nemen. Door de kiesvereeniging Rech' voor Allen te Yerseke is tot candidaat voor de gemeenteraadsverkiezing op heden geprocla meerd de heer C. A. E. Sauer met 12 van de 16 stemmen. Tot president der vereeniging werd ge kozen mede de heer Sauer en tot vice-president de heer J. J. van den Broeke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1