Tweede Kamer. Landbouw, onz. Gemengde Berichten. dags ten 3 ure hield de Gemeenteraad eene openbare vergadering. Een groot ge tal belangstellenden waren opgekomen. Na eenige mededeelingen hadden eenige at- en overschrijvingen plaats op de diensten 1886 en 1887, zij werden met algemeene stem men goedgekeurd. Een bericht van ontvangst van Ged. Staten, waaruit bleek dat zij geene bedenkingen hadden tegen het door den raad gewijzigde Reglement voor het Burgerl. Armbestuur, werd gelezen. Daarop volgde de benoeming van 5 leden van het nieuwe armbestuur. In vdgorde werden benoemd, de heeren Abr. Remijnse, Fredr. van der Bliek; Adr. op 'tHof; G. Philipse, en M. Westrate. Alle leden wer den benoemd met 4 stemmen, de overige 3 stemmen waren verdeeld of in blanco briefjes. Voor de twee laatste stemmingen waren telkens 2 blanco briefjes. Naar de M. O. verneemt heeft de heer Philipse zijn benoeming aangenomen. Op 15 dezer treedt het gewijzigde regle ment in werking. Slnis, 13 Jan. 1887. Met betrekking tot de stoomtram Bres- kens-Maldeghem, deelt men ons mede, dat de zandwagens reeds tot voorbij de Draai brug rijden; dat de heer Gerritsen gedele geerd commissaris te Amersfoort ernstig ziek ligt, dat de postritten van Sluis naar Breskens en die van Sluis naar Brugge, zoodra de tram in exploitatie is, zullen worden opgeheven eu dat gisteren eene koe op den weg tusschen Oostburg en Schoon- dijke door de tram is overreden. Zou hel waar zijn 1 in de Baiuin van heden spreekt X het vermoeden uit dat op het gereformeerd congres geen personen werden toegelaten, die het Syn.juk reeds afgeworpen hadden. Wij meenen dit te kunnen tegenspreken. Al thans ons is een lid der Chr. Gerei. Kerk bekend die als lid der redactie van een der christelijk historische bladen tot bijwoning van het Congres werd uitgenoodigd. Domela Nieuwen huis zal zich in de cellulaire gevangenis te Utrecht in arrest begeven. Hij heeft van zijne volgelingen in Den Haag en Amsterdam afscheid geno men met een rede waarin hij zich vergeleek met den Heere Jezus, dien hij den «prole tariër Jezus» noemde. Tot walgens toe hield hij de vergelijking tusschen zich zelf en den Heiland vol. Ook een liberaal blad, de Zutfensche Couran had den moed tegen deze schandelijke heiligschennis te protes teeren. Zijn tekst was: a. Weent niet over mij, maar over u zeiven en uwe kinde renHij noemde ook zijn gang naar de gevangenis een «Kruisweg» en profeteerde van verschrikkelijke dagen die komen zullen. Wenden wij ons van dit «tooneel» af. De Heere zij dezen socialist genadig en brenge hem tot zich zeiven. Voorste 1-Schaep man. Bij het sectie-onderzoek in de Tweede Kamer van het voorstel van den heer Schaepman tot wijziging van art. 194 der Grondwet, werd van verschillende zijden den voorsteller hulde gebracht voor zijne poging om de onderwijsvraag tot oplossing te brengen. Verscheidene leden achtten echter de kans op aanneming gering, omdat het voorstel niet door de geheele rechterzijde was gedaan, èn omdat het aan het amen dement-De Beaufort eene bepaling toevoegt die voor de meeste voorstanders der school wetgeving bezwaar moet opleveren. Andere leden, die met het voorstel zelf ingenomen waren, achtten vernieuwde behandeling thans ontijdig, daar alles afhing van over eenstemming tusschen regeering en de meerderheid der Kamer over de regeling van het kiesrecht. Een derde groep van leden zag in de indiening van het voorstel thans eene verdienstelijke daad. Door de indiening was de kans van slagen der grondwetsherziening verhoogd. Tegen den inhoud van het voorstel hadden zeer vele leden bezwaar. Het amendement- De Beaufort was het uiterste wat zij hadden kunnen geven. (Men merkt, hier spreken liberalen). Daarmede is de vijfde alinea van het voorstel-Schaepman in lijnrechten strijd; daardoor verkreeg dat den stempel eener partij wet en doet men de kans op overeenstemming vervliegen. Wil men aan bedeelden en on vermogenden een recht op kosteloos onderwijs waarboigen, men ver- strekke het in openbare scholen, zoodanig ingericht, dat het onderwijs voor ieder bruikbaar zij. Het tegenwoordige voorstel zou in de praktijk aan de bijzondere scholen een door niets gewettigd privilege geven. Vele andere leden zagen in het voorstel slechts een minimum, waarin zij alleen konden berusten om toenadering te be vorderen. Zij wilden overigens niet den gewonen wetgever geheel vrijlaten, maar juist in de grondwet een vasten grondslag stellen. mMvtm rr 1iV. va sa t ww* *f»virci GEREFORM. KERKELIJK CONGRES TE AMSTERDAM. Van de vergaderingen Dinsdag, Woens dag en Donderdag gehouden, kan «de Zeeuw» slechts een zeer beknopt verslag geven, we gens de geringe plaatsruimte. Zij werden gehouden in Frascati, en telkens geopend te 11 uur, de le door dr. Kuyper. Er waren 1500 hoorders, waar onder vele vrouwen. Dr. K. liet Dinsdag zingen Ps. 27 5, 3 en 7 en las Ps. 42 en 43. Hij verwelkomde de hoorders. Hij zei dat geen vreugdelied kon klinken, dewijl nog maar 9 gemeenten vrij werden. Wij zijn ook nog niet in Kanaan. Den waren gereformeerden wacht de Levensboom, de gereformeerde kerk moet de Hoogepriester zijn. Daarom ook nu behoort zij te weenen over den afval, waaraan de gereformeerden in de eerste plaats schuld hebben. Droef is de toestand over heel de wereld, 's Hee ren kroonjuweelen zijn weggestolen en Zijne kinderen werden ontrouw. Maar Hij «zal Israel verlossen van alle ongerechtigheden.» Den heer Elout werd een telegram ge zonden, hetwelk door hem beantwoord werd. Dr. K. las de besluiten voor waarin de noodzakelijkheid voor handhaving der be lijdenis werd uitgesproken en de kerkelijke reglementen strijdig met het gezag van Koning Jezus werden verklaard. Daarna trad dr. Rutgens op met een terugblik op de geschiedenis der kerken na de hervorming. Amsterdam vooral had, onder Voetius, verklaard geene kerkelijke heerschappij als terugvoerende naar Rome meer te zullen gedoogen. Zelfs in «goede» handen is zij schadelijk. De organisatie van 1816 bewijst het. Het algemeen stemrecht had geen heil aange bracht, wijl het berustte bij de machthebbers. De propenents-formule is onwaardig. Na het zingen van Ps. 2:3 las en ver klaarde Jhr. Mr. de Savornin Lohman een volgend besluit, dat mede door de schuld der geloovigen deze in 1816 opgelegde heerschappij bestendigd was. Reeds in 1618 was er strijd tusschen magistraat en kerken. Veel werd toegegeven om de Overheid te believen die toezicht had op de goederen. De kerk verloor daardoor hare kracht tegenover het ongeloof. Thans is de kerk een disputeergezelschap, waar zelfs het bestaan van God mag worden ontkend. Tot zulk een prijs geen kerkegoederen. De Heer vraagt ook ons: «Hebt gij mij liever dan deze?» Het volgende besluit werd door dr. Kuyper behandeld, rakende de noodzakelijkheid van de afschudding van het synodale juk. Hij behandelde de rechtskwestie. Hij wees er op dat de kerkegoederen, voor den dienst des Heeren bestemd, daaraan worden ont trokken. De gereformeerden willen om des gewetens wil zich onderwerpen aan de rechterlijke uitspraak, maar betreuren het dat de politie den rechter is voor geweest. Daarom moet een commissie benoemd worden die deze dingen aan Z. M. den Koning zegt. Deze commissie ter overweging vin dit plan bestaat uit de hh. professoren Lohman, Rutgers en Fabius, en de pre dikanten dr. Geesink en Hoekstra. Ds v. Son sprak een hartelijk woord naar aanleiding, van Phil. 2 69. Dr. Geesink gaf een geschiedkundig overzicht van het lijden der dolende kerken sinds de hervorming. Des avonds leiden de predikanten v. Kasteel, v. Lingen, Ploos v. Amstel, Hoekstra en v. d. Bergh de godsdienstoefeningen. De Suikerpeeën-commissie heeft een con cept-contract gemaakt, gunstig voor fabri kanten en vei bouwers. Er staat o. a. in: Het zaad wordt kosteloos verstrekt door den fabrikant. De prijs is vastgesteld op f9 per duizend kilo netto wortelen met een suikergehalte van twaalf per honderd. Van 12 tot 11 per honderd zal de ver mindering van prijs éen gulden per duizend kilogram bedragen en dus 10 cent voor elk tiende per honderd. Van 12 tot 13 suiker vermeerdert de prijs met éen gulden per 1000 kilogram en alzoo 10 ets. voor elk Vio suiker. Van 13 tot 14 suiker vermeerdert de prijs met f 1,50, alzoo 15 ets. vour elk Via suiker. 7 an 14 tot 15 suiker verhoogt de prijs met f2 per 1000 kilogram en alzoo met 20 ets. voor elk */io suiker enz. enz. De prijs is alzoo bepaald als volgt: f8 voor 11 suiker, f 8,10 voor 11 7io suiker, f8,20 voor ll'Vio suiker, f9 voor 12 suiker, f9,10 voor 12'Ao suiker, f9,20 voor 12-/io suiker, f10 voor '13% suiker, 110,15 voor 13710 suiker, f 10,30 voor 13'/iü suiker, f 11,50 voor 14% sui ker, f 11,70 voor 147,0 suiker, fll,90 voor fl4Yio suiker, f 13 voor 15 sui ker en f 15,50 voor 16 enz. enz. Het scheikundig onderzoek zal de hoe veelheid suiker in honderd kilo's wortelen en geenszins die, in honderd kilo's sap ver vat, vaststellen. Het monster zal door afgevaardigden van beide partijen zooveel mogelijk acht dagen vóór het begin der rooiing genomen worden. Er zal op elke blok een monster van 20 wortelen worden getrokken, waarvan 10 door iedere partij. Ten einde verlies van sap te voorkomen, zullen de bladeren der wortelen van het monster met de hand afgetrokken worden. liet monster zal in een verzegelden zak of kist tot onderzoek naar het proefstation te Wageningen worden opgezonden, waai de prijs na onderzoek en volgens de hier boven gemelde voorwaarden wordt vastge steld. De verkooper heelt recht op betaling voor iedere scheeps- of wagonlading 14 dagen na de levering. De levering dir wortelen zal plaats heb ben van af den 15en Sept. tot den 15en Nov. op aanvraag van den eerstgenoemde zij zullen worden geleverd en aldaar wor den gewogen voor rekening van eerstge noemde. Bij de levering dienen zij van aan hangende aarde zorgvuldig ontdaan te ^zijn en de koppen moeten worden afgesneden onmiddelijk beneden het gedeelte, waaraan de bladeren gegroeid zijn. Dei tarra zal op het oogenblik der lading ge nomen worden. Indien zij meer dan 15 ten honderd be loopt, zullen de vervoerkosten van het ver schil van het bruto gewicht, hieruit voort spruitende, den laatstgenoemde aangerekend worden. Deze overeenkomst is alleen geldig, wan neer zij de handteekeningen van den koo- per en den verkooper, alsmede die van den agent des koopers draagt. In de M. C. van Dinsdag meldt een inzender dat de prijs van bereide meekrap in poeder of zoogenaamde onberoofde thans helaas niet meer bedraagt dan hoogstens f 16 a f '17 per 50 K. franco Rotterdam geleverd. De prijs van den meekrapwortel is thans 112 per 50 K. Voor 2jarige meekrap is eene gemiddelde opbrengst van 1000 K. ook te hoog; 850 K. zouden reeds ruim voldoende zijn. Er behoort weinig scherpzinnigheid toe om te begrijpen dat de minste uitbreiding der cultuur onmiddellijk leidt tot overpro ductie met al de ellendige gevolgen, die ons meekrapmannen nog versch in het geheu gen liggen. Men stelle zich voor dat ik hetzelfde poeder, dat thans f 16 per 50 K. geldt, nog heb gekocht van f3 tot f5 per 50 K. nu circa 12 jaar geleden! De Zangvereeniging Excelsior te Goes heeft haar vijfjarig bestaan gevierd. De secretaris de heer de Lange sprak een kort woord. Eenige dames leden zongen een welkomstlied gecomponeerd door den direc teur den heer De Jonge. Den heer Sam- pon werd het eere-lidmaatschap aangeboden. Mazelen. Te lerseke is het aantal lijders tot 300 gestegen, van welke ongeveer 25 hersteld en 3 overleden zijn. Een vorig bericht meldde abusievelijk 4.0ok te tleinkens- zand, waar zich weder een geval van typhus heeft voorgedaan,breiden zij zich uit. Te Tho- len zijn er meer dan 300 aangetast, waar onder ook volwassenen. Met 1 Januari jl. zijn de premiën voor bekeuringen wegens jacht- en vissche- rjjovertredingen bij koninklijk besluit vast gesteld. De premiën zijn bepaald als volgtvoor een bekeuring zonder verzwarende omstan digheden bij dag: op f2 voor visscherij-, op f 3 voor jachtovertredingen, op f 4 voor overtredingen met gebruik van wild- of konijnenstrikken voor bekeuringen bij nacht; op 14 bij visscherij-, op f5 bij jachtover tredingen en op f6 wanneer de bekeuring heeft plaats gehad, bij dag of bij nacht, vergezeld van verzwarende omstandigheden; op f '15 voor bekeuringen wegens het aan wenden enz. van tirassen. G. C. De heer Hartog te lerseke heeft ver scheidene ingezetenen uitgenoodigd ter be spreking van ziken betreffende de gewenschte stoomtramverbinding lerseke Vlake Hans- weerd met zijlijn ,'ostbrug YVemeldinge. Te lerseke zijn de mazelen nu ook uitgebroken by het hoofd der school op het dorp. Dadelijk zijn maatregelen genomen om het onderwijs aan die school toch te doen doorgaan. Door \ereeniging van 2 klassen en tijdelijke belasting met de taak aan een onderwijzer met hoofdacte is men daarin geslaagd. Ook hier zal, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, het aantal leden van het algemeen armbestuur van 3 op 5 ge bracht worden. Mazelen Zaanislag. Ongeveer 300 mazelen lijders werden hier tot nog toe aangegeven. De ziekte breidt zich uit, ook buiten de kom der gemeente. O. en W. Souburg. Op nieuw deed zich in deze gemeente een geval van Keelziekte voor. Middelburg. Terwijl dezen nacht, de nacht aker M. als zoodanig zijn functie waarnam en dus van huis was, werd bij hem zei ven een geheele wascli die te blee- ken lag ontvreemd. 11e politie doet onder zoek. Te Middelburg is een dolle hond afjj gemaakt op de buitenplaats van den heer Snneck Hurgronje. De overige Mid lelburg- sche honden zijn hierop terstond gemuil korfd. Volgens opgaaf van de oestercultuur- maat'chappij De Schelde zijn in 1885 ruim 2,5 mi[lioen K.G. oesters uit Zeeland met den staatsspoorweg verzonden, waarvan ongeveer de helft naar Engeland, een vierde naar Duitschland, bijna een zesde naar Frank rijk en Belgie. Het geheele cijfer was aan merkelijk hooger dan in een der zeven vorige jaren; in 1876 werd echter460,000 K. G. meer vervoerd. Daar 1200 oesters gemiddeld 85 K.G. wegen, zijn in 1885 rnim 34 millioen stuks verzonden. De midden- prijs was f55 per 100 K.G.zoodat deze tak van nijverheid ongeveer f 1,875,000 heeft opgeleverd, behalve wat op andere wijzen dan over den spoorweg is vervoerd en om streeks een derde van het genoemde be draagt. Men schrijft aan de Midd. Crt. «Dat de toestand onzer boeren nog niet rooskleurig is, mag men afleiden uit het feit dat Dinsdag te Wissekerke een drietal perceelen door, hypothecaire scliuldeischers werden verkocht. De prijzen beliepen voor een hoefje met ruim 12 Heet. grond, ge legen in de polders Maria, Toorn en Wis sekerke, f202 per gemet of f484,80 per Heet.in den goeden tijd is er in den Toornpolder land voor f800 a f900 per gemet verkocht; voor een woonhuis, dat in 1856 gebouwd is en bij aanbesteding ge kost heeft f'1000, f251; voor een schuur f403. «In twee dezer drie gevallen was de zoon van den hypotheekhouder de kooper.» De te Rilland gestationeerde rijksveld wachter Hendriks heeft Dinsdagmiddag 15 kilo's zout aangehaald.j De smokkelaar was hem, met achterlating van dit zout, langs den separatiedijk ontkomen. Nisse Het oude gemeentehuis achter de kerk is verlaten en een nieuw is betrokken tegenover de oude gemeenteschool. Gesteund door een rijkssubsidie zal de gemeente van dit gemeentehuis een onderwijzerswoning en een raadhuis maken met veldwachters woning. Ook de oude gemeenteschool wordt afgebroken. Het Belgische stoomschip aJohn P. Best,-» kapt, Taylor, Zaterdagnamiddag van Antwerpen vertrokken, werd door het bre ken van de kluis genoodzaakt in de haven van Vlissingen te komen, waar het zal worden gerepareerd. (Dit bericht verzuim den wij Maandag te plaatsen). Hoe gevaarlijk het vervoer van bees ten is, die geruimen tijd in een warmen stal gemest zijn, bleek Maandag volgens de M. C. te Bruinisse, zeer ten nadeele van een koopman, die te Oosterland eenige jon ge ossen kocht en deze naar Bruinisse (een uur afstand) vervoerde. Een der dieren, dat waarschijnlijk door vermoeidheid, onder weg reads tweemalen ging liggen, viel in de kom der gemeente Bruinisse ten derden male doodelijk vermoeid neder en moest worden afgemaakt Ook de gemeente Oosterland zal door telephoongeleiding met het telegraaf kantoor te Bruinisse verbonden worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2