CHRISTELIJK- HISTORISCH VOOR ZEELAND. CTÜREN. JOT Co., /an LLENGOEDEREN 1887. No. 31. Zaterdag 15 Januari. Eerste Jaargang. ISSER, New-York. L no 6 7. NIEUWSBLAD tot en met DI N S- den eene OPRUIMING APPEN, KATOENEN, tot buitengewoon n, Wollen Doeken, loorden, inderbroekjes, Manskousen, Dames- laponstoffen, Sitsen, JZEN. ERIJ DE JONGE. BERNARD. Gr. lEN.(Prijscourant gratis.) Dmbootdienst VERSCHIJNT G. 3R. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Betrekkelijk of Volstrekt Buitenland. Binnenland. Nog eenige ex. van „Het de Zeeuw" van Maandag II. 218, te Goes. TIJ Klokstraat, GOES. ichappij zijn te GOES uit- Kosteloos onderricht. EU W OOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. tie Zierikzee Spoorweg Goes. Januari. Van Zierikzee Dinsd. 11 'smid. 1, Woen.12 1,— Dond. 13 1,— Vrijd. 14 1,— Zat. 15 12,— Iburg ar. 8, 8,- 6,30 8- 8- 8- id. 1, Maan. 17 'smor. 7,30 aan uypojt - ten. l)e potsierlijke sren trekt ook ons den in onzen afkeer e niet zoo ver willen in een kort buis in rlijk te vinden. 1 is eene oude vrouw, dronkenschap den gaande maakte, na looten hemel gelegen mte, in een toestand Iming aan dè gevol- men haar gevontien had, leefde zij nog N. R, C. Steenstraat te Arn- n arm meisje, naar stukken als aalmoes. in vergissing daarbij ^even te hebben, en jolitie aangifte. De vas hem echter reeds iede kennis gegeven ire eerlijkheid werd loond. ZEEUW, cJ^^e ELKEN MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,027a UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. 1 te Nes, bij Ouder- Amstel, eene nieuwe leverd door de firma lee. tekend, daar de spuit I. Zal het onderwijs aan de openbare school neutraal zijn in betrekkelijker! of volstrek ten zin? Deze vraag wordt misschien door sommi gen onzer waai de lezers niet begrepen. La ten wij haar door een voorbeeld mogen verduidelijken. Het openbaar onderwijs moet zijn neutraal. Dat wil zeggenhet mag niet strijden met de begrippen van andersdenkenden. Wordt hiermede nu bedoeld dat de ouderwijzer niets mag leeren wat de godsdienstige over tuiging krenken mag van de onders der op zijn school aanwezige kinderenof wordt er ook gelet op de godsdienstige overtuiging van kinderen, die niet bij hem school gaan In het eerste geval is er sprake van een betrekkelijkein het tweede geval van een volstrekte neutraliteit. Neem bijv. esns aan dat eene openbare dorpsschool alleen door kinderen van gere formeerde ouders wordt bezocht, mag dan de onderwijzer daar met zijne leerlingen in den Bijbel lezen? Stel ook dat in eene school ook alleen streng katholiek opgevoede kinderen aanwe zig zijn, mag de onderwijzer daar ook het crucifix en de aanroeping der Heilige Maagd aanbevelen? Of denk u eens een oogenblik in, dat ergens in N. Holland de openbare school alleen bevolkt werd uit hen, die door de huiselijke opvoeding alleen moderne leerbe grippen ontvangen, mag daar niet door den onderwijzer op den onzin gewezen worden van wat den roomsche en den orthodoxen protestant heilig is? Die op deze drie vragen bevestigend ant woordt, die is met den wetgever van 1857 en de roomsche Staatspartij van vroegeren tijd voor betrekkelijke neutraliteit. Deze zeiden ook, voor eerbiediging van godsdienstige overtuiging te zijn, maar alleen van de school gaande kinderen. Groen v. Prinsterer we zullen dit later aantoonen was het in dezen niet met hen eens. Zijne volgelingen in en buiten de Kamer hebben na hem ook steeds voor volstrekte onzijdigheid van het Staatsonder wijs gepleit. Hardhoorende tijdgenooten had den lang werk, om het in dezen met den anti-revolutionair eens te worden, doch van lieverlee kwam het er toe. Thans is er dan ook geen enkel anti-revolutionair meer die Groen geen gelijk geeft, dat het neutraal onderwijs, zal het geen wassen neus zijn, volstrekt neutraal moet zijn en dus ook in uitsluitend orthodoxe of roomsche gemeenten zoo Bijbel als Mariabeeld van de openbare school dienen geweerd. Nog in 1881, dus drie jaren na de aan neming van Kappeyne's schoolwet, aarzelde minister Six, de uitvoerder dier wet, des- aangaande door den toenmaligen afgevaar digde voor Middelburg, den heer De Jonge, aan den ministeriëelen pols gevoeld, een be sliste wetsuitlegging te geven. De roomsche Staatspartij, en met name de heer Schaepman, toen nog op gelegen- heidsstaatkunde uit, waren het met de heeren De Jonge en Lohman lang niet eens, ge sterkt als zij zich gevoelden door de zwakke, weifelende houding van minister Six, den eersten Staatsdienaar, den geroepen hand haver en aangewezen uitlegger van 's Konings wetten. Toch verdwenen, dank zij De Jonge's woord en Pynackers optreden langzamerhand de Bijbels en kruisbeelden van de openbare school, zoodat men eene aanmerkelijke schrede nader kwam tot de volstrekte neutraliteit der staatsschool. Ook werd, dank zij der roomschen ge lukkig veranderde zienswijze, in het voorstel der Rechterzijde deze lijn doorgetrokken, zoodat, ware dit voorstel niet verworpen, het standpunt der openbare school aan zuiverheid veel zou gewonnen hebben. Is echter de heer Schaepman in zijn voorgestelde redactie van artikel 194 der Grondwet, aan het beginsel der Rechterzijde getrouw gebleven? Deze vraag worde in een volgend artikel beantwoord. Memente mori: Gedenk te sterven I Aan dit ontzaglijke woord werd het En- gelsche hof en de Engelsche regeering Woensdag zoo treffend herinnerd. Al sinds eenige dagen heerschte er, ter wille van sommiger buitenlandsche staat kunde, in het ministerie ernstige verdeeld heid. Churchill en anderen liepen heen, terwijl enkelen bleven. Onder de eersten behoorde ook lord Iddesleigh de minister van buitenlandsche zaken, misschien beter bekend onder zijn ouden naam van Sir Nortlicote. Naar men zegt nam hij zijn ontslag na een zeer heftige woordenwisse ling. Hij had zich zeer gegriefd gevoeld door de smadelijke zinspelingen der pers op zijn hoogen leeftijd. Tegelijk met hem trad ook zijn zoon uit het leger. Woensdag jongstleden, toen hij een bezoek aflegde bij den minister Salisbury, werd hij door een beroerte getroffen, en was bijna onmiddellijk een lijk. Welke gevolgen zijn sterven voor Enge land en voor den vrede van Europa zal hebben, is nog niet te zeggen. Dat vele staatslieden in Europa voor oorlog vreezen, is een opmerkelijk teeken des tijds. in de jongste zittingen van den Rijksdag verklaarden Möltke en Bismarck eenparig, zoo de legerversterking niet naar hun wensch werd toegestaan, dat de oorlog dan zeker komen zal. Ook een gewezen Engelsch minister, Dilke, die om een zeer leelijke persoonlijke zaak voor goed van het staatstooneel gebannen werd, heeft zich in dien geest uitgelaten. Hij stelt zich België voor als het tooneel, waarop de eerstkomende oorlog zal uitge speeld worden. Voeg daarbij de tartende houding die Ruslands Czaar, steeds op vergrooting van zijn gebied zinnende, tegenover Engeland aanneemt en de eigendunkelijke schending van het Berlijnsch tractaat door dien Vorst, wat door de overige mogendheden met leede oogen wordt aangezien, en de vrees voor naderende onheilen wordt er door gerecht vaardigd. In den Rijksdag te Berlijn hield Bismarck een lange rede, waarin hij zeer beslist uit sprak dat Duitschland, in geval van oorlog op geen bondgenooten behoeft te rekenen. Frankrijk heeft van daag een vredelievende, morgen een oorlogszuchtige regeering. Oos tenrijk is wel met Duitschland nauw ver bonden, maar niet al de belangen van het Duitsche rijk zijn tevens Oostenrijksche be langen. Zeer voorzichtig liet Bismarck zich over Rusland uit, blijkbaar om den Gzaar van Rusland zelfs den schijn van krenking te sparen. Wat het lot der legerwet zal zijn, is onzeker. De roomsche staatspartij gaat van haar voornemen niet af de leger versterking slechts voor drie, in plaats van voor zeven jaar toe te staan. Krijgt zij haar zin, dan zal de Keizer den Rjjksdag ontbinden. Want de negentigjarige held wil de laatste dagen zijns levens gerust zijn, en wie zou hem om zijnentwil en om den vrede van Europa, deze spade rust mis gunnen De bekende madame Ratazzi, de klein dochter van Lucien Bonaparte, en thans getrouwd met een Spaanscb hoofdambtenaar, den heer de Rute, is tot vjjftien dagen ge vangenisstraf en 200 francs schadeloosstelling veroordeeld geworden. Zij is namelijk re dacteur van een blad waarin zij van vele voor name personen zeer leelijke dingen heeft verteld. Zij is echter niet verschenen, maar is! in hooger beroep gekomen. Te Parijs waar haar blad uitkomt zal de zaak behandeld worden. Zij had van de infante Josefa (dochter van de vroegere koningin van Spanje) verteld dat zij te Parijs noch rang noch crediet meer kon ophouden, zelve in een vuile japon gekleed de deur opendeed, en zelfs door hare kinderen in den steek ge laten werd. En de schrijfster èr. de beleedigde wer pen een treurig licht op de zeden van een verbannen vorstenhuis. Het Alcazar te Toledo, een gebouw van 1500 jaren oud, d t achtereenvolgens als vesting, paleis van Karei V, kazerne en kadettenschool dienst deed, is Maandag ge heel afgebrand. De verwoesting is uit ge schiedkundig en nationaal oogpunt een groote ramp te noemen. De stoffelijke schade be draagt tr. 7 miljoen. Onder de nieuwe gevaren die Bulgarije dreigen behoort ook de mogelijke terug komst van Kaulbars. De man schijnt met eene nieuwe zending te zullen belast worden. Goes. Heden herdenkt de heer Joncquiêre Rijks-ontvanger, zijn 25 jarige ambtsbe diening. Woensdag j. 1. vergaderde het lokaal comité der Unie (Een school met den bij bel) alhier in een der lokalen van de Bij zondere School. Na ernstige besprekingen werd daar besloten, onder inwachting van 's Heeren zegen, te trachten in Juni a. s. alhier een provincialen Uniedag te houden. Bijzonderheden kunnen eerst later gemeld worden. De heer Den Boer hield zijne lezing over Veldwijk woensdagavond ook te Ierseke voor een belangstellend publiek, wat o. a. blijkt uit de flinke collecte van f32,83. Uit het verslag van den heer S. die ons ten goede moge houden dat wij zijn vorig ver slag eenigszins en dit zeer bekorten moes ten, nemen wij alleen nog over, dat de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders thans 2174 leden telt, 47 begunstigers, 87 corporatiën en 106 correspondenten. In 1886 bedroeg de opbrengst voor Veldwijk f 4812,75. Ds. van Vlaanderen dankte den spreker, en ds. de j Pree sloot de vergadering met dank zegging. Naar wij vernemen zal de heer Den Boer daartoe uitgenoodigd, ook te Nieuwe- dorp zijne lezing over Veldwijk komen houden. Te Kloetinge hield ds. Notten van Rotterdam dinsdagavond, daartoe door het Locaal Comité van de Unie een School met den Bijbel uitgenoodigd, een treffende rede, naar Efez. 6 4b. Zij ne rede werd gekruid door vele toepasselijke geschiedenissen uit het leven. Een der leden dankte den spre ker. Onze correspondent heeft goede hoop dat deze lezing niet onvruchtbaar zal zijn, vele weifelaars zal opgewekt hebben en vele goedgezinden in het geloof aan het goed recht van de zaak van de christelijke op voeding onzer kinderen zal hebben versterkt. Te Kloetinge had in de zaal van W. Ackenaar een samenspreking plaats van 29 vari de 36 personen, daartoe uitgenoodigd door den Burgemeester, over de vraag hoe den aanstaanden 70sten verjaardag onzes Konings te zullen vieren. De burgemeester wijdde een warm woord aan Oranje en de nagedachtenis van den godzaligen Prins Willem I, die een verbond gesloten had met den Vorst der Vorsten, en door wiens op trede i Nederland groot geworden was. Hij vroeg het oordeel der aanwezigen over een te bereiden feest. Behalve een schoolfeest (waartoe door den gemeenteraad reeds be sloten was) wenschte ZEd.Achtb. ook een avondfeest georganiseerd te zien. Een der aanwezigen wees er op, nu de voorzitter zich in zoo vromen zin had uitgelaten dat hij er nu wel niet tegen kon zijn dat deze feestdag met God diende be gonnen, wijl Hem in de eerste plaats de eere der zegeningen toekomt, die wij onder het bestuur van Koning Willem III genoten hebben. Hij wenschte dien dag met een godsdienstoefening te beginnen. De burge meester antwoordde dat dit niet gaan zou. Een ander stelde voor een extra-bedeeling aan alle armen (bedeelden en niet bedeel den) te doen uit de kas der diaconie, aan gevuld door bijdragen der burgers, welk voorstel met algemeene stemmen werd aan genomen. Aan den burgemeester werd na eenige bespreking overgelaten een com missie te benoemen, die hiervoor zorg drage. De heer B. Birkenfeld, die ruim 58 jaren te Kolijnsplaat als geneesheer geves tigd is, heeft tegen 1 April a. s. bedankt als gemeente geneesheer. Het voornemen schijnt te bestaan om langzamerhand een welverdiende rust te nemen. M-.ge men er spoedig in slagen een geneesheer te vinden bereid, om zich ia die aanzienlijke gemeente te vestigen. Kolijnsplaat 13 Jan. Ook hier heeft zich een commissie gevormd om 's Konings jaar dag «feestelijk» te vieren. De commissie, de hh. De Jonge, Vermeulen, Vink, Over man en V. d. Moer, zal gelden inzamelen, waarvoor eene bedeeling zal plaats hebben en bij gewenschte deelneming volksverma ken zullen georganiseerd worden. Wolfortsdijk. Op 12 dezer des namid-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1